Tıkanan Gideri Açmak İçin Pratik Bilgiler

Tikanan-Gideri-Acmak-icin-Pratik-Bilgiler

Burada vereceğimiz tıkanan gideri açmak için pratik bilgiler gerçekten de çok işinize yarayacaktır. Gider borularındaki problemleri halletmek için, değişik yöntemler denenebilir.

Tıkalı Gider Borusunu Açmak İçin Ne Yapılır?

Büyük şehirlerde insanlar yoğun çalışma temposu ile gününün büyük bir kısmını çalışarak geri kalanını da trafikte geçirmek zorunda kalırlar. Hal böyle olunca kendine vakit ayıramayan kişiler evde çıkan problemlerle uğraşmak istemez. Evde çıkan ufacık bir problem dahi, büyük sıkıntı oluşturur. Çünkü gün boyu iş yerinde ve trafikte verilen zorlu mücadele insanları yıpratmaktadır. Böylece hemen pratik bir yol aranır ve bu bilgilere ulaşmanın en kestirme yolu internet olmaktadır. Tıkanan gideri açmak için pratik bilgilere başvurmak gerekmektedir. Tıkanmalarda pratik bilginin bize yararı; evimizde herhangi bir tıkanıklık olduğu anda kendimiz müdahale edebilmektir. Müdahale şansımız olmadığı durumlarda da İstanbul Tesisat olarak firmamız size yardımcı olur. Her türlü kanal açma sistemi ile iç mekanlarda dış hatlarda tıkanan giderleri açabiliyoruz. Bu sistemler gider borularının kırılmasını engellemek için üretilmiş sistemlerdir. Size çok faydalı olan sistemler firmaların yurt dışından getirterek, evlerinize servis hizmeti verdiği makinelerdir. Bu makinelerin maliyeti yüksek olduğu için belirlenen servis ücretleri buna göre düzenlenir.

Bir de aynı iş kırılarak yapıldığında çıkaracağı masrafı düşünürsek, makine ile kırmadan yapılan işler daha uygun olur. Mutfak giderleri tıkandığında açmak için kullanılan kimyasal ürünler ve çeşitli el aletleri bulunur. Eğer bu işlere girmeden de önce ne yapabilirim diyorsanız, en basit ve bilinen şey pompadır. Ufak pompalarla yavaş giden suyu basınç yaparak önündeki pisliği atmasını sağlayabiliriz. Pompa dediğimiz plastik, elle bastırıldığında giderdeki suyu iten el aletidir. Nalbur ve temizlik ürünü satan dükkanlardan temin edilebilir. Kullanırken dikkat edilecek husus ise yavaş giden suyu pompalarken, mutfak tezgahlarını yapıştırma yaptıklarından evyenin düşme ihtimali olur. Çok bastırılmaması gerekir ki evye yerinden oynamasın. Evyeler bazen bu yüzden, bazen de farklı sebeplerden düşebilir. Onunda bir çözümü var tabii ki evye yapıştıran sağlam malzemeler vardır. Bu yapıştırıcılardan temin edilebilirse eğer, evyeyi yerine yapıştırmak mümkündür. Evye yapıştırılırken altına dayama yapmak gerekir ve yapışana kadar 1 gün dayama oynatılmamalıdır.

Giderlerin Tıkanması Nasıl Önlenir?

Tıkanan gideri açmak için pratik bilgiler yukarıdaki gibidir fakat burada önemli olan bir diğer konu da giderlerin enden tıkandığıdır. Tıkanıklığın başlıca sebepleri bilinirse; bu durumda buna engel olmak için daha bilinçli davranılabilir. Gider borularının tıkanıklığında kullanıcıdan kaynaklanan hatalar sıklıkla görülmektedir.

Giderlerin tıkanmasının sonucunda meydana gelen durumlarda kurtulmak için tıkanmayı en başından önlemek için çalışmalar yapılmalıdır. Giderlerin tıkanmaması ve daha uzun süre dayanması için şu şekilde işlemlerde bulunulabilir:

  • Mutfaktaki giderlerin tıkanmasının nedeni yemek ve yağ atıklarının lavaboya dökülmesidir. Bu durumdan kurtulmak için lavaboya atık maddelerin dökülmesi engellenmelidir.
  • Banyodaki giderlerin tıkanması sorunu  saç ve sabun kalıntılarının gider borularında erimemesinden kaynaklanır. Bu durum tıkanıklığa neden olmaktadır. Bunun için banyo küvetine ve lavabosuna koyulan süzgeçler, tıkanıklığı önleyebilir.
  • Tuvalet giderlerinin tıkanmasının nedeni ise bezler ve atılan katı cisimlerdir. Ayrıca bazı kağıt atıklar da erimediği için tıkanıklık yapabilir. Bu yüzden tuvaletlerde çöp kutusu bulundurulmalıdır.

Banyodaki Gider Nasıl Açılır?

Bir de banyolarda oluşan gider tıkanmaları vardır. Bu tıkanıklık olaylarında aslında tıkanma olmadan önce önlem almak daha doğru olacaktır. Çünkü banyo giderine kaçabilecek olan saç kıllarını ve yünleri giderden geri çıkarmak çok zordur. Aslında giderden geri çıkarmak yerine, oraya hiç girmemesini sağlamak daha pratik bir çözümdür. Giderin ağzında mutlaka bir süzgeç bulunmalıdır. Süzgeç bulundurulduğunda saç kılı ve yünler oraya takılır gidere kaçmadan onları yakalamış olursunuz. Giderin tıkanmasına sebep olan en büyük etken engellenmiş olur. Fakat her şeye rağmen gidere kaçan kıllara engel olamadıysanız, gidere kaçanları temizlemenin pratik  yolu da vardır. Ucu kancalı, gider açmada kullanılan ve nalburlarda satılan sustalar, gidere kaçan saç kıllarını temizleme işlemine yardımcı olabilir. Bunun gibi giderlerde tıkanmaları açmak için en pratik yol budur. Su gitmeyen banyo giderini açma için yaptığınız tüm bu çalışmalar yeterli gelmedi ise siz tıkalı gideri açan firmalardan yardım almanızı öneririz. Bu gibi firmalar aletle gideri açma hizmeti vermektedir. Gider açma hususunda kırmadan çalışma yapmak oldukça önemli bir iştir. Bu noktada gider açmada kullanılan aletlerin yanı sıra tıkanan banyo giderini açan ustanın mahareti de önem teşkil eder.

Tıkanan gideri açmak için ne yapılır konusunda verdiğimiz bu bilgileri toparlarsak eğer;

  1. Gider pompalama yöntemi kullanılarak açılmaya çalışılır.
  2. Eğer gider pompayla açılmıyorsa doğal gider açma yöntemleri denenir.
  3. Bazı durumlarda gider bu şekilde de açılamaz. Bu yüzden susta kullanımı denenmelidir.
  4. Eğer tüm bu maddeleri uygulamanıza rağmen gider açılmıyorsa mutlaka aletle gider açan firmalardan destek istenmelidir.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bu içeriği paylaş

Yorum ekle

Tıkla Ara