Su Vanası Ne Tarafa Açılır?

su-saati-vanasi-hangi-tarafa-acilir-63

Binadaki su vanası ne tarafa açılır merak ediyorsanız yazımızı okumanız yeterlidir. İstanbul Tesisat ustaları su vanaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için yazdı. Su  saatinin önünde, daireye giriş vanası olarak bilinen su vanası sağ tarafa sıkılarak kapatılır. Saat yönünde çevrilerek vana kapatılır. Sol tarafa yani saat yönünün tersine çevrildiğindeyse açılır. Şibel vana olarak bilinen vanalar, hiç açılıp kapatılmadığı için bazen suyu tamamen kesmez. Su böyle damla şeklinde akmaya devam eder. Su sayacının önünde ve arkasında iki adet olmak şartıyla, iki vana bulunmaktadır. Bu vanaların birinin mutlaka çalışır durumda olması gerekir. Evinizde herhangi bir su patlaması olduğunda, her tarafı su basmaması için haftalık olarak su vanalarını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun için de su vanası ne tarafa açılır ya da su vanası ne tarafa kapanır bilmeniz gerekmektedir.

radyator-vanasi-ayari-nasil-yapilir

Radyatör Vanası Ne Tarafa Açılır

Sıcak suyun radyatöre girmeden önce bir vanası bulunmaktadır. Hiç açılıp kapatılmayan radyatör vanasının göbeğinde gevşeme olur. Göbeği gevşeyen vanalar da su damlatır. Radyatör vanası saat yönünde kapanır, saat yönünün tersine açılır. Kombinin dönüş borusuna su geçmeden hemen kalorifer peteğinin çıkışında ikinci bir vana bulunmaktadır. Bu vana da yine aynı yönde açılıp kapanır. Tavsiyemiz radyatör vanalarını ayarlarken kombiye en yakın olanları, daha az açmanızdır. Kombiden uzaklaştıkça petek vanalarını biraz daha açarak reglaj ayarı yapmış olursunuz.

Tatile Giderken Su Vanalarını Kapatmak

Evinizde bulunan bütün vanaları, tatile giderken veya hafta sonu evden ayrılırken mutlaka kapatın. Siz yokken lavabonun çelik spiralleri eskidiği için patlayabilir. Uzun süre kullanılan musluk bataryasındaki taharet musluğu ile batarya arasında yer alan hortumlar zamanla çürüdüğü için, yüksek basınç ile patlar. Evinizi su basar. Bu kötü durumla karşılaşmamak için herhangi bir su tesisatçısı çağırarak, su vananızı kontrol ettirin. Doğalgazın vanasını kapatmayı unutmayın. Kombi ve diğer su tesisatı bağlantılarında yer alan bütün vanaları kapatın. Soğuk iklim koşullarında oturan kişiler bir yere gittiklerinde, kombi içerisindeki suyu boşaltmalı ya da tesisatın içerisindeki suyun donmasını önleyici tedbirler almalıdır.

su-vanasi-hangi-tarafa-acilir-32

Sıkışan Su Vanası Nasıl Açılır?

 

Sıkışan su vanalarını açıp kapatmak hepimizin başına gelebilecek bir sorundur. Çok fazla kullanılmayan su vanaları zamanla sıkışma yapabilir. Olası bir su borusu patlağı durumunda da vanadan suyu kesmek gerekmektedir. Ortada sıkışmış su vanası durumu söz konusuysa durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Su vanası tam kapanmıyor ya da açılmayan su vanası durumu söz konusu ise aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Su vanalarını belirli periyodlarda kontrol ediniz.
  • Su vanası damlatmaya başladıysa tamir ettiriniz.
  • Su vanasının üst kısmını değiştirmek sorununuza çözüm getirebilir.
  • Küresel vana kullanmak kolay açılıp kapanması açısından iyi bir seçim olacaktır.

su-patlagini-kamerali-alet-ile-tespit-etme-sirketi-32

Eğer evinizde bir su sızıntısı durumu varsa bizi arayabilirsiniz. Kırmadan su kaçaklarına çözüm üreten cihazlı tesisatçı ekibimiz ile garantili çözümler sunmaktayız.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Tıkla Ara