Kimyasal İlaçla Kombi Petek Temizliği

ilac-ile-ratyator-petek-temizligi-yapan-tesisatci-firmalari-36

Kombinin ısıtma borularına bağladığımız makineyle içerideki kirli suyun dışarı çıkarılması işleminin ardından, petekleri temiz suyla bir defa yıkama işlemi yapılır. Kaliteli ustaların elinden işe yarar ilaçlı tesisat temizliği yaptırmak, daha faydalı bir hal almaktadır. Makinenin deposuna, dairenin petek sayısına göre kimyasal ilaç atılır. Bir metre radyatör ortalama 8 litre su almaktadır. Yedi radyatör bulunan bir dairenin tesisatında, toplamda 60 – 70 litre su bulunmaktadır. 1 litre kimyasal ilaç 70 litre suya eklenir. Dairenizde ne kadar kimyasal ilaç kullanılacağını yukarıda yazılı rakamlara göre matematiksel olarak hesaplayabilirsiniz. İlacın fazla eklenmesi kombi ve tesisatın parçalarına zarar verebilir. Bu yüzden hesaplama yaptığınız miktarın üzerine çıkılmaması gerekmektedir. Diğer taraftan unutulmamalıdır ki dubleks dairelerde 2 litreden az kimyasal kullanmamak gerekir.

İşçilikten kar etmek için malzemeden kaçmak kombi peteklerinin tam olarak temizlenmemesine neden olarak ısıtma performansını etkiler. Makine çalışır hale getirildikten sonra, kimyasal yaklaşık 30 dakika boruların içerisinde çevrilir. İlaç peteklerin kanallarından ve radyatör vanalarından geçerken tıkalı bölgeleri açar. Bu işlemi yaparken bütün peteklerin vanası kapatılıp, bir radyatöre uygulanırsa daha iyi sonuçlar alınır. Bu işlemden sonra temiz su ile durulama yapılır. Kimyasal ilaç, sistemin içinden tamamen çıkarılması gereklidir. İçeride ilaç kalıntısı olursa, kombiye hava yaptırır. Sonrasında makine tekrar su doldurulur içine nötrleştirme ilacı dökülerek tesisatın içinde kalan asidin öldürülmesi sağlanır. Ne kadar temiz suyla durulama yapılırsa yapılsın içeride yine bir miktar asit kalacaktır. Nötrleştirici ilacının uygulanması, tesisatın içine atılıp kombinin kendi pompasıyla yavaşça dolaştırarak da yapılabilir. Ama makine ile yıkama yapmak daha sağlıklı bir işlemdir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

kimyasal-ilac-ile-kalorifer-petek-temizligi-yapan-firmalar-02

Asitli İlaçla Petek Temizleme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 • Kullanılan petek temizleme kimyasalının, sistemde bulunan peteklere zarar vermediğinden emin olmak gerekir.
 • Isıtma borularının aşırı derecede korozyona maruz kaldığı durumlarda asitli ilaç kullanmak doğru değildir.
 • Petekler temizlendikten sonra, sistemin tümünden asidi yok etmek gerekir. İçeride asit kaldığında, kombinin basıncını yükseltir.
 • Çok kireçli sistemlerde, en az 3 yılda bir ilaçlı petek temizliği uygulaması yapılmalıdır.

Bütün bu işlemler sırasıyla yapıldığı kalorifer tesisatlarında, peteklerin ısı değerlerinde yükselmeyi görebilirsiniz. Aynı zamanda kombinin parçalarını temizleyen kireç temizleyici ilaçlar, suyun akış hızını artırır. Böylece kombiye bakım yaptırmanıza gerek de kalmaz.  Bu tip bir temizlik işlemi; tesisat, kombi, ve radyatörlerin içini ilk alındığı güne çevirir. Kombiye zarar vermeden kimyasal ilaçla petek yıkama yapılırken, vanaların kapatılması gerekir. Temiz bir tesisat kombinin pompasını fazla yormaz. Çıkan arızları yok ederek, paranızı cebinizde bırakır. Uzun süre çalışan kombilerin eşanjöründe tıkanma olmasının sebebi; kireç dolan deliklerin kapanmasıdır. 

Kireç ve pas eşanjörün, üç yollu vananın tıkanmasına sebep olur.  Bu parçaların arızaları, çok pahalı maliyetlere neden olmaktadır. Hele üç yollu vana tıkanırsa, mutlaka değiştirmeden önce tesisatınızı temizletin ki tekrar tıkanma yapmasın. Zaten kombi servisleri de sizi bu konuda zaten uyaracaktır. Tesisatın içinden gelen pislikler kombiyi tıkadığında, parça değiştirmek yerine servis elemanından temizlemesini isteyin. Temizliği yapılan parçalar mekanik olduğu için yeni takılacak parça kadar iyi çalışır. Eşanjörün delinmesi durumunda ise maalesef yapacak bir şey yok. Yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

İstanbul Tesisat kimyasalla kombi petek temizliği yapan firma olarak adını kanıtlamıştır. Yaptığımız ilaçla petek temizliği garantilidir. Tesisatınıza uyguladığımız petek temizlik kimyasalı kombi ve tesisatınıza kesinlikle zarar vermeyecek bir şekilde uygulanmaktadır. Bu konu üzerine uzmanlaşmış ekibimiz kimyasal ilaçla petekleri yıkama işleminin ardından tesisatın içine nötrleştirici ilaç göndererek tüm kimyasal kalıntılarını temizlemektedir.

Kimyasal İlaçla Petek Temizliği Ne İşe Yarar?

Petek temizleme kimyasalı kombilerde ısıtma problemleri yaşanmaya başladığında yıkama amaçlı olarak kullanılır. Eğer petekleriniz eski performanslarını kaybettiyse, altları ısınmıyorsa tesisatın içinde yaşanan kireçlenme ya da pislik tortuları ısıtmayı engelliyor demektir. Kimyasal ilaçla petek temizliği yapıldığında kombiniz de temizlenmektedir. Böylece eşanjör ve üçlü vana gibi önemli kombi yedek parçalarının da ömrü uzamış olur.

Kimyasal İlaç Kombi ve Peteklere Zarar Verir mi?

Kimyasal ilaç, kombi ve petek temizliği konusunda en başarılı seçeneklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda önemli olan kombi ve peteklerdeki kirlenmenin giderilerek daha başarılı bir sonuç elde edilmektedir. Temizlikte kimyasal kullanılması çoğu zaman tüketicilerde endişelere neden olmaktadır. Ancak kimyasal borulara zarar verecek nitelikte bir üründen ziyade temizliği daha kaliteli bir seviyeye taşımaya yardımcı olacaktır. 

İstanbul Tesisat olarak kullandığımız kimyasal ilaç sayesinde profesyonel bir çözüm elde etmenizi sağlıyoruz. Üstelik kombi ve peteklerde ortaya çıkan olumsuzlukları da kolayca ortadan kaldırıyoruz. Bu nedenle İstanbul Tesisat’tan destek alarak kimyasal ilaçla petek temizliği hizmeti sayesinde size en uygun çözümlere ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Bu kapsamda petek ve kombinizde hiçbir hasar meydana gelmeyecektir.

 Kombi Temizliğinde Kimyasal İlaç Kullanan Firmalar

Kombi temizliğinde kimyasal ilaç kullanan firmalar sayesinde kombi ve peteklerde herhangi bir sorun olmaksızın tercihinizi daha başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Peki, temizlik yapan firma seçerken ne tür avantajlar elde etmeniz söz konusu olur? İşte kombi temizliğinde kimyasal ilaç tercih eden firmalar sayesinde sizi bekleyen ayrıcalıklar.

Kombi temizliği konusunda ihtiyaçlarınıza uygun bir çözüm elde edebileceğiniz gibi kalite odaklı bir çözüm de elde edebilirsiniz. Bu bağlamda yapmanız gereken sadece İstanbul Tesisat ile iletişime geçerek randevu oluşturmak. Ekibimiz kimyasal ilaç kullanımı sayesinde peteklerinizde kaliteli bir temizlik olanağı sunmaktadır.

“Kimyasal İlaçla Kombi Petek Temizliği” üzerine 7 yorum

 1. merhaba dairemde eski kombi vardı cok eskidi diye degistirdik fakat yeni kombi alalı ocak 2018 de aldık ve su basıncı eski kombimde olduğu gibi 3-5 gun icinde 2 dereceden 1 dereceye dusuyor birakırsak 5 gunden sonra daha 0.5 bar cizgiye kadar geliyor kombi altındaki borularda gozle gorulur buharlasma ve akıntı yok ve peteklerde de akıntı yok butun somunları sıkılı

  Cevapla
  • İyi günler Musa Bey. Anlattıklarınıza göre sorununuz kombide değil kalorifer tesisatınızda. Sürekli eksilmesinin sebebi bu. Yani kaçağınız parke altında ya da fayans altında görünmeyen bir yerde. Bu kaçağı çözmek için 2 yol var efendim. İlki cihazlar ile kaloriferdeki kaçağı bulmak ve bulduktan sonra arızalı bölgeyi kırıp borunun tamiratını yapmak. İkinci çözüm ise kalorifer tesisatının içine kimyasal döküp kaçağı kapatabiliriz. Kalorifer tesisatı çalıştıkça ilaç içeride döndükçe yavaş yavaş kaçağı kapatacaktır ve bardaki düşüş ile alakalı sorununuz kalmayacaktır.

   Cevapla
 2. 6 petek, 2 havlupan var. Kombi temizliği de dahil olmak üzere ne kadara mal olur? Kredi kartıyla ödeme yapabilir miyiz? Arnavutköy/Hadımköy\’de oturuyorum.

  Cevapla
  • İyi günler İsmail Bey. Petek temizliği fiyatları şu an için petek başı 25 TL’dir. Bu bahsettiğim işlem 6 peteğe kadar sabit ücrettir.Sizin toplamda 8 adet peteğiniz var 200 TL bir ücreti oluyor efendim. Ayrıca kredi kartı ile ödeme kabul edemiyoruz maalesef. Sadece nakit ödeme kabul edilyor. Kredi kartı sadece bakım onarım çalışmalarında geçerlidir.

   Cevapla
 3. Evimde 6 peteğin temizliğini yaptırmak istiyorum, kaç paraya mal olur. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. Fındıklı Mh. Maltepe-İstanbul

  Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara