Musluk Tamiri | Aç Kapa Musluk Montajı

Her türlü musluk tamirimusluk montajı gibi işlerinizi mahallenizden bir ustaya yaptırmalısınız çünkü musluk işi küçük bir iş olduğundan, akıtması halinde mahallenizdeki usta tekrar gelip kontrol edebilir. Ancak internet üzerinden bulduğunuz bir firma, bir musluk için o masraflara giremez. Eski musluklarınızın tamirini veya yeni muslukların damlamalarına son verilebilir.

musluk-tamiri-ve-montaji-nasil-yapilir-65

Çürüyen Boruların Muslukları Tıkaması

Şebeke suyundan gelen pisliklerle veya borulardaki çürümeden dolayı gelen yabancı maddeler sonucunda musluklarınız tıkanabilir. Bu tıkanıklığı açmak için tesisatçı aramalısınız. Çünkü bu problem kendi başınıza çözebileceğiniz bir iş değildir. Boru tıkanması halinde veya bu gibi işlerde sizlere yardımcı olabiliriz. Kullandığımız cihazlar sayesinde, borularınız kırılmadan içerisindeki pislikler çıkarılabiliyor. Bir tesisat firması olarak, asla evinizin kırılması taraftarı değiliz çünkü bizim işimiz arızalara kırmadan çözüm getirmektir. Her işte olduğu gibi, musluk arızaları veya tıkanmalarında da aynı mantık üzerinden hareket ediyoruz. Eğer mahallenizdeki tesisatçının kırmadan yapamayacağı bir iş ise, İstanbul Tesisat son teknoloji cihazlarla yanınızda olacaktır. Bunun için bizi aramanız yeterli.

Damlatan Musluk Sorunu

Musluktan damla damla akan su, faturalarınızı kabartabilir ya da mutfaklarımızdaki tezgâhların altındaki su kaçakları, çok değerli mutfak dolaplarınızı çürütebilir. Bu su kaçaklarını sakın göz ardı etmeyin! Zira musluk damlatması sebebi ile bir mutfak dolabı çürürse musluğun bedelinin oldukça üzerinde maddi zarara girersiniz. Bu sebeplerden dolayı musluğunuz damlatmaya başladığında mümkünse tamir edilmeli veya yenisi ile değiştirilmelidir.

Musluk Fiyatları

Üretim noktasında sıkıntı olmadığı için, musluk piyasasında çok farklı fiyatlar bulmak mümkün. Hal böyle olunca da kimse tamir ettirmeyi düşünmemektedir. Direk yeni bir musluk alınıp takılması, çok daha cazip görünmektedir. Zaten şu an piyasadaki çoğu musluk malzeme kalitesi bakımından çok zayıf. Bu sebeple de musluk eskidiği zaman zaten kullanılamaz durumda oluyor, yani mecburen değiştirilmesi gerekiyor. Malzeme kalitesinin düşük olması, kireçlenme durumunda yapıyı bozarak, kırılma ya da kopmaya neden olur. Musluk tamiri mümkün olmayan olaylar bunlardır. Musluk malzemesi sağlam olursa, arızalı parçalar değiştirilerek kullanılabilmektedir. Musluğun kalitesi parlaklığın bozulmaması, leke tutmayışı ve mekanizmanın yıllarca kullanılsa dahi su damlatmamasından anlaşılır. Tabi bu özellikler arandığında musluk fiyatı da epey artar. Mesela normal nalburlarda satılan orta kalite bir lavabo musluğu 70 TL civarında iken, kaliteli bir musluk 150 TL’den aşağı değildir. Kullanılan malzeme kaliteli ve marka olduğundan fiyat artar.

Ancak mantıklı düşünüldüğünde 5 yılda 2 kere musluk değiştirileceğine, aynı paraya 5 yıl aynı musluğu kullanmalıyız. Sonuçta 5 yılda 150 TL harcamış oluyoruz. Artan musluk fiyatları da kullanıcıyı bağlamamış oluyor. Sürekli musluk değişmeye ne gerek var? Hem kaliteli muslukta tamir imkânı olduğundan, kullanımı daha da uzayabilir. Banyo musluklarındaki su akıntıları direk bina yapısını etkilediğinden, komşunuzu rahatsız edebilir. Hatta bina demirlerinin çürümesine bile yol açabilir.

Aç Kapa Musluk Montajı

Aç kapa adıyla anılan mix bataryaların montajını mutlaka bu işe bilen birine yaptırmanızı önermekteyiz. Aksi takdirde musluk hasar görebilmekte ve usta parasından kaçarken yeni bir musluk almak zorunda kalabilirsiniz. Aç kapa musluk tamiri yapmak için öncelikle su vanasını kapatın. Su akışının kesildiğinden emin olduktan sonra eski batarya üzerindeki kırmızı mavi plastiği düz tornavida kullanarak sökün. Ardından alyan yardımıyla plastik parçayı söktüğünüz yerdeki somunu gevşetin. Bu işlemin ardından musluğun kafasını yukarı doğru çekerek yerinden çıkarın. Koruma somununu da söktükten sonra İngiliz anahtarıyla sabiteme vidasını sökün. Ardından kartuşu çekerek yerinden çıkarın. Son olarak yeni kartuşu yerine taktıktan sonra yaptığınız işlemleri sırasıyla geriye doğru uygulayıp musluğun montajını tamamlayın. Ana vanayı açarak akıtma olup olmadığını kontrol edin.
Not: Firmamızda musluk tamiri ve değişim işlemleri yapılmamaktadır. Makale bilgi amaçlı yazılmıştır. İstanbul tesisat firması su kaçağı tespit işlemlerinde sizlere hizmet vermektedir.

Musluk Su Damlatıyor Ne Yapmalıyım?

Musluk su damlatıyor problemi yaşıyorsanız bu sorunu ortadan kaldırabilmenin en iyi yolu bir su tesisatçısı ile iletişime geçmenizdir. Zira musluk yanlış müdahale durumunda kırılan ya da hasarı daha da ciddi noktaya ulaşan unsurlardan bir tanesidir. Evinizde ya da iş yerinizde sürekli damlatan bir musluğunuz varsa İstanbul Tesisat ekibi ile iletişime geçerek sorunu ortadan kaldırmayı tercih edebilirsiniz. Bu çerçevede musluğunuz artık su damlatmayacağı gibi sizin için can sıkıcı bir durumla yaşamak da söz konusu olmayacaktır.

Musluk Tamiri Hangi Durumlarda Gereklidir?

Evinizde kullandığınız musluklar kullanım ömürlerini tamamlamaları ya da kireçli sular nedeniyle çoğu zaman tamir gerektirir. Tamirin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması sayesinde musluklarınızı değiştirmeden kullanmaya devam etmeniz mümkündür. Peki, hangi durumlarda musluklarınızın tamiri için bir su tesisatçısı aramalısınız? İşte bu çok önemli sorunun cevapları!

  • Musluklardan yeterli seviyede su akmıyorsa,
  • Musluğun bağlantı noktalarından su sızıntıları oluyorsa,
  • Musluğun açma kapama kısmı sürekli takılıyorsa,
  • Suyun tazyikinde düşüşler meydana gelmişse mutlaka bir tamir hizmeti almanız gerekir.

Musluk tamiri ancak profesyonel musluk ustası tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Tamiri amatör birine yaptırmanız ya da evde kendi yöntemlerinizle tamire girişmeniz halinde daha ciddi sorunlarla karşılaşmanız söz konusudur.

Yorum yapın

Tıkla Ara