Merkezi Sistem Kalorifer Borularında Kaçak Tespiti

merkezi-sistemde-kalorifer-borularinda-kacak-arama-merkezi-05

Merkezi sistem kalorifer tesisatları genellikle avantajlı sistemlerdir. Çünkü ısıtma tüm binada aynı anda olduğunda daha kaliteli olur. Aynı zamanda ciddi şekilde yakıt tasarrufu sağlanır. Alt katı ve üst katı boş olan veya ısınmayan bir evi ısıtmak için yapılan gaz sarfiyatı, merkezi sistemde harcananın iki katıdır. Ancak bu sistemlerin avantajlarının yanı sıra dezavantajları da var tabi ki. Tesisatla ilgili herhangi bir sorun olduğunda, sistemdeki suyu tamamen boşaltmak gerekir. Bu nedenle apartman genelinde anlaşma sağlanıp, belirli bir zaman dilimi ayarlanır ama bu zaman size uyar mı, uymaz mı, belli olmaz.
Örneğin merkezi sistemde su sızıntısı olduğu zaman, sadece suyunu boşaltmak bile 2 saati bulabilir. Buradan da anlaşılabilir ki merkezi ısıtma kaçağı basit bir olay değil.

Kazan Dairesinde Kaçak Var

Su kaçağı, bundan bir kaç yıl öncesine kadar çözümü zor olan bir arıza tipiydi. Ancak günümüz teknolojisi sayesinde, her arızaya çözüm bulunur hale geldi. Su tesisat alanında teknolojiyle kendini yetiştiren firma sayısı az. Çünkü insanlar son 15 yılda yeni yeni bilinçlenmeye ve kültür seviyesi artmaya başladı. İnsanlar eğitim seviyesi arttıkça da yeni fikirlere açık hale geliyorlar ve yapılan işte gittikçe gelişiyor. Konutlarda ve iş yerlerinde şebeke suyunda patlak olduğunda, cihazlarla direk yeri bulunabilmektedir. Aynı şekilde kazan dairesinde kaçak arama da yapılıyor.

Fakat şebeke suyu borularında yakalanan başarı, merkezi ısıtma sisteminde elde edilemeyebilir. Su kaçağı bulunurken, boruya basınç uygulanıp suyun kaçırdığı noktada ses oluşmasını sağlamak gerekir. Şebeke suyu borularında her dairede vana olduğu için, bu basıncı uygulayabiliriz. Merkezi kalorifer sisteminde ise tüm bina tek vanaya bağlıdır. Bu durum sonucunda, sadece bir basınç uygulayarak, sızıntı olan noktadan su kaçan yeri bulmak imkânsız hale gelir. Bu sebeple su kaçak cihazı ile merkezi kaloriferde su kaçağı arızasının yerini tespit etmek çok zordur. İşte tam bu noktada imdadımıza yetişen, kaçak giderici sıvı kimyasal dr repp kaçak onarım kimyasalı bizi kurtarır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
merkezi-sistemlerde-su-kacak-arama-sirketleri-06

Merkezi Isıtma Sisteminde Kaçak Onarımı

Merkezi ısıtma sistemine kaçak ilacı uygulama işi, İstanbul Tesisat tarafından geliştirilmiş olup, denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Firmamıza gelen telefonlar üzerine, böyle bir talebin olduğunu ancak bu talebe cevap verebilecek garantili bir çözüm yolu olmadığını gördük. Herkesin merkezi sistem kaçağı vardı ancak bununla ilgilenen, ciddi çözüm sunabilecek kurumsal bir firma yoktu. Biz de normal kombili dairelerde uygulamış olduğumuz kaçak giderici kimyasalları, aynı sistemin daha büyüğü olan merkezi kalorifer sisteminde uyguladık. Sonuç tıpkı kombili sistemdeki kadar başarılı oldu. Merkezi sistem sürekli su eksiltiyor diyorsanız sizler de firmamızın kalitesine ve tecrübesine güvenerek bizleri arayabilir ve merkezi ısıtmadaki kaçaklara çözüm bulabilirsiniz.

Merkezi Sitem Kalorifer Tesisatlarında Su Eksilme Nedenleri

 • Isınan su genleştiğinden su eksilmesi yaşanabilir
 • Merkezi ısıtma sistemine bağlı dairelerde peteklerin havasının alınması.
 • Sisteme bağlı radyatör peteklerinde kaçak olabilir.

Merkezi sistem radyatör tesisatı normalin üzerinde su eksiltiyorsa mutlaka kaçak vardır. Kalorifer tesisatlarında kaçak onarım kimyasalı ile kaçak problemini ortadan kaldırıyoruz. Hem de daire daire dolaşıp kaçak arama çalışması yapmaya gerek olmadan.

merkezi-sistemlerdeki-kacagi-ilacla-kapatma-yontemi-07

Isıtma Sistemindeki Kaçağı Bulma

Binanın ısıtma sistemindeki kaçak, su basıncının düşmesiyle açığa çıkar. Kazan dairesinde kaçak kontrolünü apartman görevlileri yapmaktadır. Normal şartlarda her sisteme belirli aralıklarla su takviyesi yapılır. Çünkü binada ısınan suyun genleşmesi, apartman sakinlerinin peteklerden hava alması vb. gibi birçok durum, suyun eksilmesine neden olmaktadır. Ancak alışılmışın dışındaki miktarlarda su eksilmesi oluyorsa, bu durum sistemde kaçak olduğunu gösterir. Merkezi sistemle ısınan apartmanların, kalorifer borularında kaçağı ilaçla kapatma seçeneği, sizleri büyük bir sıkıntıdan kurtaracak. Firmamız, sisteminizin büyüklüğüne göre kullanılacak kaçak ilacı miktarını hesaplar ve size fiyat bilgisi verir. Yaptığımız merkezi sistem kaçak onarım işlemi garantilidir. Bu konuda içinizde herhangi bir kuşkuya yer bırakmamak için her şeyi düşündük. Bizim için memnuniyetiniz paranızdan daha önemlidir. Sadece bizi arayıp servis yazdırmanız yeterlidir.

Merkezi Sistem Kalorifer Boruları Su Sızdırıyor?

Merkezi ısıtma sistem kalorifer borularınız su sızdırıyor ise su kaçağı ihtimali vardır. Su kaçağının yerini tespit etmeden ya da tamir etmeden önce nedenini bilmek önemli bir konudur. Kalorifer borularının sızdırma nedenlerini sizin için listeledik.

 • Merkezi sisteme bağlı olan kalorifer tesisatı eskimiş olabilir.
 • Isıtma sistemi tesisatınızda yanlış bağlantılar yapılmış olabilir.
 • Kalorifer borularındaki tıkanıklıklar sızdırmaya neden olabilir.
 • Borulardaki tahribatlar sızdırmaya neden olabilir.

Kalorifer borusundan su sızıyor diyorsanız bizi arayıp servis kaydı açtırabilirsiniz. Merkezi sistem kalorifer borularında kaçak tespiti yapan firma olan İstanbul Tesisat sunduğu garantili çözümler ile sektörde adından söz ettirmektedir.

“Merkezi Sistem Kalorifer Borularında Kaçak Tespiti” üzerine 14 yorum

 1. İyi günler dilerim..İstanbul Tuzla Aydınlıda Emlak konutlarında 12 katında dairem var.merkezi sistem kalorifer tesisatı var.daire kapı girişinde hemen kollektör var ve buraya yakın bi yerden aşağıdaki daireye fena su sızıyor..kollektör borularını kontrol ettik sızma yok gibi görünüyor..Antre fanaysı kırılıp bakılmalımı yoksa başka bildiğiniz bir yöntem var mı bunun için..acil cevaplarsanız sevinirim..

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Komple kırmadan termal kamera ile tespit yapılabilir. Tespit den sonrada sadece kaçak olan yer açılıp tamiratı yapılabilmektedir. detaylı bilgi için 0212 645 33 33 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 2. merhaba türmas 40000 lik stokerli kazanım var yeni aldım baca yaptırdım yakıt değiştirdim ne yaptıysam terleme yapıyor ne den olabilir

  Yanıtla
 3. İyi akşamlar,
  Merkezi sistemle ısınan bir binada giriş katında oturuyorum. Balkon ve odalarımın önünden binaya dağıtılan büyük doğalgaz borusu salon penceremin altında bulunan merkezi sistem kutusuna gidiyor. Benim korkum kaçak olma yada Allah korusun patlama vs. olma durumu olabilir mi? İy çalışmalar teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. İstanbul genelinde bütün doğalgaz boruları açıktan geçmektedir. herhangi bir patlama olayı olma ihtimali çok düşüktür. Zaten gaz kaçağı olduğunda hemen İGDAŞ’ı aramanız yeterlidir. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 4. Merhaba. Bizim evin parkelerinin zamanla kabarmalar oldugunu gozlemledik. Binada merkezi sistem mevcut ve ilk calistirilmasi ile oldu ve parkeleri tekrar yaptimamiza ragmen yine parkelerde sekil değişikliği olmus durumda. Birde merkezi sistem isinma faturasi anormal sekilde fazla gelmeside icerideki kollektorden peteklere giden hatlardaki kacaklardan kaynaklanabilirmi….

  Yanıtla
 5. iyi akşamlar merkezi sistemle ısınan evimizde 2 oda hiç ısınmıyor diğer odalarda peteklere dokunmazken o iki oda da petekler sıcak bile sayılmaz petege giden borular çok sıcakken petekler buz gibi. petek arızası dediler petek değişti sonuç aynı sizce nedir

  Yanıtla
 6. Merkezi sistemle ısınan bir apartmanda en üst katta oturuyorum. Kalorifer kazanının bakımının yapıldığı gün evimi kaloriferlerin yanındaki borulardan su akması nedeniyle su bastı. Apartman yöneticisi bu durumun bakımla bir ilgisi olmadığını iddia ediyor. Kalorifer kazanı bakımı buna neden olabilir mi?

  Yanıtla
  • İyi günler Buket Hanım. Kalorifer kazan bakımıyla aynı gün olması manidar biraz. Durduk yere gelmemiştir diye düşünüyorum su. Aksi giden bir şey olmuş olabilir. Yerinde göremediğim için kimseyi de suçlayamam tabi ki yeri görmeden. Bir yerden su patlamış denk gelmişte olabilir. Sebebinin araştırılıp bulunması gerekiyor ve buna ne sebep olmuşsa konu ancak o zaman açığa kavuşur.

   Yanıtla
 7. İyi günler,
  Üç katlı müstakil bir evin kalorifer tesisatındaki su miktarı azalıyor. Kalorifer tesisatının bodrum kat için bırakılan borunun ucundaki kör tapadan(kaynaklı) damladığını tespit ettik. Kaçak önleyici mayi mi önerirsiniz yoksa kör tapa mı değiştirilmeli? Pratik olarak hangisi daha uygun
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • İyi günler Necdet Bey. Kaçağın kesin olarak oradan olduğuna eminseniz eğer şahsi görüşüm kaçak önleyici ilacı kullanmak yerine direkt kör tapanın kendisini değiştirmeniz sağlıklı olacaktır. Çünkü dişli bir parça ve keten ya da teflonundan kaçırıyor.Bu parçanın akıtmaması için en sağlam yol yeni bir kör tapa takılmasıdır.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara