Musluk Tamiri Nasıl Yapılır

musluk-montaji-nasil-yapilir-23

Kendi musluğunuzu tamir edin

Musluğun kapağındaki conta eskiyip, yıpranıp, yerine oturmadıysa ya da uzun süre değiştirilmediyse musluktan sürekli su sızar. Sızdıran bir musluğunuz varsa ve tesisatçı beklemekten yorulduysanız, musluk contasını kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Conta değiştirmek hem bataryanın ömrünü uzatır, hem de su tasarrufu sağlar. Tornavida ve iki ağızlı anahtar kullanarak bu işlemi en fazla bir saatte tamamlayabilirsiniz.

 

Musluk Neden Damlatıyor?

  • Musluk contasında zamanla oluşabilecek çok ince hasarlar musluğun damlatmasına neden olabilir.
  • Temiz su boruları aracılığıyla musluğunuza ulaşan şebeke suyunda bulunabilecek kum tanecikleri contanın arasına sıkışarak suyun kontrol edilmesine engel olur. Bu durumda musluğunuz damlatacaktır.
  • Contalar plastikten üretilmiştir. Aşırı sıcak ve soğuk su akışları contalar sertleştirebilir, ya da yıpranabilir. Bu durum suyun kontrolüne engel olacak ve musluğunuz damlatacaktır.

evde-muslık-tamiri-yapma-yontemi-32

Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Muslukların tamirine başlamadan önce ana vana veya musluğun bulunduğu vana kapatılmaktadır. Ardından yapılması gerekenler sırayla aşağıda açıklanmıştır.

  1. Musluk başlığının kapaklarını çıkartılmadır.

Düz tornavidayla musluk başlıklarında bulunan musluk kapaklarını çıkartıp, musluk başlığı üzerinde bulunan vidaları yıldız tornavidayla gevşetin. Vidaları gevşettikten sonra, musluğun başlıklarını elinizle çekerek musluktan çıkartın.

  1. Salmastrayı çıkartılmalıdır.

Salmastra 17 numaralı iki ağızlı anahtar kullanılarak musluktan çıkartılmaktadır. Çıkartırken salmastraya zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Salmastra musluk başlıklarının musluğa sıkışmasını sağlar. Salmastranız zarar gördüğünde musluğun kapakları tam sıkıştırılamaz ve bu durum musluktan su sızmasına neden olur.

  1. Contayı çıkartılmaktadır.

Salmastra üzerinde bulunan eskimiş contayı düz tornavidayla çıkartalım.

  1. Yeni conta takılmaktadır.

Yeni contayı salmastra üzerine elinizle takın. Ardından çıkarttığımız salmastrayı elimizle musluğun gövdesine takın. Daha sonra 17 numaralı iki ağızlı anahtarla salmastrayı sıkın.

  1. Musluğun başlıklarını takın.

Musluğun başlıklarını elinizle musluğa takın. Musluğun başlıklarına, gevşettiğiniz vidaları yıldız tornavidayla sıkarak başlıkları musluklara sabitleyin. Son olarak, vidayı sıktıktan sonra musluk başlığının kapaklarını elinizle takın.

Tüm bu işlemlerin bitiminde, başlangıçta kapattığınız vana açılır ve musluğun damlatıp damlatmadığı kontrol edilmektedir. Eğer damlatmaya devam ediyorsa bataryanızda sorun olabilimektedir. Bu sebeple musluğunuzu değiştirmeniz gerekebilecektir.

Çin tesisat piyasasına girdikten sonra musluk fiyatları yarı yarıya düştü. Ancak elbette ki kalitesini konuşmaya bile gerek yok. Ama bazı durumlarda tamir etmek yerine yeni bir musluk almak, zaman kaybından ve tamir ücretinden ucuza gelebilmektedir.

Damlayan Musluk Ayda Ne Kadar Su Harcar?

Musluk problemleri arasında en yaygın olan durum musluktan suyun damla damla akmasıdır. Bu sorun uzun bir süre devam ettiğinde lavaboda su dolmasına yol açtığı gibi suyun israf olmasına da neden olmaktadır. Su faturanızın kabarmasına neden olan bu durumun aylık olarak ne kadar maliyete yol açtığını değerlendirmelisiniz.

Damlayan musluklar görsel anlamda meydana gelen olumsuzluklara yol açsa da suyun kullanımını olumsuz etkiler. Conta gevşemesi ya da diğer sorunlardan kaynaklanan faktörler düşünüldüğünde musluktan su akması aylık ortalama 17 litre su kaybına neden olmaktadır. Bu durum ciddi bir maliyet anlamına geldiği gibi su kaynaklarının da israfına yol açmaktadır. İstanbul Tesisat olarak hem israfı durdurmak hem de musluğunuzun işlevselliği sağlamak adına musluk tamiri öneriyoruz. 

Akıtan Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Musluk suyunun boşa akması maddi anlamda kayıp olurken görsel manada da olumsuzluklara yol açmaktadır. Bu nedenle de bir su tesisatçısı ile iletişime geçerek musluk tamiratından faydalanabilirsiniz. Peki, tamir işlemi nasıl gerçekleşmektedir?

Musluk tamiri söz konusu olduğunda öncelikle musluktaki problemin ne olduğunu değerlendirmek gerekmektedir. Bu kapsamda musluk contası ve bağlantıları incelenmelidir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ise sorun belirlenerek musluk tamiratı tamamlanmaktadır. İstanbul Tesisat olarak musluğun su akıtması sorununu basit bir şekilde çözüyoruz. Üstelik tamir süreçleri kapsamında en uygun maliyetli çözüme ulaşmanızı da sağlıyoruz.

Yorum yapın

Tıkla Ara