Kalorifer Tesisat Temizliği

İster sadece mutfağınızda kullandığınız örneğin bir radyatör, ister tüm evinize yayılan yerden ısıtma tesisatı. Tüm tesisatların rutin olarak belirli periyotlarda temizlenmesi gerekir. Bu gereksinimin karşılanmaması durumlarında zaman içerisinde evinizin zemininde ve/veya duvarlarında yıkım yolu ile telafi edilebilir tesisat problemleri hâsıl olacaktır. Bu sebeple tesisat temizleme ve bakım rutinlerini yaptırmanız aslında bir gereksinimdir.

Eğer iş son noktaya varır ve size herhangi bir tesisat temizlik ekibi tarafından tamir için kırmak / dökmek gereklidir gibi bir söz söylenir ise de hemen itibar etmemeniz gerekir çünkü en başında da dediğimiz gibi tesisat temizliğinde esas olan kırma ve dökme işlemi olmadan minimum hasar ile evden çıkmaktır.

Tesisat temizliği kullanıcıların kendileri tarafından yapılamayacak kadar ustalık ve beceri isteyen bir uygulamadır ki piyasada bu işi yapan kurum ve kuruluşlardan her birine güvenilmemesi gereken hassas bir de noktadır.

makineyle petek aralarını temizleyen ustakalorifer-tesisat-temizligi-yapan-ekipEvinizin ve/veya iş yerinizin tamamına yayılan ısıtma tesisatlarının temizlenmesi sırasında kullanılan kimyasallar ve makinelerin kullanılmış olması kadar nasıl kullanıldıkları da önemlidir.

Yıkama türleri düz yıkama ve ters yıkama gibi kendi içinde sınıflara ayrılır ve tesisat içerisinde zamanla var olmuş kireç, balçık, çamur, yosun gibi pisliklerin tabaka seviyelerine göre değiştiği gibi yerden ısıtma tesisatı ile normal tesisat temizleme türleri de tesisat temizlemede yöntemlerinden hangisinin kullanılacağı önünde belirleyici bir unsurdur.

Kimyasalların ve makinenin yanlış oranda kullanılması ile ortaya çıkabilecek sorunlar arasında; borularda aşınma ve patlama en büyük tehdittir.

Eğer tesisat temizleme sırasında bu gibi bir durum ortaya çıkarsa borunun aşınma durumunda zaman içerisinde o bölgede su kaçağı olacaktır ki bu göz önüne alabileceğim en küçük olasılıktır.

Tesisat temizleme işlevi yanlış ellerde bir anda su kaçağı tespit işlemine dönebilir ve size maddi yönden çok büyük kayıplara neden olabilen bir hatadır bu hareket. Tesisat temizleme kendi içerisinde bir takım kuralları olan bir iştir ve kurallar uygulanırken de evin tesisatına ve eve zarar vermemek en önemli kurallardan biridir. Alınan işi en iyi şekilde teslim etmek demek kullanıcının yaşam alanında kırma / dökme pisliğinin dışında tesisat malzemeleri artığı ve/veya düzensiz çalışma döküntüleri de bırakmamak gerekir ki: İstanbul tesisat olarak iş ahlakımızı oluşturan altın kurallardan birisi de budur.

İşe ve İşverene Saygı

Tesisat temizlikte uygulanması gereken adımlar:

  1. Tesisat temizleme de kullanılan özel malzemeler ile petekler, kombi ve borular özel makine ile yıkanır. Bu işleme ters yıkama adı verilir etkili bir yıkama şeklidir.
  2. Tesisat süresi ortalama olarak 1-2 saatlik zaman dilimi almalıdır harici olarak bu zaman aşılmamaya dikkat edilir ve bu zaman sınırları içerisinde tesisat içerisinde yer etmiş çamur, kir, kireç temizlenir.
  3. Her zaman tesisat tamamlanmış ve çalışır durumda teslim edilir ve arızanın sürekliliği engellemek için uygun kimyasallar ile çalışma desteklenir.

Yerden Isıtmalı Tesisat Temizleme Hususları:

  • Yerden ısıtma kolektörlerine temizleme makinesi ile bağlantı yapılır. Tüm boru hatları makine yardımı ile yıkanır.
  • Bu işlem sırasında sisteme sürekli ayarlanmış bir basınç altında su verilir. Bu basınçlı su ters yıkama işlemi ile tüm çamurlaşmayı sistemden atar. Bu işlem sonrası kombide temizlenir.
  • Temizleme işleminden sonra diğer tesisat temizleme işlemlerinde de olduğu gibi kimyasallar ile sorunun tekrarlanma olasılığı ortadan kaldırılır.

yerden ısıtmalı tesisatlar nasıl temizlenirTesisat temizlemede olduğu kadar tesisatın bulunduğu ortamın temizliğinde de önem göstermek gerekir iş prensibi olarak oluşan dağınıklık ve kirliliğin ortadan kaldırılmış hali ile sizlere iş tesliminde bulunuyoruz ve sorunlarınıza keşif aşamasından teslimat aşamasına kadar en hızlı cevapları sağlıyoruz. Çalışmalarımız sırasında her türlü tesisat temizleme işleminde kırma olmadan makinelerimiz ve kimyasallarımız sayesinde sıfır hasar ile iş tesliminde bulunuyoruz.

Yorum yapın

Tıkla Ara