En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi ?

Radyatör Petek Nedir? Ne işe Yarar?

 

Radyatör Petek sıcak su kullanan ısıtma sistemlerinde, ısıtılacak mekânın en uygun yerine yerleştirilen bir cihazdır. Kombiler tarafından pompalanan sıcak suyun tesisattaki borulardan geçerek peteklere ulaşması neticesinde bulunduğu ortamı ısıtan peteklerdeki su kolon borularından tekrar kombiye geri döner. Peki en iyi ısı veren ve tasarruf sağlayan radyatör peteği hangisi sorusuna gelirsek eğer; cevap istenilen performans özelliklerine göre değişir demek gerekir.

Radyatör Petek Modelleri

 

  • Alüminyum Panel Petek Radyatörler
  • Sac Panel Petek Radyatörler
  • Döküm Petek Radyatörler
  • Havlupan Petek Radyatörler
  • Dekoratif Panel Petek Radyatörler
  • Yerden Isıtmalı Petekler

istanbul-tesisat-petek-modellerikalaorifer-petegi-modellerison-moda-petek-modellerisuper-luks-kalorifer-petek-modelleri

En İyi Radyatör Petek Tavsiyemiz

Piyasada satılan modeller gün geçtikçe çoğalsa da İstanbul Tesisat en iyi radyatör – petek olarak Alüminyum döküm radyatörleri tavsiye ediyor. Bu radyatörler ısıyı daha verimli bir şekilde iletir. Ancak ekonomik açıdan biraz daha uygun bir şey arıyorsanız Demirdöküm Plus modelinin, 2300kcal/h olanını tavsiye edebiliriz. Bunların yanı sıra Ferroli ve ECA marka radyatör de kullanabilirsiniz.

 

Radyatör Peteği Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Kalorifer petek modeli seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kaloridir. Kalorifer tesisatı satın alacağınızda fiyat alırken kalori hesabı yapmanız oldukça yerinde olacaktır. Çok eski radyatörleri atmak yerine tesisat temizliği yaptırmanız tekrar eski performansına kavuşabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca en iyi marka radyatörü de kullansanız kombi tesisatı çok kirli borularda ısı performansı çok fark etmeyecektir.

Radyatörlerin hepsi dışarıdan bakıldığında aynı gibi görünür fakat ilerleyen yıllarda peteklerin alt tarafları ısınmamaya başlar. Meydana gelen tıkanmalara ilaveten gözünüzle göremeyeceğiniz kalori değerlerini de hesaba kattığınızda ısıtma performansının düştüğünü göreceksiniz. Ancak ucuz ya da pahalı peteği seçmek yine de alıcının kararıdır. Bunların yanında oldukça pahalı olan ancak işe yaramayıp ilerleyen yıllarda sorun çıkaran bir sürü petek marka ve modeli bulunmaktadır.

Bağımsız dairelerde kabataslak hesaplanan petek ölçüleri, oda metrajı gözetmeksizin basit usullerle sonlandırılır. Bazı petekler içeriden yüksek oranda pas yaptığı için sirkülasyon yapan sıcak suda çayın pasosuna benzer atıklar oluşturur. Kirliliği yok etmek için tesisata makine bağlayarak petek temizliği yaptırmalısınız. İstanbul Tesisat petek temizliği konusunda size yardımcı olacaktır.

Kullanımınızdan bir süre geçtikten sonra peteklerde ısı kaybı olduğunu seziyorsanız bakımını ve temizliğini ihmal etmeyin. Boruların ve peteklerin içinde biriken toz yumakları, çamurlaşmış maddeleri, bakterileri kimyasal solüsyon kullanarak ve petek temizleme makinesiyle temizleyebiliriz.

 

Panel Radyatör ile Döküm Radyatör Arasındaki Fark Nedir?

 

Panel radyatörler, yapısı itibariyle sac ve alüminyum dan üretildiklerinden, ısıyı ortama hemen yayarlar, bu sayede ortamlar hızlı bir şekilde ısınırlar. Panel radyatörler, döküm radyatörlere göre 5 kat daha hafiftir, nakliyesi kolaydır, kurulumu basittir.

Panel kalorifer peteklerinin ham maddesi saç olduğu için panel radyatörlerin ömrü alüminyum döküm radyatörlere göre daha kısadır.

 

Panel Radyatörler yapıları itibariyle ısıyı hemen yaysalar da ömürleri ortalama 10 yıl ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

 

Ancak peteklerinizden yeterli ısıyı alamadığınızı düşündüğünüzde hemen yeni petek almaya karar vermeyin. Çok kirli radyatörlerin içindeki su, yeterli derecede dönüş yapamadığı için eskisi gibi ısıtma sağlamaz. Bu problemden kurtulmak ise çok basit tesisat temizliği yapılarak radyatörleriniz eski verimliliğine tekrar kavuşturabilirsiniz.

 

Petek Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

 

Peteğin bulunduğu yerin ısıtılması, peteğin boyutları ve ürettiği KCal ile ilgili olsa da odanın bulunduğu cephe de göz önüne alınması gereken etkenlerdendir. Eviniz teras ya da bodrum katlardan birinde ise ısı kaybı daha fazla olacağından yukarıda elde edilen değerlere %15 ilave edilmelidir.

 

Metre Bazında Kalori Hesabı: 10 ila 15 m² ölçüsülerindeki bir oda 1 metre genişliğinde 60 cm yüksekliğinde bir petekle rahatlıkla ısınacaktır. Çünkü bu ölçülerdeki bir petek 1800 Kcal ısı vermektedir.

Metreküp Bazında Kalori Hesabı: Eğer mekânda metreküp hesabı yapılarak petek alınacaksa 1 m³ için 45 Kcal/saat enerji harcanacağı göze alınmalıdır.

 

Eğer daha kaliteli bir ısı elde etmek istiyorsanız yukarıda verdiğimiz hesaplamalara ilave olarak 1 metre genişliğinde ve 60 cm yükseklikteki bir peteğe 15-20 cm arası genişlik eklemeniz yeterli olacaktır.

 

Unutmayın, Petek Temizliği Daha İyi Isınma Performansı Sağlar!

 

Peteklerinizin daha fazla ısıtmasını sağlamak için kombi derecesini yükseltmek doğalgaz faturalarınızı kabartacağı gibi tavsiye ettiğimiz bir yöntem değildir. Bunun yerine peteklerinizin ve kalorifer tesisatınızın düzenli olarak temizliğini yaptırmanız markası ne olursa olsun peteklerden daha fazla ısı almanızı sağlayacaktır.

İstanbul Tesisat olarak makine ile yaptığımız tesisat temizliği ile ısıtma performanslarınızı arttırmayı hedefliyoruz.

Tıkla Ara