Temiz Su ve Atık Su Sistemleri

temiz-ve-pis-su-tesisat-sistemleri-98

Su Tesisatı Nedir?

Her yapının sıhhi tesisatı, dört temel işlevi karşılamalıdır.

 • Besin tüketimine (yemek pişirmek, içmek) yönelik faaliyetler.
 • Günlük tüketimde kullanılan (çamaşır yıkamak ve temizlenmek) suyun sağlanması.
 • Konut içinde kullanılmak için dağıtılması.
 • Organik atıklar, deterjanlar, bazı eriyikler vb. gibi “pis suyun” boşaltılması.

Bazı durumlarda, sıhhi tesisatın özel işlevleri olabilmektedir.

 • Bir kuyudan, kaynaktan, suyun alınması.
 • Pis suların toplandığı fosseptik çukurlar ve biyolojik işlemlerle toprağın derinliklerine dağılması.
 • İçme suyu tesisatı; suyun, içilir nitelik taşıması, mekanik filtre tesisatı, tesisatın hazne, boru gibi parçaların poli fosfatlar aracılığıyla, kimyasal açıdan korunması.

Temiz Su Tesisatı

Temiz Su tesisatları binalarda temiz suyu, kullanma yerlerine kadar ileten boru ağına denmektedir. Su tesisatı daireye çıkana kadar, sadece soğuk su şeklinde gelir ama daire içinde bu tesisat iki farklı boru olarak ayrılır. Temiz su tesisatımız iki tanedir. Birisi soğuk su bir diğeri ise sıcak su tesisatıdır. Soğuk su tesisatı, kombinin altına kadar getirilir ve sıcak suya dönüşümü olması için bağlanmaktadır. Buradan gelen su sıcak su tesisatına döner. Bazı durumlarda kombi kullanılmayan evlerde şofbene verilen soğuk su sıcak su dönüşümüne uğrayarak su tesisatında sıcak su için ayrılmış alanda döner.

tesisat-doseme-sistemleri-arizlari-ve-bakimlari-7

Atık Su Tesisatı

Kullanım yerlerinden gelen atık suları, binanın 1,0 – 1,5 m. dışına taşıyan boru bölümlerinin toplamına atık su tesisatı denmektedir. Bina içi atık su tesisatı, boru bölümlerinin görevleri dikkate alınarak,

 • Ana boru,
 • Kolon,
 • Kat borusu,
 • Bağlantı borusu,
 • Havalık borusu olmak üzere beş bölümde incelenmektedir.

Atık su hattının döşemesindeki ustalık bir hayli önemlidir. Çünkü atık su tesisatı bir dairenin alt yapısında çok önemlidir. Hata yapma durumunda, bütün pimaşların tekrar değişmesine ya da birçok yerin kırılmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden atık su tesisatınızı yaptırırken ya da yenilerken seçtiğiniz ustaya ve malzemeye çok önem vermeniz gerekmektedir. Neticede bu işlem bir kere yapılacaktır. Aksi takdirde ikinci bir maliyet ve pislikle boşuna uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Atık su hattı döşenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus pimaşın meylinin (eğiminin) verilmesidir. Çünkü pimaşın içinde su beklememelidir. Akımı iyi olması ve suyun da akarken hızlı bir şekilde akıp gitmesi gerekir. Bu yüzden ustanızı ve malzemenizi seçerken çok dikkatli olmanız gerekir.

Tesisat Sistemlerinde Karşılaşabilecek Sorunlar Nelerdir?

İster atık su, ister temiz su tesisatları olsun, ikisi de arıza verebilecek yapılardır. Su tesisatlarındaki arızaların temel nedenleri iki bölümde incelenmelidir. İlki yapım aşamasında hatalı işlemlerden dolayı karşılaşılan hatalar, ikincisi de kullanım veya zaman aşımı sebebiyle ortaya çıkan hatalardır. Yapım aşamasında yapılan hatalara,  temiz su tesisatının doğru kaynaklanmaması ya da gider boruları döşenirken hatalı eğim verilmesi örnek verilebilmektedir. Diğer taraftan gider borularınız toprak çökmesi nedeniyle kırılabilir veya eskiden kullanılan demir borular zamanla çürüme yapabilmektedir. Bu tip problemler zamanla oluşan tesisat sorunlarına örnek olarak gösterilebilmektedir. Kullanıcı kaynaklı hatalar ise gider borularına yabancı cisim atılmasından ya da herhangi bir sebeple tıkanan gider borusuna kimyasal madde ile tıkanıklık açma çalışması yapmak olarak örneklendirilebilmektedir.

Bu sorunlardan herhangi biri karşınıza çıktığında ilk olarak yapmanız gereken şey, sorunun kaynağını ve yerini net olarak belirlemektir. Günümüzde su tesisat sorunlarını teknolojik cihazlarla tespit edebilmekteyiz. Siz de temiz su ve atık su sistemlerinde problem yaşıyorsanız bizi arayıp servis kaydı açtırabilirsiniz.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Temiz Su Sistemi Tıkanıklıkları Açma

Temiz su sistemi tıkanıklıkları zaman zaman karşılaşabileceğiniz önemli sorunlardan biridir. Su tesisatı döşenirken temiz su hattının içerisinde tıkayıcı maddelerin yer alması temiz su hattında önemli tıkanmaları beraberinde getirir. Borular daha önce hiç kullanılmamış olsa da meydana gelen bu soruna müdahale etmek su ihtiyacının karşılanması noktasında çok önemlidir. Evinizde bu tür bir sorunla karşılaştıysanız borulara kendi yöntemlerinizle asla müdahale etmemelisiniz. Aksine profesyonel destek almaya yönelmeli ve İstanbul Tesisat ekipleri ile iletişime geçmelisiniz. Neden mi?

Temiz su tesisatındaki tıkanmaların nedeni çok ciddi çeşitlilik gösterebilmektedir. Burada mevcut sorunun ne olduğunu bilmek ve buna uygun bir şekilde tıkanıklığı açmak daha doğrudur. Boruları zorlamak ve delici unsurlarla tıkanıklığı açmaya çalışmak borularda ciddi hasara yol açabilecektir. Bu nedenle de karşılaştığınız sorun daha da içinden çıkılamayan bir hal alacaktır.

Atık Su Gideri Tıkanıklıkları Açma

Pis su gideri tıkanıklıkları temiz su gideri tıkanıklıkları ile kıyaslandığında daha farklı nedenlere dayanmaktadır. Gidere atılan tıkayıcı maddeler bu konuda en önemli rolü oynar. Bu tür tıkanmalarda da tüketicilerin tek başlarına çözüm üretmemeyi tercih etmesi önemlidir. Zira tıkanıklığın neden kaynaklandığı ve nasıl açılabileceğine uzman ekibimiz karar verecektir. Özellikle robotla tıkanıklık açma hizmeti sayesinde sorunu daha kısa sürede ve makul bir şekilde gidermeyi tercih ediyoruz.

Yorum yapın

Tıkla Ara