Alurad Radyatör Servisi & Alurad Petek Bakım

alurad-ince-petek-temizligi-yapan-yerler-26

Alurad peteklerin kanal kısımları dar olduğu için, içeride oluşan taşlar sökmeden temizlenemez. Bunun yerine petekleri yerinden söküp, makineye bağlayarak temizliğini gerçekleştiriyoruz. İstanbul Tesisat, alüminyum radyatörlerin genel bakımı üzerine çalışmaktadır. Alurad petek servisini ayağınıza kadar gönderiyoruz. Evinizde, petekleri başka yere götürmeden, bir gün içerisinde temizleyip teslim ediyoruz.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
Ortalama üç yıl kullanım sonunda Alurad markalı radyatörler tıkanmaya başlar ve verdiği ısı miktarında eskiye göre azalma gözlenir. Kışın kullanım alanı büyük olan odalarınızda, ortamın yeterli derecede ısınmadığını fark edersiniz. Elinizi peteğin üzerinde gezdirdiğinizde de bazı kısımların ısınmadığını görebilirsiniz. Tabi böyle bir durumda hemen kombiyi kontrol edip, kaç derecede yandığına baksanız ama kombiniz yanıyor, peteklerinize de yeterli seviyede su geliyordur. Bu kontrolleri yapanlar genellikle kombi servisini ararlar. Kombi servisi gelip, bütün her şeyin normal olduğunu söyleyecektir. Peki neden peteklerim ısınmıyor, diye bir soru yönelttiğinizde alacağınız cevap; peteklerinizi ve tesisatınızı temizlettirin, olacaktır. Ama en başından beri bu yazımızı okumuş olsaydınız, radyatörlerin neden ısınmadığını öğrenmiş olacaktınız.

Ham maddesi alüminyumdan yapılan petekler genellikle Alurad markasıyla anılmaktadır. Görünüşü oldukça güzel, kibar ancak oldukça pahalıdır. Bu peteklerin içerisindeki ısı kanalları dar olduğundan, tıkanma meydana gelmektedir. Peteğin kendisi ufak taşlar üreterek, radyatörün su geçiş kanallarında kendisine yuva yapar. Bu taşları çıkarmanın yolu da tesisatınızı temizletmektir. Fakat normal radyatör peteklerde yapıldığı gibi, makineyi bir noktadan bağlayarak, alüminyum peteklerin içi temizlenmez.

alurad-marka-tikali-borusu-nasil-acilir-27

Alüminyum Petekler Nasıl Temizlenir?

Alüminyum radyatörlerin vanaları kapatılarak, kalorifer suyu boşaltılır. Petekler sökülerek makinenin hortumlarına bağlanır. Alurad petekler bu şekilde temizlenir. İstenirse, tesisat boruları tek noktadan bağlanarak ilaçla temizlenir. Petekler tesisata bağlıyken, sakın kimyasal kullandırmayın. Aksi takdirde peteklerin çürüyen yerlerinde delikler ortaya çıkar.

Alurad radyatör temizliği yapılan dairelerde, ortalama %20 ısı artışı görülmüştür. Firmamız yapılan temizliklerde alüminyum peteklerin içerisinde aşırı derecede taşlaşma olduğunu görmüştür. Bu aşırı kirlilik, peteğin çabuk tıkanmasına yol açmaktadır. Tıkanan petek içerisinde sıcak su rahat bir şekilde sirkülasyon yapamayacağı için, ısıyı verimli bir şekilde iletemez. Alurad radyatör temizliği, bu yüzden çok gereklidir. Minimum 3 yılda bir yapılması gerekir. Alüminyum peteklerde temizlik yaptırdıktan sonra siz de peteklerdeki ısınma farkını hissedebilirsiniz.

Petek Temizliği ne işe yarar?

Petek temizliği, tesisattaki kireci, pası ve içeride oluşan tortuları dışarı çıkarır. Suyun rahat bir şekilde dönüş yapmasını sağlar. Isı verimliliği artar. Bu işlem aylık % 20 gaz tasarrufu sağlar. Isınmayan petek, kombinizi daha çok çalıştırarak yakıt faturalarının yüksek gelmesine neden olacaktır. Kombiniz hiç uyku seviyesine geçmez, devamlı çalışır. Dolayısı ile daha fazla gaz yakmanıza sebep olur.

Makine ile yapılan petek temizliğin farkı nedir?

Makine ile yapılan Alurad radyatör temizliği, radyatörün içerisine basınçlı su vereceği için, normal hortumla yapılan işlemden daha fazla pislik dışarıya atılır. Ayrıca eklenen temizleme kimyasalı, önce peteğin içerisinde oluşan tortuyu söker, daha sonra makineyle tazyikli su basılarak temizlik gerçekleşir

Alüminyum Petek Temizliği Fiyatları

Alüminyum radyatör temizliği fiyatları firmalara göre farklılık göstermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki piyasanın çok altında fiyat veren petek temizlik servisi yaptığı işlem sırasında kullandığı kimyasalın kalitesiz olması, ekiplerinin yeterli derecede bilgi sahibi olmaması nedeniyle ısıtma tesisatına hasar verebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için Alurad petek temizliği yaptırmadan önce bu işi uzun yıllardır yapan bir petek temizlik firması ile anlaşmak gerekir.

Makineyle Alüminyum Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Alüminyum peteklerin vanaları kapatılır.
 • Peteklerin suyu boşaltılır.
 • Alüminyum petekler sökülerek makinaya bağlanır
 • Petekler duru suyla yıkanarak içlerindeki tortu ve kalıntılar dışarı alınır
 • Ardından kimyasalla yıkama yapılır
 • Son olarak durulama işlemi yapıldıktan sonra petekler yerine bağlanır

Alurad petek temizliği yapılırken mutlaka petekler sökülmelidir. Alüminyum petekleri sökmeden kimyasalla temizleme işlemi yapacağını söyleyen firmalara güvenmeyiniz.

“Alurad Radyatör Servisi & Alurad Petek Bakım” üzerine 4 yorum

 1. Bu tür sitelere yorum yazmayı sevmem ama İstanbul Tesisat`ın gönderdiği Barış Ustayı titiz çalışmasından dolayı kutlamak istedim. İşini iyi yapanlar azaldı maalesef…

  Yanıtla
 2. Geçen sene kiracı olarak oturduğum evde İstanbul tesisata alurad marka petekleri temizlettim ne yaptıysam ısınmayan peteklere el değmiyor.Gelen arkadaşlarda işini bilen saygılı ve sorunu çözme odaklı oldukları için firmaya verdiği hizmet kalitesi için teşekkür ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara