Kombi Su Eksiltiyor Kırmadan Çözüm

kalorifer-tesisat-kacaklarini-kirmadan-ilacla-kapatma-yontemi-201

Gelişen su teknolojileri ile birlikte artık kalorifer borularında kırmadan tamir olanağı sunulmaktadır. Dünya genelinde kullanılan bir ağacın köklerinden elde edilerek üretilen tamir sıvısı sayesinde, borulardaki su kaçağını onarım yapabiliyoruz. Sisteme atılan tamir ilacı, suyun basıncını dengeleyerek 48 saat içerisinde kombinin barını sabitlenmektedir. Böylece her akşam kombiye su verme derdinden kurtulabilirsiniz.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Kombim Neden Su Eksiltiyor?

Kombi iki sebepten dolayı su eksiltmeye başlar. Birincisi kombinin denge kabındaki hava bitmiştir. İkincisi ise kalorifer tesisat borularında gözle görülmeyen çok ufak bir kaçak meydana gelmiştir. Bu iki sebebi birbirinden ayırt etmek çok kolaydır. Eğer bu sorun kombiden kaynaklanıyorsa, kombi düzensiz bir şekilde su eksiltir. Arada bir kombinin su seviyesi yükselir. Ama sadece su seviyesi düşüyorsa, kombi tesisatında kaçak var demektir. Kombinin suyunu her gün tamamlıyorsanız kaçağı başka bir yerde aramanıza gerek yoktur. Çünkü kesin tesisat borusunda kaçak vardır.

Eğer sürekli olarak kombinin suyu düşüyorsa öncelikle evinizin bütün odalarını dolaşarak peteklerin sağını solunu sağlam bir şekilde kontrol edin. Bazen kalorifer petekleri delindiğinde böyle bir sorunla karşılaşılabilir. Aşağıda kombi su eksiltme nedenlerini maddeler halinde sıralanmıştır;

1-) Kombinin denge tankında bulunan hava bittiğinde içine su almaya başlar ve basınç göstergesi hem yükselir hem de düşme yaşanır.
2-) Kombinin içerisinde bulunan parçalarda delinme meydana gelirse basınç göstergesinde çok az bir düşüş gözlenir.
3-) Odalarda bulunan radyatörlerden bir veya daha fazlasında delik olabilir.
4-) Radyatör bağlantı rekorlarını kontrol edin. Kombi su eksiltmelerinin çoğunun sebebi bundan kaynaklanır.
5-) Kalorifer tesisat borularında kaçak meydana gelmiştir. Son madde gözünüzü korkutmasın artık kırmadan ilaçla bu tarz kaçakları kapatabiliyoruz.

Kombi su eksiltme sebebi iyice araştırılmadan bulunamaz. Çünkü sistemdeki su kaybının 2 sebebi vardır ya kombiniz arızalıdır ya da kalorifer tesisatında bir kaçak vardır. Kombideki sorun genellikle denge kabı içindeki havanın bitmesiyle basınç göstergesindeki oynamadan kaynaklanır. Konunun uzmanı kombi servisini çağırıp kontrol ettirip, kombide bir sorun olmadığına emin olduysanız eğer, kaçak kalorifer tesisatındadır. Sistemde kaçağı bulmanın yolu, su kaçağı bulan cihazlardan geçer.

kombi-su-eksiltmesinin-nedenleri-ve-cozum-yollari-200

Kimyasalla Kombi Kaçak Onarımı

 

Ancak kaçağı bulmaya bile gerek kalmayan, kırma dökme olmadan kaçağı tamir eden bir yol daha vardır. Bu yöntem kimyasalla kaçak onarım yöntemi ve kullanılan kimyasal markası da DR REPP’dir. Satışını ve uygulamasını yaptığımız bu ürün kaçakları bulmaya gerek kalmadan tüm sistemde dolaşarak nerede su sızıntısı varsa hepsini kendiliğinden kaynatıyor. Kalorifer tesisatlarındaki su kaçaklarının, kombi su eksiltmelerine kırmadan uyguladığımız çözüm budur. Uzman İstanbul Tesisat ekibi kalorifer tesisatlarındaki su kaçaklarını kırmaya gerek kalmayan bir çözüm üreterek sizleri dairenizin parkesini veya seramiklerini kırmaktan kurtarıyor.

Kalorifer tesisatında kaçak olup olmadığını nasıl anlarım?

Her kombinin su gösterge paneli vardır. Su basıncı gösteren bu bölüme manometre denir. Bazı yeni kombi modellerinde bu manometreler dijital, bazılarında da manueldir. Kalorifer tesisatlarında kaçak olduğu takdire müşteriler manometrede devamlı su düşüşü gözlendiği yönünde şikâyet eder. Bazı evlerde yapılması gerekirken, bazı yerlerde de 3 günde bir veya haftada bir su basıncı düşüşü görülmektedir. Kombide su basıncı düştüğünde hem sıcak suyunuz devreye girmez hem de kalorifer yanmadığından peteklerinizi ısınmaz. Su eksilmesi olan yerlerde duvarlarda kabarma veya rutubet şikâyeti de olabilmektedir. Çoğunlukla kombi su kaçaklarında su kaçağı meydana gelen dairede veya alt katta hiçbir ıslaklık belirtisi meydana gelmez. Kaçağı anlamanın tek yöntemi kombinin su basıncını gösteren ekranı takip etmektir.

Genelde kombi su eksiltmelerinin sebebi kalorifer radyatör tesisatındaki su sızıntılarıdır. Bu sızıntıları, kombinize en fazla 2 bar su bastıktan sonra bir kaç gün içinde suyu eksiltmesinden anlayabilirsiniz. Isıtma sisteminizdeki su kaçağı, kombinizin su eksiltmesine sebep olur veya alt kattaki komşunuzun tavanından su damlamasına sebep olur.

Bazen parkelerin kabarması ya da duvarın belli bir kısmındaki nemlenme de kombi kaçak sorunun ön belirtilerinden olabilir.

Kombi kaçak giderici kimyasal kullanan İstanbul Tesisat evinizi kırmadan, tadilata gerek bırakmadan kaçağı tespit ederek kimyasal uygulama yoluyla kapatmaktadır. Ekibimiz tüm kombilerde kombi kaçak kapama kimyasalı kullanımı ile sızıntıları son vermektedir.

Avrupa’dan Türkiye`ye gelen ilaç sayesinde kombi su eksiltmelerine son! Bırakın kombiniz rahat bir nefes alsın.

[Toplam:8    Ortalama:3.1/5]

Bu içeriği paylaş

Tesisat Sorunları ve Çözüm Önerileri

  1. Sureyya 11 Şubat 2018
    • Kameralı Su Tesisatçı 15 Şubat 2018
  2. ismet kar 28 Aralık 2017
  3. Erhan Tunalı 28 Aralık 2017
  4. Sabri Aslan 17 Şubat 2017
    • Kameralı Su Tesisatçı 18 Şubat 2017

USTAYA SOR

Tıkla Ara