1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Duvarlardaki Rutubet Su Kaçağına İşaret midir?

Duvarlarda ortaya çıkan rutubet, su kaçağına işaret olabilir. Genelde süpürgelik üstlerinden başlayarak, duvarın yarsına kadar çıkan boya kabarmaları, evde bir su kaçağı olduğunun habercisidir. Duvarın içinden geçen borular su sızdırmaya başladığında tamiri kolay olan tekniklerle çözüme kavuşturulabilmektedir. Günümüzde bir çok evin banyosunun arkasındaki duvarlarda rutubet oluşmaktadır. Sık karşılaşılan bu durum bazen eski binalarda, bazende sıfır binaların bodrum katında karşımıza çıkmaktadır. Problemli duvarda su kaçırması halen devam ettiği için, üzerine yapılan boya ya da izolasyon bir çözüm olmuyor. Boyası kabaran duvarın üzerine, iki kat boya yapılsa da kabarmalar tekrar ortaya çıkar. Aynı şekilde tavanda meydana gelen su damlacıkları, bir kaç gün sonra etrafa yayılmaya başlar. Üst katınız bu sorunu hemen yaptırmazsa, su sızıntıları diğer odaların tavanına sıçrar. Banyonun tavanında birden fazla yerden su akıyorsa, üst katınızda boru bir çok yerden patlamış anlamına gelmez. Patlayan su borusunda tamirat yapılmadığı için, betonun üstünde farklı bölgelerde gölet oluşturur. Bekleyen su alt katın tavanında, en zayıf yerlerden akıntı yapar. Su sızıntıları tek bir noktada birleşip alt katınızdaki daireye yağmur gibi de akabilir. Su sızıntısı bir anda çoğalıp, tavandan damlamaya başladıysa mutlaka üst katın temiz su borusu patlamıştır. Eğer su damlaması yok, sadece geceleri su damlaları çoğalıyorsa, hem şebeke suyu borularının hem de atık su gider borularının kameralı sistemlerle kontrol edilmesi gerekir.

Zamanla tuvaletin tavanında sararma olması, pis su borularındasızıntı var anlamına gelir. Bizler de genelde bir takım testler yaparak kesin sonuca ulaşıyoruz. Sizler evinizde bu bilgileri kullanarak su kaçağının nereden olduğunu bulabilirsiniz. Banyonun yan duvarları alt kısımlarından rutubet yapıyorsa, kalorifer borularında veya küvetin giderinde bir sıkıntı vardır.

Peki ne oluyor da bu beton içerisindeki borular kırılıyor, patlıyor; içinizde merak edenler illaki vardır. Su kaçağına sebep olan faktörler iki kısımda ele alınır;

  1. Dış faktörler hepimizin bildiği iş bilmeyen ustalar, kalitesiz su boruları ve inşaat zamanında darbeye maruz kalan kısımlardır.
  2. İç faktörler ise şebeke basıncı ve asitli kimyasalların bolca kullanılmasıdır. Pis su boruları tıkanma yaptığında her insan eline bir kimyasal alır borunun içine boşaltır. Fakat bilmediğimiz konu bu ilaçlar kısa süre sonra gider borularının birbirine geçişi sırasında su sızdırmasını engelleyen contaları eritir.
  3. Çok nadir başınıza gelecek parkenin üstüne su çıkması, fayansın üstünde su birikmesi gibi durumlarda sıcak su borunuz patlamış olabilir.

Genelde bodrum katlarda oluşan rutubetin bir çok sebebi vardır.

Rutubet veya nem, havadaki su buharı demektir. Eğer yalıtım yetersizse, iç mekan ve dış mekan arasında ısı farkı oluşur, bu da rutubeti ortaya çıkarır. Rutubet duvarlarda küflenmeye neden olurken, çok kötü bir koku ve kötü bir görünümde oluşturur.

Duvarlarda veya yerlerde oluşan bir su kaçağı rutubete sebebiyet verir. Rutubet, daire içerisinde sıva ve boyalarda kabarmalara, dökülmelere ve küf kokusuna yer açar. Parkeler yumuşar, duvarlar terler. Dış cephede de kabarma ve nemlenme varsa, mutlaka su kaçağı var demektir. Banyo gibi yerlerde rutubet ve nem varsa eğer üst kat komşunuzda su kaçağı vardır ve tesisatına baktırması gerekir. Odanın içerisinden geçen duvarlarda rutubet oluştuğunda kalorifer tesisatında kaçak tespiti yaptırmanız gerekir.

Su Kaçak Bulan Firma

İstanbul Tesisat, rutubet ve küflenmelere neden olan su sızıntılarını kırmadan tespit eden firma olarak İstanbul’un tüm semtlerine hizmet vermektedir. Banyonun tavanında rutubet oluştu ya da odaların duvarlarında kabarmalar oluşuyor diyorsanız, bizi arayıp servis talep edebilirsiniz. Rutubete neden olan su sızıntısını bulma işlemini kısa sürede gerçekleştirip size uygun çözümü sunuyoruz. Atık su kaçağından oluşan rutubetlenme durumu kötü koku ve görünümünün dışında insan sağlığına ciddi zarar vermektedir. Bu yüzden evdeki rutubet sorununu önemsememezlik yapmadan bir an önce kaynağını buldurup rutubet ve küflerden kurtulmak için gerekli çalışmaları bir an önce yaptırmanızı şiddetle öneriyoruz.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.