Yerden Isıtma Tesisat Temizliği ve Bakımı

Yerden ısıtma sistemlerindeki aşırı çamurlaşmayı mobil sistem temizleme makinemiz ile temizliyoruz. Her odaya ayrı ayrı giden boruları tek tek temizliyoruz. Temizlik işlemini makine ile yaptığımız için boruların içerisinde çamur tabakasından eser kalmıyor. Bu işlemi ayrıca kimyasalla yaptırmak isteyen müşterilerimiz için özel kimyasal ile temizlik yapılabiliyor. Bu kimyasal borular içerisinde biriken kireç, su taşı ve benzeri maddeleri yok eder. İstanbul tesisat radyatör ve yerden ısıtma temizlik fiyatımız şuan kampanyalı olduğu için kaçırmayın. 120 metre kareye kadar temizlik fiyatımız sabittir. Tesisatınızı temizletmenin bir çok yararı vardır. Başlıca faydaları arasında sıcak su borular içinde rahat bir şekilde döndüğü için yakıttan tasarruf sağlar. İyi bir ısıtma şekli olan alttan ısıtma temizliği insanı ayak tarafından ısıtmaya başlar.

Yerden ısıtma temizleme videosunu izleyin aradaki farkı görün.

Yerden Isıtma Tesisat Temizleme Teknikleri

Mutlaka Okuyun !….

Yerden ısıtma sistemlerinde zamanla oluşan balçık sizin gözünüze çamur gibi görünebilir fakat bilimsel bir anlayış içerisinde baktığınızda oluşan bu çamurun canlı bir bakteri olduğunu görürsünüz. Mobil sistem hortumlu sulu zemin ısıtma sistemlerinde ısıyı 55 derecenin üstüne çıkaramadığınız için bu bakteriler borunun belirli noktalarında üreyerek o bölgenin fazla ısınmasını engeller. Bir koloni gibi çoğalan bu bakteriler zamanla sistemin tamamına yayılır. Kombinizin parçalarını ve motorunda tıkanmalara yol açar. Bu bakteriler 70 derece ısıda kaybolurlar. Radyatör peteği bulunan evlerde ısı 70 dereceye çıktığı için bu bakterilere rastlamanız mümkün değildir. Yerden ısıtma X700 koruma kimyasalı sistemde bulunduğu sürece ısıtma sisteminiz güvenilir ellerdedir.

Aşağıda gördüğünüz yerden ısıtma temizliği makinesi sadece yerden ısıtmada kullanılmakla beraber peteklerde kullanılmasında tavsiye edilebilmektedir. Ama yerden ısıtma sistemini temizlerken hem hava hemde suyu birbirine karıştırarak temizliği için alttan ısıtma tesisatlarda %100 bir temizlik sağlar.

Zaman içerisinde radyatör tıkanır bu durum yeterli derecede ısınmamanıza neden olur. Yüksek ısı elde etmek için her sene radyatör temizliği (bakımı) yapılmalıdır. Kombinizden yüksek verim alır yaklaşık %20 yakıt tasarrufu sağlarsınız.

eryıl yerden ısıtma temizleme makinası

Yerden ısıtma temizliği hava ve suyu birbirine karıştıran Rothenberger Ropuls makinesi kullanarak temizliyoruz. Borular içinde biriken kireç, su taşı gibi maddeleri yok eden kimyasal ilaç kullanıyoruz. Böylece ısı iletimi daha güçlü etkili olmaya başlar. Alttan ısıtma tesisatının bakımını kombi içerisine dökülen koruma ilacı ile bakterilerin bir daha oluşmamasını sağlıyoruz.

X700 YERDEN ISITMA SİSTEM KORUYUCU

yerden-isitma-tesisati-koruma-kimyasaliYerden ısıtma sistemlerini temizlemek ve korumak için dizayn edilmiştir. Tesisatlardaki bakteri ve mantar oluşumu kombi ve tesisatlarda sorunlara neden olabilir, mesela boru tıkanıklıkları kombide blokajlar, vanalar da sorunlar eşanjör sorunları gibi. Tesisatlarda istenmeyen kokular oluşabilir yada eşanjör veya diğer parçalardaki korozyondan dolayı tesisatta sorunlar çıkabilir. Bu sorunlar tesisatın verimli ve düzgün çalışmasını engelleyebilir. Sentinel X700 yerden ısıtma tesisatlarında yaşanan bu tarz sorunları bitirmek için özellikle dizayn edilmiştir.

X700 KORUMA KİMYASALININ SAĞLADIĞI FAYDALAR

 • Bakteri ve mantar oluşumunu engellemede etkilidir.
 • Balçık ve çamurlaşmadan dolayı oluşan blokajları engeller.
 • Uzun ömürlü koruma sağlar.
 • Uygulaması çok kolay ve pratiktir.
 • Koroziv değildir, elle temasında sorun yoktur.
 • BIOCHECK Test çantası ile de desteklenebilmektedir.

Kapalı devre ısıtma borularında ortalama 3 ile 5 yıl arasında yerden ısıtma tesisat temizliği yapılması zorunludur. Boruların içerisinde biriken çamurlaşmayı yok etmek için makine kullanmak gerekir. Kolektör sistemine bağlı hortum borularda zaman içerisinde dolaşan su sirkülasyon sonucunda balçık biriktirmeye başlar. Biriken çamur boru çeperine tamamen yapışmadan sisteminizi temizlettirin. Alttan ısınan borular tamamen tıkandığında odanın zemini soğuk olur. Diğer odaların altı ile aynı sıcaklık derecesine ulaşamaz.

Oluşan çamur ve kireç birleşip boru çeperine tamamen yapışırsa sisteminizi tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Kalorifer Tesisat yıkama panel ve döküm sistemlerinde 3-4 yılda bir alüminyum(alurad) petek ve yerden ısıtma sistemlerinde ise 2-3 yılda bir yapılmalıdır. Isınma sorunu yaşayan müşterilerimiz mutlaka bizimle irtibata geçmelidir. Telefon uzman arkadaşlar gerekli bilgiyi aldıktan sonra ekibimiz makinelerimiz ile birlikte gelerek gerekirse kimyasal kullanarak tesisatınızda yıkama işlemi gerçekleştirir. Yerden ısıtma tesisat yıkama işlemleri radyatör ve peteklerinizde %20’ye varan yakıt tasarrufu sağlar.

istanbul yerden ısıtma sistemi bakımı
Yerden Isıtma Tesisatı Bakım Çalışması

Isınmada Yaşanan Problemler ve Çözümleri

Alttan ısınma sistemleri yada zeminden ısınma (sulu sistem) oldukça basit bir yapıya sahip bir giriş ve bir çıkış hortumundan meydana gelmektedir. Kolektöre bağlı bu hortumlar içinden geçen sıcak su önce zemini ısıtıp sonra ısıyı yukarı vermeye başlar. Kombi tarafından ısınan su kombi pompası yardımıyla tesisat ana borularından geçerek kolektöre iletilir. Kolektörün görevi her odaya eşit şekilde ısıyı dağıtmaktır. Hatta kolektör üzerinde her odanın ayrı ayrı vanaları bulunmaktadır. Bu vanalar sayesinde çalışmasını istemediğiniz odanın vanasını kapattıktan sonra diğer odalarda daha verimli ısınma sağlayabilirsiniz.

Bazı Odalarda Bölgesel Isınma Problemleri Yaşıyorum, Sebebi Ne Olabilir?

yerden ısıtma tesisatı bakımı yapan firmamerkezi sistem yerden ısıtma tesisatı temizliği yapan şirketYukarıdaki yazımızda yerden ısıtma sisteminin nasıl çalıştığı hakkında kısa bir bilgi verdik. O kadar karmaşık boru arasında kısacası su bir taraftan girip diğer taraftan geri dönüş yapar. Bölgesel ısınmamanın 3 sebebi olabilir. Birincisi kombinizin çeşitli arızaları sebebiyle su sirkülasyonu rahat çalışmayabilir. Bunlardan en önemlisi pompanın çalışıyor gibi görünüp vazifesinin tam anlamıyla yapmayabilmeir. Ayrıca tesisata bağlı ek pompanın kontrol edilmesinde yarar var. Pompaların çarkları kırılmış olabilmektedir veya kireç tortu dönüşü zorluyor olabilmektedir. Diğer bir problem boru ve kolektör sistemindeki kirlilik suyun kolektör vanalarından yavaş geçmesini sağlar ve su dönüşü yavaşlar. Kolektör geçişlerinde daralmalar meydana gelirse su en rahat yerden dönüş yapacağı için tıkalı olan yerlerden daha yavaş geçer. Tıkalı vananın bağlı olduğu odanın ısısında düşüş meydana gelir. Bunu anlamanız için öncelikle temizlik yaptırmanız gerekir. Sonrasında sistemi temizlik yaparak kurtarabilirsiniz veya en kötüsü kolektörlerin her ikisini de değiştirmeniz gerekir.

Neden Yerden Isıtma Hortumları Yıkanmalıdır?

Zamanla kalorifer tesisatı içerisinde devir daim yapan su kireçlenmelere yol açar. Kalorifer borularında tıkanmalara ve boru çapında düşüşlere yol açar. Yerden ısıtma sistemlerinde adeta çamura benzer pisliklere yol açar. Temizlik yerden ısıtma sistemlerinde kimyasal kullanmadan yapılmaktadır. Peki ilaç kullanmadan oluşan kireci nasıl yok ediyorsunuz? sorusuna yanıt olarak yıkama işlemi sonunda içeriye sistemin ihtiyacı kadar hem temizleme hem de koruma sağlayan ilaçlardan atıyoruz. İnanın bunu yürekten söylüyorum bu yapılan işlemler ihtiyacınız olandan size fazlasını sağlayacaktır.

Yerden Isıtma Bakımı Gerekli mi?

Yerden ısıtma sisteminin servise ihtiyacı var mı sorusunun cevabı elektrikli ısıtma sisteminiz mi yoksa su bazlı bir sisteminiz mi olduğuna bağlıdır. Elektrikli radyant ısıtma sistemleri genellikle bir bakım veya servise ihtiyaç duymaz. Bir profesyonel tarafından kurulduktan sonra, sık bakım gerektirmezler. Bu da onları sorunsuz bir yerden ısıtma seçeneği haline getirir. Öte yandan ıslak zeminden ısıtma sistemleri, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için ara sıra bakım ve kontrol gerektirir. Islak tabanlı sistemler söz konusu olduğunda, yerden ısıtma bakımı gereklidir.

Yerden Isıtma Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Su bazlı yerden ısıtmayı düşünüyorsanız veya zaten sahipseniz ideal şekilde çalıştığından emin olmak için bakım yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Servis işlemlerinin sadece profesyoneller tarafından yapılması gerektiğini unutmayın.

Sistem Basıncının Kontrolü

İlk olarak, sistem basıncını kontrol etmek önemlidir. Akış çubuğunda bulunan basınç göstergesinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Basınç 1-2 bar arasına düşmelidir.

Su Rengininin Analizi

Ardından suyun renginin kontrol edilmesi gerekir. Biraz su renk değişikliği yeterlidir. Ancak, su kirliyse veya gerçekten rengi solmuşsa sistemin yıkanması önemlidir. Sistem yıkandıktan sonra bir inhibitörle yeniden dozlama yapılmalıdır.

Fazla Havanın Çıkarılması

Otomatik havalandırmanız varsa muhtemelen bu adım atlanmaktadır. Aksi takdirde sistemde fazladan hava kalmadığından emin olunması gerekir. Fazla havayı çıkarmak için manifoldun üstünde bulunan havalandırma kullanılmalıdır.

Kazan Performansının Kontrolü

Son olarak, kazanın uygun şekilde çalıştığından emin olunmalıdır. Sistem kazanı bağımsız olarak ateşliyor olmalıdır. Her şeyin çalıştığını kontrol etmek için kazanın tüm taleplerinin durduğundan emin olunur. Ardından UFH’nin bir bölgesini etkinleştirilmektedir. Termostatı dik çevirerek bu işlem yapılmaktadır. Bu pompayı ilgili aktüatör vanasını, kazanı ve bölge vanasını etkinleştirmelidir. Aksi takdirde bir şeyler düzgün çalışmıyor demektir.

“Yerden Isıtma Tesisat Temizliği ve Bakımı” üzerine 20 yorum

 1. Ustam Bosch condes kombim var yerden isitma 2+1 2 ay oldu sifir kulaniyordum evde isinma sorunu oldu filtreyw baktik pislik cikti sonra temizlettik komple duzelti 1 hafta duzenli isindik ama 1 hafta sonunda tekrar yine ayni sorun meydana geldi filtreye baktik balcik camur renginde pislik cikti ne yapmamiz gerekiyor tekrar mi temizlicez tam temizlenmedimi anlamadim yardimci olursaniz sevinirim tesekkr ederim simdiden

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Eğer hattınızın temizliği düzgün yapılmadıysa bu sorunu yaşabilirsiniz. Bu gibi işlemler için profesyonel bir ekiple çalışmanız gerekmektedir. 0216 645 33 33 numaralı hattımızı arayarak temizlik hakkında detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 2. Merhaba,

  Doğalgazlı kazan ve yerden ısıtma ile ısıtma ile ısınan 3 katlı 310m2\’lik evim sadece bir odada ısınma sorunu yaşıyorum. Kollektör girişlerinden kontrol ettiğimde boruya sıcak su girişi olduğunu muayene edebiliyorum ama odanın içinde evin kalanın göre ciddi anlamda bir sıcaklık farkı var, dolayısıyla bu odanın borularında tıkanma olduğunu düşündürtüyor. Bu odaya veya bu kata özel tesisat temizliği yapılabilir mi ? Ya da tıkanmanın olduğu noktanın tespit edilme şansı var mıdır ? odadaki zemin kaplaması lamine parkedir.

  Tşk,

  Tolga Ö.

  Yanıtla
 3. Kolay gelsin bizim ev 130 m2. Yeni yapıldı, sıfır. Kombiyi ilk biz kullanıyoruz yerden ısıtma sistemi var. Kombimiz baymak marka. Kombiyi çalıştırmaya gelen servis yerden ısıtma hattından hava almaya başladı. Ancak hava alma işlemi aşırı uzun sürdü. Böyle 2 saate yakın banyodaki havlupandan su akıttılar. Bu arada kombiden de şakır şukur sesler geliyordu. Sonra havlupanı kapatıp bunu bi 2-3 gün çalıştırın hava kombiden tahliye olur normale döner dediler. Ama çalıştırıyoruz çalıştırıyoruz aynı şakırtı sesi devam ediyor. Yerler ısınmıyor sadece havlupan ısınıyor. Sıfır döşenmiş hiç kullanılmamış bu tesisattakirli olma ihtimali var mıdır? Hala neden hava varmış gibi şakır şukur sesler gelmeye devam ediyor olabilir?

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Duymuş olduğunuz ses sistemde hava olduğunu göstermektedir. Sistemde inşaat zamanında ister istemez bir pislik vardır ama bu sistemde hava yapmaya sebeb olmaz. Kombiye en uzak noktadan havalarını alırsanız bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 4. merhaba 150 m2 evim yerden ısıtma ve ısı pompası ile ısınmakta bu sene ılk yılım ,, ne zaman temizlik yaptırmalıyım, bırde bu kullanılan kimyasallar cihazın kendisine zarar verirmi.

  Yanıtla
 5. Merhaba 105mt2 evim yerden isitma var bir odada ciddi isinma problemi var temizlik ile giderilirmi? Temizlik icin fiyat ogrenebilirmiyim.

  Yanıtla
  • İyi Günler Mehmet Bey. Yerden ısıtma hattını kollektörlerden giriş yaparak hava ve su yardımı ile hepsine tek tek basınç vererek temizliğini yapabiliriz. Bu temizlik yapılırken bütün odalarınızın hatları ayrı ayrı yıkanıyor ve basınç ile hiç pislik bırakılmıyor. Olurda kollektörde ve hatlarda kireç kalırsa diye hattın içine 1 lt koruyucu kimyasal döküyoruz ve bu kimyasal hattın içinde kalıp sıcak su ile beraber kireci söküp su halinde çeviriyor. Bu işlemin maliyeti ilaçta içinde olacak şekilde 200 TL efendim. Dilediğiniz zaman firmamızı arayıp servis isteyebilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Selam ortaköy/aksaray, ben yeni inşaat yaptırmaktayım. YEvim yaklaşık 80 metre 1 kat, 80 metre de ikinci kat toplam 160 metre kare olacak yani dublex sizce yerden ısıtma mı daha iyi olur. Yoksa eski klasik sistem mi bunun bilgisini verirseniz sevinirim. Bana klasik sistem daha iyi olur dediler. Birde bu sistemde ben boruların temizliğini kendim yapabilir miyim? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • İYİ GÜNLER BÜLENT BEY YENİ YAPTIRMAKTA OLDUGUNUZ İNŞAATTAKİ DAİRENİZİN ISITMA SİSTEMİ İLE SORMUS OLDUGUNUZ YERDEN ISITMA MODELİ KULLANIŞLI BİR SİSTEM OLUP PETEK OLAN DAİRELERE GÖRE ISI VE SICAKLIK OLARAK VERİMLİ BİR SİSTEMDİR.
   KALORİFER SİSTEMLERİNİN TEMİZLİĞİ İSE MUTLAKA TEMİZLİK KONUSUNDA TECRÜBELİ VE YEKTİKİLİ KİŞİLERİN YAPMASI GEREKMEKTEDİR

   Yanıtla
 7. iyi günler benim evimde yerden ısıtma var alt katlar iyi ısınıyor üst 2 kat az ısınıyor temizleme nasıl yapılıyor ne kadar zaman alır birde fiyatı nedir teşekkürler

  Yanıtla
  • İyi günler Sedat Bey. Öncelikle temizlik ortalama tek katta 1 ile 2 saat arasındadır. Temizlik her kattan ayrı ayrı kollektörlerden yapılır. İlaç ile yıkanmaması gerekiyor. Zaten ilaç ile bu pislik çıkmaz efendim. Hava ve su yardımı ile temizlenmesi gerekiyor. Alt katlar iyi şekilde ısınıyorsa üst katların kollektörleri pislik dolmuş olabilir. İşlem bitiminde kombi filtre temizliği yapılıyor. Ayrıca sisteme 1 litre koruyucu kimyasal dökülüyor efendim. Fiyat konusunda metrekare hesabı yapılıyor. Bu yüzden firmamızı arayarak fiyat hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 8. Benim kalorifer yerden isitma.yeni dosendi.gelis ve gidiş boruları şeffaf.gelis boruları bir ayda siyahları.gidiş boruları ise bembeyaz. Ikinci kat eski beşten sonra ısınmıyor. Kazan 75 lik pompa 32 lik

  Yanıtla
  • ibrahim bey kalorifer tesisatınız merkezi sistem olduğu için birçok sıkıntı olabilir. Kazan dairesinden çıkış yapan boru çapları ufak olabilir. Kazan kapasitesi binaya göre olmayabilir, pompa gücü yetersiz olabilir. Tesisat döşenirken bir yerlerde bir hata oluşmuş olabilir. Sistem kirlendiği için tıkanmış olabilir hepsini tek tek eleyerek deneme yanılma yöntemi ile ilerlenebilir. Ancak yerinde görülürse daha geçerli bi çözüme ulaşılır.

   Yanıtla
 9. yerden ısıtma sisteminde 120 metre kare daire de kombi seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyim? 3+1 daire eskiyen kombiyi çıkarmayı düşünüyorum sizin fikrinizi almak istedim

  Yanıtla
 10. Yaklaşık 17 senedir kullandığımız ısıtma sisteminde şimdiye kadar hiç ısınma problemi yaşadığımızı bilmiyorum kendim makine mühendisiyim ama alttan geçen boruların her beş yılda bir temizlenmesi gerektiğini bilmiyordum. Kombinin yetkili servisi gelip yerden ısıtma tesisatını temizletmemizi önerdi. Bende internet üzerinden araştırma yaparak konuya çok çok hakim ibrahim bey ile telefonda uzun bir görüşme yaptım sağolsun daha gelmeden beni ikna eden teknik konuları bilen bilgisi ve araştırmacı ruhuna hayran bıraktı temizlikten sonrasını soracak olursanız şuan gayet iyi ısınıyoruz ellerine sağlık ustaların

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara