Su Borusu Patladı – Su Vanası Kapanmıyor

su-saati-vanasi-kapanmiyor-69

Evde tesisatta bir boru patladı ve çaresiz durumdaysanız usta çağırmadan ilk müdahale olarak su vanasını kapatmanız gerekir. Su saati vanası genel olarak ya apartman girişlerinde yada her dairenin kapı önünde merdiven boşluğunda yer alır. Vanaya ulaştıktan sonra vanayı mümkün olduğunca sıkarak suyu kesmeniz gerekir. Vanayı kapattığınız halde hala su akmaya devam ediyorsa evde kendi başınıza yapacağınız hiç bir şey yok demektir. Mümkünse binanın ana vanasını kapatıp bir tesisatçı gelene kadar beklemeniz gerekir. Ana vanalar genelde binaya girişte bir yerde bulunur. Bina yöneticisine danışarak vananın nerede olduğunu sorun.

Su Vanası Arızalarına Kesin Çözüm

su borusu patlağı onaran tesisatçı
Bu arada bilmeniz gereken başka bir konu vananın hangi tarafa açılıp kapandığı. Su borusu patladı vana kapanmıyor tarzında aldığımız telefonların bazılarında tek sorunun vananın yanlış yöne çevriliyor olduğunu görüyoruz. Şu temel kuralı bilirseniz sizin için problem olmaz. Tüm vanalar saat yönünde yani sağa doğru açılır, saat yönünün tersi olan sola doğru kapanarak akışı keser. Bu bilgi su borusu patladığında evinizi su basmasını engellediğinden hayat kurtaran bir formül gibidir. Fakat tüm bunları bilmenize rağmen yinede su vanasını kapatamayabilirsiniz. Su vanasının hareket etmemesi gibi başka meydana gelen bir sorunda vanayı çevirebildiğiniz halde su miktarı azalsa da akmaya devam eder. Bunun çözümü aslında oldukça basittir. Su vanaları normalde kullanılmadıkları için zamanla açıp kapanmadıklarından  suyu kapatmaya çalıştığınızda su kesilmez. Bunun için ara sıra su vanası açıp kapatmak gerekir. Ayrıca belli aralıklarla vanalarınızı kontrol ettirip bakım yada gerekiyorsa değiştirilmesini sağlamak gerekir.

su-borusu-patlagini-nokta-tespiti-yapan-firmalar-96

Donmuş su borusu da başlı başına çok büyük bir problemdir. Bu daha çok kış aylarında sıcaklıkların çok düşük olduğu doğu bölgelerimizde görülür. Boruların patlama sebebi düşen ısıya bağlı olarak suyun donmasıdır. Bildiğiniz gibi donan su kimyası gereği genleşir ve hacmi artar. Şöyle bir örnek verelim dolaba cam şişe ile su koyarsanız donar ve patlar. Çünkü su donarken yoğunluğu azalır ve kapladığı alan artar bunun sonucu olarak içinde bulunduğu kaba çok yüksek basınç yaparak o kabı patlatır. İşte su borularının patlamasının temel sebebi de budur. Eğer bu sorunların yaşandığı bir bölgede yaşıyorsanız tesisatınız döşenirken su borusu donma yada su borusu patlamasına yönelik tüm tedbirleri alarak tesisatınızı döşetmek gerekir.

“Su Borusu Patladı – Su Vanası Kapanmıyor” üzerine 18 yorum

 1. merhabaa. blastik su borusu dirseginden su kaçırıyor. heralde tekrar kaynak olması gerekiyor. uçreti ne kadardır. tesekkurler

  Cevapla
 2. Kolay gelsin benim bir sorum olacaktı tuvaletteki aç kapa musluk birden tazyikli ve gürültülü bir şekilde akmaya başladı tuvaletteki ana vanayı kapattım fakat işe yaramadı ve evdeki diğer musluklar vana kapalı olduğu halde normal şekilde akıyor ama tuvaletteki musluk kapanmıyor çareyi binanın altında bulunan su saatindeki vanayı kapatarak buldum başka türlü suyu kesemedim. Sorun aşırı basınçtan olabilirmi ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Teşekür ederim.

  Cevapla
 3. Merhaba
  Tatile gitmeden kapatmış olduğum su vanasını döndüğüm de açtığımda su lavaboya gelmedi. Tekrar iyice açmak için gittiğimde vana sürekli dönüyor sonu yok şu tabi yok kapatmaya çalıştığımda vana kapanmiyor.Vana üzerinde ki kırmızı çevirdigimiz aparatın yivlerimi bozuldu diye baktığımda herşey normal görünüyordu.vananin boşa dönmesi ilk kez başıma gelen birşey ne yapmalıyım

  Cevapla
 4. bulasik makinemizin temiz su gelir yerinden su basti evimize gece 4 civari. makine calismiyorken. ogunden sonra vanayi kapatarak yattik yine vana kapaliyken yine ayni saat 10 gun sonra hava yagisliyken ayni uerden su basti bu su basmasiyla bulasik makinesinin oradaki hortumuda deliniyor . vanayi kapattigima eminim icerdeki vana. nasil boyle birsey olabilir?

  Cevapla
  • İYİ GÜNLER EFENDİM ANLADIGIM KADARI İLE TEMİZ SU TESİSATINIZDA YÜKSEK BASINCTAN KAYNAKLI SU PATLAMASI SORUNU İLE KARŞI KARŞIYASINIZ.
   DAİRELERDE GÜNDÜZLERİ KULLANILAN SU BASINCI İLÇELERE GÖRE ORTALAMA 4 İLE 6 BAR ARASI OLUP BU BASINC GECELERİ 8 İLE 10 BARA KADAR CIKMAKTA OLUP TESİSATINIZDAKİ ZAYIF NOKTALARI ZORLAYIP BORULARIN PATLAMASINA NEDEN OLABİLİR.
   BU GİBİ DURUMLAR İÇİN BASINC DUSURUCU KULLANIP DAİRENİZE GİREN SU BASINCINI BELLİ BİR DÜZEYDE TUTABİLİRSİNİZ

   Cevapla
 5. merhaba
  bina ana girişte saatten önceki vanamız kırıldı ve çalışmıyor. değişimi için nasıl yardımcı olabilirsiniz.. şebeke ile aramızda bu vana öncesi başka bir vana bulunmamakta

  Cevapla
  • iyi günler şebeke öncesinde bulunan vanaların değişimi için öncelikle iskiye basvuruda bulunabilir iskinin kontrolü sonucunda sorumlu oldugu vana ise iski ekipleri tarafından değişimi yapılmaktadır

   Cevapla
 6. Web sitenizde yukarıda şunu yazmışsınız:
  Bu arada bilmeniz gereken başka bir konu vananın hangi tarafa açılıp kapandığı. Su borusu patladı-vana kapanmıyor tarzında aldığımız telefonların bazılarında tek sorunun vananın yanlış yöne çevriliyor olduğunu görüyoruz. Şu temel kuralı bilirseniz sizin için problem olmaz. Tüm vanalar saat yönünde yani sağa doğru açılır, saat yönünün tersi olan sola doğru kapanarak akışı keser. Bu bilgi su borusu patladığında evinizi su basmasını engellediğinden hayat kurtaran bir formül gibidir.
  Ancak bu bilgi yanlış. Yazdığınızın tam tersi: Vanalar ve musluklar hep sağ tarafa doğru kapanır suyu keser, Sol tarafa doğru açılır. Lütfen sitenizi düzeltip doğru bilgilendirme yapalım.

  Cevapla
  • İyi günler Can Bey. Öncelikle haklısınız saat yönünde her zaman kapanır ve saat yönünün tersine tüm vanalar hep açılır aslı budur. Konu ile ilgilenip sorunu düzelteceğim tekrar özür dileriz ve düzelttiğiniz için teşekkür ederiz.

   Cevapla
 7. Usta kolay gelsin benim iki problemim var. Birincisi apartmanin giris vanasi ve dairenin giriş vanası kapanmıyor nasil bunlari degistirebiliriz ikincisi ben klozet duvara yapışık sekilde monte edilmiş sifonun ic takimi kirildi onun değişimi naail olur

  Cevapla
 8. Evimin mutfağında 4.kez sıcak su borusu patladı 3 kez yaptırdım fakat yine patladı dışarıdan bir hat cektirmek istiyorum eski tesisatı iptal ederek kırma dökme islemi olmadan bu arada dairenin suyunu vanadan kapatmama rağmen hala muslukdan su geliyor sizce

  Cevapla
 9. iyi calismalar,

  evimizin su vanasını kapatıp birkaç musluk degistirildi. sonrasında vana geriye acılırken bozuldu ve sular fıskırmaya basladı. ana vanadan suyu kapatmak da mumkun olmadı. su an saate gelen borudan devamlı su akmakta. bunun icin ne yapılmalı? bir tesisatcı ana vana kapatılmadan sorunu giderebilir mi?

  tesekkürler

  Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara