1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (14 oy, ortalama puan: 4,64 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

reglaj-ayari-alt-radyator-vanasindan-yapilir

Reglaj ayarı aslında çoğu insanın bildiği, fakat uygulamadığı bir yöntemdir.  Sanıldığı kadar zor olmayan reglaj ayarı, radyatör vanalarıyla oynama yapılarak yapılan bir ayarlamadır. Kombiye en yakın radyatör muslukları kısılıp, en uzaktakileri tamamen açılması işlemine reglaj ayarı denir.

Reglaj ayarı nasıl yapılır?

Kalorifer peteklerinin sistemle bağlantısı, kombiyi takip eden borunun üzerinden ek alınarak yapılır. Bu sıralama genelde uzaktan yakına doğru hizalı bir şekilde devam eder. Kombiye en yakın petek, daha fazla ısındığı için muslukları tamamen kapatılıp, açma yönüne doğru sadece yarım tur açılır. Üst vanası tamamen açık olan peteğin, alttaki vanasına bu işlemi yapmamız yeterli olacaktır. Kombiden uzaklaştıkça, takip eden radyatörlerin alt vanalarını biraz daha açmak ve en son peteğin vanalarını tamamen açmak bu ayarı yapmak için yeterlidir.

Maddeler halinde reglaj ayarını anlatalım;

 • Evinizdeki tüm peteklerin üst vanalarını tamamen açın
 • Kalorifer peteklerinizi kombiye yakınlık mesafesine göre en çok ısınandan en az ısınana doğru numaralandırın. (6 adet petek bulunan bir evde kombiye en yakın petek 1. En uzak petek ise 6. Sırada yer alır.)
 • 1 numaralı yani en çok ısınan peteğin altındaki vanayı önce tamamen kapalı konuma getirin, ardından yarım tur açın.
 • 2 numaralı peteğin alttaki vanasını önce kapatıp ardından bir tur açın.
 • En sondan bir önceki vanaya kadar bu işlemi komiden uzaklaştıkça arttırarak tekrarlayın.
 • En sondaki yani en az ısınan peteğe geldiğinizde alttaki vana tamamen açık olmalıdır.

kombinin-filtresi-tikali

Reglaj Ayarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kombi tesisatlarında yaşanan ısıtma problemleri, başlangıçta çok rahatsız etmese de daha sonra büyük bir sıkıntıya dönüşebilmektedir. Peteklere giden su hacmi giderek ivme kaybettiği için, en sona doğru, peteklerin alt kısımlarında soğukluk hissedilmektedir. Peteklerin altına doğru elinizi tuttuğunuzda, alt kısmın ısınmadığını fark edebilirsiniz. Bu sorunu kolay bir şekilde aşmak için reglaj ayarı yapabilirsiniz. Öndeki peteklerin vanasını kısık ayara getirdiğinizde, arkalarda bulunan peteklere biraz daha fazla sıcak su göndermiş olursunuz. Reglaj ayarının faydaları arasında termostatik vana kullanımı biraz daha akıllıca bir çözüm olacaktır.

termostatik vana ne işe yarar
termostatik vana ne işe yarar

Termostatik Vana Nerelerde Kullanılır?

Çok sıcak olan odalarda, ortam ısındığında içeride bulunan radyatörü kapatmak için kullanılan vanalara termostatik vana denir. Oda termostatı bulunmayan evlerde, termostatik vana kullanmak yakıt sarfiyatını azaltacaktır. Mesela kombiye en yakın bölge genelde mutfaklar olur. Kombiye yakın olduğu için en fazla ısınan mekân olan mutfaklarda termostatik vana kullanılarak radyatör otomatik olarak kapatılır. Böylelikle ısınan sıcak su diğer odalara gönderilmiş olur. Termostatik vanaların ayarının 2 konumunda olması, oda sıcaklığını yakalayacak ısı için yeterli olacaktır.

Termostatik Vana ve Normal Vana

Termostatik vanaların genellikle 5 ayar kademesi bulunur. Bu ayar kademelerini tercihinize göre ayarlamak sizin elinizdedir. Termostatik vana belirlenen ısıya ulaşıldığında peteklerdeki suyu otomatik olarak kesmektedir. Termostatik vanalar, normal vanalara göre daha maliyetlidir. Ancak yakıt tasarrufu açısından bakıldığında termostatik vana kullanmak normal vana kullanmaktan daha akılcı bir çözümdür.

Radyatör Musluğu Ne Tarafa Açılır Kapanır

Radyatör muslukları saat yönüne çevrildiğinde kapanır. Saat yönünün tersine çevirdiğinizde açılır. Daha önce hiç açılıp kapanmayan radyatör vanaları, siz muslukla oynadığınızda salmastra gevşeme yapacağından damlamaya sebep olacaktır.

Damlayan Radyatör Vanasını Tamir Etme

Kalitesi düşük radyatör vanaları bir kaç kez açılıp kapandığında içinden su damlatmaya başlayabilir. Tamir için; vananın ortasında bulunan yıldız vidayı tornavida yardımı ile açın. Musluğun plastik kapağını çıkardığınızda altın sarısı renkte, altıgen bir rekor göreceksiniz. Bu rekoru İngiliz anahtarıyla saat yönüne doğru yavaşça sıktığınızda damlama kesilecektir.

 

Bu içeriği paylaş

9 Yorum

 • Mehmet turk

  Benim peteklerde ki vanalarin ikiside altta reglaj yapmak istiyorum hangisini kapatmam lazim. Yazida ustteki acik olsun alttakini ayarlayin diyor.

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Reglaj ayarı sadece radyatörün alt vanasından ayarlanır. Üst radyatör vanası sonuna kadar açık olsun, alttaki vanayı kısarak işlemi yapabilirsiniz.

 • kemal

  merhaba kolay gelsin reglaj yapacagım zaman peteklerin her iki vanasını kısıyormuyuz

 • Öznur kök

  Benm peteklerim ısınmıyor peteği açıyorum buz gibi oluyor kapama yönüne çeviriyorom ısınıyor altları zaten hiç ısınmıyor geçen yıllar daha iyiydi bu yıl hiç ısınamıyoruzor sebebi ne olabilir acaba bide petek temizliğini kaça yapiyosuni

  • Cihazlı Tesisatçı

   Geçen yıla nazaran bu sene peteklerinizde performans kaybı yaşıyorsanız petek temizliği yaptırmanız gerekebilir. Tesisatın içerisinde biriken çamur her geçen gün artış gösterdiğinden yapılacak en uygun çalışma tesisat temizliği olacaktır.

 • esra kayabaşı

  bugün peteklerimi temizlettim ama 8 10 saat geçti alt tarafı soğuk üst tarafı sıcak diyemicem ılık neden olabilir

  • Cihazlı Tesisatçı

   Esra hanım petek temizliği yaptırmak radyatörlerin alt taraflarının ısınacağı anlamına gelmez. Ben hep söylüyorum petek temizliği bir bakım çalışmasından ibarettir. Bazı firmalar bunu doğru anlatmadığı için müşteriye yalan yanlış bilgiler veriyor. Tesisat temizliği yapıldığında reglaj ayarını da yapmak gerekir. Sizin evinizde yaşanan problemi tam olarak anlamak için ısıtma sisteminizi muayene etmek gerekir. Genel bir çözüm istiyorsanız boru çapının düşük olması yüzünden bu sıkıntıyı yaşıyor olabilirsiniz.

 • ismail ateş

  sonlara gidildikçe peteklerin alt taraflarının ısınmadığının farkına vardım. Yazınızı okuyup reglaj ayarını yaptım fakat alt tarafdaki peteğin vanasını tamamen kapatıyorum petek hala ısınıyor bu neden olur

  • Cihazlı Tesisatçı

   Arızalı radyatör vanalarında reglaj ayarı yapmak sağlıklı bir işlem değildir. Petek vanasını tamamen kapattığınızda su hala gelmeye devam ediyor ise contasını değiştirmeniz gerekebilir.

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.