Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Reglaj ayarı aslında çoğu insanın bildiği, fakat uygulamadığı bir yöntemdir.  Sanıldığı kadar zor olmayan reglaj ayarı, radyatör vanalarıyla oynama yapılarak yapılan bir ayarlamadır. Kombiye en yakın radyatör muslukları kısılıp, en uzaktakileri tamamen açılması işlemine reglaj ayarı denir.

Reglaj ayarı nasıl yapılır?

Kalorifer peteklerinin sistemle bağlantısı, kombiyi takip eden borunun üzerinden ek alınarak yapılır. Bu sıralama genelde uzaktan yakına doğru hizalı bir şekilde devam eder. Kombiye en yakın petek, daha fazla ısındığı için muslukları tamamen kapatılıp, açma yönüne doğru sadece yarım tur açılır. Üst vanası tamamen açık olan peteğin, alttaki vanasına bu işlemi yapmamız yeterli olacaktır. Kombiden uzaklaştıkça, takip eden radyatörlerin alt vanalarını biraz daha açmak ve en son peteğin vanalarını tamamen açmak bu ayarı yapmak için yeterlidir.

Maddeler halinde reglaj ayarını anlatalım;

  • Evinizdeki tüm peteklerin üst vanalarını tamamen açın
  • Kalorifer peteklerinizi kombiye yakınlık mesafesine göre en çok ısınandan en az ısınana doğru numaralandırın. (6 adet petek bulunan bir evde kombiye en yakın petek 1. En uzak petek ise 6. Sırada yer alır.)
  • 1 numaralı yani en çok ısınan peteğin altındaki vanayı önce tamamen kapalı konuma getirin, ardından yarım tur açın.
  • 2 numaralı peteğin alttaki vanasını önce kapatıp ardından bir tur açın.
  • En sondan bir önceki vanaya kadar bu işlemi komiden uzaklaştıkça arttırarak tekrarlayın.
  • En sondaki yani en az ısınan peteğe geldiğinizde alttaki vana tamamen açık olmalıdır.

kalorifer-peteklerindeki-reglaj-ayarlari-nasil-yapilir-52

Reglaj Ayarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kombi tesisatlarında yaşanan ısıtma problemleri, başlangıçta çok rahatsız etmese de daha sonra büyük bir sıkıntıya dönüşebilmektedir. Peteklere giden su hacmi giderek ivme kaybettiği için, en sona doğru, peteklerin alt kısımlarında soğukluk hissedilmektedir. Peteklerin altına doğru elinizi tuttuğunuzda, alt kısmın ısınmadığını fark edebilirsiniz. Bu sorunu kolay bir şekilde aşmak için reglaj ayarı yapabilirsiniz. Öndeki peteklerin vanasını kısık ayara getirdiğinizde, arkalarda bulunan peteklere biraz daha fazla sıcak su göndermiş olursunuz. Reglaj ayarının faydaları arasında termostatik vana kullanımı biraz daha akıllıca bir çözüm olacaktır.

radyator-donus-vanasi-12-eko-kose-havlupan-radyatr-dn-vanalar-3605-53-bKöşe Musluğu Ne işe Yarar?

Reglaj ayarı yaptığınızda alttaki musluklarla evde çocukların sürekli oynamaması için içerisinde vanası gizli olan radyatör köşe musluğu kullanmanızı öneriyoruz. Bu muslukların üzerinde yer alan tapa sayesinde musluğu açıp kapatmak evde bu işden anlayan kişiler sayesinde olur. Tapayı açtığınızda musluğun ayarını alyan anahtarla yapabilirsiniz. Sağlam dayanıklı musluklar bu problemi ortadan kaldırır. Musuluğu kimse açıp kapatamaz. Yaptığınız reglaj ayarınıda kimse bozamaz.

 

 

 

 

Termostatik Vana Nerelerde Kullanılır?

termostatik vana ne işe yarar

termostatik vana ne işe yarar

Çok sıcak olan odalarda, ortam ısındığında içeride bulunan radyatörü kapatmak için kullanılan vanalara termostatik vana denir. Oda termostatı bulunmayan evlerde, termostatik vana kullanmak yakıt sarfiyatını azaltacaktır. Mesela kombiye en yakın bölge genelde mutfaklar olur. Kombiye yakın olduğu için en fazla ısınan mekân olan mutfaklarda termostatik vana kullanılarak radyatör otomatik olarak kapatılır. Böylelikle ısınan sıcak su diğer odalara gönderilmiş olur. Termostatik vanaların ayarının 2 konumunda olması, oda sıcaklığını yakalayacak ısı için yeterli olacaktır.

Termostatik Vana ve Normal Vana

Termostatik vanaların genellikle 5 ayar kademesi bulunur. Bu ayar kademelerini tercihinize göre ayarlamak sizin elinizdedir. Termostatik vana belirlenen ısıya ulaşıldığında peteklerdeki suyu otomatik olarak kesmektedir. Termostatik vanalar, normal vanalara göre daha maliyetlidir. Ancak yakıt tasarrufu açısından bakıldığında termostatik vana kullanmak normal vana kullanmaktan daha akılcı bir çözümdür.

peteklerde-reglaj-ayari-nedir-nasil-yapilir-65

Radyatör Musluğu Ne Tarafa Açılır Kapanır

Radyatör muslukları saat yönüne çevrildiğinde kapanır. Saat yönünün tersine çevirdiğinizde açılır. Daha önce hiç açılıp kapanmayan radyatör vanaları, siz muslukla oynadığınızda salmastra gevşeme yapacağından damlamaya sebep olacaktır.

Damlayan Radyatör Vanasını Tamir Etme

Kalitesi düşük radyatör vanaları bir kaç kez açılıp kapandığında içinden su damlatmaya başlayabilir. Tamir için; vananın ortasında bulunan yıldız vidayı tornavida yardımı ile açın. Musluğun plastik kapağını çıkardığınızda altın sarısı renkte, altıgen bir rekor göreceksiniz. Bu rekoru İngiliz anahtarıyla saat yönüne doğru yavaşça sıktığınızda damlama kesilecektir.

Tıkla Ara