Su Sızıntı Problemleri Kırmadan Kesin Çözüm

cihazli-su-kacagi-tespit-fiyatlari-istanbul-51

Su sızıntısı yaşanan bölgelerde, damlama ya da ıslanma görülür. Bir yerde su kaçağı var diyebilmek için, belirli şartların oluşması gerekir. Damlayan bölgede zaten su akıntısı olur ve su kaçağı olduğu anlaşılır. Asıl olay kabarmalar olan yerlerde çıkar. Buralarda küflenmeden, rutubetten kaynaklı sıkıntılarda oluşmuş olabilir. Üst kattan su sızıyor mu, merak edilir. Net olarak bir şey söyleyebilmek için, daire su tesisat cihazlarla kontrol edilip, test yapılmalıdır. Yapılan testler temiz su için ayrı, pis su için ayrı yapılır. Şebeke suyu kaçağında, manometre takılan tesisat izlenir. Basınç düşüyorsa kaçak araması yapılarak bulunur. Eğer temiz su sağlamsa, o zaman kamera görüntülemesi yapılır. Pimaşlarınızda kırık, çatlama, conta kayması vb. bir durum görülürse, tadilatı yapılır. İstanbul Tesisat, her türlü tesisat onarımını ve fayans tadilat işlerini tek elden yapmaktadır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Su boruları neden patlar?

Koç vuruşu nedir?

Ani kapanan bir musluk veya vana sebebiyle, suyun hızının birden bire sıfıra düşmesi borudaki basıncı 15-20 misline çıkarabilir. Basınçtaki, artı ve eksi yönde büyük dalgalanmalar, basınç normale dönünceye kadar devam eder. Borular, kelepçeler sarsılır ve gürültü meydana gelir. Hatta borunun patlamasına bile neden olur.

Koç vuruşunun önlenebilmesi için onu meydana getiren nedenler ortadan kaldırılmalıdır.

 • Musluk ve vanaların birden bire kapanmaları önlenebilir bir durumdur.
 • Tesisatta aşırı basıncı düşürmek için, basınç düşürücü vanalar kullanılır.
 • Basıncın yüksek olduğu tesisatta, lastik musluk contası kullanılması doğru olmaz.
 • Koç vuruşunun etkilerini azaltacak en iyi çare hava cebi kullanılmasıdır.

Hava cebindeki hava bir yastık görevi yaparak elde olmayan nedenlerden oluşan koç vuruşunun etkisini azaltır. Genişliği fazla olan ceplerden uzun olanları seçilir. Cep üzerine havayı yenilemek için bir boşaltma musluğu kullanılır. Hava musluğunun su bölgesinde olması musluğun hava kaçırmasını önler.

termal-kamera-ile-su-sizintisi-bulma-yontemi-65

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçaklarını tespiti için birbirinden farklı çalışmalar yapılmaktadır. Temiz su tesisatında, pis su gider tesisatında ya da ısıtma sistemi tesisatında kaçak olabilir. Bunların hepsi farklı cihazlar ve yöntemlerle tespit edilebilen arızalardır.

Sıcak su sistemlerinde kaçak olduğu biliniyorsa yerini tespit etmek çok da önemli değildir. Çünkü bu tip kaçaklar kimyasal uygulamasıyla da kapanabilir. Isıtma tesisatındaki kaçak varsa termal kameralarda görüntülenebilir. Ancak temiz su tesisatlarında kaçak tespiti yapabilmek için nem ölçer gibi cihazlar kullanılmalıdır. Tüm bu kontroller yapıldıktan sonra pis su tesisatına bakılmak için gider borularından kamera gönderilir. Kaçağın yeri tespit edildikten sonra tamiri için onay aınır. Arzu eden müşterilerimize kamerayla alınan görüntülerin bir kopyası da teslim edilir. Yapılan tüm bu işlemler garantimiz altındadır.

İstanbul su tesisat problemleri, su sızıntıları, nerden geldiği belli olmayan banyodan aşağı akan akıntılar canınızı sıkmasın. Bize ulaşıp form yazdırmanız yeterli olacaktır. İstanbul Tesisat olarak size son sistem teknolojiyle hizmet vermekteyiz. Su kaçak arama cihazı ile gelip, su kaçağının yerini kesin olarak tespit ediyoruz ve dilerseniz onarımını yapıyoruz.

“Su Sızıntı Problemleri Kırmadan Kesin Çözüm” üzerine 2 yorum

 1. Zemin katta oturmaktayim binamiz sifir hatta ilk otiranda ilk sahibide benim. Ebebeyn banyomuzun duvarinda islanma basladi bizde surekli ebebeyn banyosuna yuklendik acikcasi. Fakat bu su sizintisi hizla koridora yurudu ve yukselmeye basladi. Nitekim temizsu hattinda ve pis su hattinda kacak yok. Sitemizde drenaj da yapmamis mutahit drenaj yaptirmak icin ugrasiyiruz.fakat koselerde hic bir islanma yok sadece evin ortasinda hep banyolara yakin yerlerdeki duvarlarda islanma var. Kafayi yemek uzereyim bu islanma nerden getirmedigikiz usta kalamadi

  Cevapla
  • Öncelikle tesisat ve gider borularından olmadığına emin olmak için test yapmak gerekiyor. Testlerin sonucunda tesisatlarda arıza görünmüyorsa bina zemininden su çıkıyor olabilir. Drenaj çözüm olabilir ancak bu konuda uzman bir izolasyoncuya danışmak en iyisi olacaktır.

   Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara