1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (28 oy, ortalama puan: 4,14 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Tuvalet ve Banyoda Lağım Kokusu

tuvalet-ve-banyoda-lagim-kokusu

Bazen, genellikle de tatilden döndüğümüz zamanlarda; banyo giderinde koku ile karşılaşabiliriz. Mutfak gideri kokusu bu sorunlar arasında en pis kokanıdır. Özellikle de yaz aylarında daha az kullanılan tuvaletlerde, bu kokuların yayıldığını daha sık görürüz. Lağım kokusu atık su gider sistemindeki atıkların bozulması ve çürümesi ile iyice kokar. Hatta bu esnada çürüme ile ortaya lağım gazı çıkar. Bu gaza çoğu bölgede metan gazı da denilir.

Lağımlar ve atık su sistemi ile bağlantılı herhangi bir sorunda, kırık veya çatlakta sistemdeki gaz ve buharın dışarı kaçması muhtemeldir. İleri seviyede bir gaza maruz kalan kişi zehirlenir ve ölüme neden olan bir vakaya bile yol açabilir. Metalik renkteki muslukları kararmasına sebep olan lağım kokusu insana nasıl zarar verir, siz düşünün.

Lağım Kokusu Nasıl Engellenir?

Pis su gider sisteminde bu gazlar dışarıya çıksın diye tesisat ayarlanır. Zehirli ve koku yayan gazın binaya girmemesi için, gider boruları en üst katta bitirilmeden çatıya kadar devam ettirilir. Havalandırma için ağzı açık, çatıdan 1 metre yüksek bir şekilde bırakılır. Atık su gider tesisatı olan her binanın, yani tuvaleti olan binanın çatıya kadar yeterli çapta havalandırma borusuna ihtiyacı vardır. Bu havalandırma borusunun, çatının 1 metre kadar üstüne çıkması çok önemlidir. Tıpkı soba bacaları gibi geri tepmemesi için önlemler alınmalıdır. Baca gibi etrafı örülüp, tepesine şapka yapılırsa içerideki kokunun dışarı çıkması daha kolay olur. Binanın içinden çıkan bu boru, çatı arasına çıkarılıp orada bırakılırsa bütün daireyi saran lağım kokusu problemine neden olur ve bulunması da çok zordur.

Pis su siteminde bina çıkışına es yapılır, ya da kapan denilen sistem takılarak rögardan gelebilecek kokular önlenir. Yasal düzenleme ile zorunlu hale getirilen bu işlem, çok önemsenmese de aslında çok mühim bir konudur. Kötü kokulu lağım, gaz karışımındaki toksik, parlayıcı, patlayıcı bazı zararlı gazlar her zaman olabilir. Bu gazların yoğunlaşıp binaya yayılması, bahsettiğimiz es ve kapanla önlenir. Kapan denilen düzenek, atık su borularında çekvalf sistemi olarak da bilinir. Ayrıca rögarlardan geri tepen suyu da bu sistemle engellemiş oluruz.

Tuvalet ve Banyo Neden Lağım Kokar?

Uzun süreli kullanım olmaması durumunda giderlerdeki es dediğimiz U şeklindeki deve boynu kısmında kalan kokunun geçişini önleyen su, özellikle sıcak havalarda zamanla buharlaşır. Su olmadığı için de koku bu yolu kullanarak eve yayılır. Eve döndüğünüzde bu kokuyla karşılaşırsınız. Evdeki lağım kokusu gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız, pis su borusundaki es kısmına bir iki maşrapa su dökmelisiniz ki su, hemen buharlaşmasın. Alacağınız bu önlem işe yaramamışsa, borunun bir yerinde kırık veya açıklık var demektir. Bağlantı hataları ve kırıklar gözden geçirilip onarılmalıdır. Kontrolü yapılan bu hatalar sonunda hala giderden lağım kokusu gelmesi sorunu yaşanıyorsa, çatıya çıkarılan havalandırma borusunun ağzı kapanmıştır. Bir kuşun yuva yapması, gider borusuna sıkışıp ölmesi veya çatıdaki yapraklardan dolayı tıkanması soruna neden olur. Yukarıdan açığa çıkamayan gaz, kötü kokuyla birlikte aşağı katlarda boşluk bulduğu yerden banyo küveti, lavabo vb. bağlantı noktalarından dışarı çıkar.

Banyo Ve Tuvaletten Gelen Kötü Koku Nasıl Engellenir?

Yapılan inşaatların bitiminden sonra, tesisatlarda sızdırmazlık testleri yapılmalıdır. Temiz su tesisatları su ile test edilirken, atık su boruları dumanla test edilir. Bazı yöntemlerde ise, çatıdaki her havalandırma ucundan nane yağı dökülerek üzerine 10 litre civarında sıcak su dökülür ve nane yağını koklamayan bir kişi tarafından aşağıdaki süzgeçler, giderler koklanarak nane kokusu aranır. Eğer koku yoksa kaçak yoktur, ancak nane kokusu alıyorsanız aldığınız bölgede kaçak var demektir. Böylelikle kokunun nereden geldiğini bulmak mümkün olabilir.

Tuvaletten kötü koku geliyor ise lağım kokusunu tespit eden firmalardan yardım istemek gerekmektedir. Hayatımızı sekteye uğratacak büyüklüklere ulaşmadan önce çözülmesi gereken problemlerden olan banyo ve tuvalette oluşan lağım kokuları, konusunda uzman koku tespit eden tesisatçı ustalar tarafından kolayca bulunabilmektedir.

İstanbul Tesisat, yılların deneyimi ve teknolojik aletlerle verdiği hizmetle banyo ve tuvaletteki kötü kokuları bulma işlemi yapmaktadır. Kameralı cihazla lağım kokusunu bulan firma olarak, müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktayız. İstanbul Tesisat firması, yaptığı tüm işlerde müşteriyi en az maliyetle ve hasarla sorunlarını çözüme ulaştırma prensiplerini benimsediğinden, lağım kokularını kesme işlemleri sırasında tadilata gerek bıraktırmamaktadır.

 

Bu içeriği paylaş

11 Yorum

 • Osman Kaya

  merhaba. musluktan akan şebeke suyunda kötü bir koku var. apartmanda bu sorunu sadece biz yaşıyoruz. iski kendi yolladıkları suda problem olmadığını söyledi. kendi tesisatınıza baktırın dedi. bunun için ne yapabiliriz? teşekkürler.

 • tugce gulpınar

  bahçe dublex evimizin altkatındaki tuvaletinin gırtlak borusunu fare kemiriyor .yapılacak şeyler nelerdir ortalma maliyet nedir yarıdmıc olursanız sevinirşm

  • Cihazlı Tesisatçı

   Farenin kemirmesine engel olmak için tek yapmanız gereken demirden borular kullanmak bu mümkün olmayacağı için gırtlak hortum yerine sağlam pvc sert malzemeden yapılmış bir boru kullanmak

  • Murat kaba

   Merabalar iyi aksamlar yapilacak bir cok islem var konuyla alakali bilgi icin 053451xxxx bilgi edinebilirsiniz

 • Tan

  Rogarimiza cekvalf tatirmak istiyoruz. 2 ragor var. Kazi islerini biz yapariz ve cekvalfi de aliriz. Siz gelip montajini yaparsaniz ucreti ne kadar olur.teşekkürler. hayırlı işler .istanbul basaksehir..

  • Cihazlı Tesisatçı

   Tan bey anladığım kadarıyla lağım kokusunu ortadan kaldırmak için binanın ana tesisat borusuna çekvalf taktırmak istiyorsunuz. Fakat bu sorunu çekvalf takılarak çözemezsiniz.

 • İsmail bulut

  Merhaba yeni aldığım dairenin tuvaletinde havalandırma penceresi bulunmamaktadır. Müteahhit buraya havalandırma olmayacağını söyledi. Bu konuda bir yaptırıma gidilebilir mi

  • Cihazlı Tesisatçı

   Yapı firmasının alt yapıda en az 5 yıl garantisi vardır. Tüketici mahkemesinde şikayetinizi belirtebilirsiniz. Sorunu çözdürüp faturayı firmaya ödete bilirsiniz.

 • Yavuz Kaya

  Lavabomuzda arada sırada kutu lağım kokusu gibi kokular gelir bunu kırık çıkık olmadan makul bir fiyatla yapabilir misiniz yada ne kadara yaparsınız bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Murat Taştan

   Koku nun neden oluştuğunu tespit edebiliriz. Bu işlemle ilgili detaylı bilgi için şirketimize ulaşabilirsiniz.

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.