Su Kaçağı Sızıntısı Nasıl Bulunur?

kamerali-cihaz-ile-su-sizintisi-tespit-islemi-nasil-yapilir-303

Zemin altında oluşan su kaçakları sızıntı şeklinde akmaya başladığında, ortaya istenmeyen görüntüler çıkmaktadır. Yeni yapılan banyonun tavanında dahi boya kabarması ve kararma şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Yeni tadilat yaptırdığınız banyoda su kaçağı sızıntısının nereden geldiğini nasıl bulurum diye hiç düşünmeyin. Cihazla yapılan su kaçak testlerinde sızıntı yapan borunun bölgesi belirlenebilir. Su akıntıları herkesin en çok korktuğu konulardan biridir. Bu sızıntıların nereden geldiğini bulmak oldukça zor ve maliyeti yüksek olan bir sorundur. Ev veya iş yerlerinde su kaçağına sebep olacak 5 temel sebep bulunur. Yılların verdiği tecrübeyle, bu yazımızda bu konuyu detaylı olarak siz değerli müşterilerimize anlatmak istedik. Bu sızıntıların başlıca ana sebepleri aşağıdadır.

1- Temiz su şebeke suyu sızıntısı
2- Atık su gider borularından gelen su sızıntıları
3- Kalorifer tesisatından kaynaklanan su sızıntıları
4- Yağmur suyu borularından kaynaklanan sızıntılar
5- Diğer sebepler

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
kalorifer-tesisat-borularindaki-su-kacagini-termal-kamerayla-bulma-yeri-301

Temiz su kaçağı şebeke suyundaki kaçak nasıl bulunur

Temiz su kaçağı, sıcak su borusu ve soğuk su borusu olmak üzere ikiye ayrılır. Bu borulardaki su kaçakları firmamız tarafından en kolay bulunan kaçaklardır. Bu tür sızıntıları anlamak için daire girişinde bulunan ana vanayı 2 gün kapatarak, kesin sonuca ulaşabilirsiniz. Suyun soğuk su veya sıcak sudan olduğunu da kombinin altında bulunan soğuk su girişi vanasını, 2 gün kapatarak anlayabilirsiniz. Bu vananın üstünde sarı bir filtre bulunur. Bu şekilde kalorifer tesisatından ayırt edebilirsiniz. Borusu kalorifer borularından daha küçük çaptadırlar. Bu vanayı kapattığınızda su sızıntısı durduysa, su kaçağınız sıcak su borusundan kaynaklanmaktadır. Bu tür kaçaklar alt kata devamlı damla şeklinde akıntı yapar. Alt kattaki komşunun tavanından temiz su akması durumunu ortaya çıkarır. 
Tesisatımı yeni yaptırdım. Neden hala su sızıntısı var?

Yeni yapılan su tesisatında kaçak
, plastik borulardaki kaynaklar sağlam yapılmadığından kaynaklanabilir. Ya da su tesisatınızdaki şebeke suyunun aşırı derecede basınçlı gelmesinden kaynaklanabilir. Temiz su tesisatında ideal su basıncı 4 bar olmalıdır. Borular devamlı  ek yerlerinden kaçırıyorsa dairenizin su sayacından sonraki bir yerine su basınç düşürücü vana taktırmanızı öneririz. Demir borulardaki su kaçakları genelde borudaki çürümeden kaynaklanmaktadır.

Atık su gider borularındaki su kaçakları

Atık su gider borularındaki su kaçakları, devamlı su sızıntısı yapmaz. Bu borulardaki sızıntıları dairenin ana vanası kapattığınızda su hala geliyorsa anlayabilirsiniz. Ya da alt katın tavanında sararma yapar oradan anlayabilirsiniz. Alt kata akan su devamlı değil ara ara akar.
Bu borulardaki sızıntılar neden olur?
Bu tür su kaçakları, genelde inşaat zamanından kalma sızıntılardır. İnşaat zamanında bilinçsiz birinin boruyu kırıcı bir madde ile kırması ya da tesisatı yapan arkadaşın çatlak boruyu dikkat etmeden yapması sonucu oluşur. Peki neden şimdi akıyor, 10 yıldır aynı binadayım neden şimdi akıtmaya başladı? Montaj aşamasında çatlak veya kırık olan atık su borularındaki kaçaklar zamanla alt tarafında kireç ve tortu oluşturmaya başlar. Bu tabaka sayesinde, su borunun daha üst mesafesinden gitmeye başlar. Çatlak seviyesine geldiğinde de su sızdırmaya başlar. Bu kaçakların başka bir sebebi de borudaki tıkanmadan kaynaklanmaktadır. Tesisat borusuna conta koyulmadığı içinde olabilir.

bilgisayarli-sistemler-ile-su-kacagi-sizintisi-nasil-bulunur-300

Kalorifer tesisatından kaynaklanan su sızıntıları

Bu tür sızıntılar, borunun genleşmesi sonucu oluşur. Yıllar boyu kullanım sonunda borudaki sağlam yapılmayan kaynak, yavaşça açılmaya başlar. Bu tür sızıntıları nasıl anlarsınız? Kombi basıncını 2 bara ayarlayın ve en az bir gün bekleyin ve kombiyi  çalışır halde bırakın. Kombi suyunda düşüş varsa, tesisatınızda kaçak vardır. Alt kat komşunuzun tavanı sararır. Bu tür kaçakları hiç kırmadan kimyasal ile onarıyoruz.

Yağmur suyu borularından kaynaklanan sızıntılar

Yağmur suyu borularındaki kırık, contasız ve çatlaklar sebebiyle oluşan sızıntılardır. Bu tür sızıntıları kamera ile tespit etmek mümkündür. Kamerayla sızıntı tespiti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.
Diğer sebeplerden kaynaklanan su sızıntıları
Banyo ve tuvaletinizde seramik aralarında beyaz derz denilen bir dolgu vardır. Bu dolgunun zayıflaması ve tamamen yerinden çıkması sonucu oluşur. Bu sızıntıları fayans aralarına derz dolgu yaptırarak çözebilirsiniz. Teras üstlerinde çok yaşanan bir sıkıntıdır. Başka bir sebeple duvarlardan kaynaklanan sızıntılar veya duvarlarda terleme diye tabir edilen sızıntılardır.

Su Sızıntısı Bulan Firmalar

Su kaçaklarını kırmadan bulan firma İstanbul Tesisat, en güncel yöntemleri teknoloji ile birleştirerek en az hasarla su sızıntılarını onarmaktadır. Su sızıntısı tamiri yapan tesisatçı ekibimiz, yılların verdiği deneyimle çalıştığından en fazla 1 ya da 2 fayans kırarak su kaçağı olan boruyu tamir etmektedirler. İstanbul’un tüm semtlerine su kaçak bulma servisimiz vardır. Bize bir telefon açarak su kaçağı bulma fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Cihazla su kaçak bulan firmamız müşteri memnuniyetini ön planda tutarak çalıştığından yapılan tüm işlemler servis formumuzla garanti altına alınmaktadır.

Yorum yapın

Tıkla Ara