İstanbul Kalorifer-Radyatör Temizliği ve Bakım İşleri

kimyasal-ilac-petek-temizligi-yapan-sirketler-05

Isıtma tesisatınızda yaşanan problemleri ele alarak sizlere bir takım bilgiler vermek istiyoruz. Konu başlıkları içerisinde sizleri kombi ve kalorifer tesisatında çıkan arızalar konusunda aydınlatmaya çalışacağız. Takıldığınız konularda firmamızı arayıp, telefondan teknik destek alabilirsiniz.

Kombi çalışıyor, petekler neden ısınmıyor?

Eskiden yanan petekleriniz birdenbire yanmamaya başlar veya bazı petekler ısınmaması sonucunda böyle bir şikâyetle karşılaşabilirsiniz. Bu sorunla karşılaştığınızda ilk kontrol etmeniz gereken şey tesisatın filtresidir. Kaloriferlerin suyunu boşattıktan sonra filtreyi sökün ve diş fırçası ile temizleyin. Ya da filtreyi hiç takmayın. Filtreyi takmadığınızda bir problem yaşamazsınız çünkü kombi, filtre olmadan da çalışır.

İkinci olarak göstereceğimiz sebep; kombinin üç yollu vanası, eşanjör delikleri tıkanmıştır. Bu sorunları tesisatınızı temizleterek aşabilirsiniz. Hepsini yaptınız halde hala çalışmıyorsa, kombinin pompası suyu eskisi kadar iyi bir şekilde çeviremiyordur. Pompanın görevi, içindeki su çarkları sayesinde, eşanjörde ısınan suyu radyatörlere gönderip geri çekmektir. Dubleks bir dairede otuyorsanız, tesisata ilave olarak ek bir pompa bağlanması daha uygundur. Normalde tesisat boruları çok fazla dolaştığı için ve gereken kapasitede boru çapları büyük çekilmedi için bu problemi yaşıyor olabilirsiniz. Ancak ilave pompa taktırdıktan sonra eviniz hamam gibi ısınacaktır. Dubleks evlerde ısıtma problemi yaşıyorsanız önce alt katın musluklarını kapatarak, suyun üst kata daha güçlü bir şekilde iletilmesini sağlayın. Su üst kata ulaşıyorsa eğer mutlaka yukarıda yazdığımız problemlerden biri oluşmuştur. Eğer üst katta bulunan petekler ısınmaya başladıysa tesisatın temizliği yapılıp içine bir adet koruyucu atılıp çalıştırılabilir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
radyator-peteklerini-makineli-sistem-ile-yikayan-firmalar-06

Petekler Isınıyor ama Kombiden sıcak Su gelmiyor?

Eğer petekleriniz ısınmasına rağmen kombiden sıcak su gelmiyorsa;

  • Üç yollu vana arızalanmıştır.
  • Akış anahtarı NTC sensörü işlevini yapıyor olabilmektedir.
  • Diyafram içerisinde bir conta delinmiştir.
  • Sıcak su emniyet termostatı atmıştır.
  • Bunların dışında kombinin altında yer alan soğuk suyun giriş yaptığı filtre tıkanmıştır. Şebeke suyundan gelen kaba partiküller soğuk suyun kombiye tazyikli biçimde akışını azaltır.

Kombinin kaloriferini kapatıyorum hala petekler ısınıyor

Bu tarz arızalar meydana geldiğinde, bir kombi servisi çağırmadan önce yaz kış konum ayarlarını kontrol edin. Ya da oda termostatının sıcaklık derecesini kontrol ediniz. Eğer durduk yere kombiniz sıcak su vermek için ateşleme yapıyorsa sıcak su tesisatınızda kaçak meydana gelmiştir.

Duş alırken Su bir ısınıyor bir soğuyor

Tamamen kombiden kaynaklı olan bu arızalar, genelde tek eşanjörlü kombilerde görülebilmektedir. Ya da kombinin içinde bir parçanın arızalı olmasından dolayı kaynaklanır.

Kombinin Kartı Arızalandı – Kombinin kartı yandı

Servislerin neredeyse bir kombi parası istediği kombi kartlarına, tamir konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Kombi kartını servislerden alıp 50 TL gibi bir rakama yapan yerler var. Kombinin kartını söküp kendiniz gidip yaptırın. Google arama çubuğuna kombi kart tamiri yazıp aratırsanız yakınınızda kombi kartını tamir ettirebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz.

Peteklerin Alt Tarafları Soğuk

Kombinizi yüksek ayara getirdiğiniz halde peteklerin alt tarafları buz gibi oluyorsa ya da bazı petekler yarıya kadar ısınıyorsa veya bazı peteklerin sol tarafı ısınmıyorsa Radyatörlerin havasını almayı deneyin. Diğer bir yöntem tesisatınızı temizlettirin.

Radyatör Petek Temizliği

İstanbul Tesisat, radyatör petek temizliği hizmeti veren firma olarak kalitesini ispat etmiştir. Petek temizleyici kimyasal kullanarak peteklerinizin uzun süre kireçten korunmasını sağlıyoruz. Peteğinizin içindeki toz zerreciklerini ve kireç parçalarını temizliyoruz. Bu işlemler size verimli bir ısınma sağladığı gibi yakıt tasarrufu etmenize de yardımcı olacaktır.

Not: İstanbul tesisat firmasında radyatör petek temizliği hizmeti verilmektedir. Kombi ile ilgili sıkıntılarınızda kombi servisini aramalısınız.

Kombi Temizliği Radyatör Performansını Etkiler mi?

Petek ve radyatör temizliği genel olarak her tüketicinin tercih ettiği çözümlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Ancak petek temizliği konusunda tercih ettiğiniz hizmetlerin kalitesi kadar kombi temizliğini de göz ardı etmemelisiniz. Peki, kombi ve petek temizliği arasında nasıl bir ilişki vardır?

Petek temizliği suyun petekler içerisindeki dolaşımını desteklerken suyun korozyon ya da kirlenme nedeniyle soğumasının önlenmesini sağlamaktadır. Suyun petekler içinde ilerlerken soğumasına neden olacak korozyon ve kiri gidermek için petek temizliği yaptırmalısınız. Ama suyun sadece peteklerden geçmediğini de bilmelisiniz. Kombide ısınan suyun peteklere ulaşana kadar soğuyabileceği ihtimalini de dikkate almalısınız. Bu çerçevede kombi temizliği radyatör performansını doğrudan etkilemektedir.

Kombi Temizliği Yaptırdım Ama Petekler Isınmıyor

Kombi temizliği yaptırmak istediğinizde peteklerin daha da ısınacağını ve verimliliği fazlasıyla sağlayacağınızı bilmelisiniz. Ama kombiyi temizlemenize rağmen peteklerde ısınma sorunu yaşanıyorsa bu durumda peteklerde temizlik yaptırmalı ve kontrolleri gerçekleştirmelisiniz. İstanbul Tesisat ekibi bu konuda gerekli değerlendirmeleri yaparken peteklerde ısınma sorunlarını da ortadan kaldırıyoruz. Peteklerde yaşanan ısınma sorunlarının kombiden kaynaklanmadığı hallerde yukarıda açıkladığımız bütün sorunları dikkate alıyoruz. İstanbul Tesisat olarak beklentileri karşılayarak ihtiyaçlarınıza cevap veriyor.

Yorum yapın

Tıkla Ara