Her Temizlik Radyatör Temizliği Değildir

Peteklerin ve petek borularının içinde biriken çamurlaşmış pislikler, pas, kireç, toz parçaları inatla borulara yapışarak peteklerin ısınmasını engeller. Kombiniz yüksek ayarda bile olsa istediğiniz ısıya ulaşamazsınız. Petek bakım ve temizliğini göz ardı etmeyin. Peteklerinizi kimyasal madde kullanarak ve petek temizleme makinesi yardımıyla temizliyoruz. Evinizi kirletmeden ve hiçbir zarar vermeden kaloriferleri temizleyip kullanıma hazır hale getiriyoruz.

UYARIYORUZ!

Son zamanlarda bu işe yıllarını vermiş ustalara karşısında, eline makine alıp radyatör petek temizliği yaptığını iddia edenler türedi. Hiçbir vergi kaydı bulunmayan ve ek gelir olsun diye bu işe soyunarak insanları kandırıp, kendini de USTA diye tanıtan u radyatör temizlikçilerine karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

2006 yılında kaloriferleri hortumla yıkanırdı. Biz de radyatör temizliğini aynı şekilde yapmaktaydı. Bu işi makineyle nasıl yapılabileceğini düşünüp kendi imkânlarımızla radyatör temizleyen bir makine yaptık. 2011 yılında Bursa’da bu işlerden anlayan biriyle ortak petek temizlik makineleri ürettik. 2013 yılından itibaren HER YIL makine ile birlikte 2 model petek temizlik makinesi daha yapmayı başardık. Amacımız, yurt dışından alınacak pahalı makineler yerine Türk malı, uygun fiyatlı makineleri radyatör temizliği yapan ustalara ulaştırmaktı. Ancak bunun sonucunda kalifiye ustaların dışında makinenin ucuz olmasından dolayı makine satın alıp petek temizliği yaptığını iddia edenler ortaya çıktı. Makine satışı yaptığımız yıllarda tesisatı bilmeyen kişilere petek temizleme makinesi satmadık. Çünkü hiçbir deneyimi olmamasına rağmen petek temizliği yapmaya kalkan bu kişiler, vatandaşların kombilerini bozabilirdi. Biz ne kadar satış yapmasak da başkalarının satışına engel olamadık.

Mesleği su tesisatçı olmayan kişiler maalesef kalorifer peteklerini içindeki kirli suyu boşaltmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Siyah suyu gören müşteri ise peteklerden ne kadar kirli su aktığını görerek temizlendiğini düşünüyorlar. Hâlbuki akan siyah suyun kaynağı kir değil, peteklerin çürümesine engel olan ziftli sudur. Hatta bu işi yaptıklarını iddia eden kişiler kimyasal yerine su kullanarak müşteriyi kandırıyorlar. Bu tip kişilere iş yaptırıyorsanız kimyasalın kapağının hiç açılmamış olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Zaten bu tarz deneyimsiz kişiler yanmayan peteğe de çözüm üretemeyeceklerdir. Milleti kandırarak iş yapan kim olursa olsun petek yanmıyorsa ve gelen kişi çözüm üretemiyorlarsa parasını vermeyin.

Radyatör temizlik işini yılların verdiği tecrübeyle yapmakta olan İstanbul Tesisat temizlik işlemiyle, piyasada var olan temizlik arasındaki farkı görmeniz için sizi bilgilendiriyoruz.

Her temizlik radyatör temizliği değildir

Evinize radyatör temizliği adında gelip radyatörlerinizin içinin suyunu boşaltıp giden tesisatçılara karşı sizi uyarıyoruz. Yıkama ve temizlik iki ayrı şeydir. Yıkama işlemi radyatörlerinizin tek tek sökülüp veya içerisine basınçlı gönderilip yıkanmasıdır. Bizim yaptığımız işlem aşağıda sıralanmıştır.

 • Öncelikle bu işlem de kullandığımız şeyler makine ve kimyasallardır.
 • Makine tesisata bağlandıktan sonra ilk olarak radyatör ve tesisatınızın içi temiz su ile birlikte yıkanır.
 • Yıkama işleminin sonunda tesisat, radyatörleriniz ve hatta kombinizin içerisi kimyasal ile karıştırılmış su ile temizlenir.
 • Temizlik işleminde yapılan çalışmaları radyatörlerinizi temizlerken görebilirsiniz. Tesisatın içerisinde bulunan kum kireç ve pas izlerinden eser kalmayacaktır.
 • Bu işlemlerin ardından temiz su ile yıkama yapılıp radyatörlerinizin havası ve ayarı yapılarak sizlere teslim edilir.

Neden Radyatör Temizliği Yaptırmalıyım?

 

 • Eskiden verimli bir ısıtma aldığınız halde radyatör peteklerinin üstü ısınıp, altı ısınmıyorsa radyatör temizliği yaptırmanız gerekmektedir.
 • Isıtma performansı düştüğü için daha çok yakıt faturası ödemeye başlamış olabilirsiniz. Bu durumda radyatör petek temizliği yaptırmalısınız.
 • Petek havalarını aldığınız halde petekler ısınmıyorsa radyatör temizliği yaptırmalısınız.
 • Petek havası alırken paslı su akıyorsa petekleriniz korozyana uğramıştır. Kalorifer temizliği yaptırmalısınız.
 • Eskiden sorun olmamasına rağmen petekler geç ısıtmaya başladıysa temizlik yaptırmalısınız.
 • Kombiniz sürekli çalışarak ekonomik moduna geçmiyorsa petek temizliği yaptırmalısınız.
 • Kombiniz sürekli arıza vermeye başladıysa ya da bakımını yaptırmanıza rağmen petekler ısınmıyorsa temizlik gerekmektedir.
 • Kombinizin bakımını yaptırdığınız sırada petek filtresinin çamura bulandığını görmüşseniz mutlaka petek temizliği yaptırın.
 • Kalorifer tesisatının, sağlıklı ve ekonomik çalışıp yakıt tasarrufu yapabilmeniz için radyatör petek temizliği yaptırmalısınız.
 • En son yaptırdığınız petek temizliği üzerinden 2 yıl geçmişse radyatör petek temizliği yaptırmalısınız.

 

[Toplam:3    Ortalama:4/5]
Bu içeriği paylaş

USTAYA SOR

Tıkla Ara