Prizlerin içinden su çıkıyor – Lambanın içine su doluyor

prizlerin-icinden-cikan-suyu-cihazlarlar-tespit-eden-sirketler-16

Üst katlarda su borusu patladığında elektrik prizlerinin içinden su gelmesi olabilir bir durumdur. Su kaçakları sadece elektrik prizlerinden değil, avizelerden bile damlatma yapabilir. Binayı dolaşan elektrik kablolarını koruma amaçlı yapılan hortum kılıfları, inşaat esnasında yapılmaktadır. Üzeri sıva ya da alçı çekilerek kapatıldığı için neyin nereye gittiğini görmek mümkün olmamaktadır. Bazı boru patlakları tavandan, bazıları dik duvar içerisinden geçen hortumların içine su dolduğunda prizlerin içinden su çıkmaya başlar.

Tecrübelerimize dayanarak genellikle tavana monte edilmiş sıva üstü lambaların içine su dolduğuna şahit olduğumuzu söyleyebiliriz. Resimde de görüldüğü gibi ampulün içi tamamen su dolmuştur. Bunun sebebi ise üst kat tuvaletindeki soğuk su borusunun fazla basınçtan dolayı dayanamayıp patlamasıydı. Betonun içinden inen elektrik kablolarını takip eden kaçak su, damla damla ilerleyerek lambayı su doldurmuştu. Özellikle eski binalarda eğer dikkat edilmezse, bu durum yangınlara sebep olabilmektedir. Yeni binaların kaçak akıma karşı koruma bulunurken, eski binalarda sigorta atmayabilmektedir. Dairenin bütün elektrik kabloları yanıp, elektrikli cihazlara zarar verebilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda üst kattaki komşunuzu mutlaka uyarmanız gerekmektedir. Eğer komşunuz bu sorunla ilgilenmezse, mutlaka siz bir tesisatçı çağırıp patlayan boruyu tamir ettirin. Çünkü sizin için bir maliyet olarak karşınıza çıksa da ilerde oluşacak daha büyük zararların önüne geçmiş olursunuz.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
lambanin-icine-akan-suyu-cihaz-ile-bulan-sirketler-18

Sigorta Kutusuna Su Damlıyor

Apartman giriş kısımlarındaki elektrik sayaçlarının olduğu yer oldukça önemlidir. Binanın tüm elektriği buraya bağlı olduğu için, su sızıntılarında korunan ilk bölüm sigorta panosunun olduğu kısımdır. Su damlaları elektrik kablolarına temas etmeye başladığında, suyun iletkenliği sayesinde kısa devre oluşur. Sigorta atmadığı takdirde en iyi senaryo küçük çaplı bir yangına sebep olarak zarara yol açmasıdır. Patlayan su borusunun nerede olduğunu bulamadığınızda ilk yapmanız gereken şey binaya giren ana su borusunun vanasını kapatmanız gerekir. Vanayı tamamen kapadıktan sonra su kaçağını cihazla bulan İstanbul Tesisat ile iletişime geçip tamiratını yaptırabilirsiniz.

Bina apartman yöneticilerinin, her yıl kontrol edilmesi gereken su saatlerinden önce mutlaka bina girişlerinde bulunan ana su vanasının tam olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edilmesi gerekmektedir. Acil durumlarda ana su vanası görevini tam olarak yapamazsa su baskınlarından kurtulamazsınız.

Bu gibi durumlarda İstanbul Tesisat ekini tüm tesisatınızı kullandığımız su kaçak tespit cihazları ile kontrol ederek nokta atışı yaparlar. Böylece kırma dökme işlemi yapılmadan kısa sürede kaçak su problemini de prizlerden damlayan su sorunu da çözmüş olursunuz.

Prizlerden Lambalardan Su Geliyor Ne yapmalıyım?

Prizden ya da lambadan su gelmesi durumunda yapılacak ilk işlem elektrik sigortasını kapatma olmalıdır. Ardından kaçağın yerini kırmadan tespit edecak bir ustadan yardım almalısınız. Kırmadan su kaçağı tespiti için İstanbul Tesisat’ı aramanız yeterlidir. Acil olarak size yönlendirdiğimiz ekiplerimiz kameralı aletler ve nem ölçer cihazlar ile su damlatan boruyu bulur ve en uygun şekilde onarımını yapar. Böylece siz de ileride karşınıza çıkacak daha büyük sorunlardan kurtulacaksınız.

Prizlerin İçinden Su Çıktığında Yapılması Gerekenler

Elektrik tesisatı için kullanılan prizlerin içinden zaman zaman su çıktığına şahit olabilirsiniz. Anlam veremediğiniz bu durumun nedenini öğrenmek istediğinizde cevap çok basittir. Üst katın su tesisatında meydana gelen sızıntı ve kaçaklar elektrik prizlerinize kadar ulaşmıştır. Bu nedenle de elektrik enerjisi bulunan prizlerden su akar. Güvenlik anlamında çok ciddi bir risk olan elektrik prizinden su gelmesi aynı zamanda evinizde hasar oluşmasına da neden olmaktadır. Yangın tehlikesini dahi gündeme getiren bu duruma karşı en kısa sürede çözüm üretmek şarttır. 

Prizlerin içinden su çıkması durumunda öncelikle elektrik sigortasını hızlı bir şekilde kapatmalısınız. Daha sonra profesyonel bir tesisat firması ile iletişime geçerek size en uygun hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Tesisat firması başta su kaşağını giderecek ve sonrasında elektrik prizlerinizi güvenle kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Prizden Çıkan Suya Çözüm Nedir?

Prizlerinizden su akması sizi şaşırtan bir durum olsa da bir su tesisatçısı ile iletişime geçerek su kaçağı tespiti hizmeti almalısınız. Bu yöntemle suyun prizlerden çıkmasını önleyebileceğiniz gibi güvenlik risklerinin de üstesinden gelebileceksiniz. Üst kat komşunuzun tesisatında yaşanan sızıntıların yol açtığı bu durumdan kurtulma adına mutlaka İstanbul Tesisat ile iletişime geçmelisiniz. Bu sayede sonuç sizi fazlasıyla memnun edecek! Ekibimizden alacağınız hizmetle su tesisatında oluşan bütün sızıntıları en kısa sürede ve en kaliteli şekilde tespit edebileceksiniz.

Yorum yapın

Tıkla Ara