Cihazla Gider Sızıntısı Tespiti

atik-su-gider-borusundaki-sizintiyi-kamerali-cihazlarla-bulan-firmalar-8040

Cihazla atık su gider borularında sızıntı tespiti su kaçakları arasında en zor olan yöntemlerden biridir. Pis su borularınız su sızdırmaya başladığında alt katın tavanında ufak lekeler oluşmaya başlar. Tavanda oluşan bu lekeler atık su gider borularınızda meydana gelen su sızdırmalarının ilk belirtileridir. Alt komşunuzun tavanında yavaş yavaş kararmaya başlar ve tavanda iki üç noktada daire şeklinde rutubete benzer bir hal almış lekeler oluşur. Banyonuzdan su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız ve bunun temiz su mu? yoksa pis su mu? olduğuna karar vermediyseniz sizlere biraz ipuçları vereyim. Pis su gider borularında sızdırmaları üç şekilde anlayabilirsiniz.

a- Üst kat komşunuzdan damlayan su damla damla şeklinde değil de rutubet şeklinde artış gösteriyorsa.
b- Alt kat tavandan sürekli değil de ara ara su damlaması meydana geliyorsa
c- Su akıntısında kötü koku ve sabun köpüğüne benzer görüntü varsa
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
robot-makine-ile-atik-su-giderindeki-su-sizintisini-bulma-sirketi-841

Gider borusu sızıntısına bakan firmalar

Su kaçak işini yapan firmaların % 1 ancak atık su kaçaklarına bakar. Bunun sebebi pis su borularından meydana gelen kaçakların daha uğraştırıcı ve tecrübe gerektirdiğini bildikleri için pimaşlardan meydana gelen kaçaklara bakamazlar. Ayrıca kamera sistemleri pahalı olduğu için bu kameraları amatör firmalar bünyelerinde bulundurmazlar. Bu işi bilinçli tam anlamıyla profesyonel yapan firmalarda bu saydığım donanımların hepsini bulabilirsiniz. Atık su kaçaklarına bakmayan firmaların hepsinin bahanesi şudur temiz su kontrol ederiz kaçak çıktıysa tamam ancak çıkmadıysa su kaçağı pimaşlardan kaynaklanıyor kırdırın yaptırın. Böyle bir şey olabilir mi sizce su kaçağının bir sürü ihtimali vardır nereden geldiği hakkında:

  • 1- Su kaçağı temiz su borularından gelebilir.
    2- Su kaçağı pis su borularından kaynaklanabilir.
    3- Su sızdırması fayans aralarından veya derz boşluklarından kaynaklanabilir.
    4- Banyolar sırt sırta olabilir, yan komşunuzun banyodaki sızıntıdan kaynaklanabilir.

Bu saydığım etkenlerin sağlamasını yapmadan su kaçağı buradan kaynaklanıyor diyemezsiniz. Zaten bu tarz yaklaşımda bulunan su kaçağı firmalarının amacı para kazanmaktır. Piyasada iş amacı ile değil nerde para var zihniyeti ile hareket ederler. Atık su gider borularının ek yerlerinde bulunan contalara fazla güvenmeyin. Bunun yerine pimaşları birbirine geçirirken silikon kullanmayı ihmal etmeyin. Kendi kendinize şunu sorabilirsiniz kanalizasyon borularını 10 yıl önce yaptırdım neden şimdi su sızdırmaya başladı. Bunun sebebi çok açık gider borularına döktüğünüz çamaşır suyu, kezzap, lavabo açıcı gibi kimyasallar pimaşın contalarını zamanla eritip görevini yitirmesine sebep olur. Farklı bir açıdan bakarsak su atık su gider borularında kırık meydana gelmişte olabilir. Pis su borularında kırık, çatlak gibi problemler su kaçağına her zaman etki etmeyebilir bunu da su tesisatçı arkadaşlara defalarca anlattık. Nedeni kırık yıllardır orada olabilir ama su sızdırmasına sebep olamaz ve kırmaya da gerek kalmaz.

Yorum yapın

Tıkla Ara