Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Lavabo tıkanıklığını açarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi yöntemleri denemek gerektiğini detaylı şekilde anlatarak sizlerin bilgisine sunduk. Uygulama esnasında başarılı sonuçlar veren lavabo açma yöntemlerini altı başlık altında topladık.

robotla-lavabo-tikanikligi-acma-yontemi-600
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri :

Tıkanık lavabo gider borularında yaşanan problemi çözmek için, kimyasal yerine kullanabileceğiniz evlerde bulunan basit ama farklı 6 yöntemi sizlerle paylaşalım.

Lavabo Açma Teli
Karbonat ve sirke yöntemi ile tıkanıklığı açma
Basınçlı su kullanılarak lavaboyu açmak
Pompalama yöntemi ile lavabo tıkanıklığını açma
Elbise askısı kullanmak
Makine ile lavabo tıkanıklığını açan tesisatçı çağırmak
evde-pratik-lavabo-açma-teknikleri

Lavabo Açma Teli

En iyi lavabo açma tekniği nalburlarda satılan, fiyatı 20 TL ile 50 TL arasında değişen kıvrımlı tel kullanımıdır. Makinesi bulunmayan tesisatçılar, genelde bu yöntemle lavabo tıkanıklığını açmaya çalışırlar. Nalburdan temin ettiğiniz teli, tıkalı olan lavabonun giderine yavaşça döndürerek gönderin. Dirsek ve kıvrımlı bölgeleri geçtiği sırada zorlanabilirsiniz fakat pes etmeyin. Tıkanıklığın yaşandığı yer, genelde dönüşlerde ortaya çıkar. Size tavsiyem bu yöntemi denerken sabırlı olmaktır.

makine-ile-tıkalı-lavaboyu-açan-firmalar
Karbonat ve sirke yöntemi ile tıkanıklığı açma

Bu yöntem basit tıkanmaları açmak için etkilidir. Fakat çoğu zaman işe yaramayabilir. Karbonat sirke karışımını uygulamadan önce, iş güvenliği koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Bulunduğunuz ortamı havalandırın ve elinize koruyucu eldiven takın. 1 bardak karbonatı lavabonun deliğinin üstüne dökün. Ardından evinizde bulunan beyaz sirkeden 1 su bardağı üzerine dökün. Bu iki karışım birleştiğinde kimyasal reaksiyon başlayacaktır. Üzerine bir çay demliği sıcak suyu boşaltın. Pompalama tekniğinden yararlanarak, sıcak suyu lavabonun tahliyesinden göndermeye çalışın.
kameralı-robotla-tıkanık-lavabo-açan-tesisatçı

Basınçlı su kullanılarak lavaboyu açmak

Bu yöntem genelde çok etkili fakat en zahmetli yoldur. Bu tekniği uygulamak için 5 metre uzunluğunda bahçe hortumuna ihtiyacınız olacak. Hortumun bir ucunu boşta bırakıp, diğer ucuna çamaşır makinesi musluğuna uygun girişli aparat takın. Daha sonra boşta bıraktığınız hortumun diğer ucunu lavabonun altında yer alan giderin içine doğru gönderin. Hortum gidebildiği yere kadar ileri gönderin. Hortumun gider borusuna bağlantı yerini bir bezle sarıp suyun geri çıkmasını engelleyin. Son olarak musluğu açıp iki elinizle suyun geri çıkmasını önleyin. Bu yöntemle tıkalı tüm lavaboları açmak mümkündür.

makineyle-lavabo-açıcı-tesisatçı-servis
Pompalama yöntemi ile lavabo tıkanıklığını açma

Pompa yöntemi herkesin bildiği basit bir uygulamadır. Lavabo açmak için kullanılan pompayı evyenin delik noktasına boşluk kalmayacak şekilde yerleştirip musluğu açın. Pompanın kenarlarında boşluk kalmadığında uyguladığınız basınç tıkanıklığı açacaktır.

cihazla-tıkalı-lavabo-gideri-açan-usta

Elbise askısı kullanmak

Metal elbise askılarına istediğiniz şekli verebildiğiniz için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Elbise askılığının düğüm yerlerini tamamen açtıktan sonra tıkanık lavabo deliğinden içeri gönderin. Bu teknik genelde klozet tıkanmalarında çok işe yaramaktadır.

istanbul-kamerayla-lavabo-tıkanıklığı-açan-su-tesisatçı tıkalı-lavaboları-kimyasal-kullanmadan-açan-teknikler tıkanmış-lavabo-giderini-makina-ile-açan-firma
Makine ile lavabo tıkanıklığını açan tesisatçı çağırmak

Süre olarak 5 yıl ve üzeri kullanımlar sonunda, lavaboların atık su gider borularında temizleme yapılması şarttır. Bunun önemi ise etrafa yayılan kötü kokular ve mikroplara karşı korunmaktır. İçi yağ, tortu bağlamış, adeta bir katran gibi boru içinde bekleyen ve atık suyun gidişini engelleyen borular, acil olarak yıkanmalı ve temizlenmelidir. Suyun önüne bir set gibi tabaka oluşturan yağlanmalar, tıkanmaya sebep olur. Siz evde olmadığınız bir zamanda, giderden su geri gelirse bütün evi kanalizasyon suyu basar. Lavabodan geri taşan suyu durdurmak mümkün değildir. Lavabo açan servis gelene kadar, taşan kirli su nedeni ile koku oluşur. Bunun önüne geçebilmek için, pis su borularınızı her beş yılda bir basınçlı su jeti ile yıkama yaptırın. Yıkama yapılan lavabo borularının kullanım ömrü daha uzun olur. Böylece lavabo gider borusu üzerinden geçen suyun debisi daha fazla artmaktadır. Suyu iyi çeken lavabo borusu, kesinlikle tıkanmaz. Mutfak evye giderinden su çok yavaş gidiyorsa anlayın ki tıkanacaktır.

Size en yakın tesisatçı ustanın eski tekniklerle lavaboyu açmak için gelip boşa vakit kaybetmenize neden olmasına gerek kalmadan, en iyi teknikleri uygulayarak tıkanan yeri tespit edebiliriz. Kanal tespit kameraları sayesinde 1 günlük iş, 2 saate düşürülebilir. Lavabonun taşması sonucu ortalık berbat olmadan, üstüne biraz daha eviniz kirlenmeden bizi arayabilirsiniz.

Lavabo giderini açarken yaptığımız işlemler ve kullandığımız özel uçlar sayesinde, 2 3 cm genişlik yerine, borunuzun hemen hemen yüzde altmış beşlik kısmını size tekrar geri kazandırabiliyoruz. Lavabo açma makineleri kullanan tesisatçı ustalarımız ve ince işçiliğimizle lavabo giderlerini temizliyoruz. Bu sayede, kısa süreli tekrar lavabo gideri tıkanma riskinizi tamamen ortadan kaldırıyoruz. Böyle bir kaygınız olmayacağını, kameralarla yaptığımız gider görüntülenmesinde açık ve net olarak görüp, rahat bir nefes alacaksınız.

Lavabo Neden Tıkanır?

Aslında bu sorunun cevabını çoğumuz biliyoruz fakat cevabı uygulama konusunda zorluk çekiyoruz öyle değil mi? Kullandığımız sabun kalıntıları, çeşitli kimyasal maddeler ve besin artıkları, lavaboların tahliye borusunun özelliğini yitirmesine sebep olur. Gün geçtikçe lavabonun gider borusuna yapışan bu maddeler, suyun önünde engel oluşturur. Katı atıklar borunun tabanında birikme yaptıkça, suyun akışı yavaşlar ve lavabonun tıkanması için zemin hazırlar. Hadi o zaman evinizde gider tıkanması sorununun beraberinde getireceği diğer sorunlara bakalım!

Lavabo Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Lavabolarda meydana gelen tıkanıklık sonucunda ilk olarak, suların gider borusundan eskisinden daha yavaş gittiğini gözlemlersiniz.
 • Zamanında fark edilemeyen veya yanlış müdahaleler yapılarak tıkanıklığın giderilemediği borularda, sular zamanla gitmemeye başlayacaktır.
 • Pis suların normalde gider borusundan akması gerekirken, gitmemesi sonucu ile karşılaşılır. Giden pis suların lavabodan geri gelmesi sorunu ortaya çıkar.
 • Ek olarak söz konusu tıkanıklığın meydana geldiği yer mutfak gideriyse, bu durumun bulaşık makinenizin aşırı yağlanmasından kaynaklandığını söylememiz mümkündür.
 • Giderilemeyen tıkanıklık sonucunda sular alt katınıza kadar ilerleyebilir. Bu durumda sızmanın gözlemlendiği ilk yer gider hattı olacaktır.
 • Oturduğunuz konut veya iş yeri eski ise, tıkanmaların nedeni biriken tortular veya kireçten kaynaklanmaktadır.
 • Kulaktan dolma bilgiler ile denenecek ilk yöntem lavabo açıcı olacaktır. Elbette lavabo tıkanıklığını lavabo açıcı ile açmak etkilidir ancak doğru sorunda doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde pimaşlara eklenmiş olan contalar aşınarak daha büyük problemler ile karşılaşılabilir.

Lavabo açarken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, iş güvenliği önlemleri ile ilgilidir. Lavabo açıcılar içerisinde barındırdığı tehlikeli kimyasallardan dolayı, dikkatle kullanılmalıdır. Bu yüzden de bazı önlemlerin alınması gereklidir. Bu noktada bir uzman yardımı almakta fayda vardır. Lavabonun tekrar tıkanması olası bir durumdur. Her ne şekilde lavabo açılmış olursa olsun, tıkanma riski her zaman vardır. Kullanıcılara ise bu durumda büyük sorumluluklar düşmektedir. Açılan lavabonun tekrar tıkanmaması için yukarıda saymış olduğumuz önlemleri almalısınız.

kamerali-cihazla-lavabo-acma-yontemi-601

Bulaşık Yıkarken Dikkat!

Daha çok ticari alanların mutfaklarında yemek yağlarının ayrıştırılmadan lavabodan kanalizasyona gönderilmesi, lavaboların tıkanmaları için en büyük etkendir. Evlerde kullandığımız el yıkama lavabosu ve mutfak gideri için de aynı şeylere dikkat etmek gerekir. Kirlenmiş tabakları bulaşık makinesine atmadan önce mutlaka tabaklarda ya da tencerelerde kalan yemek artıklarını çöpe boşaltmak gereklidir.

Lavabo Tıkanıklığı Açan Firma

Uyguladığınız lavabo açma yöntemleri işe yaramıyorsa makineyle lavabo açan firma aramanız gerekmektedir. Lavabo tıkanmasını açmak için kullanılan aletler ve yöntemler bazı durumlarda yetersiz kalmaktadır. Böyle bir durum ortaya çıktığında en yakın ustaya gitmek yerine, işini profesyonel olarak yapan tesisatçı firma bulmak, hem arızanın kısa sürede giderilmesini, hem de çok daha uygun maliyetlerle bir daha tıkanıklık yaşanmamasını sağlayacak garantili tesisat çözümleri uygulanmasını sağlayacaktır.

İstanbul Tesisat, tıkanan lavaboyu açma çalışması sırasında, profesyonel yöntemler uygulayan tesisat firmasıdır.  Lavabo tıkanıklığını açmak için bizi arayıp servis kaydı bıraktığınızda, en yakın lavabo açan tesisatçı ekibimizi size yönlendirerek lavabo tıkanıklığın açılması için gerekli çalışmaları başlatırız.

 • Konusunda uzman ustalarımız, lavabo açma ekipmanları kullanmak suretiyle tıkalı lavabonun açılma işlemlerini başlatmaktadır.
 • Lavabonun gider borusu görüntüleme kameraları kullanılarak içinin görüntülenmesi yapılarak sorunun kaynağının yanı sıra tıkanıklığın açılıp açılmadığı denetleniyor.
 • Ardından eğer lavabo gider borusu çok kirlendi ise su jeti kullanarak gider yıkama yapılarak lavabo gider borusunun ilk günkü haline gelmesi sağlanıyor.

Siz de tıkalı lavabo borusu kabusunun yaşıyorsanız bizi arayabilirsiniz. İstanbul’un tüm semtlerine hizmet veren firmamız en kısa sürede sorunlarınıza çözüm getirerek sizi dertlerinizden kolayca kurtarabilir.

Lavabo Tıkanıklığını Açmak için En İyi Çözüm: Lavabo Açıcılar

Halk arasında tıkalı lavaboyu açmak için en iyi çözüm yolu lavabo açıcı kimyasalları kullanmak geçse de bunun geçici olduğunu söyleyebiliriz. Piyasada bir çok çeşidi bulunan lavabo açıcılar, güvenlik açısından tehlikeli oldukları kadar zamanla lavabonun gider borusuna da zarar vermektedir. Kimyasalların çoğunun içerisinde asit bulunduğu için, insan sağlığını olumsuz etkileyen maddeler barındırır. Ayrıca tıkanmayı açma esnasında ortaya çıkan ısı, gider boruların yapısında bozulmalara sebep olur. Hatta yanlış kullanımlar sonucu insan vücudunda yanıklara da sebep olmaktadır.

“Kameralı makine ile lavabo tıkanıklığı nasıl açılır?” konulu yazıyı okumak için linke tıklayınız.

[Toplam:34    Ortalama:4.2/5]

Bu içeriği paylaş

Tesisat Sorunları ve Çözüm Önerileri

 1. hüseyin 7 Aralık 2017
  • Kameralı Su Tesisatçı 11 Aralık 2017
 2. Evren 4 Aralık 2017
 3. alpay yönder 3 Aralık 2017
  • Kameralı Su Tesisatçı 5 Aralık 2017
 4. engin güler 13 Kasım 2017
  • Kameralı Su Tesisatçı 14 Kasım 2017
 5. Alper 10 Ekim 2017
 6. Leyla budak 8 Ekim 2017
 7. behice nur 6 Ekim 2017
 8. Gülseren yeşil 1 Ekim 2017

USTAYA SOR

Tıkla Ara