Taharet musluğu tamiri | Klozet Musluğu Tamiri

Taharet musluğu genelde klozetin sağında bulunan küçük kafalı musluktur. Bu musluklar ev içerisinde en fazla kullanılan musluk olduğu için, zamanla musluk contası eskimeye başlar. Klozet musluğu olarak da bilinen muslukların fiyatı düşük olduğu için çoğu müşteriler yenisi ile değiştirir.

En İyi Taharet Musluğu Hangisi?

Taharet musluğunda biz ECA markalı muslukları tercih ediyoruz. Bu markalı musluklar en az sorun çıkaran musluklardır. Topuz kafalı taharet musluğu ince kafalı musluklar gibi birçok çeşidi bulunduğundan seçimi size bırakıyoruz.

Genellikle hep açık kalan rezervuar muslukları, zamanla kullanılmaya kullanılmaya kapanması zorlaşır. Hatta bazı bazı musluklar, suyu tam kapatmamaya başlar. Banyoda bulunan taharet muslukları, zamanla pas tutmasından dolayı da kapanmayabilir.

Kalitesiz taharet muslukları, mutfak dolabı veya banyo dolabı içerisinde kullanıldığında siz fark etmeden damlama yapar. Piyasada 2 TL’ye satılan bu tip taharet muslukları, dolaplarınıza ciddi manada zarar verir. Su kaçıran musluklar, dolabın kabarmasına ve şişmesine sebep olur. Eğer dolabınız sunta ise, zamanla çürüyen ağaç parçasına dönüşebilir. Ufacık bir arıza, size çok pahalı maliyetler çıkarır. Tesisat sisteminizi mutlaka belirli aralıklarla gözden geçirin. Elinize kâğıt peçete alarak, musluk diplerinde ıslanma olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Musluk dibinde oluşan su damlaları, alt kat komşunuza su kaçağı olarak da inebilir. Alt katınızdan şikâyet gelmeden, taharet musluklarınızı tamir ettirin ya da yenileriyle değiştirin.

Taharet Musluğu Değiştirme

Taharet musluğu su kaçırmaya başladığında, acil bir şekilde değiştirilmesi ya da tamir ettirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi evde tek başınıza yapmak istiyorsanız bir İngiliz anahtarı, yeni taharet musluğu ve teflon banda ihtiyacınız olacaktır.

 • İlk olarak ana vanayı kapatarak musluklara gelen su akışını kesin.
 • İkinci adımda İngiliz anahtarı vasıtasıyla eski taharet musluğunu yerinden sökün.
 • Son adımda yeni aldığınız taharet musluğuna teflon bandı sardıktan sonra yine İngiliz anahtarıyla yerine monte edin.
 • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra ana vanayı açın ve taharet musluğunun damlatma yapmadığından emin olun.

Not: Makale bilgi amaçlı yazılmış olup taharet musluğu,klozet musluğu değişimi ve onarımları yapılmamaktadır.

Su Kaçıran Tuvalet Musluğu için Pratik Çözüm

Alafranga tuvaletinizde taharet için kullandığınız musluğunuz su kaçırıyorsa bu hem siz hem de alt komşunuz için ciddi bir sorundur. Çünkü musluktan kaçan su faturanızı kabartacağı gibi alt kata su sızıntısı şeklinde hasar verebilmektedir. Bu tür sorunların önüne geçmek için su kaçıran tuvalet musluğu tamiri tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Zira bu yöntem sayesinde sorunu daha kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca su kaçağının alt komşu için bir sorun teşkil etmeden giderilmesini sağlayabilirsiniz. Peki, su kaçıran tuvalet musluğu için pratik çözüm nedir?

Taharet musluğu tamiri gerektiren durumlarda en sık karşılaşılan sorun boru ve musluk arasındaki bağlantı sorunlarıdır. Teflon kullanılmaması ya da contanın eskimesi nedeniyle yaşanan su kaçaklarını gidermek oldukça kolaydır. Ama durum çok daha zorlu bir faktöre dayanıyorsa bu durumda taharet musluğu değişimi ya da boru tamiri hizmetine başvurmak gerekir. Bu da ancak profesyonel bir usta çağırarak mümkün olur.

Su Kaçıran Taharet Musluğu Tamir Eden Usta

WC musluğu gün içinde sık sık kullanılan bir unsur olduğundan burada hasar oluşması çok daha doğaldır. Ancak bu hasarı gidermek için kesinlikle kendi yöntemlerinizi denememelisiniz. Zira bir boru anahtarıyla birazcık sıksam düzelir dediğiniz boruyu kurabilirsiniz. Taharet musluğu tamiri yapan usta çağırdığınız takdirde sorunu kökünden çözebileceksiniz. Bu sayede sonuç tam da arzu ettiğiniz gibi olacak.

“Taharet musluğu tamiri | Klozet Musluğu Tamiri” üzerine 38 yorum

 1. Merhaba, defalarca salmastrayı değiştirmemize rağmen taharet musluğum 10 gün sonra akıtmaya başlıyor. Contayı da değiştirdik fakat hala akıtıyor. Ne yapmamız gerekiyor?

  Yanıtla
 2. Merhabalar,
  Klozetin taharet musluğu en son seviyeye getirmemize rağmen su geliyor kapanmıyor tam olarak nasıl değiştirebiliriz acaba ? Tamamen musluk mu almak lazım yapabilir miyiz bu işleri bilgi verebilir misiniz? 🙏

  Yanıtla
 3. Taharet musluğundan sürekli su geliyor vanası da eskisi gibi kapanmıyor gibi. Contayı değiştirmek yeterli olur mu vanayı komple mi değiştirmek gerekir?

  Yanıtla
 4. Gizli taharet muslugundan damla su gelmiyor. Eve yeni taşındim. Evin diger musluklarindan su geliyor. Taharet muslugunun ayri bir vanasi olabilir mi? Varsa nerdedir? Ģömme klozetli bir banyomuz var.

  Yanıtla
 5. Merhaba ustam.
  Benim banyo lavabosunda sıcak-soğuk özellikli bataryamın bir kolu su sızdırıyor. Kız gereksiz açmasın diye kolu çok sıktım, sanırım conta zarar gördü. Ama kollarda tıpa yok. Nasıl çıkaracağımı bilemedim. Direk çekmeli miyim?
  Hayırlı işler.

  Yanıtla
  • İyi günler İbrahim Bey. Evde kendi imkanlarınızla yapmanız biraz zor efendim. Musluğun başlığını sökerek çıkartabilirsiniz ancak. Sonrasında aradaki contayı değiştirerek ve kafa kısmını komple değiştirerek çözebilirsiniz. Bir tesisatçı çağırmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. İyi günler

   Yanıtla
 6. Merhabalar, evin ana su vanasına yakın teharet musluğu gelen suyun basıncından kapanmıyor. Başlık çok sertleşiyor ve kapanmakta güçlük çekiyor. Vanayı kısınca bu sefer üst kata (debleks ev) yeterli basıçta su çıkmıyor. Ne yapacağımı şaşırdım, teşekkürler.

  Yanıtla
  • İyi günler Cengiz Bey. Öncelikle daha kaliteli bir taharet musluğu almanızı öneririm. Taharet musluğunun değişiminden sonra basıncı düşürmek için basınç düşürücü aletler var su saatine takılan bundan alırsanız dubleksin üst katınada su rahatça çıkacaktır ve basıncıda dengeli bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

   Yanıtla
 7. Merhabalar ankastre bir taharet muslugu arizalandi soktum yerine farkli farlik musluklar denedim ankastre olaninida aldim fakat suyu kesmiyor contalarini yeniledim yinede nafile kolay bir cozum oneriniz varmi

  Yanıtla
  • İYİ GÜNLER GÜRKAN BEY ANKASTRE MUSLUKLARDA OLUŞAN ARIZALARDA DEĞİŞMESİ DURUMUNDA AYNI MARKA VE SERİ PARÇA İLE DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR
   HER ÜRETİCİ FİRMA YAPMIŞ OLDUGU ÜRÜNLERDE KENDİ ÜRÜNÜNÜN KULLANILMASI İÇİN DİĞER MARKA VE MODEL ANKASTRE MUSLUKLARDAN FARKLI BİR ŞEKİLDE ÜRETİM YAPMAKTADIR

   Yanıtla
  • Dairenin su saatinin yanındaki vanalar tam kesmiyordur. Öncelikle apartmanın ana vanasını iskiye değiştirtmeniz lazım. Daha sonra ana vanadan suyu kesip kendi dairenizin vanasını ve taharet musluğunu değişebilirsiniz.

   Yanıtla
  • İYİ GÜNLER TARKAN BEY TAHARET MUSLUKLARININ KAPATMAMASI DURUMLARI GENEL OLARAK DAİRE İÇERİSİNE GELEN BASINCLI SU VE ALMUŞ OLDUGUNUZ TAHARET MUSLUGUNUNUN KALİTESİNDEN KAYNAKLANMAKTADIR
   DAİRE İÇİ SU TESİSATINIZ BASINCLI İSE BASINC DUSURUCU İLE BU PROBLEMİ COZEBİLİRSİNİZ

   Yanıtla
 8. Merhaba, teharat muslugunu tam olarak kapatamıyorum yada kapatmama ragmen su geliyor. Pense yardimıyla kapatmayı denedim en son kapatma seviyesine kadar sıktım ancak yine suyu kesemedim. Acinca su cogaliyor aciliyor ancak kapatamıyorum, ne yapmam lazım acil yardim edermisiniz

  Yanıtla
  • İyi günler Abdurrahman bey taharet musluğunuzun kapanmaması ac kapa musluklarda bulunan baskı sisteminde kullanılan malzeme kalitesine bağlı olarak bu durumu göstermekte.
   Taharet muslugunuzun iç kısmı değişebilen sistemde ise nalburr veya yapı marketlerinden temin edeceğiniz baskı ile değiştirebilir yada yeni bir taharet muslugu alarak problemi çözebilirsiniz

   Yanıtla
 9. Ustam tahret musluğunun altındaki yerden su siziyo bi türlü durduramadik fayansi kirrmamiz mi gerekiyo hocam acaba borudan mi kaynaklaniyo duvar su dolmusn olabilir mi duvarın diğer tarafı sisiyo gibi oluyo çünkü

  Yanıtla
  • İyi günler efendim. Duvar su dolmaz öncelikle. Çok yüksek ihtimalle musluğunuzun keteni ya da teflonu iyi sarılamadığı için dibinden su sızdırıyordur. İçeriden boruda patlamış olabilir tabii bu ihtimaller arasında. Ama öncelikle duvarı kırmadan musluğu söküp yeniden düzgün ketenleyin ya da teflonlayın efendim. Sorununuz yüksek ihtimalle çözülecektir.Başka bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır.

   Yanıtla
 10. Merhaba Klozetin içindeki taharet musluğu, herhangi bir çeşmeyi ya da şofbeni açınca su akıtıyor çok fazla nasıl tamir olur bu ?
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • İyi günler öncelikle tesisatınızın basıncı biraz fazla geliyor olabilir daireye. Bunun için su saatine bir adet basınç düşürücü takıp basıncı düşürmmek gerekir. Taharet musluğundan su akmasının sebebi ise musluğun göbeğinin bozulup basınçtan dolayı tutmamasıdır. O musluğun ya göbeğini değiştireceksiniz ya da kendisini komple değiştirmeniz gerekir. Sadece göbeğini tamir etmektense komple değiştirmeniz daha mantıklı olur efendim

   Yanıtla
 11. ankarada yaşıyorum. klozetin taharet musluğu dışarı su sızdırıyor. tamirci dışında nasıl hallederim ne yapmalıyım

  Yanıtla
 12. Merhabalar, taharet musluğunu sola takmışlar, bunu sağ tarafa almak istiyoruz. Metal borularla fayans üstünden görüntüyü bozmadan alabilirmisiniz ? Fiyat ne olur ? Whatsapptan yazarsaniz fotolari atarim. Uskudardayız, fiyatida whatsapptan yazabilirsiniz

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara