Oksijen Bariyerli Boru Nedir? Nerelerde Kullanılır

Oksijen bariyerli boruları diğer borulardan ayırt edici en önemli özellik suyun içerisinde oksijen oluşmasını engellemesidir. Sulu sistem ısıtma tesisatların en büyük problemi korozyona maruz kalmalarıdır. Oksijeni yok ettiğinizde paslanma ve diğer etkenleri ortadan kaldırılır. Oksijen bariyerli PEX boru içerisinde bulunan oksijen, su içerisinde erime yaparak kaybolur. Bunun en belirgin etkisini yerden ısıtma sistemlerinde görmek mümkündür. Yerden ısıtma sistemlerde, ısının 40 derecenin üzerine çıkamaması nedeniyle içeride canlı mikroorganizmaların yaşamasına neden olur. Boru çevresinde giderek çoğalan mikroorganizmalar, tesisatın tıkanmasına neden olur. Kalorifer tesisat borularında suyun akış hızını etkileyen bu faktörü yok etmek için, her yıl temizlik yaptırmanız gereklidir. Bakım maliyetlerin artmasına sebep olan borular yerine, oksijen bariyerli boru kullanarak uzun ömürlü alt yapıya sahip olabilirsiniz. Paslanma ve kireç oluşumunu hızlandıran sistemin içindeki oksijen, kombi parçalarının kısa sürede tıkanmasına yol açar. Filtre bulunmayan ısıtma borularından ilerleyen tortular, vana benzeri aksamlarda suyun geçişini yavaşlatır.

Oksijen Bariyerli Boru Nerelerde Kullanılır?

 • Kalorifer tesisat borularında kullanılmaktadır.
 • Mobil sistem dediğimiz her radyatöre ayrı ayrı borunun gittiği yerlerde kullanılması homojen bir ısıtma sağlar.
 • Yerden ısıtma sistemlerinde, kollektör bağlantısından sonra kullanılabilir.
 • Sıcak su tesisatlarında kullanılabilir.

oksijen-bariyerli-borularda-temizlik-calismasi

Oksijenli Bariyerli Boru Özellikleri

 • Çok yüksek sıcaklığa (80°C),  dayanabilme özelliği bulunmaktadır.
 • Döşeme sırasında veya sonrasında darbelere karşı dayanıklıdır.
 • Asit bazlı kimyasallara karşı dayanıklıdır.
 • Daha az ısıl genleşmeye neden olur
 • Oksijen yalıtımı sağlayarak tesisatın uzun ömürlü olmasını sağlar
 • Oksijen Bariyerli Boru kullanılan tesisatlarda kirlenme oranı çok daha düşüktür.
 • oksijen-bariyerli-boru-nasil-temizlenir

Oksijen bariyerli boru nasıl anlaşılır?

Oksijenli bariyerli boruyu ayırt etmek için üzerinde yazan yazıları dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz. Oksijen bariyerli borunun üzerinde, farklı bir malzemeyle kaplandığını görülür. Bazı ustaların, ısrarlı bir şekilde oksijen bariyerli boruları kullanmama nedeni kulaktan duyma bilgilerle sebebiyle ön yargılı olmalarından kaynaklanmaktadır. Aksine ekiplerimizin gittiği tesisat temizliklerinde oksijen bariyerli boru kullanılan tesisatların kirlenme oranının olmadığını bizzat gözlemlenmiştir. Normal boruyla döşenmen tesisatlarda 2 yıl sonra tortular oluşsa da oksijen bariyerli borularda bu durumun oluşmadığına görmekteyiz.

Yerden Isıtma Sistemlerinde Oksijen Bariyerli Borular Kullanımı

Oksijen bariyerli boru, yerden ısıtma tesisatında tercih edilerek ısınma performansını arttırmaktadır. Isının boru içerisindeki su sayesinde herhangi bir kayıp yaşanmadan ortamda kalmasını sağlar. Üstelik ısının çıkış noktasından bütün sistem içerisinde eşit bir şekilde dağılmasını sağlayarak ısınma verimliliğini arttırmaktadır. Muadil boru çeşitleri ile kıyaslandığında çok kaliteli olan PEX borular ile yerden ısıtma sisteminde harika bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan bu boruların kireçlenme ya da diğer herhangi bir soruna neden olmaması uzun ömürlü kullanım sağlar. Üstelik hafif olması da monte edildiği yapı için ekstra bir yük getirmesinin önüne geçmektedir. Ayrıca montajı çok kolay olduğundan uygulama aşamasında oldukça kaliteli bir çözüm sağlar.

Oksijen Bariyerli Boru Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Oksijen bariyer boruların, yerden ısıtma sistemlerinde aktif olarak tercih edilen bir boru çeşidi olduğundan yapı ömrü kadar ömre sahiptir. Bu nedenle de borularda çevresel kaynaklardan ötürü bir yıpranma olmadığı sürece değiştirme ya da tamire gerek duyulmamaktadır. Siz de tesisatınızda kullanacağınız PEX bariyerli boru sayesinde uzun ömürlü bir sonuca ulaşmak mı istiyorsunuz? O halde tercihinizi yaparak başarılı bir sonuca ulaşmayı deneyebilirsiniz. İstanbul Tesisat olarak oksijenli PEX boru sayesinde size en iyiyi sunuyoruz.

“Oksijen Bariyerli Boru Nedir? Nerelerde Kullanılır” üzerine 9 yorum

 1. 2016 Ekim ayında aldığım sıfır evimde oksijen bariyerli yerden ısıtma kullanıyorum. 2018 yılında kombinin (Buderus) bakımını yaptırdım. Şimdi servis arayıp 4 yılda bir boru temizliği yapılması gerektiğini söylemektedir. Oksijen bariyerli sistemde boru temizliğine gerek varmı???

  Cevapla
 2. merhabalar, oksijen bariyerli borular temiz su hattında kullanılırmı. ( içme suyu olarak kullanılmayacak, banyo tuvalet ve bulaşık yıkama amaçlı kullanılacak ) yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 3. Hangi sistem daha iyi petekli mi yerden isitma mi ben yerden isitma sistemi kullanmak istiyorum fakat ariza veya ısıtma konusunda tereddütlerim var

  Cevapla
 4. 15 yıl kadar önce döşenmiş yerden ısıtma sistemimiz var.Borular oksijen bariyerli değil.Geçen seneye kadar katı yakıt kazanımız vardı.15 yıldır yerden ısıtmada bi problem yaşamadık.Geçen yıl doğalgaza geçiş yapıldı.Kombiyi açmaya gelen görevli bu boruların kombiyi kısa zamanda bozacağını söylemişti.Ancak bizim yerler kombiye geçtiğimizden beri doğru dürüst ısınmadı.Birkaç gündürde sıcak su da gelmez oldu.Servisi çağırdık.Kombinin içinden bi parça çıkarıp gösterdi.Kumla tıkanmıştı.Borular yüzünden böyle oluyormuş .Bize petek döşetmemizi söylediler.Benim sorum bu sorunu giderecek tesisatı değiştirmeden yapılabilecek bişey varmı.Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara