Taharet musluğu tamiri | Klozet Musluğu Tamiri

Taharet musluğu genelde klozetin sağında bulunan küçük kafalı musluktur. Bu musluklar ev içerisinde en fazla kullanılan musluk olduğu için, zamanla musluk contası eskimeye başlar. Klozet musluğu olarak da bilinen muslukların fiyatı düşük olduğu için çoğu müşteriler yenisi ile değiştirir.

En İyi Taharet Musluğu Hangisi?

Taharet musluğunda biz ECA markalı muslukları tercih ediyoruz. Bu markalı musluklar en az sorun çıkaran musluklardır. Topuz kafalı taharet musluğu ince kafalı musluklar gibi birçok çeşidi bulunduğundan seçimi size bırakıyoruz.

Genellikle hep açık kalan rezervuar muslukları, zamanla kullanılmaya kullanılmaya kapanması zorlaşır. Hatta bazı bazı musluklar, suyu tam kapatmamaya başlar. Banyoda bulunan taharet muslukları, zamanla pas tutmasından dolayı da kapanmayabilir.

Kalitesiz taharet muslukları, mutfak dolabı veya banyo dolabı içerisinde kullanıldığında siz fark etmeden damlama yapar. Piyasada 2 TL’ye satılan bu tip taharet muslukları, dolaplarınıza ciddi manada zarar verir. Su kaçıran musluklar, dolabın kabarmasına ve şişmesine sebep olur. Eğer dolabınız sunta ise, zamanla çürüyen ağaç parçasına dönüşebilir. Ufacık bir arıza, size çok pahalı maliyetler çıkarır. Tesisat sisteminizi mutlaka belirli aralıklarla gözden geçirin. Elinize kâğıt peçete alarak, musluk diplerinde ıslanma olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Musluk dibinde oluşan su damlaları, alt kat komşunuza su kaçağı olarak da inebilir. Alt katınızdan şikâyet gelmeden, taharet musluklarınızı tamir ettirin ya da yenileriyle değiştirin.

Taharet Musluğu Değiştirme

Taharet musluğu su kaçırmaya başladığında, acil bir şekilde değiştirilmesi ya da tamir ettirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi evde tek başınıza yapmak istiyorsanız bir İngiliz anahtarı, yeni taharet musluğu ve teflon banda ihtiyacınız olacaktır.

  • İlk olarak ana vanayı kapatarak musluklara gelen su akışını kesin.
  • İkinci adımda İngiliz anahtarı vasıtasıyla eski taharet musluğunu yerinden sökün.
  • Son adımda yeni aldığınız taharet musluğuna teflon bandı sardıktan sonra yine İngiliz anahtarıyla yerine monte edin.
  • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra ana vanayı açın ve taharet musluğunun damlatma yapmadığından emin olun.

Not: Makale bilgi amaçlı yazılmış olup taharet musluğu,klozet musluğu değişimi ve onarımları yapılmamaktadır.

Tıkla Ara