1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (33 oy, ortalama puan: 4,21 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Kombinin Basıncı Düşüyor | Kombiye Neden Sürekli Su Takviyesi Yapılır?

kombinin_basinci_dusuyor

Kalorifer kombi su basıncı neden düşer?

Kombiye ilaçlı takviye nasıl yapılır? gibi soruların yanıtını bulmak İstanbul Tesisat sayesinde çok kolay!

Su basıncını gösteren manometre 1’in altına düştüğünde, petekleriniz soğumaya başlar. Kombiye sürekli su basmaktan sıkıldıysanız, bu arızaya sebep olan su sızıntısını tamir etmek gerekir. Boruların ek yerlerinde, gözyaşı şeklinde oluşan sızıntıları cihazla tespit etmek yerine, ilaçla kapatmak daha az maliyetli ve pratik bir çözümdür. Böylece cihazın evinize gelmesi için hiçbir ücret ödemeyeceksiniz. Ayrıca kaçak yapan borunun tamiratı, kırılan yerlerin onarımı gibi maliyetler cebinizi yakabilir. Kulaktan duyma bilgilerle “İlaç tesisattaki kaçağı kapatır mı?” demeyin! Denemeden kimse bilemez. İlacın etkili olacağına inanmıyorsanız, kaçağınız kesildikten sonra firmamıza ödeme yapabilirsiniz. Biz her türlü işimizin arkasında duruyoruz. Kimyasal kullanarak onarımını yaptığımız tesisatlara 2 yıl garanti vermekteyiz. Bu tesisatınızda herhangi bir kaçak olduğu zaman tekrar gelip, ücretsiz olarak kimyasal ilaç uygulayabiliriz. Ayrıca işlem bittikten sonra müşteriye garanti belgesi niteliğinde sözleşme de bırakıyoruz.

KOMBİ SU EKSİLTMESİNİ KIRMADAN CİHAZLA TESPİT EDİYORUZ.

SİSTEMİ İNCELEDİKTEN SONRA KİMYASAL İLE KALORİFER TESİSATI KAÇAKLARINI ONARIYORUZ.

Kombi veya kazan benzeri sistemlerle çalışan kalorifer tesisatlarında, hiçbir yeri kırmadan onaran kimyasal atık Türkiye’de! Kaçak onarım kimyasalı mevcut su kaçağının bulunduğu bölgeye (zemin, duvar vs.) herhangi bir müdahalede bulunmadan, kaçağın bulunduğu bölgeyi tespit ederek, sistemde oluşmuş kaçakları yerinde kristalleşip kapatır .Tesisatta bulunan basınçta ve sıcaklıkta ürünümüz kendi özelliğini yitirmez ve sürekliliğini korur. Plastik ve metal her tür tesisatta gönül rahatlığı ile kullanabilecek bu ürün, efor sarf etmeden rahat bir kullanım sağlayacaktır.
KULLANIM ALANLARI NERELER?

Su bağlantılarının yapıldığı tüm Merkezi sistem , Kombi sistemleri , Yerden ısıtma sistemleri , temiz su tesisatları , açık sistemler, yüzme havuzları ve Beton yüzey uygulamaları vs. de uygulanabilir.

 1. Kaçak giderici Konsantre Kimyasal

Kombi ve kat kaloriferi boruları, chiller suyu boruları, temiz su boruları , güneş enerjisi kollektör boruları vb. gibi, açık ve kapalı tüm boru tesisatlarında kullanılır.

 1. Kazan Kaçak Giderici Kimyasal

Günlük 600 Lt’ye kadar kaçaklar için, kazan merkezi sistem su kaçakları için kullanılır.

 1. Havuz Kaçak Giderici Kimyasal

Islak zemin, Teras zemini, Derz araları, yüzme ve süs havuzları kaçakları için kullanılır.

HANGİ TESİSATTA KAÇ LİTRE UYGULANIR?

Kapalı ve açık sistem ısıtma soğutma tesisatlarında 70 LT suya 1 litre Flex Dup kullanılması yeterlidir. Uygulama yapılmadan önce tesisatta bulunan kaba partiküllerin temizlenmesi gerekir. Mevcut tortu tutucu ve filtrelerin sökülmesi ya da by – pass edilmesi uygundur.

Kullanım Suyu Tesisatlarında

1/4 oranında sulandırılarak pompa veya tulumba yardımı ile tesisata basılır. 3 – 4 bar basınç altında sistem 12 saat bekletilir ve işlem sonunda tesisat boşaltılır. Ürünümüz insan sağlığına zarar verecek kalıntılar bırakmadığı için, herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan kullanım başlanabilir.

ZEMİNLERDE KULLANIM ŞEKLİ NASIL?

Ürünümüz ¼ oranında sulandırılarak kaçak olan zemine dökülür. Fırça yardımı ile yüzeye ve derz aralarına yedirilir. Önerilen, bu işlemin iki defa uygulanmasıdır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELER?

Ürünümüz kimyasal taşıma borularında, akaryakıt taşıma borularında ve bu tip maddelerin muhafaza edildiği depolarda kullanılmamalıdır.

Kaçak giderildikten sonra mevcut malzemenin tesisattan boşaltılması uygundur. Tesisata uygulama yapılmadan önce, herhangi bir kimyasalın olmaması gerekmektedir. (Antifriz, tesisat temizleme kimyasalları vb. )

Sisteme entegre edilen kimyasal uygulama, ortalama 48 saat içerisinde etkisini göstererek, borunun sızdıran bölgesinde kristalleşerek kapatır. Sistemin hem uygulamasını hem de kimyasalın satışını yapmaktayız. Bu ilaç doğru uygulandığında hiçbir seramik kırılmadan veya parkelerinize zarar vermeden kalorifer tesisatındaki kaçak kapatılabilmektedir. Kombi veya kazana hiçbir zararı bulunmaktadır. Almanya’da üretilen bu ilaç, şimdi Türkiye’de…

Kullanıldığı Alanlar

 • Kalorifer kombi kaçaklarında
 • Kollektör sistemlerinde
 • Yerden ısıtma tesisatlarında
 • Petek radyatör sistemlerinde
 • Bakır boru sistemlerinde
 • Temiz su tesisatlarında
 • Açılan derz aralarının doldurulmasında

KALORİFER TESİSATLARI İÇİN KAÇAK ÖNLEME SIVISI

Kalorifer Tesisatlarındaki Kaçakları Önleme Maddesi, kalorifer tesisatlarındaki kazan, radyatör ve borularda meydana gelen kaçakları önler ve kaçak yerler, kimyasal ile kaplanarak bir daha kaçırmaz hale gelir.

Metal, plastik boru ve yüzeylerde kullanılabilir.

Kullanımı: Tesisat büyüklüğüne göre belirlenen kimyasal, sıvı olarak tesisat suyuna ilave edilir ve tesisat suyu içinde devamlı kalır, boşaltılmaz.

İmal edildiği Ülke: Almanya

Ambalaj: 1 litre

Sertikasyon: Alman DVGW

Kimyasal kapalı devre su kaçakları önleme sıvısı, kapalı devre boru tıkama maddesi, boru tıkayıcı, delik tıkayıcı.

ISITMA ve SIHHI TESİSATLARDAKİ SU KAÇAKLARININ ÖNLENMESİ

Kalorifer ve Sıhhi Tesisatlarda, tesisatın bitiminden sonra veya zamanla tesisatın eskimesi neticesinde, su kaçaklarına sıklıkla rastlanır. Kaçak yerini bulmak, fevkalade zor ve masraflı bir iştir. Duvarlar kırılması, yerlerdeki seramiklerin kaldırılması vb. işlemler gerektirir.

Bütün bu zahmetlere katlanmadan, tesisatlardaki su kaçağını önlemek için Alman malı kimyasalı kullanarak, sorun kolayca giderilmektedir. Avrupa’da uzun senelerden beri kullanılmakta olan bu malzeme, yurdumuzda da birkaç seneden beri başarılı bir şekilde kullanılmakta ve 2.000’den fazla tesisatta, su kaçağı sorunu halledilmiş bulunmaktadır.

Kimyasal İle Su Kaçağı Nasıl Önlenir?

Tesisat suyu içine karıştırılan PRODORAL tesisat içinde dolaşırken, bulduğu kaçak yerinden suyla birlikte dışarı akar. PRODORAL hava ile temas eder etmez sertleşir ve deliği kapatır. Bir daha da bu noktadan katiyen su kaçağı olmaz.

KULLANILDIĞI YERLER

Kalorifer, FAN COİL HATLARI, Yerden Isıtma, Güneşle Isıtma ve su sirkülasyonlu diğer tesisatlar.

KULLANILDIĞI BORU ÇEŞİTLERİ

Siyah-Galvaniz Demir Borular, Plastik Borular, Bakır Borular vb. borularda sorunsuz olarak kullanılabilir.

KULLANIM ŞEKLİ

Tesisatın su miktarı yaklaşık olarak hesap edilir.

 1. 24 saatteki su kaybı miktarı 50 litrenin altında ise, Tesisatın her 200 litre su hacmi için 1.0 litre PRODORAL kullanılır.
 2. 24 saatteki su kaybı 50-400 litre arasında ise, tesisatın her 100 litre su hacmi 1.0 litre PRODORAL kullanır.

Kimyasal Tesisata Nasıl uygulanır.

Kimyasal tesisatın en üst noktasında, bidondan tesisat suyuna ilave edilir veya tesisat test pompası vasıtasıyla işlem tamamlanır. Kimyasal ilaç tesisatın suyu içerisinde devamlı kalır. Tesisatın suyunun boşaltılmasına yeniden su alınmasına gerek yoktur. Ancak tesisat suyu kirli veya tesisat eskiyse kimyasal ilave edilmeden kirli su tesisattan boşaltıldıktan sonra yeniden temiz su alınması faydalı olur.

Kalorifer tesisatındaki tüm radyatör vanaları açılmış, tesisatta varsa pislik tutucu süzgeçleri çıkarılmış olarak kimyasal ilave edilmiş tesisat suyu, 24 saat sirkülasyon yapıldıktan sonra tesisattaki su kaçağı giderilmiş olur.
Kimyasalın su içinde erimiş halde iken yan etkisi yoktur. Sertleşmez ve hiçbir tesisat armatürüne zarar vermez.

Kimyasalın içinde insan sağlığına veya çevreye zarar veren bir madde bulunmamaktadır.

Kalorifer Tesisatında Kaçak, kalorifer Kaçak Kimyasalı, kalorifer Kaçak Önleyici, kalorifer Tesisat Kaçakları, kalorifer Tesisatında Kaçak, Kalorifer Tesisat Kaçak, Kalorifer Tesisatı Kaçağı, Kalorifer Kaçaklarını Gideren Kimyasal, Kalorifer Kaçak, Kalorifer Tesisatında Kaçak Tespiti, Kalorifer Kaçak Onarım

FİZİKİ YAPISI ve Kimyasal Özelliği

Şekil: Sıvı halde

Renk: mavi sabun eriği kıvamında

Koku: Kokusuz

Kaynama Noktası: > 100 C

Patlama tehlikesi: Yoktur.

Yoğunluk: 1.37 g/cm3

Dinamik Viskozite: 20 C 100 m pas(Hake-Visco)

AB Normları GEFSTOFFV.E göre tehlikeli maddeler sınıfında bulunmamaktadır.

 

Bu içeriği paylaş

6 Yorum

 • Ömer doğan

  Protherm kombi kullanmaktayım ve basınç sürekli düşüyor servis kaç defa gelip su tankına hava bastı olmadı su tankını değiştirdiler ancak basınc bu sefer haftada bir 1 derecenin altına düşüyordu ve tekrardan basıncı yükseltiyordum ben. Tesisata baktığımda herhangi bir kacak göremedim bu basınç düşmesinin sebebi ve çözümü için ne yapabiliriz yardımcı olursanız bu konuda çok sevinirim.

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Ömer bey kombiyle ilgili bir sıkıntı yok ise tesisat borularında bir patlak olduğundan bu sorunu yaşıyorsunuz. Termal kamera sistemi veya kimyasal ilaçlı yöntemle sizi bu sıkıntıdan kurtarabiliriz. Yapılan her iki uygulamada garantili çözümler sunmaktadır.

   • Ömer doğan

    Patlak var ise alt kattaki dairenin tavanında islaklik olmaz mı ona bakıyorum tavanda herhangi bir ıslaklık yok. Yinede tesisatta patlak olma durumu olur mu acaba?

    • Kameralı Su Tesisatçı

     Kombi borularında patlak meydana geldiğinde günlük 1 su bardağı kayıp ancak olur. Betona sızan bu suyun etrafından sıcak borular geçtiği için beton hemen kurumaya başlar. Dolayısı ile alt katın tavanında herhangi bir leke oluşmaz.

 • murat

  Selam iki gün önce kombinin su seviyesinin düştüğünü gördüm.Gozle gorunur bir kaçak yok.Kislik konumu yazlık konuma getirdim sabah su seviyesi ortaydi tekrar kışlık konuma aldım seviye anında düştü bunun sebebi nedir.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Kombinin denge tankında bulunan hava bitmiş olabilir. Denge tankının havasını kontrol ettirdikten sonra hala su seviyesi düşüyorsa tesisat borularında kaçak vardır.

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.