Mutfak lavabosu neden tıkanır?


mutfak-lavabosunun-tikanma-nedenleri-424

Mutfak lavabosunun kullanımı genelde bayanlar tarafından olur. Tıkanmanın sebeplerini de az çok tahmin edebilirler. Çünkü mutfak kısmını genelde onlar kullanır. Tıkanmanın sebepleri ise birden fazladır.

 1. Mutfak borusunun eğimsiz olması tıkanmanın daha çok ve çabuk oluşmasını sağlar.
 2. Mutfak borusu ana boruya ne kadar uzaksa, tıkanma riski o kadar fazladır.
 3. Mutfak lavabosunda ıspanak yıkamak, çamurlu sebzeleri temizlemek ve evye içinde salata yapmak, kesilen domates soğan parçalarını gidere kaçırmak, giderin çok çabuk tıkanmasına sebep olur.
 4. Yemek artıkları ve yağlar gidere döküldüğünde, yağ tamamen akıp gitmez ve borunun dibine birikerek zamanla sertleşmeye başlayıp tıkanır.

Mutfak lavabosu neden tıkanır? diye soruyorsanız işte bu anlattığımız sebeplerden dolayıdır.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Mutfak lavabosunun tıkanmaması için ne yapılabilir?

Bayanların bu konuda hassas olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte bazı önlemler alınabilmektedir. Mutfak lavabosunun içine, daha ince delikli süzgeç konulabilmektedir. Kullanım esnasında küçük parçaların gidere kaçmasını önlemek için konulan bu süzgeç sayesinde, giderinize kaba parçalar giremez. Fakat yağ bu süzgeçten de akıp gideceği için yine dikkatli kullanım gerekmektedir.

Tüm bu yolları denemenize rağmen mutfak gideri tıkanıyorsa boru eğimsiz olabilir. Bu noktada yapacağınız evye giderini açma işlemine yönelik çalışmalar yetersiz olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken mutfak lavabosu açan usta çağırmaktır. Günümüz teknolojisi sayesinde kırmadan mutfak gideri açma işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Mutfak lavabosunu açan tesisatçı firmalar görüntüleme sistemleri kullanarak giderin neden tıkandığını size rahatlıkla söyleyebilir. Eğer gider tekrar tıkanmaya müsait ise yapılacak işlemler planlanabilir.

mutfak-lavabosunun-tikanma-nedenleri-ve-cozum-yollari-425

Mutfak Lavabosunu Açan Maddelerin Bileşenleri

Mutfak lavabosu, en çok bayanlar tarafından kullanılan kısımdır ve bu yüzden temizliğine ve bakımına ekstra özen gösterilmelidir. Bazı durumlarda mutfak lavaboları tıkanabilmekte ve tıkandığı zaman ek olarak mutfak lavabosunu açan maddeler kullanılması gerekebilmektedir. Mutfak lavabosunu açmak için kullanılan bu maddeler bileşenlerinden dolayı açıcı özelliktedir. Mutfak lavabosunu açma yöntemleri denildiğinde akla ilk gelen tıkalı mutfak lavabosunu pompa ile açma yöntemi olacaktır. Bu aşamada pompanın yapısı ve maddesinin bileşenleri önemli değildir.

Mutfak lavabosunu açan diğer bir madde de karbonat ve sirkedir. Tıkanan lavaboya sirke ya da karbonat dökerek de açılma işlemi uygulanır. Sirke yapısındaki asidik özelliğinden dolayı borulardaki kalıntıların yanmasına ve tıkanıklığın açılmasına yarar. Ayrıca karbonata ek olarak mutfak lavabosunu açmada tuz da kullanılmaktadır. Mutfak lavabosunu açmada kullanılan maddelerden bir diğeri de kostiktir. Kostik, asit bazlı bir bileşendir. Sodyum-Hidroksit olarak da adlandırılan kostik, insan vücuduna kaşındırıcı bir his verir. Bundan dolayı kullanımı sırasında elinize eldiven giymeniz gerekmektedir. Endüstride de birçok maddenin yapımında kullanılmaktadır.

İstanbul Tesisat firması, mutfak lavabosunu aletle açan firmadır. Firmamızda ki tesisatçı ustalarımız, yılların birikimini teknolojiyle birleştirerek, makineyle tıkanan mutfak lavabosunu açma işlemi yapmaktadır. Siz de sürekli tıkanan mutfak lavabosu probleminden şikayetçiyseniz bizi arayın. Kamerayla mutfak lavabosu açma hizmetimizden faydalanarak, problemlerinize elveda diyebilirsiniz.

 Robotla mutfak lavabosunu açan firmalar- Kamera ile lavabo açma yöntemi kullanan şirketler

Artık çoğumuzun bildiği bir uygulama metodu olan makine ile tıkanıklık açma işlemi en yaygın olarak tercih edilen  yöntemidir. Tıkanan gideri açmada en etkili ve zararsız yöntem kuşkusuz ki robot makine ile mutfak lavabosunu açmaktır. Akıllı cihazların yardımıyla boru içerisinde ki problem maddeler halinde belirlenip izlenmesi gereken yol tespit edilmektedir.

Cihazla mutfak lavabosu açma nedir? Kırmadan makine ile gider açma yapan şirketler? Bu gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle cihazla lavabo açma yönteminde kullandığımız makine boru içerisinde ilerleyerek tıkanıklığın oluştuğu noktayı belirleyip buraya baskı yaparak giderin açılmasını sağlamaktadır. Herhangi bir kırılma ve borularda deformasyona uğramadan açılan giderin tekrar tıkanıp tıkanmayacağı da kamera ile yapılan görüntüleme işleminde netlik kazanmaktadır.

 • Makine ile açılan boru tekrar tıkanır mı ? Tesisatlardaki bir problem veya aşırı yağlanma durumunda borunun tekrar tıkanabileceği de göz ardı edilmemelidir. Boru içerisi aşırı yağlanmış ise bu durumda tadilata gerek kalmadan daha uygun fiyatlara yıkama yaptıralabilmektedir. Yıkanan tesisat borusunun içerisinde hiç bir pislik kalmayacağı gibi daha uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Detaylar için  Jet Motorla Gider Borusu Yıkama Tesisatçı Hizmeti   tıklayabilir ayrıntıları gözden geçirebilirsiniz.
 • Makinesiz tıkanıklık açmanın zararları? Bu yöntem bundan 20 sene öncesinde kalan bir uygulamadır. Günümüz şartlarında artan masraflarla birlikte kırılan gider borularının tadilatını yaptırmak çok yüklü masraflara gebe olabilmektedir. Sert cisimlerle açılmaya çalışılan gider borusu kırılabilmekte veya gider açıcı kullanılan borularda delinmeler olabilmektedir. Bu 2 yöntemde alt kata su akmasına neden olur ve boruların değişiminden başka bir seçenek kalmaz.

Kırmadan makine ile mutfak gider borusunu açan şirket arıyorsanız İstanbul Tesisat firması size yardımcı olabilmektedir. Siz de profesyonel hizmet alabilirsiniz. İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet veren şirket tıkanıklık sorunlarınıza aynı gün içerisinde müdahale edip sorunu kısa sürede giderecektir.

Mutfak Lavabosundan Neden Koku Gelir?

Mutfak lavabosu tıkanma ve konu sorununun en sık yaşandığı bölümlerdendir. Yemek artıklarının gidere atılması sorunun çok ciddi boyutlara ulaşmasına imkan sağlamaktadır. Siz de mutfak lavabosunda bulunan koku ve tıkanıklıklarla mücadele etmeye mi çalışıyorsunuz? O halde sorunun neden meydana geldiğini ve çözümlerin neler olacağını değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Mutfak lavabosu, yemek ve sabun artıklarının çok sık sık aktığı bir noktadır. Buradan akan atıkların zamanla boruyu tıkaması doğaldır. Tıkanıklığa neden olan bu unsurlar aynı zamanda mutfak lavabosundan çok kötü kokuların gelmesine de neden olmaktadır. Bu nedenle de dikkat edilmesi gereken en önemli husus kokuya yol açan tıkanıklığın ortadan kaldırılmasıdır. İstanbul Tesisat olarak hem tıkanıklık hem de koku sorununu ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Bunu yaparken lavaboya zarar vermemeyi de fazlasıyla önemsiyoruz.

Mutfak Lavabosu Sürekli Tıkanıyor Çözüm Nedir?

Lavabo tıkanıklıklarının en büyük nedeni kullanıcı kaynaklı sorunlardır. Çünkü kullanıcılar bilinçsizce lavaboya bıraktıkları tıkayıcı maddeler nedeniyle çoğu zaman içinden çıkılması zor durumlara neden olmaktadır. Yağ, yemek artığı ve sabun gibi zamanla birikerek tıkanmaya neden olan unsurlara karşı önlem almak gerekmektedir. Bu konuda en önemli çözüm lavaboya hiç atık atmamaktır. Ancak atıkların biriktiği durumlarda da tıkanıklık açma hizmetlerinden faydalanmanız gerekir.

Mutfak lavabosu sürekli tıkanıyor probleminin en ideal çözüme tıkanmanın tamamen giderilmesidir. Boruda mevcut bir sorun varsa borunun değiştirilmesi tıkanıklığa karşı en güçlü çözüm olarak kabul edilmektedir. O halde siz de tıkanıklık sorunlarını ortadan kaldırmak adına ekibimizden destek alabilirsiniz.

“Mutfak lavabosu neden tıkanır?” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar ben üsküdarda bir restoran işletiyorum. Uzun yıllardır buradayız ama son zamanlarda mutfak lavabosunda suyu yavaş çekme sorunu yaşamaya başladık. Tıkanıklık gibi değilde bizim sorunumuz yavaş çekme bunun nedeni cihazla tespit yapabilirmisiniz.

  Cevapla
  • Tabiki bunun sebebini cihazlarla bulabiliriz. Öncelikle şöyle özetleyeyim durumu size kısaca. Orası bir restoran olduğu için mutfaktaki bulaşık yıkama alanı ya da lavabolarda sürekli yağlı şeyler olacak. Bulaşık makinesine atılan bulaşıklarda illaki yağlı olacağı için o da gidere gidecek ve bunların hepsi birleşip illaki bir yağlanma meydana getirecektir. Tıkanıklığın oluşmasını ve yağlanma birikimini engellemek için sıcak su kullanımını yoğun yapmak gerekir. Hattaki daralmayı genişletmek için cihazlarımızla müdahale edebiliriz. İletişim numaralarımızdan bize ulaşırsanız daha detaylı ve servis imkanı bulabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara