Evde Kanalizasyon (Lağım) Kokusunun Nereden Geldiğini Bulan Firma


kamerali-cihazlar-ile-giderlerdeni-gelen-kotu-kokularin-kaynagini-bulan-tesisatci-36

Ne kadar temiz olursa olsun bir ev hanımının en korkulu rüyası, sabah banyonun kapısını açtığında gelen lağım kokusudur. Nereden geldiğini anlamadığınız banyodan gelen kötü kokular için bazen ne yapsanız da faydalı olmaz. Tertemiz evinizin banyo kapısını açan misafirinizin, evin içine dolan tuvalet kokusunu hissedeceğinden korkarak gergin dakikalar yaşıyor olabilirsiniz. Halk arasında lağım olarak adlandırılan kanalizasyon kokularıdır. Sistemde bulunan maddelerin bozulması nedeniyle ortaya çıkan gazlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kanalizasyon ve atık su tesisatındaki herhangi bir açıklık bu gazların ve buharın dışarı yayılmasına yol açar. Bu gibi bir durumla karşılaştıysanız bizi arayın. İstanbul Tesisat evdeki lağım kokularının nereden geldiğini bulan firma olarak sizi kolaylıkla bu dertten kurtarabilecektir.

Bir sabah kalktığınızda ya da tatilden döndüğünüzde tuvalet kokusu evin her yerini sarmış olarak bulabilirsiniz. Banyodan gelen kanalizasyon kokusunun kaynağını bulma çözümü için atılacak en iyi adımdır. Bazı durumlarda evde tuvalet ya da banyodan değil mutfakta ağır bir koku oluyor şikâyetiniz olabilmektedir. Aynı şekilde kötü kokuların kaynağını bulan firma kokuyu yok etmek için en iyi çözümdür.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

evdeki-lagim-kokusunun-sebeplerinin-arastiran-firma-45

Kötü Kokuların Oluşmasındaki Faktörler

 • Binalarda, dairelerin atık su tesisat borularından, çatının üzerine çıkan bir havalandırma borusu vardır. Bu havalandırma borusunun olmaması, eğer varsa da kısa kalması ya da tıkanmış olması sonucu banyodan kanalizasyon kokusu evin içine doluyor şikâyetiyle karşı karşıya kalmanız mümkün.
 • Banyo tesisatı döşenirken gider boruları mutlaka düz değil, eğimli döşenmelidir. Aksi takdirde banyodan kanalizasyon kokusu gelebilmektedir.
 • Klozetin gider bağlantısında boşluk olması tuvalet kokusuna neden olur.
 • Banyodaki borularda çatlak, kırık ya da boruların birleştiği noktalarda oluşan boşluklar sızıntıya neden olacağından koku problemlerini ortaya çıkarabilmektedir.
 • Alaturka dediğimiz eski usul tuvaletlerde tuvalet taşıyla atık su gider borusu bağlantısında sifonlarla S (es) verilmelidir. Aksi takdirde tuvalet kokusu içeri doluyor problemini ortaya çıkacaktır.
 • Binaların havalandırma boşluklarına atılan çöpler havalandırmadan banyoya koku dolmasına neden olabilmektedir.
 • Hava almayan bina rögarı kanalizasyon kokusunun eve dolmasına neden olabilmektedir.
 • Gider borularında kaçak olması lağım kokularının eve dolmasına neden olur.
 • Uzun süre kullanılmayan giderlerde su kalmadığından kötü koklara neden olabilmektedir.
 • Borunun U bölümünde biriken bir miktar su lağımdan ve atık su gider borularından gelen kokuların eve dolmasını engeller. Sıcak havalarda suyun buharlaşması nedeniyle yolu açılan gazlar dışarı yayılarak banyoda kanalizasyon kokusuna neden olur.

tuvaletlerden-geri-gelen-lagim-kokularini-kirmadan-cihaz-ile-cozen-sirketler-98

Kokunun Nereden Çıktığını Nasıl Buluyoruz?

Bir sabah banyonun kapısını açınca kanalizasyon kokusu ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda kokunun kaynağını bulma için dedektif misali bir araştırmaya başlarsınız. Ancak yaptığınız tüm araştırmalar ve banyodan gelen kötü kokuyu bastırmak için yaptığınız tüm çalışmalar boş kalabilmektedir. Çünkü bazı evlerde oluşan kötü kokuların kaynağı hatalı döşenen gider tesisatıdır. Böyle bir durumda kötü kokulardan arınmak için yapabileceğiniz tek şey vardır. Lağım kokusunun nereden geldiğini bulan servis çağırmaktır. İstanbul Tesisat kanalizasyon kokularının kaynağını bulmak için makineler ve uzman cihazlı tesisatçı ekibiyle çalışma yaparak sorunun kaynağının kalıcı olarak çözüme ulaşabilmesi için çalışma yapabilmektedir. Tuvalet kokusu evin içinde oluyorsa cihazlar ve kameralardan yardım alarak kokunun kaynağını bulabiliyoruz.

Evlerdeki gider tıkanıklıkları kötü kokulara neden olan etkenlerden biridir. Eğer evinizdeki giderlerden su yavaş akıyorsa kötü kokuların gelmesi de yakındır. Böyle durumlarda banyodaki pis kokular nasıl geçer sorusunun cevabı tıkanıklığın açılmasından geçmektedir. Zaten tıkalı bir gider uzun vadede sizi çok daha büyük olan taşma problemleriyle baş başa bırakabilmektedir. Firmamız kötü kokunun nedeninin tespitini ve çözümünü aşağıdaki uygulamaları yaparak neticelendirmektedir.

 • Lağım kokusunun nedeni bir tıkanıklık ise tıkanıklık açan robot cihazlar kullanılarak sorunun garantili olarak çözümü sağlanır.
 • Kanal borularında oluşan bir çatlak lağım kokusunu içeri veriyor ise son teknoloji görüntüleme cihazlarını borulara göndererek sorunların tespit edilmesi sağlanır. Tespit işleminin ardından yapılan nokta atışı yer tespiti sayesinde kırmadan kanal borularının onarımı sağlanır.

Banyodaki Kötü Kokulara Karşı Ne Yapabilirim?

Banyodaki istenmeyen kokulara karşı alınacak önlemlerden bahsedecek olursak eğer özellikle sıklıkla yıkanmayan banyolarda ara sıra gidere dökülebilecek bir tas suyun, kötü kokulara engel olabileceğini söyleyebiliriz. Günümüzde banyolar yıkanmak yerine, sadece silinerek temizleniyor. Bu durumda banyo giderindeki su zamanla kuruyarak, lağım kokularının gider aracılığıyla banyoya dolmasına neden oluyor.

Banyoda kötü kokulara karşı ne yapmalıyım diyorsanız ilk önce kokunun klozetten mi yoksa banyo giderinden mi geldiğini ayrımsamanız gerekmektedir. Banyo zeminine su dökmenize rağmen koku problemi ortadan kalkmamışsa ilk önce tesisatta tıkanıklık olup olmadığına bakılır. Herhangi bir tıkanıklık bulunmazsa tesisattaki hatalı bağlantı veya çatlak olup olmadığı kontrol edilebilir. Eğer tüm bu kontroller neticesinde sistemde sorun bulamadıysanız ana hava borusu kontrol edilmelidir. Bu boru kısa kalmış veya tıkanmış olabilir. Böyle bir durumda kanalizasyonda oluşan lağım gazındaki basınç kapandaki suyun basıncını aşar. Bu nedenle küvet, lavabo gibi açıklıklardan gazın ortama yayılmasına neden olur.

banyolardan-gelen-kotu-kokularin-sebebini-bulan-firmalar-25

Banyodaki Kötü Kokulara Çözümler

Tuvalet, banyo veya mutfaktan gelen kötü kokuları tespit eden firma ile çalışmak sağlığa zarar veren bu tür kokuların ortadan kısa sürede kaldırılmasını sağlayacağından oldukça önemlidir. Bu tip kokular ya arada sırada ortaya çıkmaktadır ya da sürekli hissedilmektedir. Bu tip sürekli kokular bir tesisat probleminin belirtisi olarak görülse de gelip giden kokular çok daha kolay bulunabilir. Böyle bir durumlarda sifona yeterli suyun döküldüğü, banyo giderine su ilave edilmesi, sifon hortumunun eskiyip eskimediği kontrol edilebilir. Bazı durumlarda gelip giden kokular sahile yakın evlerde aşırı rüzgârlı havalarda ortaya çıkmaktadır.

Evlerdeki kötü kokuların kaynağının hızlı bir şekilde tespit edilmesi, problemin çok daha fazla büyümesini engelleyeceğinden bir an önce konunun uzmanı bir koku tespit servisinden yardım istenmelidir. Atık su borularında biriken atıklar nedeniyle oluşan kokular kameralı koku tespit cihazı olan firmalar tarafından kısa sürede çözülebilen problemlerdir. Bu gibi atıklar borularda birikir ve zamanla çürüyerek kötü kokulara neden olurlar. Su dökülen giderde suyun akışı yavaşsa tıkanıklık oluşmasını sağlayan bu gibi atıkların çoğalması önemli bir rol teşkil eder. Ancak suyun akışı rahatsa tıkanıklık oluşmamış fakat borudaki bu atık kalıntıları koku yapıyor olabilir demektir. Banyolardaki sabun, saç ve şampuan atıkları, tuvaletlerdeki tuvalet kâğıdı atıkları veya mutfaklardaki yemek atıkları bu tip tıkanmalara ve yanı sıra koku probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Lağım Kokusu Giderme

Her gider bağlantısı tesisat sistemine bir kapan düzeneği ile bağlanmalıdır. Bu sayede oluşan su birikintileri boruda oluşan hava veya gazın bina içine yayılmasını engellemektedir. Tesisattaki bütün atık su ayaklarına çimento taban gömülmüş U boru bağlantısı takılır. Bu bağlantı yan çevrildiğinde P harfine benzemektedir. Türkiye’de yasalara göre tüm atık su sistemlerine takılması zorunludur. Kötü kokusuyla anılan lağım gazlarında daima parlayıcı, patlayıcı toksik maddeler bulunabilmektedir.. Kapanlardaki havalandırma borusu sayesinde bu maddelerin artan basınçla binaya yayılması engellenmektedir. Bu kapanların içindeki su seviyesi maksimum su seviyesinin altında kaldığından emilerek boşalmaları engeller. Bazı durumlarda geri akışı önleyecek denge sağlanamayabilmektedir. Bu sebeple özel akış önleyici düzenekler sisteme ilave edilebilir. Temiz su tesisatları normal şartlarda atık su sistemlerinden daha yüksek bir asınca sahiptir. Ancak su patlağı yangın gibi durumlarda dengenin bozulması mümkündür. Böyle bir durumda atık sular temiz su borularına emilebilmektedir.

Evde Kanalizasyon Kokusu

Ülkemizde maalesef inşaat firmaları kaçak ve sızdırmazlık testleri yapmamaktadır. Ancak inşaatı yeni bitmiş, tadilat yapılmış veya kuşkulanılan sistemler teknik açıdan incelenmelidir. Projesi biten tesisatların gaz ve su geçirmeye karşı testleri yapılarak kontrol edilmelidir. Sistemlerdeki bütün sulu giriş ve çıkış noktaları su ile doldurularak duman testi yapılarak su ve gaz geçirgenliği kontrol edilmelidir. Çatıdaki düzeneğin kontrolü hava veya su kullanarak sızdırmazlığı test edilmektedir. Bu test sırasında en üstteki delik dışında kalan tüm yan delikler tıkanmaktadır. Ardından da en üste kadar su doldurulmaktadır. Tek tek bütün bölümler kontrol edilmelidir. Hava testi aşamasındaysa üstteki delikten hava basınçlı test aracı kullanılmaktadır. Böylece 15 dakika süreyle 5 PSI basınç uygulanmalıdır.

İstanbul Tesisat uyguladığı garantili çözümlerle evde oluşan lağım kokularına çözüm bulan bir firma olarak güvenilirliğini kanıtlamıştır. Evde sürekli beliren koku problemi yaşıyorsanız bu yazımızda yazdığımız çözüm aşamalarını gözden geçirebilirsiniz. Koku sorunlarından kurtulmanın en çabuk yolu bizden hizmet almaktır. Bizi arayıp servis yazdırmanız halinde en kısa sürede gelerek koku tespit çalışması yapabiliriz. Konusunda uzman tesisatçılardan oluşan ekibimizle hizmet sunuyoruz. Son sistem teknolojik cihazlarımız ile koku problemlerine son vermek bizim için çok kolay.

lagim-kokularinin-sebebini-arastiran-tesisatci-sirketler-63

Lağım Kokusunu Yok Eden Firma

Özellikle otel ve restoran gibi hizmet sektöründe çalışan firmaların temizlik açısından belirli kriterleri karşılayabiliyor olması gerekmektedir. Bir otel odasında lağım kokusu oluşması, işletmenin zarar etmesine neden olacak bir faktördür. Firmamız otel ve restoranlarda koku tespit çalışması yapan firmadır. Problemlere kökünden son veren ustalarla çalışmaktayız. İşletmenizde bu tip problemlere rastlanmaması için alınacak önlemlerden bir diğeri de firmamızla bakım anlaşması imzalamaktır. Otelinize gelecek kötü yorumların önüne geçmek sizin elinizde!

Kanalizasyon kokularının oluşmasının genel sebebi tesisat döşenmesi sırasında yapılan hatalı işlemlerdir. Gider borularının döşenmesi sırasında havalandırma borusu tavandan en az on beş santim yüksekte olmalıdır. Bazı durumlarda çatı sadece havalandırma koşullarından korunma için değil teras benzeri de kullanılmaktadır. Böyle bir durumda havalandırma borusu çatıdan en az yirmi santim yüksekte olmalıdır. Bir diğer koku probleminin kaynağı olarak kanalizasyon borularında yaşanabilen geri tepme veya emme durumu vardır. Bir anda boşalan su, hiçbir yerden hava almadığından aşağıya vakum yapar. Su boşaldıktan sonra hava aniden geriye çıkarak emme yapar. Koku problemlerine neden olan tesisat sorunları firmamız tarafından tespit edilerek yerinde müdahalelerle giderilmektedir. Koku probleminize son veriyoruz!

Kanalizasyon Kokusunun Nereden Çıktığını Bulan Usta

Kanalizasyon kokuları insan yaşamında sık sık karşılaşılan ve rahatsızlık veren unsurlar olarak kabul görmektedir. Bu nedenle de kanalizasyonda ortaya çıkan kötü kokuları gidermeniz gerekir. Öncelikle titiz bir tespit sürecinden bahsetmek gerekir. Siz de bu konuda en makul hizmetleri almak ve İstanbul Tesisat ayrıcalıklarını değerlendirmek mi istiyorsunuz? Bu durumda yapmanız gereken oldukça basit! Banyo ya da tuvalet giderinden gelen kokuları İstanbul Tesisat sayesinde kısa sürede bulabilirsiniz. Kanalizasyon kokusunun nereden çıktığını bulan usta evinizde konforu fazlasıyla hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kanalizasyon kokuları sık sık karşılaştığınız olumsuzluklar mı? Üstelik bu olumsuzluklardan kurtulamadığınız için yaşamınızın ciddi manada etkilendiğini mi düşünüyorsunuz? Tüm sorunları ortadan kaldırmak için kanalizasyon kokusu bulan usta ile iletişime geçmelisiniz. Kullanılan ekipmanlar ve yöntemler sayesinde en kaliteli çözümlere ulaşabileceğinizi ifade etmek mümkün.

Kanalizasyon Kokusunun Nereden Çıktığını Bulan Usta Fiyatları

Kanalizasyon ile alakalı sorunlarınızı profesyonel bir şekilde çözüme kavuşturacak olan hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmetleri alırken bütçenizi zorlamayacak bir çözüme başvurmanız da mümkün olacak. O halde kanalizasyon kokusu ile ilgili en önemli detayları değerlendirmenin tam sırası.

İstanbul Tesisat, kanalizasyon kokularını en iyi ve en kısa zamanda gidermeyi arzu eder. Bunu yaparken de makul fiyatlarla çözüme ulaşmanız muhtemel. Siz de bu konuda en uygun hizmetlere yönelebileceğinizi bilmelisiniz. Bu sayede sonuç çok daha avantajlı bir seçeneğe ulaşmak olacaktır. 

“Evde Kanalizasyon (Lağım) Kokusunun Nereden Geldiğini Bulan Firma” üzerine bir yorum

 1. Es Selamun aleykum Su kaçağını 10 m.kare olan banyoda tesbiti yaptınız fayansları kırıp bize yeni fayans sattınız,fakat kaçak kücük wc nin klozet bağlantısında çıkt. Siz 14 000 tl aldınız.Elinizde o modern tesbit cihazları olduğu halde kullanmayıp 2 – 3000 tl lik işe 14 000 tl zarar verdiniz şimdi ”size döncez” diyyorsunuz 10 gün oldu dönmediniz ayıp değilmi?bide profosyoneliz diyorsunuz.

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara