En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi ?

Radyatör Petek Nedir? Ne işe Yarar?

 

Radyatör Petek sıcak su kullanan ısıtma sistemlerinde, ısıtılacak mekânın en uygun yerine yerleştirilen bir cihazdır. Kombiler tarafından pompalanan sıcak suyun tesisattaki borulardan geçerek peteklere ulaşması neticesinde bulunduğu ortamı ısıtan peteklerdeki su kolon borularından tekrar kombiye geri döner. Peki en iyi ısı veren ve tasarruf sağlayan radyatör peteği hangisi sorusuna gelirsek eğer; cevap istenilen performans özelliklerine göre değişir demek gerekir.

Radyatör Petek Modelleri

 

 • Alüminyum Panel Petek Radyatörler
 • Sac Panel Petek Radyatörler
 • Döküm Petek Radyatörler
 • Havlupan Petek Radyatörler
 • Dekoratif Panel Petek Radyatörler
 • Yerden Isıtmalı Petekler

istanbul-tesisat-petek-modellerikalaorifer-petegi-modellerison-moda-petek-modellerisuper-luks-kalorifer-petek-modelleri

En İyi Radyatör Petek Tavsiyemiz

Piyasada satılan modeller gün geçtikçe çoğalsa da İstanbul Tesisat en iyi radyatör – petek olarak Alüminyum döküm radyatörleri tavsiye ediyor. Bu radyatörler ısıyı daha verimli bir şekilde iletir. Ancak ekonomik açıdan biraz daha uygun bir şey arıyorsanız Demirdöküm Plus modelinin, 2300kcal/h olanını tavsiye edebiliriz. Bunların yanı sıra Ferroli ve ECA marka radyatör de kullanabilirsiniz.

 

Radyatör Peteği Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Kalorifer petek modeli seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kaloridir. Kalorifer tesisatı satın alacağınızda fiyat alırken kalori hesabı yapmanız oldukça yerinde olacaktır. Çok eski radyatörleri atmak yerine tesisat temizliği yaptırmanız tekrar eski performansına kavuşabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca en iyi marka radyatörü de kullansanız kombi tesisatı çok kirli borularda ısı performansı çok fark etmeyecektir.

Radyatörlerin hepsi dışarıdan bakıldığında aynı gibi görünür fakat ilerleyen yıllarda peteklerin alt tarafları ısınmamaya başlar. Meydana gelen tıkanmalara ilaveten gözünüzle göremeyeceğiniz kalori değerlerini de hesaba kattığınızda ısıtma performansının düştüğünü göreceksiniz. Ancak ucuz ya da pahalı peteği seçmek yine de alıcının kararıdır. Bunların yanında oldukça pahalı olan ancak işe yaramayıp ilerleyen yıllarda sorun çıkaran bir sürü petek marka ve modeli bulunmaktadır.

Bağımsız dairelerde kabataslak hesaplanan petek ölçüleri, oda metrajı gözetmeksizin basit usullerle sonlandırılır. Bazı petekler içeriden yüksek oranda pas yaptığı için sirkülasyon yapan sıcak suda çayın pasosuna benzer atıklar oluşturur. Kirliliği yok etmek için tesisata makine bağlayarak petek temizliği yaptırmalısınız. İstanbul Tesisat petek temizliği konusunda size yardımcı olacaktır.

Kullanımınızdan bir süre geçtikten sonra peteklerde ısı kaybı olduğunu seziyorsanız bakımını ve temizliğini ihmal etmeyin. Boruların ve peteklerin içinde biriken toz yumakları, çamurlaşmış maddeleri, bakterileri kimyasal solüsyon kullanarak ve petek temizleme makinesiyle temizleyebiliriz.

 

Panel Radyatör ile Döküm Radyatör Arasındaki Fark Nedir?

 

Panel radyatörler, yapısı itibariyle sac ve alüminyum dan üretildiklerinden, ısıyı ortama hemen yayarlar, bu sayede ortamlar hızlı bir şekilde ısınırlar. Panel radyatörler, döküm radyatörlere göre 5 kat daha hafiftir, nakliyesi kolaydır, kurulumu basittir.

Panel kalorifer peteklerinin ham maddesi saç olduğu için panel radyatörlerin ömrü alüminyum döküm radyatörlere göre daha kısadır.

 

Panel Radyatörler yapıları itibariyle ısıyı hemen yaysalar da ömürleri ortalama 10 yıl ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

 

Ancak peteklerinizden yeterli ısıyı alamadığınızı düşündüğünüzde hemen yeni petek almaya karar vermeyin. Çok kirli radyatörlerin içindeki su, yeterli derecede dönüş yapamadığı için eskisi gibi ısıtma sağlamaz. Bu problemden kurtulmak ise çok basit tesisat temizliği yapılarak radyatörleriniz eski verimliliğine tekrar kavuşturabilirsiniz.

 

Petek Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

 

Peteğin bulunduğu yerin ısıtılması, peteğin boyutları ve ürettiği KCal ile ilgili olsa da odanın bulunduğu cephe de göz önüne alınması gereken etkenlerdendir. Eviniz teras ya da bodrum katlardan birinde ise ısı kaybı daha fazla olacağından yukarıda elde edilen değerlere %15 ilave edilmelidir.

 

Metre Bazında Kalori Hesabı: 10 ila 15 m² ölçüsülerindeki bir oda 1 metre genişliğinde 60 cm yüksekliğinde bir petekle rahatlıkla ısınacaktır. Çünkü bu ölçülerdeki bir petek 1800 Kcal ısı vermektedir.

Metreküp Bazında Kalori Hesabı: Eğer mekânda metreküp hesabı yapılarak petek alınacaksa 1 m³ için 45 Kcal/saat enerji harcanacağı göze alınmalıdır.

 

Eğer daha kaliteli bir ısı elde etmek istiyorsanız yukarıda verdiğimiz hesaplamalara ilave olarak 1 metre genişliğinde ve 60 cm yükseklikteki bir peteğe 15-20 cm arası genişlik eklemeniz yeterli olacaktır.

 

Unutmayın, Petek Temizliği Daha İyi Isınma Performansı Sağlar!

 

Peteklerinizin daha fazla ısıtmasını sağlamak için kombi derecesini yükseltmek doğalgaz faturalarınızı kabartacağı gibi tavsiye ettiğimiz bir yöntem değildir. Bunun yerine peteklerinizin ve kalorifer tesisatınızın düzenli olarak temizliğini yaptırmanız markası ne olursa olsun peteklerden daha fazla ısı almanızı sağlayacaktır.

İstanbul Tesisat olarak makine ile yaptığımız tesisat temizliği ile ısıtma performanslarınızı arttırmayı hedefliyoruz.

“En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi ?” üzerine 53 yorum

 1. Merhaba döküm peteklerimiz var ve yeni doğalgaz geldi şehrimize. Petekleri temizletip döküm petekle devam etmemiz uygun mudur? 95 metrekare evimizde nasıl kombi kullanmaliyiz

  Cevapla
 2. Merhaba 20 metrekare odaya 2 metre uzunluğunda 1 tane petekmi yoksa 1 ‘er metrelik 2 tane petekmi daha iyi ısıtır vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  Cevapla
 3. Yeninaldığımız eve kombi ve petek taktıracağız ancak konuyla ilgili bilgimiz yok. Bize tavsiye edeceğiniz bir marka model varmıdır?

  Cevapla
 4. hayırlı işler alüminyum petek aldım. fakat ustam alüminyum petekler 5-6 sene sonra içi kireç yapıyor ve deliniyor diyor doğru mudur? fiyatlarıda diğer piyasada olan sac radyatörlere göre iki katı bakır petek varmıdır tavsiye edermisiniz diğer aliminyum veya sac peteklere göre ısısı nasıldır

  Cevapla
  • Merhaba. Alurad petekler diğer peteklere göre dairenin içinde şık durmaktadır. Ancak dediğiniz gibi zamanla bu peteklerin içi kireçlenme yapıyor ve tıkanıyor. Ancak temizlik ile bu sorunu çözebiliyorsunuz. Ayrıca bakır peteklerde özel üretim olarak yapılmaktadır. Çok tavsiye edilen bir seçim değildir. SAYGILARIMIZLA

   Cevapla
 5. Selamlar,
  Yüksek tavanlı (3.5 – 4m) tarihi 4 katlı bir binada otel yeniliyoruz. Döküm aluminyum doğru tercih midir? Önereceğiniz üretici var mıdır?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
 6. benim evim geç ısınıyor antre de petek yok taktırmayı düşünüyorum fakat bu efes kardelen alüminyum petek almayı düşünüyorum fakat bu tür peteklerin artıları faydaları nedir.değermi çünki normal klasik peteklerle arasında yarı yarıya fiyat farkı var.bu fiyat farkına değecekse taktıracağım.

  Cevapla
 7. İçinde gaz olan yeni panel alüminyum radyatörler çıkmış. Eve bu peteklerden taktırmak ne kadar tasarruf sağlayabilir. İçinden geçen su miktarı yaklaşık 200 ml civar imiş. Bu petekler konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 8. petek secmekte yasadıgım sıkıntı ince panel petekler var dah iy diyorlar alimunyum odugunu soyluyorlşar birde kalsık olan petekler var hangısını tercih etmemiz gerek

  evım 140m2

  9 m petek ölçüsü çıkıyor ısınmada daha rahat etmek için petek secımınde yardımcı olurmusunuz

  kombıyı de 24000 lik buderus veya vaılant düşünüyoruz

  şimdiden çok tesekkur edıyorum

  Cevapla
 9. Iyi aksamlar
  Dogalgaz baglatiyoruz
  Peteklerde termoteknikmi yokkksa demirdökümmü ya da her ikisi arasindaki fark nasıldır..kullanim acisindan hangisi hem tasafruflu hemde iyi isi verir
  Yardimci olurrmusunuz
  Simdiden teseeekkurler

  Cevapla
  • Merhaba. Öncelikle takmayı düşündüğünüz petek markaları şu an türkiyenin en çok kullanılan ve en kaliteli markalarıdır. Hangisini takarsanız takın başınız ağrımaz. Aralarında öyle çok bi fark yok zaten. SAYGILARIMIZLA

   Cevapla
 10. Son zamanlarda petekleri boyamak çok yaygınlaştı bu sağlıklı bir şey mi? Hangi cins petekler boyanır hangileri boyanmaz?

  Cevapla
  • merhabalar peteklerde ısıyı sağlıklı dağıtabilmesi için fabrika tarafından özel boyalar ile kalınlık ölçülerek boyandıgı için sonradan yapılan boyalar ısıyı engellemesi ile beraber zaman içerisinde peteklerde koku yaratabilmektedir

   Cevapla
  • Merhaba. Sormuş olduğunuz sorunun cevabı aşağıdadır.
   TABLO -3B (Pratik radyatör hesabı)
   DÖKÜM RADYATÖR (90C-70C) 20 °C ORTAM SICAKLIĞINDA kCal / m DEĞERLER
   Radyatör

   Dilim m2 0,15 0,21 0,32 0,23 0,32 0,48 0,185 0,255 0,44
   Kcal/dilim 73 103 154 106 148 223 85 110 180
   SAYGILARIMIZLA

   Cevapla
 11. Hayırlı akşamlar radyatör almak istiyoruz ( 1 tane 50/1,30 ve
  İki tane 50/90
  Ne marka uzun ömürlü olan özellikleri hakkında bilgi verirmisiniz fiyatları ne kadar Ankara\’da önerceğiniz bir yer varmı teşekkür ediyorum..

  Cevapla
  • Evet bahsettiğiniz ölçülerde petek yeterli olur. Ancak ısı yalıtımı olmayan bir binada yeterli olmayabilir. Biliyorsunuz alt katın üst katın kalorifer kullanması da çok önemli sizin dairenizin ısınması açısından. Tesisatınızın da işi bilen bir firma tarafından yapılması önemli.

   Cevapla
  • İyi günler Yunus Bey. Konu hakkında detaylı ve sağlıklı bir bilgiye sahip olmadığım için yanlış yönlendirmek istemem. Radyatör almak istiyorsanız daha bilindik bir marka tercih edip kendinizi riske atmayabilirsiniz. Tabii son karar yine sizin efendim.

   Cevapla
  • Ayşe hanım yerden döşenen borunun ne borusu olduğu önemli ve ne için kullanılacağı kaç metre bir daire bunları yerinde görüp öyle karar verebiliriz ancak. Yani oraya keşfe gelen usta karar verebilir boru çapına.

   Cevapla
 12. Mersin evime doğalgaz doseyecegim bütün tesisat vede radyatör kombi ve kullanılacak bütün malzeme vede kod numaralarıyla yazarmisiniZ ricae etsem şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 13. salonumda 23 dilim çelik petek var (eskidiği için akıtıyor) yerine panel saç petek takmak istiyorum petek boyunun ölçüsünü verirseniz memnun olurum.

  Cevapla
 14. Merhaba eve doğalgaz yaptırmayı düşünüyorum. Benim tercihim Kim bu vaillant peteklerde demirdöküm istiyorum.sizce tercihim nasıl olmalı.

  Cevapla
 15. İnce radyatör daha az enerji harcar mı örneğin 11 ppkk bir radyatör 3 litre su var kombi daha az enerji harcar 22 ppkk ise 6 litre su var daha fazla enerji harcar Hangisi daha tasarruflu olur ve neden

  Cevapla
  • Su hacimi önemli olduğu kadar malzemenin kalitesi verdiği ısı kalorisi daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Bunu 200 tl ödediğiniz doğalgaz faturasında görmeniz pek mümkün değil. Gözle görülecek farkı ancak 500 tl üzeri fatura ödeyen bir mekan da anlayabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara