Musluk Tamiri Nasıl Yapılır

musluk-montaji-nasil-yapilir-23

Kendi musluğunuzu tamir edin

Musluğun kapağındaki conta eskiyip, yıpranıp, yerine oturmadıysa ya da uzun süre değiştirilmediyse musluktan sürekli su sızar. Sızdıran bir musluğunuz varsa ve tesisatçı beklemekten yorulduysanız, musluk contasını kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Conta değiştirmek hem bataryanın ömrünü uzatır, hem de su tasarrufu sağlar. Tornavida ve iki ağızlı anahtar kullanarak bu işlemi en fazla bir saatte tamamlayabilirsiniz.

 

Musluk Neden Damlatıyor?

  • Musluk contasında zamanla oluşabilecek çok ince hasarlar musluğun damlatmasına neden olabilir.
  • Temiz su boruları aracılığıyla musluğunuza ulaşan şebeke suyunda bulunabilecek kum tanecikleri contanın arasına sıkışarak suyun kontrol edilmesine engel olur. Bu durumda musluğunuz damlatacaktır.
  • Contalar plastikten üretilmiştir. Aşırı sıcak ve soğuk su akışları contalar sertleştirebilir, ya da yıpranabilir. Bu durum suyun kontrolüne engel olacak ve musluğunuz damlatacaktır.

evde-muslık-tamiri-yapma-yontemi-32

Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Musluk tamirine başlamadan önce ana vana veya musluğun bulunduğu vana kapatılır. Ardından yapılması gerekenler sırayla aşağıda açıklanmıştır.

  1. Musluk başlığının kapaklarını çıkartılmadır.

Düz tornavidayla musluk başlıklarında bulunan musluk kapaklarını çıkartıp, musluk başlığı üzerinde bulunan vidaları yıldız tornavidayla gevşetin. Vidaları gevşettikten sonra, musluğun başlıklarını elinizle çekerek musluktan çıkartın.

  1. Salmastrayı çıkartılmalıdır.

Salmastra 17 numaralı iki ağızlı anahtar kullanılarak musluktan çıkartılır. Çıkartırken salmastraya zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Salmastra musluk başlıklarının musluğa sıkışmasını sağlar. Salmastra zarar gördüğünde musluğun kapakları tam sıkıştırılamaz ve bu durum musluktan su sızmasına neden olur.

  1. Contayı çıkartılır.

Salmastra üzerinde bulunan eskimiş contayı düz tornavidayla çıkartalım.

  1. Yeni conta takılır.

Yeni contayı salmastra üzerine elinizle takın. Ardından çıkarttığımız salmastrayı elimizle musluğun gövdesine takın. Daha sonra 17 numaralı iki ağızlı anahtarla salmastrayı sıkın.

  1. Musluğun başlıklarını takın.

Musluğun başlıklarını elinizle musluğa takın. Musluğun başlıklarına, gevşettiğiniz vidaları yıldız tornavidayla sıkarak başlıkları musluklara sabitleyin. Son olarak, vidayı sıktıktan sonra musluk başlığının kapaklarını elinizle takın.

Tüm bu işlemlerin bitiminde, başlangıçta kapattığınız vana açılır ve musluğun damlatıp damlatmadığı kontrol edilir. Eğer damlatmaya devam ediyorsa bataryanızda sorun olabilir. Bu sebeple musluğunuzu değiştirmeniz gerekebilecektir.

Çin tesisat piyasasına girdikten sonra musluk fiyatları yarı yarıya düştü. Ancak elbette ki kalitesini konuşmaya bile gerek yok. Ama bazı durumlarda tamir etmek yerine yeni bir musluk almak, zaman kaybından ve tamir ücretinden ucuza gelebilmektedir.

Tıkla Ara