Patlayan Su Borusu Nasıl Tamir Edilir? Patlak Boru Tamiri

Patlayan-Su-Borusunu-Kirmadan-Tamir-Etme

Patlayan su borusu tamiri yapılırken öncelikle arızanın nerede olduğu bulunması gerekir. Cihazı bulunmayan ustalar zeminde olasılığı en yüksek tahmin edilen yeri kırarak sizi yanlış yönlendirmelere sebep olur. Cihazın gösterdiği hedef doğrultusunda uzman ekip patlak noktanın kolayca tamirini gerçekleştirir. Patlayan boruya en hızlı erişim cihazla sağlanmaktadır.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Patlayan su borularının tamirinde yapılan en büyük hatalardan biri gerekli teknolojik aletlere sahip olmayan bir mahalle su tesisatçısının çağrılarak sonu tadilata neden olan işlem yaptırmasıdır. Patlayan borunun yerini tam olarak bilemeyen ve tahmin üzerinden ilerleyerek şüphelendiği bölgede kırma yapan bu tip tesisatçılar boş yere masraf açacak ve çok daha ucuza mal olacak bir sorunu yüklü tadilat masrafları ortaya çıkarak çözmeye çalışacaktır.

patlayan-boruyu-tamir-eden-su-tesisatcisipatlak-boru-tamiri

 

 

Mesela alt katınızdaki dairenin banyo tavanından su damlamakta… Komşunuz durumu size bildirdi ve siz de mahalledeki en yakın tesisatçıya ulaştınız. Bulduğunuz bu tesisatçı maalesef eski yöntemlerle patlak boru tamiri yapıyor. Tesisatçı alt kat komşunuzun banyo tavanı damladığı için ilk olarak sizin banyonuzun tabanını kıracaktır. Bu kırım işlemi günlerce sürecek bir tadilat işlemi ve masrafı yol açsa da sorun sizin banyonuzdan kaynaklanmıyor da olabilir. Alt kat banyosundan su damlaması sadece üst kat banyosundaki bir boruda patlak olduğu anlamına gelmemektedir. Kalorifer tesisatının koridordan geçen bir borusunda problem olması durumunda, su banyonuza kadar gelerek oradan damlatıyor olabilir.

Patlayan Su Borusu Nasıl Tespit Edilir?

Patlayan su boruları genel yapıları itibariyle değişkenlik gösterebilir. Bazen demir boruda, bazen de plastik boruların kaynak yerlerinde patlak oluşabilir. Fayans altında patlayan su borusunun  nereden patladığını görmek sanıldığının aksine imkansız olmasa da, gelişen teknolojiye ayak uyduran tesisat ustaları için basit bir sorundur. Günümüzde termal kamera  veya boru patlağını bulmaya yarayan nem ölçerler kullanıldığında patlağın yerini bulmak kolaylaşmaktadır.

Demir Borularda Boru Patlağını Tamir Etme

Demir borular betonun içerisinde kaldığı için, borunun herhangi bir yerinde patlama meydana geldiğinde çürüme oluşur. Boru anahtarıyla demirin çürüme yapmış bölgelerini sıktığınızda çürümeden dolayı yumuşak bir yapı ile karşılaşılır. Ancak sökerek tamir yerine Sun-fix denilen kimyasal ile borunun deliğini tıkanıp kapatılabilmektedir.

Sun-Fix Boru Tamir Macunu

Sun-fix ile patlayan demir borularda tamir olanağı çok yüksektir. Kutudan çıkan sarı ve yeşil renklerdeki macunu, elinizde yuvarlayıp birbirine karıştırın. Borunun patlayan noktasına yapıştırmadan önce, deliğin olduğu kısmı tel fırça veya zımpara ile temizleyin. Birbirine karıştırdığınız sunfix macunu borunun delinen kısmına uygulayın.

Patlayan Kalorifer Borusunu Kırmadan Tamir Etme

Kalorifer tesisatları üzerinde patlayan boruları tamir etme Dr. Reep dediğimiz kimyasal ilaçla çok kolay. Bu uygulamaya başlamadan önce kalorifer tesisatının içerisi iyice temizlenmelidir. Daha sonra herhangi bir radyatörün içinden kimyasal sıvıyı göndererek kombiyi çalıştırın. Belli bir süre sonra patlak borunun kırmadan tamir olduğunu göreceksiniz.

Patlak Plastik Su Borusu Nasıl Tamir Edilir?

Zeminin altında ilerleyen plastik su boruları kaynak yerlerinden ayrılabilir. Bu sistemlerde kırmadan tamir etmek mümkün değil. Öncelikle cihazla patlayan borunun yer tespiti yapıldıktan sonra, üzerindeki kaplama kırılarak sökülür. Boru makası ile patlak boru düz bir şekilde kesilir. Plastik kaynak makinesi ile borunun patlayan yeri tekrar yapıştırılır. Cihazla patlak boru tespiti yaptırmak sizi ekstra tadilat masraflarından kurtaracaktır. Banyonuzun zemini tamamen sökülmesinden ise birkaç fayansı yenilemek yeterli olacaktır.

Pis Su Gider Borularında Kırık Tamiri Yapılması

Su tesisat patlaklarında en zor tamir pis su gider borularında karşımıza çıkmaktadır. Fazla yer kırılmasını istemiyorsanız boru içini kamerayla görüntüleme yaparak kırık noktanın yeri tespit edilmelidir. Üzerine düşen sert cisimler sonucu kırılan gider borularını tamir etmek için pvc borudan bir parça keserek Sunfix yapıştırıcı kullanılarak kaplama yapılabilir. Ancak bu tamiratın bir süre sonra tekrar gerekeceğini düşünüyorsanız yeni gider borusu kullanılarak değişim yapabilirsiniz.

İstanbul Tesisat türü ne olursa olsun patlak boru tamirini cihazla tespit ederek en az tadilat masrafıyla çözmektedir. Deneyimli usta kadromuzdan bilgi almak için bizi aramanız yeterli.

Tıkla Ara