Pimaş Yıkama

pimas-borularini-basincli-su-ile-yikama-hizmeti-veren-firma-408

Yağlanmış lavabo gider borularında pimaş yıkama yapmak kalıcı çözümler sunar. Pimaşların içine dökülen yemek yağları eğim olmayan gider borularında dibe çökme yapar. Yağ tutmuş lavabo borusu belli bir süre sonra suyun önüne set oluşturur. Ana borularda bu yağlanma bodrum katlarda su baskınlarına sebep olur. Binanın ana kanal borusu uzun döşenmiş yatay hatlarda daha fazla problem çıkarmaktadır. Kanal yıkama işini ve hangi durumlarda gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağız. Vereceğimiz bilgiler ışığında ne yapmanız gerektiğini ve hangi durumun yanlış hangisinin doğru olduğunu göreceksiniz. Mutfak lavabosu kendiliğinden taşma yaptığı durumlarda pimaş tıkanıklığı meydana gelmiş olur. Bazı tıkanmalar geçici olsa da ilerleyen zamanlarda tıkanıklığın tekrarladığına şahit olursunuz. İyi çekmeyen lavabo giderleri büyük olasılıkla yağlanmaya başlamıştır. Pimaşları yıkamazsanız sürekli geçici tıkanıklık açtırmış olursunuz.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Atık su gider boruların da zamanla oluşan kireçlenme, yağlanma ve katı cisimlerin sebebiyet verdiği tıkanmalar söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlar da hiç şüphesiz eviniz de büyük bir tadilat ve masraf çıkacağını düşünüp moraliniz bozulabilir. Önceki yıllarda lavabo veya tuvalet tıkanmalarını evinizin büyük bir bölümü kırılarak çözüm bulunabiliyordu. Artık kırmaya ve dökmeye son verecek teknolojinin ürünü olan kanal açma makinesi ile evinize en küçük zarar verilmeden minimum fiyatlara tıkanıklık açılır. Bir pimaş tıkandığında bez veya kâğıttan dolayı değilse daraldığı için tıkanmış demektir. Gider borusu daralması birden bire olan bir şey değildir. Yıllar boyunca gidere dökülen atıkların boru çeperine yapışarak oluşturmuş olduğu katmanın giderek kalınlaşması ve boru çapını küçültmesidir. Küçülen boru eskisi kadar geniş olmadığından içinden geçen atıklarda dar bölgelerde sıkışarak pimaş tıkanmasına sebep olurlar. Tıkanıklık açma makinesi ile müdahale edilip açılsa da dar olduğundan daha sonra tekrar tıkanır. Özellikle mutfak giderlerinde yemek artığı ve yağların birikmesi ile oluşan daralmalar çok karşılaştığımız bir sorundur. Peki, bu sorunu nasıl çözeriz? Tabi ki her zaman olduğu gibi kırmadan tıkalı gider açılır. Ancak mühim olan açıldıktan sonra neler olacağıdır.

Tıkanıklık açılan gider neden tekrar tıkanır?

 Gider içinde bazı kalıntıların olması sonucu tekrar tıkanabilir. Pimaş yıkama makinesi dediğimiz basınçlı su ile giderdeki kalıntıları temizleyen bir sistem bulunuyor. Gider borusu içini temizleyerek eski haline getiren sistem sayesinde atık su borusunu yeniden yaptırmaktan kurtuluyorsunuz. Makine 150 bara kadar üretebildiği basınçla pimaş içi yıkama işinde gayet başarılı. Üstelik değişik başlıklar kullanarak boru içindeki kalıntı tipine göre müdahale imkanı da sağlıyor. Mutfak giderindeki basınçlı suyla pimaş temizleme döner başlıklı uçlar kullanılarak sağlanıyor. Su basıncı ile dönen başlık suyu boru içinde döndürerek her noktaya çarpmasını sağlar ve böylece hiçbir yerde yağ kalıntısından eser kalmaz. Tıkanan gideri de açan atık su boru yıkama makinesi ürettiği yüksek basınç sayesinde çarpmanın şiddeti ile birçok tıkanıklığı da giderir. Kum, çamur vb. atık maddelerle dolmuş olan gider borularında da çok etkili temizlik yapar. Tıkanıklık robotu ile kum vb. cisimlerin tıkadığı gider açılır. Fakat makine giderden çıkarıldığında kumlar tekrar açılan yolu kapatabilir. Bu yüzden yıkama makinesi ile tamamen kumu dışarı atmalıyız ki tekrar tıkanmasın. Genellikle inşaatı yeni bitmiş yapılarda bu durumla karşılaşırız. Neyse ki basınçlı suyla pimaş temizleme şansımız var. Aksi takdir de daha yeni yapılmış bir inşaatta tadilata girmek kaçınılmaz olurdu.

yagli-gider-borusu-nasil-temizlenir-409

Tıkalı gider borusunu temizletmenin faydaları

Gider borusu temizliği 5 yılda bir bakım gibi düşünülerek yaptırılması gerekir. Kanalizasyon borularından gelen kötü kokuları engeller. Boru içerisinde bakteri ve canlı organizmaların yok olmasını sağlar. Her türlü kötü atığın kanalizasyona atıldığını düşünürsek mutfak giderlerine temizlik yönünden çok dikkat etmek gerekir. Yıkama yapılan pimaş giderlerinin içi ter temiz olur.

Pimaş yıkama gider borusu içinde zamanla oluşan çamurumsu atıkları tamamen temizleyebilmek için yapılan işlemdir. Tıkanan gider borularını açmak için kullanılan kanal açma cihazı ile sonuç alınamayınca gider borusu yıkama tercih edilir. Hangi gidere pimaş yıkama gerekir onuda anlatalım. Robotla pimaş açmayı denedikten sonra kamera ile görüntüleme yapılır. Burada ayrıca kamerasız çalışan bir ustanın ya da firmanın bu durumda çaresiz kalacağını da görürüz. Tıkanıklık açılmadığı zaman yapılan görüntülemede pimaş içinde bazı kalıntılar görülür. Gider açılmıştır ancak içeriden çıkarılamayan atıklar sebebi ile tekrar tıkanma olur. Gider borusu açma makinesi ucuna takılarak salınan yay şeklinde helezonlar boruyu açar bez, poşet, kıl tüy vb. atıkları da borudan çıkarır ancak çıkmayan taş vb. parçalar yıkama makinesi ile çıkar. Sorunun devam etmesini engellemek içerideki kalıntıları pimaş yıkama yaparak çözeriz. Bu makine su ve kanalizasyon idaresi tarafından kullanılan rögar yıkama makinesinin daha küçük halidir. 120 bar basınçlı su ile boru yıkama yapan makine sayesinde boruda kireç kalıntıları, yağlanmalar, parça pislikler tamamen borunun dışına atılır. Örneğin restoran mutfaklarında yıkama çok lazım olur. Her gün gidere defalarca katı atık ve yağ döküldüğünden gider adeta çamur dolmuş gibi olur. Kamu kuruluşları mutfakları, okulların yemekhaneleri, yemek şirketlerinin mutfak giderlerinin bu yıkamaları ihtiyacı olur. İhtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan pimaş içini yıkama işi doğru yapıldığında sizi büyük masraftan kurtarır ve pimaş ilk günkü hali kadar temiz olur. Bir kaç farklı başlığı bulunan bu cihaz değişik biçimlerde su basıncı uygulayabilir. Tuvalet gideri yıkaması yapabilen makine ileri doğru basınçla sert kireçleri parçalama, yanlara doğru dönerek boru çeperini yıkama fonksiyonlarına sahip. Bunların olması için yıkama hortumu ucuna bağlanan kafalar değiştirilir bu sayede kireç parçalama veya boru çeperini yıkama yapabiliriz. Bazen daire içi mutfak ve banyo hatlarında yıkama gerektiği de görülmüştür. Mutfak hattı ana gideri uzaksa meyilde verilememişse bu gider çok sık tıkanır. Makine ile eğimsiz gidere yıkama yaparak yağı tamamen çözüp tıkanma zamanını uzatırız. Dikkatli kullanılırsa sık tıkanan gider dahi artık tıkanmayabilir.

“Pimaş Yıkama” üzerine bir yorum

  1. Merhaba gider içi pimaş yıkamayı ne kadara yapıyorsunuz 7 adet gider agzı var dükkanda tahmini hattımız 15-20 metre bütün gider ağızlarından da girilmesini istiyoruz oralarda tıkanıyor

    Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara