1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (30 oy, ortalama puan: 4,30 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Yerden Isıtma Tesisat Havası Nasıl Alınır?

yerden-isitma-sistemi-havasi-nasil-alinir

Kış aylarının korkulu rüyası doğalgaz faturaları, gereksiz yakıt tüketiminden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda dışa bağımlı olarak kullandığımız bu enerji kaynağının iyice zamlanmasıyla birlikte, insanlar vanaları kısarak tasarruf sağlamaya başladı. Bu tarz ısınma sistemleri kullanan vatandaşların, 5 yılda bir yerden ısıtma temizliği yaptırması, kullandığı yakıt oranını ciddi anlamda düşürür.

Yerden Isıtma Tesisat Temizliği Nedir?

Yerden ısıtma sistemlerinde tesisat temizliği, boruların içinde toplanan sistemdeki çamurları, pas kireç vb. atıkları, tek tek, bütün sistemi basınçlı su ve kimyasalla yıkama yaparak dışarı atmaktır. Bu işlem sonunda ısıtma tesisatıyla ilgili yaşanan tüm sorunlar çözülüyor ve işin sonunda boruların içine dolan hava da alınarak, daha verimli çalışması sağlanıyor. Zeminden ısıtma boruları, tüm daireyi dolaşır ve sonunda çıkış yaptığı noktaya, yani dağıtıcı kollektöre geri döner. Kollektör denilen parça, genellikle kombi altında bulunan ve birçok vananın giriş çıkış yaptığı, kırmızı mavi hortum ve vanalardan oluşan parçadır. Bu parça kombiden veya kazandan gelen sıcak suyun hatlara dağılmasını sağlar ve dönüşteki diğer kollektör de daireyi dolaşıp, tekrar geri dönen soğumuş suyu, ısınması için kombiye gönderir. Bir nevi transfer merkezi olan kollektör, havayı da atmayı sağlar. Tabandan ısıtmada oluşan hava, borulardan gelerek kollektör içinde kalır. Kollektörün soğuk olması durumunda, ilk önce hava probleminden şüphelenilmelidir. Üzerinde bulunan purjör dediğimiz delikli hava atma tapalarını çevirerek hava çıkışını sağlayabilirsiniz. Bu iş aynı peteklerin havasını almaya benzer. Hava tamamen bitip, su gelinceye kadar devam edilir, su geldiğinde purjörler sıkılarak kapatılır. Eğer hiç hava gelmeden, su akmaya başladıysa 5-10 saniye kadar su akıtır hala hava gelmezse kapatılır. Bunun sonucunda sistemde hava olmadığı görmüş oluruz. Yerden ısıtmadan hava alma işlemi bu şekilde gerçekleştirilir.

kollektör havası nasıl alınır
kollektör havası nasıl alınır

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır?

Isıtma tesisatının içerisinde yer alan su tamamen boşaltılıp, tekrar su doldurulduğunda yerden ısıtma sistemi hava yapar.  Genelde bu sistemlerin kollektör bağlantısında hava birikir. Tepesinde yer alan hava alma vidasını saat yönünün tersine çevirip su gelene kadar beklenir. Bazı vidalar paslandığı için kolay açılmaz, işinizi kolaylaştırması için pense kullanarak havasını alabilirsiniz. Her yıl bu işlemlerle uğraşmak istemeyenler için kollektörlerin sağ tarafında bulunan bölüme, tapa yerine otomatik hava purjörü taktırmak yeterlidir. Merkezi ısıtmalarda sürekli hava almak zorunda kalan konut sahipleri, genelde en üst katta bu problemi yaşarlar. Bunun sebebi ise alt katlarda oturan komşularınızın vanaları kapatmasından kaynaklanır. Büyük sistemlerin devir daim motorları çok güçlü olduğu için, diğer kat malikleri vanaları kıstığında ya da tamamen kapattığında en üst katın ısıtma sistemi devamlı hava yapar. Bu durumdan kurtulmak için ana kolon borularının en üst bölümüne, kaliteli otomatik hava purjörü taktırıp her yıl aksatılmadan bakımları yapılıp, çalışır durumda oldukları kontrol edilmelidir.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Havası Nasıl Alınır?

 

Yerden ısıtma sistemlerinde verimli bir ısınma alamıyorsanız hava yapmış olabilir. Böyle bir durumda kombi ısıtmıyor diye düşünerek kombi servisini aramadan önce yerden ısıtma tesisatının havasını almak daha akıllıca olacaktır. Yerden ısıtma tesisatının havasını almak radyatör petek havasını almaya benzer.

 1. Kollektör üzerindeki purjörler gevşetilerek, su gelene kadar beklenir.
 2. Banyodaki havlupan üzerindeki hava alma tapaları gevşetilerek, havası boşaltılır.
 3. Kombi üzerindeki purjör gevşetilerek havası alınır.

Tüm bu ayarları yapmanıza rağmen sorununuzun çözülmediğini düşünüyorsanız yerden ısıtma tesisat temizliği yaptırmanız gerekebilir. Yerden ısıtma sistemlerinin temizliğini yapan firma olarak bizi arayabilirsiniz. İstanbul Tesisat uzun yılların deneyimiyle yerden ısıtma sistemi bakımlarını yapmaktadır. Siz de kimyasalla yerden ısıtma tesisatı temizliği yaptırarak tesisatınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Bu içeriği paylaş

2 Yorum

 • şadiye

  Selam yerden ısıtma ile ısınıyoruz ama sık sık hava yapiyor özellikle de dereceyi yukselttigimiz zaman mesela 25ten 30 a çıkarınca ısınması gerekirken soguyor ne yapabiliriz yardimci olursanız sevinirim

  • Cihazlı Tesisatçı

   Kombiden sonra kollektör dediğimiz sıcak suyu homojen dağıtan parçaya ek yapılarak otomatik hava purjöü taktırıp bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.