Banyodan Su Kaçırıyor! Banyoda Su Sızıntısı Tespiti

Banyodan su sızıntısı meydana geldiğinde alt kat komşunuzun tavanında su damlacıkları görülmeye başlar. Banyonun temiz su borusu patlağında alt dairenin tavanında sürekli su damlaması olur. Eğer banyonun gider borularında su kaçağı var ise alt kat dairenin tavanında sararma veya kararma şeklinde belirtiler ortaya çıkar. Banyonun tesisat borularında kaçak var ise bunu tamir etmeniz ucuza çıkar. Yok eğer pis su borularında kaçak var ise tamirat pahalıya çıkar. Bunu anlamak için banyoda su kaçağı tespiti yaptırmanız gerekir. Her firmaya itibar etmeyin çoğu tesisat firması daha boruların içine kamera ile bakmadan banyonun tüm tesisatının değişeceğini söyler. Her sektörde olduğu gibi banyoda kaçak arayan çoğu firmada bu tarz söylemleri duyabilirsiniz. Firmamızdan gelen ustadan mutlaka kırılması gereken bölgenin yerini mutlaka sorun. Her yerin değişmesini söyleyen usta su kaçağını bulmadığı için bu tarz sizi yanıltan cümleler kurabilir.

banyodan-alt-kata-sizan-suyu-tespit-etme-calismasi-23

Banyodan alt kata su damlamaya başladığında, başvurulacak en hızlı yöntem komşuluk hukuku çerçevesinde çözülmesidir. Sonrasında hukuki yolları denemenizi tavsiye ederiz. Şikayetinizi üst kat komşunuza bildirdiğiniz halde yaptırmamakta ısrar ediyorsa, çareyi hukuk yollarında arayabilirsiniz. Genelde pis su gider borularında oluşan sızıntıları, üst kattaki mülk sahipleri kabullenmezler. Belli bir süre, daha yeni tadilat yaptırdıklarını söyleyerek geçiştirirler. Bu sorunu anlamanın en iyi yolu banyoya cihazla baktırmaktır. Fayansın altındaki boruları insan gözü ile inceleyerek yorumda bulunmaya çalışıldığında yanlış tespitler ortaya çıkmaktadır. Çağımızın teknolojisi kullanılarak yapılan sızıntı arama çalışmaları, banyoda tadilat çalışmasının maliyetini düşürür. Her işin kendine göre araç gereçleri vardır. Kullanılan cihazlar, yapılan işlerin daha pratik çalışmayla, hızlı bir şekilde bitmesini sağlamaktadır. Banyo sızıntılarında, birden fazla cihaz kullanılarak arama yapılmaktadır. Nem ölçer, banyo zeminde en fazla işe yarayan aletlerden biridir. Su sızıntısının başladığı yeri, üzerindeki göstergelerdeki görüntülü veriler sayesinde tespit edebilmektedir. Ayrıca pis su borularında oluşan kırık, çatlak gibi durumlar kamera ile görüntülenebilmektedir.

Avrupa 0212 569 22 22 Anadolu 0216 340 55 55
banyodaki-su-kacagini-cihaz-ile-tespit-eden-firmalar-980
Son sistem makineler ve tecrübeli ustaları bünyesinde bulunduran İstanbul Tesisat yıllardır aynı ustalar ile çalışmaktadır. Çalışan personeline ve müşterisine önem veren firmamız, banyoda, tuvalette veya mutfağınızda su sızıntılarını kesin olarak buluyor ve onarıyor.

Tadilatı 6 ay önce yaptırdım Banyodan su damlıyor peki neden şimdi akmaya başladı?

Sorun: Banyonuzda üç çeşit boru bulunmaktadır. Bunlardan biri şebeke suyu yani soğuk su borusudur. Bu borulardaki kaçaklar genelde yapılan kaynak bölgelerindeki aşırı basınç ile meydana gelen su sızdırmasıdır. Soğuk su boruları en fazla 8 – 9 bara kadar dayanıklıdır. Eğer şebeke suyu bu verdiğimiz ortalama basınç değerinin üstünde bir basınçla gelirse su borularının ek yerinden sızıntı yapabilir.

Çözüm: Soğuk su sayaç bölgesine basınç düşürücü vana takılarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Basınç değeri 3 – 4 bar olması yeterlidir. Bu basınç düşürücü vananın özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Su basınç düşürücü vana:
1 – Tesisatların patlaması ve armatürlerin basınçtan dolayı bozulmalarını engeller.
2 – Koç darbesinin zararlarını önler.
3 – Basınçlı suyun yarattığı gürültüyü önler.
4 – Dengeli basınç sağladığından su tasarrufu sağlar. Laboratuvar testlerinde 7,8 barlık bir basınç 3 bara düşürüldüğünde toplam tüketimde %25 oranında su tasarrufu sağladığı görülmüştür.
5 – Çamaşır, bulaşık makinesi, kombiler ve termosifonlarınızı basınçlı suyun zararlı etkilerinden korur.

Sıcak Su Borusu Sızıntıları

Bina içi temiz su kaçaklarının geneli, sıcak su borusundan kaynaklanmaktadır. Sıcak su boruları aşırı ısınma sonucu genleşmeye maruz kalır ve bunun sonucu olarak geceleri şebeke suyundan gelen yüksek basınçla sızıntı yapabilir. Bu tür kaçaklar tesisatınızı yaptırır yaptırmaz çıkmayabilir. Sıcak su borusu kaçakları tesisat yapıldıktan sonra 2 yıl içerisinde ortaya çıkabilir. Sıcak su borusunda oluşan kaçağın çıkardığı ses, dinleme yapılarak bulunduktan sonra bölgenin tamiri gerçekleşir. Arızası en kolay bulunan kaçak türüdür.

Atık Su Gider Borusu Sızıntıları

Banyonuzun atık su boruları; lavabo gider borusu, klozet gider borusu, küvet ve duş gider borusu olarak üçe ayrılır. Kameralı su kaçak arama dediğimiz sistemle, bu borularda meydana gelen çatlak, kırık, contasız geçişleri tespit edebiliyoruz. Bu üç atık su gider borusu, banyonuzda veya havalandırma boşluğundaki ana gider borusuna bağlanır. Tesisat borularınız ne kadar kaliteli olursa olsun, su sızıntılarının önüne geçmek için, tesisat ustasının işi bittikten sonra, borularınızı test ettiğini kontrol edin. En az 24 saat boruların içerisinde basınçlı su bulundurun. Seramik yapmaya gelen ustayı, dikkatli olması konusunda uyarın. Çünkü pis su gider tıkanıklıklarının çoğu derz, sıva, harç gibi maddelerin gidere gönderilmesi sonucu oluşmaktadır. Gidere gönderilen bu inşaat atıkları zamanla taşlaşarak pis su giderindeki su akşını engelleyecek ve geri tepme gibi sorunlara yol açacaktır.

Banyonuzdaki su kaçaklarını önlemek için bu yazılanları harfiyen uyguladıktan sonra su kaçağı olasılığı %90 oranında önüne geçmiş olursunuz. Alt katın banyo tavanına verdiğiniz zarar sizin cebinizden çıkacağı için, bu tür su kaçaklarını ihmal etmeyin. Eviniz sigortalıysa eğer, sigorta şirketinden eksper çağırarak banyonuzdaki kaçağı tespit ettirin. Sonra firmamızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

[Toplam:18    Ortalama:3.2/5]
Bu içeriği paylaş

Tesisat Sorunları ve Çözüm Önerileri

 1. önder sayın 11 Mart 2019
 2. Özgür önder 17 Ocak 2019
 3. Hakan 2 Ocak 2019
 4. atalay 3 Kasım 2018
  • Kameralı Su Tesisatçı 5 Kasım 2018
 5. Şeref 3 Ocak 2018
 6. Burcu 10 Kasım 2017
  • Kameralı Su Tesisatçı 11 Kasım 2017
 7. Cumali 16 Temmuz 2017
  • Kameralı Su Tesisatçı 27 Eylül 2017

USTAYA SOR

Tıkla Ara