Lavabo Montajı | Klozet Montajı

lavabo-ve-klozet-montaji-yapma-yontemleri-96

Günümüzde ayaklı lavabo diye tabir edilen lavabolar giderek yerini dolaplı (hilton lavabo) olanlara bırakmaktadır. Aslında banyonuzda müsait yeriniz varsa uygun fiyatlara, bu gösterişli dolaplı lavabolardan taktırabilirsiniz. Koçtaş gibi çeşit aralığı bol olan yapı marketlerde, hemen hemen her ay bu tarz banyo dolaplarında kampanya yapılmaktadır. Hatta küçük mağazalardan satın aldığınız takdirde montaj hizmeti verebilmekteler.

Dolaplı lavaboların su tesisatları, eski tip ayaklı lavabolardan biraz daha farklı yapılmaktadır. Musluk ağızları diğer ayaklı lavabolara göre dolap kapakları içinde kalmaktadır. Alacağınız lavabo modeline göre tesisat yaptırmanız gerekmektedir. Gider borusu ve musluk girişleri lavabonun tam orta hizasına getirilmelidir. Lavabo sifonunun koku yapmaması için eski tip lavabo sifonu satın almayı unutmayın. Yeni çıkan lavabo sifonları ucuz olsa da kullanıcıların çoğundan koku şikâyetleri gelmektedir.

Lavabo Montajı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyonuzun vazgeçilmezi haline gelen banyo dolapları montajı sırasında dolabın terazide olması gerekir. Dolabın üst kısmına bir elektrik tesisatı çekilmesi gerekebilmektedir. Montaj işlemi bittikten sonra ustanız evden ayrılmadan musluk kenarlarını iyice kontrol ettiriniz. Herhangi bir yerden damlama veya akıtma olması banyo dolabınızın çürümesine sebep olacaktır. Ustaların hepsi çok iyi olsa da işçiliklerde en fazla yapılan hata son kontrollerin sağlam bir şekilde gerçekleştirilmemesinden kaynaklanır. Lavabonuzun duvara sabit bir şekilde ve altı sağlam olmalıdır. Esneyen lavabonun ayağı, kuvvetli bir basınçla karşılaştığında kırılma yaşanabilmektedir. Bu tür problemler ciddi yaralanmalara sebep olmaktadır. Düşen lavabonun kırık parçaları ayağınızı kesebilmekte ya da dengenizi kaybederek üzerine düştüğünüzde bıçaktan daha keskin seramik yaralanmasına yol açabilmektedir.

lavabo-montaji-nasil-yapilir-65

Ayaklı Lavabo Nasıl Sökülür?

Kullandığımız lavabo eskidiğinde, zarar gördüğünde ya da değişiklik istediğimizde eski lavabomuzu sökmemiz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki ayaklı lavabo sökme deneyimli bir usta tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Lavaboyu sökmeye başlamadan evvel batarya sökülmelidir. Bataryanın sökülmesinin ardından lavabonun içindeki süzgeci düz tornavida yardımıyla sökülecektir. Vidaları gevşeyip çıkan süzgecin ardından sifon boşa çıkacaktır. Sifonu aşağı doğru çekerek lavabodan ayırıp, duvardaki pis su giderinden ayırmalısınız.

Arından ayaklı lavaboyu duvara sabitleyen vidalar sökülmelidir. Vidaların altında varsa plastik conta ve pul da sökülmektedir. Vidaların ve pulların sökülmesi sırasında bir kişinin de lavaboyu tutması olası yaralanmaların önüne geçecektir.

Tüm bu işlemlerin ardından lavaboyu kendimize çekerek yerinden çıkartılmalıdır. Ardından ayak kısmındaki silikon veya vida bağlantısı olup olmadığını kontrol ettikten sonra ayak kısmını da sökebilirsiniz.

Lavabo Montajı Nasıl Yapılır?

Lavabo montajı, ustası tarafından yapılmadığı takdirde ilerde yerinden oynayıp, çok ciddi seramik yaralanmalara sebep olabilmektedir. Bu yüzden lavabo montajı basit bir işlem olarak görmemelidir.

 • Çalışılan mekânın ya da su saati vanasının suyu kesilmektedir.
 • Eğer yeni bir lavabo montajı yapılmayacak ise, var olan lavabonun üzerindeki sifon ve batarya bağlantıları dikkatlice sökülerek eski lavabo yerinden çıkarılmaktadır.
 • Yeni lavabonun duvara monte edilecek vida kısımları, eski lavabonun vida kısımları ile uyumluysa lavabo direk aynı vida yerlerine vidalanmaktadır.
 • Vidaların yerleri aynı değilse lavabonun vida yerleri işaretlenerek matkap ile yer açıldıktan sonra monte edilmektedir.
 • Lavabo duvara monte edildikten sonra batarya ve sifonu üzerine takılmaktadır.
 • Musluk kenarlarının su akıtıp akıtmadığı kontrol edilmektedir.

Klozet Montajı Nasıl Yapılır?

Klozet montajı eli anahtar tutan birisi tarafından yapılabilmektedir. Klozeti satın alındığınızda içinden şema ve montajın nasıl olacağını anlatan kılavuzlar çıkacaktır. En çok dikkat edilmesi gereken nokta klozeti oturtma esnasında su sızdırmayacak şekilde monte edilmesidir. Aksi takdirde sızan su hemen alt katın tavanından damlamaya başlar. Klozet montajı yaparken bu işlerden biraz anlayan biri montajı yapabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki işi her zaman ustasına bırakmak daha doğru olacaktır.

Lavabo Montajı için Püf Noktalar Nelerdir?

Lavabo montajı, profesyoneller tarafından yapılması gereken bir hizmet olarak kabul edilmektedir. Ancak bazen tüketiciler montaj yapılırken gerçekleşen işlemleri titiz bir şekilde değerlendirmek ister. Bu tür durumlarda lavabo montajı nasıl yapılır? Lavabo montajında püf noktalar nelerdir? gibi sorulara cevap vermek gerekmektedir. İstanbul Tesisat olarak size sunduğumuz bu rehberle en doğru bilgilere ulaşmanızı sağlıyor olacağız.

 • Lavabo bağlantıları yapıldıktan sonra temiz su bağlantıları ile alakalı sızdırmazlık testleri gerçekleştirilmelidir.
 • Lavaboların monte edildiği alanın düz olması çok önemlidir. Aksi durumlarda lavaboda meydana gelen dengesizlik bağlantılarda da problemlere yol açabilmektedir.
 • Lavaboya sıcak ve soğuk su hatları çekilecekse lavabonun alt kısmındaki tesisat deliğinin boruların geçeceği ebatlarda olmasına dikkat edilmelidir.
 • Lavabo montajında kullanım talimatlarına maksimum ölçüde riayet edilmelidir. Bağlantılar yapılırken de bütün işlemler tek tek kontrol edilmelidir.
 • Gider bağlantıları takılmadan evvel sifonun doğru pozisyonda olduğundan emin olunmalıdır.

Ayaklı Lavabo Sökme ve Yeni Lavabo Montajı

Yeni lavabonuzu monte etmek için öncelikle eski lavabonun sökülmesi gereklidir. Eski moda ayaklı lavabolarınızı sökerken kırmadan işlem yapmak adına aşama aşama ilerlemelisiniz. Öncelikle lavabonuzun üst kısmında yer alan bataryanın bağlantılarını gevşetin. Daha sonra boruları yerinden sökerek bataryayı çıkarmak için su vanasını kapatın. Bataryayı söktükten sonra lavabonun duvara sabitleme tijlerini sökerek demonte işlemini gerçekleştirin. Bu işlemlerin adım adım yapılması durumunda ayaklı lavabonun zarar görmeden yerinden çıkarılması mümkün olacaktır.

Tüm bu işlemler kolay gibi görünse de uzmanlık ve profesyonellik gerektirir. Elimden bu iş gelmez diyorsanız İstanbul Tesisat ekibine ulaşarak kısa sürede sorunsuz bir lavabo sökme hizmeti alabilirsiniz.

Yorum yapın

Tıkla Ara