Mutfak lavabosu neden tıkanır?

Mutfak lavabosunun kullanımı genelde bayanlar tarafından olur. Tıkanmanın sebeplerini de az çok tahmin edebilirler. Çünkü mutfak kısmını genelde onlar kullanır. Tıkanmanın sebepleri ise birden fazladır.

  1. Mutfak borusunun eğimsiz olması tıkanmanın daha çok ve çabuk oluşmasını sağlar.
  2. Mutfak borusu ana boruya ne kadar uzaksa, tıkanma riski o kadar fazladır.
  3. Mutfak lavabosunda ıspanak yıkamak, çamurlu sebzeleri temizlemek ve evye içinde salata yapmak, kesilen domates soğan parçalarını gidere kaçırmak, giderin çok çabuk tıkanmasına sebep olur.
  4. Yemek artıkları ve yağlar gidere döküldüğünde, yağ tamamen akıp gitmez ve borunun dibine birikerek zamanla sertleşmeye başlayıp tıkanır.

Mutfak lavabosu neden tıkanır? diye soruyorsanız işte bu anlattığımız sebeplerden dolayıdır.

Mutfak lavabosunun tıkanmaması için ne yapılabilir?

Bayanların bu konuda hassas olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte bazı önlemler alınabilir. Mutfak lavabosunun içine, daha ince delikli süzgeç konulabilir. Kullanım esnasında küçük parçaların gidere kaçmasını önlemek için konulan bu süzgeç sayesinde, giderinize kaba parçalar giremez. Fakat yağ bu süzgeçten de akıp gideceği için yine dikkatli kullanım gerekmektedir.

Tüm bu yolları denemenize rağmen mutfak gideri tıkanıyorsa boru eğimsiz olabilir. Bu noktada yapacağınız evye giderini açma işlemine yönelik çalışmalar yetersiz olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken mutfak lavabosu açan usta çağırmaktır. Günümüz teknolojisi sayesinde kırmadan mutfak gideri açma işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Mutfak lavabosunu açan tesisatçı firmalar görüntüleme sistemleri kullanarak giderin neden tıkandığını size rahatlıkla söyleyebilir. Eğer gider tekrar tıkanmaya müsait ise yapılacak işlemler planlanabilir.

Mutfak Lavabosunu Açan Maddelerin Bileşenleri

Mutfak lavabosu, en çok bayanlar tarafından kullanılan kısımdır ve bu yüzden temizliğine ve bakımına ekstra özen gösterilmelidir. Bazı durumlarda mutfak lavaboları tıkanabilir ve tıkandığı zaman ek olarak mutfak lavabosunu açan maddeler kullanılması gerekebilir. Mutfak lavabosunu açmak için kullanılan bu maddeler bileşenlerinden dolayı açıcı özelliktedir. Mutfak lavabosunu açma yöntemleri denildiğinde akla ilk gelen tıkalı mutfak lavabosunu pompa ile açma yöntemi olacaktır. Bu aşamada pompanın yapısı ve maddesinin bileşenleri önemli değildir. Mutfak lavabosunu açan diğer bir madde de karbonat ve sirkedir. Tıkanan lavaboya sirke ya da karbonat dökerek de açılma işlemi uygulanır. Sirke yapısındaki asidik özelliğinden dolayı borulardaki kalıntıların yanmasına ve tıkanıklığın açılmasına yarar. Ayrıca karbonata ek olarak mutfak lavabosunu açmada tuz da kullanılmaktadır. Mutfak lavabosunu açmada kullanılan maddelerden bir diğeri de kostiktir. Kostik, asit bazlı bir bileşendir. Sodyum-Hidroksit olarak da adlandırılan kostik, insan vücuduna kaşındırıcı bir his verir. Bundan dolayı kullanımı sırasında elinize eldiven giymeniz gerekmektedir. Endüstride de birçok maddenin yapımında kullanılmaktadır.

İstanbul Tesisat firması, mutfak lavabosunu aletle açan firmadır. Firmamızda ki tesisatçı ustalarımız, yılların birikimini teknolojiyle birleştirerek, makineyle tıkanan mutfak lavabosunu açma işlemi yapmaktadır. Siz de sürekli tıkanan mutfak lavabosu probleminden şikayetçiyseniz bizi arayın. Kamerayla mutfak lavabosu açma hizmetimizden faydalanarak, problemlerinize elveda diyebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bu içeriği paylaş

Yorum ekle

Tıkla Ara