1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (40 oy, ortalama puan: 4,43 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Banyo – Tuvalet Koku Problemi Tespiti

lağım kokusu tespiti

Evinizde bulunan temiz ve ferah hava, banyolarınızdan gelen kötü koku nedeniyle bozuluyor mu? Tertemiz bir halde bulunan banyonuzdan yinede kötü kokular mı geliyor? Üstelik bu kokuların nereden ve neden geldiğini bir türlü tespit edemiyor musunuz? Kaynağı belli olmayan kötü kokuyu gidermek için pek çok işlem denemenize rağmen çözüm getirmedi mi? İlk olarak telaşlanmamanız gerektiğini söyleyerek, doğru adreste olduğunuzu belirtmek isteriz.
Söz konusu kötü kokuların kaynağını ve nedenini bulmak, meydana gelen kötü kokuyu gidermek için ilk aşamadır.
Pis Su Giderlerinde/Borularında Meydana Gelen Tıkanıklıklar
Banyodaki kötü kokuların nedeninin tespit edilmesinin ardından eviniz eski ferahlığına ve temizliğine tekrardan kavuşacaktır. Bu kokuların altında yatan neden gider borularında biriken artıklar olmakla birlikte, gider borularına atılan artıkların çürümesi sonucu oluşmaktadır. Söz konusu su borularında daha fazla hassas davranılması gerekilir. Çünkü su borularında meydana gelecek bir tıkanma, banyonuzda meydana gelen bu sorun ile daha fazla karşılaşmanıza sebep olacaktır.
Elbette yalnızca atıkların birikmesi sonucu tıkanmalardan dolayı koku gelmemektedir. Tıkanma olmasa dahi, boruların iç kısmında biriken kalıntılar da bu kokuya sebebiyet verebilmektedir. Yazımızın devamında paylaşacağımız püf noktalar ile kötü kokuların meydana gelmesini engelleyebilirsiniz.
Banyoda meydana gelen kötü kokulara nasıl engel olunur?
İlk olarak tuvalet kağıdı gibi sert maddelerin kesinlikle giderlere atılmaması gerektiğini vurgulamalıyız.
Banyo giderinizde biriken saç ve sabun artıklarının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.
Sifonda yeterli miktarda su bulunmalıdır. Basınç sistemine göre çalışan giderlerinizin tıkanması böylelikle azalacaktır.
banyonun-icinden-gelen-kanalizasyon-kokusu

Her ne kadar klasik bir yöntem de olsa, lavabo pompalarının hatırı oldukça büyüktür. Tıkanan giderlerin pompanın vakumlanması sonucunda basınçla açılması sağlanabilir.
Kokunun meydana gelmesindeki diğer bir faktör ise banyonuzun giderlerinde bulunan teknik bir hata olabilir. Hatta yalnızca sizin dairenizden değil, bütün apartmanın sisteminden kaynaklı bir sıkıntı olabilir. Eğim vb. faktörlerin yanı sıra yanlış yapılan bir tesisat sistemi, siz ne kadar dikkat ederseniz edin tıkanıklık oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumun olduğunu tespit ettiğiniz takdirde gider borularınızı değiştirmeniz ve banyonuzun tesisatını yenilemeniz kesin çözüm olacaktır.
Apartmanınızda her daire için düşecek bir havalandırma borusunun bulunması önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bina rögarlarınızın hava aldığından emin olmalısınızdır.

Genelde banyolarda ortaya çıkan kanalizasyon kokularının tespitini yaptıktan sonra kalıcı çözümler üretiyoruz. Tuvalet kokusu nasıl giderilir sorusu herkesi ilgilendirdiği gibi olası problemlere karşı bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Hayatımızın her alanında kullandığımız giderlerden gelen kötü kokular evde yaşayan herkesi rahatsız ettiği gibi misafirler karşısında da utanç duyulmaya sebep olabilmektedir.

Gider borularından gelen kötü kokular evin hijyeni açısından tehlike arz etmektedir. Evde yaşanan lağım kokusu problemi iki bölüme ayrılır; Arada bir gelen kokular ve sürekli görülen koku sorunları. Arada bir gelen kokulara örnek olarak sahil kenarında bulunan konutlarda yaşanan koku probleminden bahsedebiliriz. Bu kokular Lodos olduğunda yaşanmaktadır. Sürekli koku sıkıntısı çekiyorsanız bu şikâyeti ortadan kaldırmak çok basit bir uygulama ile mümkün.

Genelde banyoda sürekli olarak görülen koku problemleri tesisat montaj hatalarından kaynaklanan sorunlardır. Bu şekilde yaşanan koku şikâyetlerini bulmak çok zor değildir. Kamera ve diğer ekipmanlarla, sıkıntının yaşandığı dairede kokunun geldiği yeri tespit ve tamirini yapılabilmektedir. Bu kanalizasyon kokusu şikâyetlerinin son yıllarda artış göstermesinin sebepleri arasında banyolarda duşa kabin kullanımı ve yeni tip duş teknesinin ortaya çıkması yer alır. Bu konuyu biraz daha açacak olursak; eskiden duşakabin gibi suyu muhafaza eden bir şey yoktu. Doğal olarak duş esnasında bir miktar su banyonun yüzeyine taşardı. Böylece seramiklerin üstünden akan su, banyonun herhangi bir noktasına koyulan süzgeç giderine akardı. Şimdi ise duşakabin nedeniyle banyolar eskisi kadar ıslanmamakta ve bu yüzden süzgecin içinde su olsa dâhi 15 gün içerisinde buhar olup kaybolmaktadır. Süzgecin içerisinde su kalmadığı için kanalizasyondan gelen koku direk banyonun yüzeyine dağılmaktadır.

İstanbul Tesisat restoran ve otel gibi hijyene önem veren iş yerlerinde profesyonel olarak koku tespiti hizmeti vermektedir.

Banyodan Gelen Lağım Kokusunun Genel Sebepleri

 1. Banyo giderinin içerisinde su seviyesi azalmış veya kalmamış olabilir.
 2. Banyolar eskisi gibi yıkanmak yerine bez ile silindiği için gider borusu uzun süredir kullanılmamıştır.
 3. Lavabodan gelen kokuların nedeni eskiyen sifon hortumudur.
 4. Sifona yeterli miktarda su dökülmediğinden koku gelebilir.
 5. Kanalizasyon gider borularında geri tepme veya emme vardır. Emme yapmasındaki sebep, bir anda boşalan su, hiçbir yerden hava almadığı için aşağı doğru vakum yapar ve su boşaldıktan sonra hava aniden geriye doğru çıkar.
 6. Klozetten gelen kokularda, atık suyun gidere bağlantısı etrafında boşluklar meydana gelmiştir.

Tuvaletten gelen kokuları tespit etmek için bir uzmandan yardım almak kesin sonuca ulaşmak için doğru bir adım olacaktır. Detaylı bilgili için size en yakın servisimizi arayabilirsiniz.

banyo-yer-suzgecinden-gelen-pis-koku

Yer Süzgecinden Gelen Kokuların Tespiti

Genelde koku sorunlarının ana yeri banyolarda yer alan süzgeçtir. Yer süzgeçleri ıslak zeminlerde biriken suyun tahliyesi için konulmuştur. Fakat günümüzde banyoların yüzeyini yıkama olayı kalktığı için yer süzgeçleri pek fazla kullanılmıyor. Haliyle kullanılmayan yer süzgeçlerinin içerisinde su kalmıyor. Ortasında bulunan haznede su olmadığı zamanlarda kanalizasyon borularından gelen koku banyoların kötü kokmasına sebep olmaktadır.

pis-su-borusundan-kanalizasyon-kokusu-geliyor kanalizasyon-kokusnu-onlemek-icin-adaptor-conta lavabonun-sifonundan-kotu-koku-geliyor

Duşakabin Altından Gelen Kötü Kokular

Yukarıda verilen resimlerde duşakabin altına montaj edilen sifon borusunun etrafında boşluklar görülmektedir. Gelişi güzel takılan duşakabinin tahliye sifonu  direk yerdeki pis su borusunun ağzına takılmış. 2. resimde görülen adaptör conta konulmadan kenarlarda boşluk oluştuğu için kokuyu direk banyoya veriyor. Sifonu montaj ederken kenarlarını silikonla  boşluk kalmayacak şekilde kapattığımızda koku problemi ortadan kalkacaktır.

dusakabinin-altindan-koku-geliyor

Banyolarda kötü kokuyu engellemek için duş ya da küvetlerin alt kapaklarını çıkarıp fayans yüzeyi temizlemeniz gereklidir. Tadilat sırasında unutulan bazı atık maddeler çürümeye terk edildiğinde küvetin altında koku yapmaya başlar. Banyonun içerisinde rahatsız edici kokuyu tespit etmek için cihazlara gerek kalmadığını düşünüyorum.

mutfak-dolaplarinin-icinden-kotu-koku-gelmesi

Mutfak dolaplarının içinden gelen pis kokuların genel sebebi lavabonun altında bulunan sifonun düz bir şekilde gider borusuna bağlanmasından kaynaklanır. Resimde görüldüğü gibi lavabo sifonunu u şeklinde büküp yerine taktığınızda koku gelmeyecektir. Boruya bağlanan kısımda boşluk bulunmaması gerekir.

Süzgeç giderlerinden, lavabo giderlerinden, aydınlık ve kanalizasyon giderlerinden gelen kötü kokular bizi oldukça rahatsız etmesinin yanında, yaydıkları mikroplarla sağlığımızı tehdit eder. Genellikle kanalizasyon borusunun geri tepmesinden kaynaklanan kötü kokuların tespiti, İstanbul Tesisat tarafından itinayla ve büyük özenle yapılmaktadır. Tıkalı bölgenin açılması ve kötü kokuların giderilmesi, özel kameralı son teknolojik cihazlarla yapılmaktadır. Böyle durumlarda uzaman bir ekibe başvurmak gerekir. Sağlığımızı tehdit eden kötü kokulardan kurtulmak İstanbul Tesisat ekibi sayesinde artık çok kolay!

Diğer bir kötü koku durumu da su kaçaklarının bulunduğu konut ya da iş yerlerinde nem ve rutubet kokularıdır. Bu gibi kokuları her soluyuşumuzda ciğerlerimize mikrop olarak girer. Bununla birlikte kullandığımız eşyaları da çürüterek bizleri maddi manevi zarara sokar. Tıkanıklıktan kaynaklı kötü kokuları uzman ellere bırakmak en doğru iştir. Sıkça karşılaşılan problemler arasında sifon problemi de yer alır. Yanlış sifon bağlantısı, mutfak veya lavabo giderinden hoş olmayan kokular gelmesine sebep olur.

lavabo-sifon-lagim-kokusu-problemi

Banyodaki Koku Probleminin Çözümü

Koku şikâyetlerine genel çözüm olarak atık su gider borularını yıkamak yeterli olacaktır. Banyodaki yer gideri içerisinden gelen kokuları basit bir şekilde önlemek için bir bez parçasını deliğe tıkayarak da çözüm bulabilirsiniz. Genelde banyoları kuru kaldığı için yer süzgeci içinde su kalmaz. Lağım kokusu içerisinde su bulunmayan yer süzgecinden dışarı çıkar. Rögar kuyusuna iki adet dirsek takılarak kanal borusunda su birikmesi sağlanır. Biriken su sayesinde poyraz veya rüzgârlı havalarda kokunun apartman içine yayılması engellenmiş olur. Başka bir çözüm ise havalık borusunun, çatı seviyesinden bir metre yukarıda bırakılmasıdır.

Yukarıdaki resimde anlatıldığı gibi sifonun direk gidere bağlanması yanlıştır. Sebebi sifonla gider arasında hiçbir engelleyici olmadığı için koku oluşmasıdır. Körüklü sifon olarak tabir edilen sifonlar, S harfi şeklinde kıvrılarak bağladığında kıvrık bölgede su birikerek atık su tesisatından gelen kokuyu engelleyecektir. Ayrıca sifonun takıldığı bölgede 50’lik adaptör conta dediğimiz plastiğin olması durumunda, hem giderden geriye su gelmesi engellenir hem de koku sorunu oluşmaz. Resimde siyah ve beyaz renkteki adaptör contayı görebilir herhangi bir nalburdan tedarik edebilirsiniz. Fiyatı 1 TL ile 2 TL arasında değişmektedir.

 

Bu içeriği paylaş

19 Yorum

 • Arzu esen

  Arada evi inanılmaz kötü koku basıyor nedenini bulamadım artık sabrım kalmadı bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Evlerde yaşanan koku probleminin nereden kaynaklandığını arayıp kesin olarak çözümler sunuyoruz.

 • yeşim yaldiz

  Ankara dan yazıyorum,bir yıl önce dubleks ağır daire aldık ve oturuyoruz,giriş antrede kanalizasyon kokusu geliyor banyo ve tuvalette hissedilmiyor,en üst 10.kattayiz, bacaya rüzgar gülü takıldı hiç bir fayda sağlamadı hatta rüzgar ters estiğinde koku arttı,lütfen yardımcı olurmusunuz,teşekkürler

 • Gülşah özdemir

  Merhaba. Mutfak ta fayans ve diğer odalarda parke zemin kaplı. Mutfaktaki zemini her zaman kullandığım yüzey temizleyici ile sildiğim zaman çok kötü bir koku yayılıyor. Mutfakta kullandığım kilimin altı kaydırmaz kaplı ondan olabileceğini düşündüm. Ama oda değilmiş. Yerden ısıtmalı evi yeni kullanmaya başladık. Herhangi bir bilgimiz yok. Acaba farklı yüzey temizleyici mi kullanmalıyım. Bide kullandığım Halıyı kaldırdığım anda felaket elektrik çarpıyor. Nedeni ne olabilir. Teşekkürler

  • Cihazlı Tesisatçı

   Yerden ısıtma boruları koku yapmaz. Mutfakta oluşan kokunun sebebi farklı bir sebepten olabilir. Mutfağın sifonu doğru takılmadığı için koku sorunuyla karşılaşmış olabilirsiniz. Yukarıda resimlerde görüldüğü gibi uygulamalar yapmanız gerekir.

 • hüseyin

  Ben huseyin Mutfak lavabosu tikandi kaç tl ye acarsiniz ve garantilimi

 • Nilay balbay

  Tuvaletten kötü koku geliyor nasıl gideririm ve ücreti nedir

 • Cumalı durna

  Ben adanada oturuyorum uzun zamandır banyo dan çok ağır koku geliyor ne denediysem boş cıktı ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

 • Ebru ipek aytekin

  ….Merhabalar kanalizasyon kokusu mutfaktan gelip tüm eve yayılmaktadir ..Bununla ilgili çözüm noktanız varmıdır.?

 • Sevda

  Merhaba banyo ce balkon giderlerinden cok ağır lağım kokusu geliyor 4 senedir oturuyorum ve sürekli gelen bir koku hatta sokak kanalizasyonunsan da geliyor yoldan gecerken nereya başvurmalıyım

  • Murat Taştan

   İski ye başvurmanız gerekiyor efendim.

 • Arslan Bozdağ

  Banyoda koku var, küvet ve klozet giderleri iyi çalışıyor. Ev 30 senelik bir ev ve kiracıyım.Yardımcı olabilir misiniz?

  • Murat Taştan

   Gider borularının içerisine kamera sistemi ile incelemek gerekiyor. Boru içerisinde pislikler yapıştığı içinde koku yapabilir.

 • Sema Özdemir

  Evimin giriş katında 2015 aralık ayında ayrılırken olmayan bir koku Nisan ayında koku çok kötü Sayın ustam telefon bekliyorum teşekkürler

  • Murat Taştan

   Sizin bizi aramanız gerekiyor efendim.

 • Mehmet Fatih Oruç

  Merhaba ben Toki evleri Halkalı’da oturuyorum. Banyodan gelen lağım kokularından çok çekiyoruz.yeni evleneceğiz ve oturduğumuz ev resmen lağım kokuyor, eşyalar kokmaya başladı, zehirlenmekten korkuyoruz. Siz bunlara çare olabilir misiniz?

  • Murat Taştan

   Tesisatta hata vardır büyük ihtimalle bu sorunun tespiti için kamera sistemimiz var servis kaydı yaptırıp yardım alabilirsiniz.

 • Seda Alkan

  Merhaba evimiz fabrikalara yakın yeni sıfır bine ama banyoda arada kötü bir koku oluyor bütün evi sarıyor bunun için ne yapılması lazım bana ne kadara mal olur bu sorun acaba ? Şimdiden teşekkürler

  • Murat Taştan

   Gider borularının içerisine kamera ile bakılır sorun neredeyse tespit edilir.

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.