Banyodan Su Kaçırıyor! Banyoda Su Sızıntısı Tespiti

Banyodan su sızıntısı meydana geldiğinde alt kat komşunuzun tavanında su damlacıkları görülmeye başlar. Banyonun temiz su borusu patlağında alt dairenin tavanında sürekli su damlaması olur. Eğer banyonun gider borularında su kaçağı var ise alt kat dairenin tavanında sararma veya kararma şeklinde belirtiler ortaya çıkar. Banyonun tesisat borularında kaçak var ise bunu tamir etmeniz ucuza çıkar. Yok eğer pis su borularında kaçak var ise tamirat pahalıya çıkar. Bunu anlamak için banyoda su kaçağı tespiti yaptırmanız gerekir. Her firmaya itibar etmeyin çoğu tesisat firması daha boruların içine kamera ile bakmadan banyonun tüm tesisatının değişeceğini söyler. Her sektörde olduğu gibi banyoda kaçak arayan çoğu firmada bu tarz söylemleri duyabilirsiniz. Firmamızdan gelen ustadan mutlaka kırılması gereken bölgenin yerini mutlaka sorun. Her yerin değişmesini söyleyen usta su kaçağını bulmadığı için bu tarz sizi yanıltan cümleler kurabilir.

banyodan-alt-kata-sizan-suyu-tespit-etme-calismasi-23

Banyodan Alt Kata Su Damlıyor

Banyodan alt kata su damlamaya başladığında, başvurulacak en hızlı yöntem komşuluk hukuku çerçevesinde çözülmesidir. Sonrasında hukuki yolları denemenizi tavsiye ederiz. Şikayetinizi üst kat komşunuza bildirdiğiniz halde yaptırmamakta ısrar ediyorsa, çareyi hukuk yollarında arayabilirsiniz. Genelde pis su gider borularında oluşan sızıntıları, üst kattaki mülk sahipleri kabullenmezler. Belli bir süre, daha yeni tadilat yaptırdıklarını söyleyerek geçiştirirler. Bu sorunu anlamanın en iyi yolu banyoya cihazla baktırmaktır. Fayansın altındaki boruları insan gözü ile inceleyerek yorumda bulunmaya çalışıldığında yanlış tespitler ortaya çıkmaktadır.

Çağımızın teknolojisi kullanılarak yapılan sızıntı arama çalışmaları, banyoda tadilat çalışmasının maliyetini düşürür. Her işin kendine göre araç gereçleri vardır. Kullanılan cihazlar, yapılan işlerin daha pratik çalışmayla, hızlı bir şekilde bitmesini sağlamaktadır. Banyo sızıntılarında, birden fazla cihaz kullanılarak arama yapılmaktadır. Nem ölçer, banyo zeminde en fazla işe yarayan aletlerden biridir. Su sızıntısının başladığı yeri, üzerindeki göstergelerdeki görüntülü veriler sayesinde tespit edebilmektedir. Ayrıca pis su borularında oluşan kırık, çatlak gibi durumlar kamera ile görüntülenebilmektedir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
banyodaki-su-kacagini-cihaz-ile-tespit-eden-firmalar-980
Son sistem makineler ve tecrübeli ustaları bünyesinde bulunduran İstanbul Tesisat yıllardır aynı ustalar ile çalışmaktadır. Çalışan personeline ve müşterisine önem veren firmamız, banyoda, tuvalette veya mutfağınızda su sızıntılarını kesin olarak buluyor ve onarıyor.

Tadilatı 6 ay önce yaptırdım Banyodan su damlıyor peki neden şimdi akmaya başladı?

Sorun: Banyonuzda üç çeşit boru bulunmaktadır. Bunlardan biri şebeke suyu yani soğuk su borusudur. Bu borulardaki kaçaklar genelde yapılan kaynak bölgelerindeki aşırı basınç ile meydana gelen su sızdırmasıdır. Soğuk su boruları en fazla 8 – 9 bara kadar dayanıklıdır. Eğer şebeke suyu bu verdiğimiz ortalama basınç değerinin üstünde bir basınçla gelirse su borularının ek yerinden sızıntı yapabilir.

Çözüm: Soğuk su sayaç bölgesine basınç düşürücü vana takılarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Basınç değeri 3 – 4 bar olması yeterlidir. Bu basınç düşürücü vananın özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Su basınç düşürücü vana:
1 – Tesisatların patlaması ve armatürlerin basınçtan dolayı bozulmalarını engeller.
2 – Koç darbesinin zararlarını önler.
3 – Basınçlı suyun yarattığı gürültüyü önler.
4 – Dengeli basınç sağladığından su tasarrufu sağlar. Laboratuvar testlerinde 7,8 barlık bir basınç 3 bara düşürüldüğünde toplam tüketimde %25 oranında su tasarrufu sağladığı görülmüştür.
5 – Çamaşır, bulaşık makinesi, kombiler ve termosifonlarınızı basınçlı suyun zararlı etkilerinden korur.

Sıcak Su Borusu Sızıntıları

Bina içi temiz su kaçaklarının geneli, sıcak su borusundan kaynaklanmaktadır. Sıcak su boruları aşırı ısınma sonucu genleşmeye maruz kalır ve bunun sonucu olarak geceleri şebeke suyundan gelen yüksek basınçla sızıntı yapabilir. Bu tür kaçaklar tesisatınızı yaptırır yaptırmaz çıkmayabilir. Sıcak su borusu kaçakları tesisat yapıldıktan sonra 2 yıl içerisinde ortaya çıkabilir. Sıcak su borusunda oluşan kaçağın çıkardığı ses, dinleme yapılarak bulunduktan sonra bölgenin tamiri gerçekleşir. Arızası en kolay bulunan kaçak türüdür.

Atık Su Gider Borusu Sızıntıları

Banyonuzun atık su boruları; lavabo gider borusu, klozet gider borusu, küvet ve duş gider borusu olarak üçe ayrılır. Kameralı su kaçak arama dediğimiz sistemle, bu borularda meydana gelen çatlak, kırık, contasız geçişleri tespit edebiliyoruz. Bu üç atık su gider borusu, banyonuzda veya havalandırma boşluğundaki ana gider borusuna bağlanır. Tesisat borularınız ne kadar kaliteli olursa olsun, su sızıntılarının önüne geçmek için, tesisat ustasının işi bittikten sonra, borularınızı test ettiğini kontrol edin. En az 24 saat boruların içerisinde basınçlı su bulundurun. Seramik yapmaya gelen ustayı, dikkatli olması konusunda uyarın. Çünkü pis su gider tıkanıklıklarının çoğu derz, sıva, harç gibi maddelerin gidere gönderilmesi sonucu oluşmaktadır. Gidere gönderilen bu inşaat atıkları zamanla taşlaşarak pis su giderindeki su akşını engelleyecek ve geri tepme gibi sorunlara yol açacaktır.

Banyonuzdaki su kaçaklarını önlemek için bu yazılanları harfiyen uyguladıktan sonra su kaçağı olasılığı %90 oranında önüne geçmiş olursunuz. Alt katın banyo tavanına verdiğiniz zarar sizin cebinizden çıkacağı için, bu tür su kaçaklarını ihmal etmeyin. Eviniz sigortalıysa eğer, sigorta şirketinden eksper çağırarak banyonuzdaki kaçağı tespit ettirin. Sonra firmamızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

Boru Sızıntıları Neden Olur?

Boru sızıntıları, su kaçağı söz konusu olduğunda en önemli konu olarak kabul görmektedir. Zira borularda meydana gelen farklı sorunlar sızıntıların asıl nedeni olarak kabul edilmektedir. Siz de su borusu sızıntıları ile karşı karşıya kaldıysanız bu sorunun neden ortaya çıktığını değerlendirmelisiniz. Bu çerçevede başvuracağınız boru sızıntısı tespit işlemlerinde de size en uygun çözümlerden faydalanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Boru sızıntılarının meydana gelmesinde hem yapısal hem de kullanım kaynaklı faktörlerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken husus sizin evinizdeki sızıntının nedeni ve bu sızıntıya nasıl müdahale edebileceğinizdir. İşte borularda ortaya çıkan sızıntıların en önemli nedenleri!

 • Boruların içerisinden geçen suyun çok yüksek basınçla gelmesi durumunda boruda çatlaklar oluşmaktadır.
 • Su borularının nakliyesi esnasında kırılma ya da çatlama meydana gelmesi olasılığı yüksektir.
 • Boruların döşenmesi sırasında aşırı zorlanması kırık ve çatlakların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Yukarıdaki faktörlerin yanı sıra su giderine atılan tıkayıcı maddeleri çıkarmak isterken borunun zorlanması da sızıntıların en önemli nedenleri arasındadır. Peki, bu durumlarda nasıl bir yönteme başvurmak gerekir? Sızıntıları önlemenin en iyi yolunu sizlerle paylaşıyoruz.

Boru Sızıntısı Tespiti ve Tamiri

Boru sızıntılarıyla karşılaştığınızda endişe etmek ve evinizin mahvolacağını düşünmek yerine profesyonel destek almak adına harekete geçmelisiniz. Çünkü boru sızıntıları söz konusu olduğunda kısa sürede çözüme ulaşmanız elzemdir. Aksi durumlarda sızıntıların evinizin farklı noktalarına zarar vermesi olasıdır. İstanbul Tesisat bu konuda en makul hizmetleri sunar. Böylelikle boru sızıntılarını gidermek çok avantajlı olur.

“Banyodan Su Kaçırıyor! Banyoda Su Sızıntısı Tespiti” üzerine 18 yorum

 1. Merhabalar evimiz yeni yapı olduğundan dolayı sekiz aydır banyoyu kullanmaktayız alt komşumuz tavanında yuvarlak ıslak şekli olduğunu söyledi acaba bu nedendir nedendir

  Yanıtla
 2. Merhaba, sultangazi de 5 katlı binanın 1 katında oturuyoruz önce tuvaletimizde tavana asılı pis gider borusundan sızıntılar başladı tesisatçıyla bu problemi hallettik şimdide banyo tuvalet tavanından yağmur yağar gibi sular damlamaya başladı üst kat komşumuz kesinlikle bizim daireden değil diyor binanın boruları eski olduğu için bütün sular bizim daireye geliyormuş bu konuda yardımınızı rica ediyorum

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Sizin dairenize gelen su kesinlikle üst katlardan gelmektedir. Ancak hangi daireden geldiğini anlamak için üst katınızdan başlayarak daireleri kontrol etmemiz gerekmektedir. İlk daire için tespit ücretimiz 150 tl sonraki her daire için de 100 tl’dir. Kaçak olan noktayı ekipler tespit eder tamiratı içinde size fiyat verirler isterseniz tamiratı da yapılır. Detaylı bilgi için 0212 645 33 33 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 3. iyi akşamlar istanbul kartal yakacık da ikamet ediyorum bu akşam alt kat komşum ebeveyn banyosundan kendi banyolarına su sızıntısı olduğunu iletti gidip baktım duşakabin ile banyo kapısı arasın da bir su sızıntısı olmuş bu durum için ne yapmamız gerek ve bu bölgeye bakabiliyor msnuz

  Yanıtla
 4. Merhaba üst katımın balkonu yatak odamın tavanına denk geliyor köşeden su damlacıkları damlıyor ve tavanım rutubetten küflendi evim sigortalı ne yapılabilir

  Yanıtla
  • Merhaba, öncelikle su kaçağının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bunun için size yardımcı olabiliriz cihazlar ile su kaçağını bulup tamiratını da yapabiliriz. Ödemesini siz yaparsınız makbuzunu sigortaya gösterip paranızı onlardan istersiniz.

   Yanıtla
 5. Merhaba benim evimin banyosu olan dış tarafı duvar yuvarlak içi de büyük bir nem var ıslak bunun sebebi banyo dan eklerindeki sikintimi tesisatim plastik neyden kaynaklı acaba

  Yanıtla
  • Merhaba, sorun için öncelikle gelip dairedeki tesisatları test etmeliyiz. Test sonucunda tesisatta kaçak görünüyorsa yerini bulur tamirini yaparız. Eğer tesisatlarda bir sorun görünmüyorsa fayans arlarından suyu emip duvara veriyor olabilir.

   Yanıtla
 6. banyonun köşeden su damlıyor üst kattaki benden değil diyor yandakinden diyor ne yapacağımı bilmiyorum bakmak için fiyat ne kadar acaba burası Pendik esenyalı yakinmisiniz bu tarafa

  Yanıtla
  • İyi günler Atalay Bey. Öncelik her zaman üstünüzdeki dairede efendim. Öncelikle ilk daireye üstünüze bakıcaz çıkmazsa yan daireye bakmamız gerekiyor. İlk daire için 150 TL alıyoruz ikinci daireye bakılması gerekirse +100 TL daha alınıyor. Pendik bölgesine servisimiz var gönderebiliriz. Firmamızı arayarak servis isteyebilirsiniz.

   Yanıtla
 7. Mrb,
  Banyomun pis su gider boruları alt komşumun banyo tavanında betona asılı halde bulunmakta. Zaman zaman komşum borulardan kaçak olduğunu söylüyor. Şikayete geldiği bir gün aşağı indim banyosundaki boruların olduğu bölümü gizleyen tavan raflarından birkaçını söküp fenerle baktım. Evet tavan rafları içine su dolmuş. Ancak işin garip tarafı bu sızıntı her zaman olmuyor. Çamaşır makinesi çalışırken ve duş yapılırken nadiren olan bir olay. Sızıntı sanki borunun ek yerinden geliyor gibi. Bu kaçağın sıcak akan pis su ile bir ilgisi var mı, çözümü ne olabilir?

  Yanıtla
  • İyi günler Şeref Bey. Öncelikle kaçağın sıcak akan pis suyla herhangi bir alakası yoktur.Aşağıya sızan suyun pis sudan kaynaklandığı aşikar. Sizin yapmanız gereken kamera ile duş giderini ve çamaşır makinesinin giderini kontrol ettirmek. Muhtemelen bu pis su giderlerinin ek yerlerinde sorunlar var. Basınçlı su gittiğinde ve yoğun kullanım olduğunda alk kata su sızıntı yapıyordur. Bunun için öncelikle kamera ile sorunu bulup ona göre pimaşlara bir tedavi uygulanması gerekiyor efendim. 0554 499 36 18 Murat Bey ve Yunus Bey ile görüşme sağlayıp probleminize kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz.

   Yanıtla
 8. İyi günler benim banyodan alt kata şıp şıp su damlıyor tesisatçı geldi derz aralari boş dedi doldurduk yine akiyo acanba neden olabilir sadece giderim olduğu yerden ve yanından 3karo kadar akitiyo

  Yanıtla
  • İyi günler Burcu Hanım. Öncelikle probleminiz için detaylı bir araştırma gerekiyor. Su akıntısının daire içinde birçok sebebi olabilir. Öncelikle kontrol edilmesi gereken su tesisatınızdır. Soğuk su ve sıcak su tesisatınızda bir sorun yoksa eğer giderlerin kamera ile kontrolü yapılması gerekir. Kamera ile giderin içi görüntülendikten sonra eğer bir sorun yoksa derz aralarına bakılması gerekebilir. Son olarak zayıf bir ihtimalde olsa kalorifer tesisatı. Kombinizin basıncı sürekli düşüyorsa bir kaçak olabilir. Tesisatlarınızdan eminseniz derz dolgu çektirip beklemeye geçebilirsiniz. Ama daha profesyonel bir yardım almak için firmamızdan yardım alabilirsiniz efendim.

   Yanıtla
 9. Bizim banyodan karsi eve ve binani alt katina kadar su akiyor 5sinci katta giris kata su akitiyor acaba neden tesisatci gldi musluktan dedi muslugu degistirirken musluk kirildi parcasi icinde kaldi cikarmak icin cekicler vurdu o parcayi cikarmak icin ama cikardi muslugu takti ama alt kata su kaciriyor acaba neden

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara