1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (174 oy, ortalama puan: 4,36 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Petek Temizliği – Kombi Tesisat Temizliği

profesyonel-petek-temizligi

Petek temizleme işlemleri, profesyonel firmaların kontrolünde gerçekleşen bir bakım çalışmasından ibarettir. Su tesisatı firmaları petek temizliği işlerinizde çok önemli bir rol oynamakta ve sektörün birçok ihtiyacına cevap verebilecek seviyededir. Bu sebeple petek temizliği ya da kombi tesisatı temizliği yaptıracağınızda bu işi yapmaya çalışan kombi bakım firmalarından daha çok tesisat firmalarını tercih etmeniz gerekecektir. Kombi bağlantılarından sonra ısıtma sistemini ilgilendiren tesisat, boru ve bağlantı elemanlarında uzmanlık gerektiren bölüm tesisat ustalarını ilgilendirmektedir. Isınmada yaşadığınız sorunlar petek temizleme işlemleriyle çözülmediğinde sorunun ana kaynağına inilmesi gerekir. Bu konuda bilgi birikimi olmayan firmaların, bu tarz işlere soyunmaları sektörün büyümesinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Petek ve Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu soruya cevap vermeden önce petek temizliğinin bir bakım çalışması olduğunu belirtmeliyiz. Petek ve tesisat temizliği yapılırken, asit içeriği olmayan kimyasal ve makine kullanmak şarttır. Petek temizliği için makineyi kombi tesisatına bağlarken evdeki en doğru noktanın seçilmesi gerekir. Bağlantının doğru yapılması evin kirlenmesini önleyip, dışarıya atılacak tortu ve kireç parçalarının uzun yol almasını engelleyecektir. Genelde bağlantı için tercih edilen bölgeler kombinin altı ya da banyodaki havlupan vanalarıdır. Kullanılan makinenin hava ve suyla çalışması en önemli konulardan biridir. Kalorifer borularının hacim olarak küçük olduğu ısıtma tesisatlarında, sıkıştırılmış hava ve su, radyatörün içerisine girdiği anda geniş bir alanla karşılaşır. Peteğin dibine oturmuş tortuları bir anda havalandırarak sistemden dışarı atmayı sağlayan makineler 2 ila 3 bar arası çalışmaktadır. Çıkış borusundan temiz su gelene kadar petek temizleme işi sonlandırılamaz. Radyatör temizliği yapıldıktan sonra, kalorifer tesisatının büyüklüğüne göre bazik özelliğe sahip koruma ve temizleme kimyasalı atılarak sökülen parçalar yerine takılır. Kombinin su seviyesi ayarlanıp peteklerin havası alındıktan sonra sistemi çalıştırabilirsiniz.

Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Firmaların reklam politikaları içerisinde petek bakımlarının her yıl yapılması gerektiğini söyleseler de bu bilgi tam olarak doğru değil. Düzenli olarak 2 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatınız için yeterlidir. Evinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikâyetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve radyatörlerde tıkanma var demektir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85`i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken petek ve tesisat temizliği yaptırmadıklarından kaynaklanır. İşte o belirtiler;

 • Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
 • Petekler hiç ısıtmadığında ya da kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde
 • Peteklerin altı ısıtmıyorsa
 • En son petek hiç yanmıyorsa
 • Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
 • Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise
 • Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

tıkalı petek temizliği

Peki Neden Petek Temizliği Yaptırmalıyım!

Uzmanlar kombi bakımına verdikleri önemi tesisata göstermiyorlar Oysaki tesisat bakımındaki ısrarı tesisata da göstermek gerekiyor. Günümüzde kombi bakım çalışmaları maalesef elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almaktan ibarettir. Ayrıca kombi bakımı yaptırdığınızda kombiniz arıza yapmayacak diye bir kaide yok.

Kimi tesisat firmalarının abarttığı gibi petek temizliği yapıldığında yakıttan %30 tasarruf etmezsiniz. Basit bir örnekle açıklarsak çay demliklerinde alttaki demliğin dibini kireç bağlarken üstteki ufak demliğin neden kireç tutmadığını biliyor musunuz? Bunun sebebi kirecin ısıyla temas  eden noktada daha fazla oluşmasından kaynaklanır.

Neden petek temizliği yaptırmalıyım sorusuna gelirsek eğer; Kombi tesisatında en fazla kireç oluşan nokta, suyun ısındığı eşanjördür. Kombi bakımı esnasında sadece süpürgeyle toz alındığından eşanjör temizliği yapılmamaktadır. Kalorifer tesisatlarında petek temizleme yapılırken kullandığımız koruyucu kimyasal, suyun geçtiği tüm kombi parçalarını ayna gibi tertemiz yapar. Bu işlem kirlilikten kaynaklı kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamen yok eder. Bu sayede ekstra ücret ödemeden kombi temizliğiniz de yapılmış olur. Suyu peteklere gönderen kombi olduğu için, düzgün bir şekilde iletimi sağlandığında aldığınız ısı verimi oldukça artacaktır.

“Petek temizliği sanıldığının aksine %30 yakıt tasarrufu sağlamaz. Sadece peteklerden aldığınız ısı performansını artırır.”

 makineyle-petek-temizleyen-firma

Koruyucu Sıvının Önemi

Kirli tesisatlar temizlendiğinde genellikle bazı noktalarda kireç tamamen yok olmaz. Petek temizleme işlemi yapıldıktan sonra, tesisatın içine mutlaka koruyucu sıvı atılması gerekir. Peki koruyucu sıvı neden kombi tesisatı için önemli? Evinize petek bakımı  için gelen firma hangisi olursa olsun 1 saat içerisinde sadece tesisatınızdaki kaba pislikleri temizleyebilir. Koruyucu sıvının temizleme kimyasalından farkı, tesisatın içerisinde kalmasıdır. Isıya en çok maruz kalan bölge olan kombi eşanjörleri en çok kireç bağlayan yerdir. Ancak temizleme sıvısı asidik özellikte bir sıvı olduğundan, petek temizliği esnasında kimyasalın asit içeriği kombinin contalarına ve alüminyum parçalara zarar vereceğinden kombinin içerisine göndermek biraz tehlikelidir. Bahsedilen bu zarar temizlik yapıldıktan 10 ile 30 gün sonrasında, yani zamanla ortaya çıkar. Kombi eşanjör delikleri kirece maruz kaldığında tıkanır ve sıcak su çıkışı zayıflamaya başlar. Ama petek
temizliği bittikten sonra tesisata 1 litre koruma sıvısı ilave edildiğinde, kombi çalıştırılmaya başladığı andan itibaren suya karışarak peteklerin ve kombinin bütün noktalarını dolaşır. Koruyucu Sıvı radyatör musluk aralarını, kolektör vanalarını metalik renge çevirir. Bu koruyucu malzeme sayesinde tesisat sistemi neredeyse ilk kurulduğu günkü haline dönmektedir. Koruyucu petek sıvısı bazik özellikte bir kimyasal olduğu için, ısıtma sisteminin içinde 10 yıl kalsa bile zarar vermez. Metal malzemelerin içinden geçtiği süre boyunca her tarafı ayna gibi yapar.

Koruyucu sıvının etkisini kireç tutmuş çaydanlığınızda deneyerek etkilerini görmeniz mümkün. Çaydanlıktaki kireçleri hiçbir kazıma yapmadan 1 saat gibi kısa sürede tertemiz yapacaktır. Kombiniz çalıştığı sürece hareket halinde olan koruyucu sıvı su sirkülasyon yaptıkça sürtünme yoluyla değdiği her metal parçayı ilk günkü haline çevirecektir. Tamamlanmış bir tesisat temizliği yaptırmak istiyorsanız  sistemin içerisine mutlaka koruyucu sıvı atın. Koruyucu sıvı kullanılan tesisatlarda ısı farkı açıkça görülmektedir. Hem temizlik hem de mükemmel bir koruma sağlayan Koruyucu ilaç hakkında ya da aklınıza takılan herhangi bir soruda petek temizliği firmamızı telefonla arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

kimyasal-ilacla-petek-bakimi

Uzmanından Petek Temizliği Ne işe Yarar?

Yeni tesisatların petek iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğundan herhangi bir koruyucu maddeyle kaplanmamış ise alüminyumlar alüminyum oksit, demirler demir oksit, bakır malzemelerde ise bakır oksit oluşacaktır. Büyük depolarda bekleyen henüz tesisata bağlanmamış petekler, kombiler havayla temas halinde olduğu için oksitlenme daha malzeme size ulaşmadan başlayacaktır. Dolasıyla ısıtma sistemini kurulum aşamasından itibaren korumaya başlamak en doğru işlemdir. Korozyona uğramış, çürümeye yakın olan sisteme tesisat temizliği yapmak ve sonra koruyucu koymak faydalı bir işlem olsa da doğru değildir. Isıtma sisteminin sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışmasını sağlamak istiyorsanız, koruyucu ilaçlar kullanmak yeterli olacaktır. Eski üretim radyatörlerde genelde makinelerden çıkan atık yağlar incelterek iç yüzeye sürülürdü. Bu yağ radyatörleri korozyona ve çürümeye karşı engellerdi. Hatta eski petek bulunan evlerde temizlik yapıldığında, kombinin suyunu dışarı çıkartılırken yağlı simsiyah bir suyla karşılaşılır. Tesisatlarda sudaki laminar akış çok önemlidir. Pompa devreye girdiği anda, suyun borulardaki ve radyatörlerdeki akışı çok önemlidir. Suyun akışkanlığını olumsuz etkileyen faktörler daha önce de belirttiğimiz gibi metal yüzeylerden kopan partiküllerin birleşmesinden kaynaklanmaktadır. Sistemde yoğun halde dolaşan tortular, suyun spiral çizerek dönen su ısı iletim kat sayısını ve pompa verimini düşürür. Dolayısıyla yakıt harcamasını da artırır. Örneğin bir radyatörden alınan kalori 700 iken 500 kaloriye düşerek, bunun sonucunda kombi daha fazla çalışıp gaz tüketimini artıracaktır. Bu sebepten dolayı partikül oluşumunu engellemek için, sistem sıfırken bu kimyasalı koymak daha faydalı olacaktır. İstanbul Tesisat olarak kullandığımız kimyasalın en önemli özelliği; kalorifer suyu içerisinde dolaşan pas parçalarını mikro düzeye indirip, birleşmesini engellemesidir.. Kapalı devre sistemlere bu ilaç tatbik edildiğinde filtreye gerek duyulmamaktadır. Kalorifer tesisatında petek bakımı yapıldıktan sonra içine koyduğumuz bu kimyasal koruyucuda temizleme ve koruma özelliği bir arada bulunmaktadır.

Doğalgaz Faturanızda Enerji Tasarruf Yöntemleri

 • Çok sıcak olan odaların radyatör vanalarını termostatik radyatör vanaları ile değiştirin.
  • Peteklerin önünü çok uzun perdelerle kapatmayın. Ayrıca radyatörlerin önüne mobilya koltuk gibi ev eşyaları koymayın. Odada bulunan sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu engellersiniz.
  • Ev alırken ucuz olsun mantığıyla yaklaşıp kuzey cephe konut almaktan kaçının.
  • Kombi örneğin balkon gibi bir dış mekânda bulunuyorsa mutlaka etrafını bir dolap ile kapatın.
  • Sürekli arıza çıkaran kombi ya da kazanları, yoğuşmalı, az enerji harcayan modeller ile değiştirin.
  • Merkezi sistem kalorifer tesisatı bulunan evlerde mutlaka termostatik vana kullanın.
  • Banka, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı iş yerlerinde, ortam sıcaklığı günün
  hareketli trafiğinden fark edilmediği için bu gibi yerlerde kombiye bağlı ısı termostatı
  mutlaka kullanılmalıdır.
  • Kalorifer tesisatı döşenirken belli bir merkezden her odaya ayrı boruların gittiği ve
  ısının her radyatöre eşit dağıtıldığı sistem tercih edilmelidir.
  • Konut satın alırken binanın ısı yalıtımı yapılmış mı diye mutlaka kontrol edin. Isı yalıtımı yapılmış binalarda doğalgaz faturalarından ortalama %30 ile %50 arasında değişen tasarruf edilmektedir.
  • Radyatör, kalorifer tesisat boruları ve buna bağlı olarak pislik tutucu filtrelerin bakımını 2 yılda bir yaptırın.

Merkezi ısıtma sistemi bakım çalışmaları

Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi ısıtma sistemiyle ısınan dairelerin, ödediği faturaların giderek kabarması, ısınmayan odaların sayısında artış gözlenmesi, bir şeylerin ters gittiğine işaret olarak görülebilir. Sadece kazan ya da kombilerde bakım anlaşması imzalayan işletmeleri, ilerde çok büyük masraflar beklemektedir. Kâğıt üzerinde gösterilen bakım, yılda bir defa tesisat içerisinde dolaşan suyun dışarı atılması sisteminizi korumaz. Yukarıda resimlerde görülen korozyon miktarı, 3 yıllık bir ısıtma sistemine sahip otel tesisatına aittir. 3 yılda bu hale gelen kalorifer boruları, temizlik yapılmadığı takdirde ilerleyen zamanlarda çok daha kötü bir görünüme sahip olacaktır.

Kazan dairesi bakımı yapılırken, mevcut otomatik hava purjörleri, sökülmesi zor olan tortu tutucular ve pislik tutucular, her yıl temizlenip doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Oluşan kireç, hava purjör deliklerini tıkamaya başladığında odalarda ısınmama gibi problemler ortaya çıkacaktır. Sistemin doğalgaz temizliği yapılırken, korozyon oranına bağlı olarak ilaç miktarı hesaplanmalı ve ona göre kalorifer ısıtma sistemi komple elden geçmelidir. İstanbul Tesisat’ın tecrübeli usta kadrosu sayesinde bütün tetkikler yapıldıktan sonra eskisinden daha iyi ısı performansını yakalamak bizim için çok da zor bir olay değil. Dikkatli bir çalışma ile hiçbir yeri atlamadan yapılan petek bakımı, sizi en az 2 yıl korumaya alır. Merkezi ısıtma sistemlerinde, tesisat temizleme işlemi bireysel olarak yapılmaz. 3 yılı aşan ısıtma sistemlerinde mutlaka temizlik yapılmalıdır. Tesisat yıkama işlemleri toplu olarak yapıldığında pompa çarkları, kazan, suyu taşıyıcı ana kolon boruları tamamen temizlenmiş olur. Toplu ısıtma sistemi kullanan binalarda, kazanın temizliği yapılmadığı sürece radyatör temizliği yapılmış sayılmaz. Çünkü kireç tabakası en fazla kazan ve ana kolon borularında meydana gelir. Kazanın deposundaki su ve alev yanında bir de kireç tabakası varsa, ısınma biraz daha geç olacaktır. Bunun sonucunda temizlenmeyen merkezi tesisatlar daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.

Tesisat Temizleme

Kombi Bakımı Yaptırdım Sanmayın!

Sözde kombi bakımı adı altında, elektrik süpürgesi ile kombinin kabinini açıp parçaların tozunun alınması parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece bir işe yaramayacaktır. Bu şekilde yapılan kombi temizliği karşılaşacağınız muhtemel arızaları engellemeyecektir. Parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece, ne kadar bakım yapılırsa yapılsın kombi arıza verecektir. Hatta bazı kombilerde parçalanıp sökülerek tozları alındıktan sonra ayar tutmamaktadır. Bu şekilde bakım yaptırmak kesinlikle kominizin ömrünü uzatmayacaktır. Kombiyi parçalayıp tozunu aldırtmak yerine içindeki eşanjörün kirecini temizlettirin. Bunun dışında kombinizin içine koruyucu sıvı döktürmeniz her tarafını pırıl pırıl edecektir. İnternette yer alan petek veya kombi bakımı videolarındaki uzmanların anahtar tutuşlarına bakarsanız eğer ustalık şöyle dursun 1 aylık eğitim ile işe başladıkları görülmektedir. Bu yüzden kombi bakımı yaptıracaksanız tecrübe sahibi bir firma ile çalışmanız çok önemlidir.

Ayrıca bu kombi bakımcılarının söylediği üzere bir kombinin ömrü 10 yıldır ve bu süreden sonra sürekli arıza vermeye başlar. Kombiler de tıpkı arabalar gibidir. 200 bin kilometre yapmış arabanın motoru ile sıfır arabanın motoru ne kadar bakım yapılırsa yapılsın yine arıza verecektir. Kombi bakımı yaptırdığınızda bir sene boyunca kombiniz arıza yapmayacak diye bir şey söz konusu değildir. İşini düzgün yapan kombi bakım ustalarını bir tarafa ayırırsak eğer, 15 dakikada yapılan bakımlardan bir hayır gelmez. Yakıt tasarrufu etmek için, petek temizleme ve kombi bakımlarını işinin ehli ustalara bırakın ve rahat edin.

petek yıkama

Makineyle Petek Temizliği

Petek bakımı için tasarlanmamış makinelerin içerisine kimyasal atılarak yapılan petek bakımlarında kirecin çözüldüğünü görmek neredeyse imkânsızdır. Temizlik için üretilen çeşitli makinelerin amacına uygun bir şekilde kullanılması gerekir. Şunu unutmayın ki; basınç değerleri yüksek olan makinelere tesisat bağlantısı kesinlikle yapılmaz.

temizleme yapılan radyatör

 

Neden İstanbul Tesisat’ı Tercih Etmeliyim

Piyasada yüzlerce petek temizleme firması varken neden bizi tercih etmelisiniz, sorusuna gelirsek; İstanbul Tesisat, radyatör temizleme sektörüne girmeden önce 4 adet kimyasal denemesi gerçekleştirmiştir. Bunun amacı ise içlerinden en iyi temizliği yapan ilacı bulmaktır. Maalesef içeriğine bakmadan en ucuz ilacı almayı tercih eden firmalar da mevcut. Petek temizleme işini kulaktan duyma bilgilerle yapmaya çalışan bu firmalar ticaret amaç güderek parayı ön planda tutmaktadırlar. Bu gibi firmalardan en büyük farkımız tesisat temizliği konusunda 9 yıllık bir geçmişe sahip olmamızdır. Bu tecrübemiz yüzlerce ısınma problemiyle karşılaştığımız anlamına gelmektedir. Petek sorunlarını çözüme kavuşturduğumuz her evde, tecrübe ediniyoruz. Karşılaştığımız problemler ne olursa olsun, şimdiye kadar ısıtamadığımız bir ev, arızanın çözümünü bulamadığımız bir kalorifer tesisatı çıkmamıştır.

Biz sadece petek bakım hizmeti vermekle kalmıyor müşteriye peteklerin neden yanmadığı hakkında çözümler sunuyoruz. Tesisat temizliğini en iyi şekilde yapmak için, ortalama 2 yıl süren bir ARGE (araştırma geliştirme) sürecinden geçtik. ARGE çalışmalarımızın sonucunda yukarıda sizlere de sunduğumuz petekler nasıl temizlenir bilgisine ulaştık. ARGE faaliyetlerimiz sayesinde petek temizliğinin nasıl yapıldığı konusunda başka firmalardan bilgi almak yerine, piyasada bulunan onlarca firmaya bu işin nasıl yapılacağı hakkında eğitimler verdik.

“Biz bu işi kulaktan duyma bilgilerle değil, kendi geliştirdiğimiz petek temizlik makinesi ve kimyasal ilaçlarla yapıyoruz.”

Bu içeriği paylaş

83 Yorum

 • devran kaan

  Merhabalar,
  25 yıllık eski bir binada oturuyoruz,merkezi sistem var.Aylardır petekler ile sorun yaşıyorduk,hergün havalarını alıyorduk sonunda otomatik purjor hava atıcı taktırdık ve bir nebze rahatladık ancak sorunlar yine devam etti ve sonunda kazan dairesine bir ekstra tank yapıldı.Güya sorunlar çozülecekti ancak yinede ev ısınmıyor.Temizlik dışında birşey kalmadı.Kesin yaptıracagız ancak benim sorunum şu: gece sistem kapanmaya yakın sürekli borulardan tak tak tuk tuk su hava tarzı ses geliyor ve cıldırıcağım artık.Tak tak tak tak seslerden bıktım artık.Ne yapmamız gerek? en üst katta oturuyoruz,çözüm varmı yoksa en üst kat kaderi mi? Sağolun.

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Merkezi sistem ısıtma kullanılan apartmanların üst katlarında yaşanan ısınma problemi deneyimli eski ustalar ile çok basit çözebileceğiniz bir durumdur. Firmamızın önerebileceği mekanik tesisat ustaları bu sorunu çözebilir.

 • Mehmet

  Geçenlerde İstanbul Tesisat firmasına petek temizliği yaptırdım ve çok memnun kaldım. Isınmayan kaloriferimizde gayet güzel ısınıyor. İşini layığıyla yapan bir firma. Profesyonel, temiz ve düzenli çalışmasından dolayı Barış Beye çok teşekkür ederim. Herkese İstanbul Tesisat firmasını önermekteyim.

 • Ahmet aşalan

  Öncelikle güleryüz ve başarı çok önemli bunu da İstanbul tesisat firmasında görebilirsiniz evimdeki peteklerin ısınma sorunu tamamen çözdüğünüz için size ve mazlum ustaya teşekkürlerimi sunarım. Ben mazlum ustanız gibi bir usta yetiştirdiğiniz için size minnettarım

 • hüseyin koç

  İnternette yaptığımız araştırmalar sonucunda, alanında profesyonel olduğundan dolayı petek temizliği için İstanbul tesisatı tercih ettik. Açıkçası verilecek hizmetle ilgili tereddütlerimiz vardı,fakat petek temizliğini yapan Barış bey gerek ilgisi ve alakasıyla gerekse yaptığı işin titizliği ile memnun kaldığımız bir hizmet verdi.Yüksek derecede bile ısınmayan peteklerimiz şu an en düşük kademede bile çok iyi performans sağlamakta.Öncelikle verdiği hizmetlerden dolayı Barış Beye ,sonra da İstanbul Tesisata teşekkürlerimizi iletiriz.

 • Ahmet Altınalan

  İyi günler. Tecrübenize güvenerek sorunumu sizinle paylaşmak istedim. İki ay önce petek temizliği ve kombi bakımı yaptırdım. Peteklerin ısısı eskiye göre pek değişmedi. Ama asıl sorun oturma odasındaki petekte. Oda yaklaşık 17 metrekare. Kullanılan petek ise 60-190 cm. Kombiye de uzak değil ama diğer peteklere nazaran daha düşük ısı veriyor. Peteği biraz küçüğü ile değiştirmek çözüm olur mu? Mesela 60-120cm taktırsam ısısı artar mı? Kombinin devir daimi yetmiyor olabilir mi? Son olarak 17 metrekare oda için hangi boyuttaki peteği önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Mevcut peteğiniz odanızı ısıtacak kapasitede takılış fakat, böyle büyük bir petek yerine iki adet 100 cm petek takılması daha iyi olacaktır. Uzun peteklerin genel sorunu yeterli devir daim hızına ulaşamadığı için gerçek değerleri size yansıtamaz. Petekler hakkında detaylı bilgiyi en iyi petek modeli sayfamızı ziyaret ederek değerlendirebilirsiniz.

 • yasin

  Merhaba Petekler merkezi sistem. Birincisi petekler yanarken içinden ses geliyor bu normal mi. Ikincisi salon peteğinin kendi üstünde ki ayar vanasınıkapattığım halde petek yanmaya devam ediyor. Yardımcı olabilir misiniz ?

  • Cihazlı Tesisatçı

   Vanaları kapattığınız halde yanmaya devam ediyorsa vanaları değiştirmenizi tavsiye ederim. Bazı vanaların göbekleri bozulduğu zaman petek hala ısınmaya devam eder. Peteklerden ses gelmesi sorunu genelde merkezi sistemlerde olur. Eviniz merkezi sistemle ısınıyor ise kazan dairesindeki motorlar güçlü olduğundan diğer daireler vanaları kapattığı için gürültü gelmesi normaldir.

 • özer

  Merhaba, Benim evdeki peteklerin alt kısımları ısınmıyor. Usta çağırıp petek temizliği yaptırdım.. Yok ilaçtı, yok berrak suydu, yok havaydı, yok efendim 3 yollu vanaydı, pompaydı derken 2 gün boyunca 6 saatlik bir çalışma sonucu.. Usta gelmeden önce nasıl peteklerin alt kısmı yanmıyordu… Şu anda PETEKLERİN ALT KISMI YİNE YANMIYOR.. Yani ısınmıyor.. iNTERNETTEN ÖĞRENDİĞİM KADARIYLA KOMBİ DEN GELEN SICAK SU ÇAPRAZ BAĞLANTI İLE ÜSTTEN GİRMESİ GEREKİYOR.. Bende emin olmak için kombiyi açtım ve peteklerin üst giriş ve alt giriş vanalarının üzerine elimi koyduğumda sıcak suyun alttan giriş yaptığını fark ettim.. Sorum şu ki ; Kombinin altında sıcak su çıkışı ile soğuk (yani peteklerden geri dönüş) su girişlerinin yönlerini değiştirirsem bir yararı olur mu.. Yani kombinin altında ki hatların yerini değiştirsem olumlu bir sonuç alabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim..

  • Cihazlı Tesisatçı

   Bütün peteklerde sıcak su alttan girip üst tarafın vanasından çıkış yapıyor ise kombinin altındaki boruları çapraz değiştirerek çözüm bulabilirsiniz. Kombinin dönüş borusunu gidiş borusuna, gidiş borusunu da dönüş borusuna bağlayarak tüm sistemin tek ayarda çalışması sağlanabilir. Peteklerde çapraz bağlantı yapılması ısıyı çok fark ettirecektir.

 • Sinan

  Öncelikle kolay gelsin benim sorunum evdeki peteğin birisi hiç ısınmiyor havasında bi kaç kez aldım ama sorun devam ediyo peteğin havasını alırken sıcak su geliyor suyun devrinde sorun yok gibi ama hava aldigim kapağı kapatınca bi sure sonra petek yine soğuyor ve kapağı açınca soğuk su geliyor.. Tesekkur ederim

  • Cihazlı Tesisatçı

   Sinan bey belli ki peteğe gelen sıcak su borusunda sıkıntı yok. Dönüş borusu tıkalı veya kaynak daralması sorunu olabilir. Tıkanmanın nerede olduğunu bulduğunuz da petek ısınmaya başlayacaktır.

 • Ali Burak Yılmaz

  Petek temizliği yaptırdım çok güzel oldu fakat banyodaki Petek’ten koruyucu sıvı eklediler ve 3 gün geçmesine rağmen Petek’ten garip bir koku geliyor normalmidir anlamadım.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Peteklerden koku gelmesi normal bir durum değildir. Bu kalorifer peteğinin kalitesiyle alakalı bir durumdan kaynaklanır.

 • SERDAR DAGYAR

  02 aralık cuma sabahı 09:00 da fındıkzade de bulunan adresimize petek temizliği için gelen ustalar gerçekten 10 numaraydı.adamlar kendi evini yaparmış gibi hizmet ettiler.isimleri yanılmıyorsam osman ve Ahmet usta idi.çok teşekkürler..aldığınız ucret piyasanın altında olmasına rağmen hizmet kalitesi çok üst düzeydi.:)..insanın her ay petek temizliği yaptırası geliyor..:))

 • Havva duman

  Merhaba döküm peteklerin temizliğini nasıl yapıyorsunuz?? Evdeki bütün petekler döküm, eski tip. Bazılarının bir tarafı hiç ısınmıyor. Yardımcı olabiliyorsanız destek almak istiyorum. İyi çalışmalar.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Döküm peteklerde temizlik işlemi diğer radyatörlerden farklı değildir. Fakat panel peteklere göre biraz daha işçiliği zahmetli bir iştir. Ayrıca koruma ve temizleme kimyasalı kullanıldığı zaman diğer radyatörlere göre iki kat fazla atılmalıdır. Isı performansı bakımından en yüksek değerleri döküm petekler sağlamaktadır.

 • Ayşe

  Merhabalar. Evimizde 8 petek bulunmakta ve pek iyi ısıtmıyor. Salondaki 2 petek hem su kaçırıyor hem ısıtmıyor. Muhtemelen değiştirilmesi gerekiyor. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim

  • Cihazlı Tesisatçı

   Firmamızda çalışan personeller su tesisat ustalarından oluştuğu için petek temizliğine geldiklerinde tamirle çözülecek bir durumu peteği değiştirmeden halledebilirler. Bazen radyatör vanalarından kaynaklı su akıtmaları olabiliyor. Bunun için peteği değiştirmeye gerek kalmaz. Peteklerin en iyi şekilde ısıtması için elimizden geleni yapmaya çalışırız.

 • emrah yıldırım

  iyi günler kolay gelsin ben kombi ve petek temizliği yaptırmak istiyorum bu konuda nasıl yardımcı olursunuz

 • Osman Öztürk

  Yerden ısıtma sistemimizin temizliğini yaptırdık. Yeni bir bina olmasına rağmen tesisat oldukça kirliymiş. Gelmişken kombinin filtresini de temizlemişler, halbuki biz talep dahi etmemiştik. Isınmadaki fark hemen kendini gösterdi. Çok memnun kaldık anlayacağınız…
  Yerden ısıtma temizliğini ve İstanbul Tesisatı kesinlikle tavsiye ederim. Apartmandaki diğer dairelere de önereceğim.

 • hikmet b.

  istanbul tesisat a teşekkür ediyyorum evime gelen arkadaşlar çok güzel bir işçilik yapmışlar ve bilmedigimiz bilgiler verdiler bize kombimizin nasıl daha verimli çalışacagını çalıştıkları banyoyu geldikleri gibi bıraktılar saatinde geldiler FATİH N.isimli arkadaşa tekrar teşekkürler

 • Erkan Ertürk

  Peteklerimizi temizleyen ve sorunlarını çok profesyonelce gideren Barış usta ve yardımcısı Hasan`a teşekkürler. Bu alanda gördüğüm en profesyonel ve güler yüzlü yaklaşıma sahip ustalardı. Ülkemde böyle işini profesyonelce yapan ve her sorumuza nazikçe yanıt veren insanların olduğunu görmek beni gerçekten gururlandırdı. Tekrar teşekkürler.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Erkan bey usta yaptığı işi severek yaptığı sürece bu tarz sonuçlar almanız kadar doğal bir şey yok. Malesef Ülkemizde çoğu tesisatçı işini severek değil zoraki yaptığı için olumsuz davranışlarla karşılaşabiliyorsunuz.

 • Fatih BUCA

  Geçen kışın sonlarına doğru yüksek derecede kombiyi çalıştırmama rağmen peteklerim çok az ısınıyordu. Kış sonu olduğu içinde masrafa girmemek için dikkate almadım. Bu kış başlangıcında öncelikle kombi servisini çağırıp problemin kombiden kaynaklanmadığını söylediler. Tesisatla alakalı olabileceğini ilettiler. Bu konuyu iş arkadaşlarıma anlattığım da bana İSTANBUL TESİSAT firmasını önerdiler. Bende hiç vakit kaybetmeden bu firmayı arayarak bilgi ve randevu aldım. İş saatlerim esnek olduğu için hafta sonuna ancak randevu aldım.Dedikleri gün ve saatte adreste bulundular. Telefonda bilgi aldığım gibi her şeyi eksiksiz ve kusursuz servis elemanları uyguladılar. Sıra kombiyi çalıştırmaya geldi. Tek tek bütün peteklerin ısınıp ısınmadığını kontrol ederek işlemlerini sonlandırdılar. Sonuç olarak petek ve tesisat temizliği yapılmadan önce yüksek derecede kombiyi yakmama rağmen ısınmama sorunum kalmadı. Şuan da düşük derecede yakmama rağmen güzel bir şekilde ısına biliyorum.

 • Gamze Ünal

  Petek temizliği için irtibata geçtiğimiz istanbul tesisat, 1 saat gibi kısa bir sürede işini tamamladı ve alt bölgesi ısınmayan radyatörlerimiz artık ısınıyor. Ancak maalesef ki bir problemle karşılaştık. Kombinin, radyatörlerle olan bağlantı yerinden, petek temizliği için gelen kişilerden sonra, su sızmaya başladı. Bunun için tekrar aradığım zaman, tekrar evimize geldiler. Problemin, kombi bağlantısını yapan kişilerin boruyu kaynatmadıkları için, en ufacık bir temas ile yerinden oynadığı ve su sızdırdığı ortaya çıktı. Kadir Usta ve yardımcısı, çok temiz ve güler yüzlü bir şekilde çalışarak işlerini hallettiler. Şu anda hiç bir problemimiz yok ve olmayacak gibi de duruyor umuyoruz. Herhangi bir tesisat probleminiz olduğunda, ”Probleminizi çok net bir şekilde tespit ederek” İstanbul Tesisatı aramanızı tavsiye ederim. İşlerinde gerçekten iyiler. Özellikle saat konusunda çok hassaslar. İlk defa söylediği saatten erken gelen usta gördüm :)) çok teşekkürler.

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.