Tuvalet Gideri Açan Tesisatçı

Tuvalet gideri açma işi, tuvaletin gideri tıkanıp da arayış içine girene kadar aklınıza gelmeyen bir durumdur. Tuvalet kelimesi ile özdeşleşen tuvalet tıkanıklığını çözmek için, internet üzerinden aramalar yapılır. Eskiden olduğu gibi mahalleden bir usta çağrılmaz, çünkü kırmadan tuvalet tıkanıklığı açan makineler artık mevcut.

Tuvalet Gideri Neden Tıkanır?

Tuvaletler bir evde en çok kullanılan alanlardan birisidir ve bu yüzden de bakımının normale göre daha fazla olması gerekmektedir. Tuvalet gider borusu bakımı için birçok yöntem vardır ve bunların hepsini değil de; asıl yararlı olanlarını uygulamak yeterli olacaktır.

Tuvaletlerde önemli olan bir diğer konu da tuvalet giderinin neden tıkandığıdır. Tuvalet giderinin tıkanması sorunu altında pek çok nedeni barındırabilir. Bu nedenleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tuvalete suda erimeyen katı cisimlerin atılması bir süre sonra tuvalet giderinin tıkanmasına neden olacaktır.
  • Tuvaletlere suda erimeyen tuvalet kağıdı ve gidere katı cisimlerin atılması da tıkanıklığın nedenlerindendir. Gider tıkanıklığını önlemek için bu maddeleri ayrı bir çöpe atmalısınız.
  • Hali hazırda tıkanık olan tuvalet giderini tuvalet pompası ile açmaya çalışmak da tıkanıklığın daha da ilerlemesine neden olabilir. Bu yüzden bu gibi durumlarda uzman yardımı almak daha iyidir.

Tıkanan Tuvalet Gideri Nasıl Açılır?

Okullarda ve iş merkezlerinde veya toplu şekilde kullanımın bol olduğu yerlerde, tuvalet tıkanmaları çok olur. Bunun sebebi ise kimin kullandığının belli olmamasıdır. Bazı sorumsuz insanlar, tıkanma sonucunda kimseye bir hesap verilmeyeceğinden, eline ne geçerse tuvalet giderine atar. Çöp öğütücü niyetine kullanılan giderler tıkanmasın da ne yapsın? Özellikle millet olarak toplu kullanım alanlarına tuvalet kullanmayı beceremediğimiz bir gerçek. Gerçi bu yurt dışında da aynı şekilde. İnsanoğlu genellikle sorumluluk duygusunu yitirmiş durumda. Durum böyleyken de tuvalet giderinin tıkanması çok normal oluyor.

İşin içine bir de kalitesiz malzeme ve işçilik girince, daha da beter durumda kalıyoruz. İşçilik ve malzemenin bu konuyla ne alakası var derseniz; bir tesisat inşaat aşamasında döşenirken giderlerin çok fazla keskin dönüş yapmaması ve eğim sorununun olmaması gerekir. Eğer döşenen pimaşlar eğimsiz ise ya da dönüşler çok keskinse, içine atılan kağıtlar ve pislikler giderden gidemeyerek tıkanmaya sebep olacaktır. Tıkanmanın işçilikle alakalı olmasının nedeni işte budur. Malzeme ile alakasına gelecek olursak eğer; kullanılan pvc pimaş borulardan tutun, boru çapına ve klozet yapısına kadar uzanır. Gider borularının kalitesiz olanlarında ek yerlerinde ve dirseklerde tam alınmamış, çapak gibi çıkıntılar bulunabiliyor. Atılan kağıtlar ve herhangi bir cisim gidip o çıkıntıya takılır ve ardında gelen tüm kağıtlar ve pislikler orada yığılarak tıkanıklık oluşmasına yol açar.

Klozetten kaynaklanan sorunlar ise klozet esinin dar oluşundandır. Klozetlerin içinde bulunan es kısmı, suyu içinde tutarak kokunun sudan geçmesini engeller ve dışarı koku vermemesini sağlar. Bu es “U”  şeklindedir. Klozet markasına göre es kalınlıkları vardır. İnce olan esler yerine, hem kağıt atımı açısından hem de pislik sıkışması açısından geniş olanının kullanılması gerekir. Klozet tipi ve kalitesi bu yüzden çok önemlidir. Tuvalet gideri açma ve tuvalet sorunları tespit etme konusunda biz tercih edin problem yaşamayın.

Tuvalet Gideri Açan Firmalar

Tuvalet açan firmalar kameralı robot cihazlar bulunduran tesisatçı firmalardan değilse bu işlemi yaptırmanızı önermiyoruz. Çünkü tuvalet tıkanması çeşitli sebeplerle oluşabildiği gibi, kaynağı bilinmeyen tuvalet tıkanıklığının tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Tuvalet tıkanıklığını açarken kamera kullanılmadığı takdirde sadece semptomları tedavi etmiş bir doktordan farkımız kalmaz. Oysaki hastalık orada duruyordur. Gerekli tahlilleri yaparak semptomların, kaynağına yani hastalığa ulaşmak gerekir. İstanbul Tesisat ustalarımızın yaptığı da hemen hemen bunun gibidir. Tuvalet giderindeki tıkanıklığı açma işi bittikten sonra, gider borusuna kamera salınarak içi görüntülenir. Bu görüntüleme sırasında sorunun kaynağı ortaya çıkmaktadır.

Tuvalet tıkanmasının bir takım belirtileri vardır. Tuvalet taşması yaşamak istemiyorsanız tıkanıklığı ilerlemeden açtırmak gerekir. Bu belirtiler,

  1. Tuvalet’den suyun yavaş gitmesi
  2. Tuvalet kokusunun banyoya dolması
  3. Tuvalet suyunun önce gidip sonra geri gelmesi gibi durumlar tıkanıklığın belirtileridir.

En kısa zamanda aletle Tuvalet gideri açan tesisatçı çağrılıp sorunun kökünden çözülmesi gerekmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bu içeriği paylaş

Yorum ekle

Tıkla Ara