Kaliteli Suyun Özellikleri

kaliteli-suyu-nasil-anlasilir-03

Suyun Önemi ve Yaşamımızdaki Yeri:

Su olmadığında insan bünyesi çöker, yaşam sona erer. Ayrıca yenilen tüm besinlerin yetişmesine de yardım eden sudur. Kısacası su hayattır, her şey ona bağlıdır. Geçmişte de suyun önemi çok fazlaydı, öyle ki suyu olan uygarlıklar gelişir, büyür ve her şeye egemen olurlardı. Bu sebepten dolayı birçok uygarlık sudan yoksun kaldığı için yok olmuştur. Su uğruna birçok uygarlık arasında savaşlar çıkmıştır. Yaşadığımız dünyanın dörtte üçünün suyla kaplı olduğu halde, insanlığın su için savaşması da çok gariptir. Kullanılabilir su kaynakları yeraltında bulunmaktadır.

Gün geçtikçe azalan kullanılabilir su kaynakları, gelişmiş ülkeleri bile sıkıntıya sokabilir. Bu denli mühim bir yaşam kaynağın olan suyun özelliği ve kalitesi de çok önemlidir. Su canlıların metabolik yapısıyla doğrudan bağlantılıdır. Bir canlının beslenmesinden sonra, bünyeye alınana besinlerin çözelti haline getirilmesi de suyla alakalıdır. Kaliteli suyun bazı özellikleri bulunur. Su kalitesi hidrolojik dolaşım, uygulanan arıtım ve dağıtım sistemi gibi değişik faktörlere bağlıdır. Yağmur esnasında havadaki su damlaları, hava akımında oluşan tozlar ve içindeki bakteriler tarafından kirletilir. Yere inen su damlaları bol miktarda bakteri ve bazı bitkilerin zehirlerini bulundururlar. Toprağa düşen yağmur sularını emen toprak filtreler ve suyun temizlenmesini sağlar. Toprağın içindeki bolca minerali de emen su, daha kaliteli su olur. Fakat bu minerallerin bazıları istense de bazıları ise istenmeyen minerallerdir.

Kaliteli Su Nasıl Olmalıdır?

Suda bulunmasını isteyeceğimiz mineraller olarak flor ve kalsiyumu örnek verebiliriz. Bunlar kaliteli suyun özelliklerinden olarak gösterebileceğimiz minerallerdir. Ancak toksik olan maddelerin hiçbirisinin suyun içerisinde bulunmaması gerekir. Bunlar suda bulunmasını istemeyeceğimiz türden minerallerdir. Suyun kalitesini korumak için, endüstriyel atıklara, tarım alanında kullanılan kimyasal maddelere ve insanların kullandığı temizleme kimyasallarına çok dikkat edilmelidir. En önemlisi şehirlerdeki lağım atıklarının arıtılma sisteminin olması ve bu lağım atıklarının temiz su kaynaklarına yakın yerlerde depolanıp arıtılmaması gerekmektedir.

İnşaat sektöründe atık malzemelerin doğru bir şekilde geri dönüşüme kazandırılması ya da uygun şekilde imha edilmesi gerekir. Her türlü maden ocakları, petrol sondajları, cevher biriktirme bölgeleri ve bunlara bağlı sızıntılar kirletici olurlar. Son olarak tüm su müdahaleleri kanal açma, kuyu açma, baraj yapımı, akıntı banket müdahaleleri suları kirletici rol oynarlar. Kaliteli suyun özellikleri, nasıl kaliteli kalabilecekleri, onları kirleten nedenler bahsettiğimiz gibidir. Kısacası su kalitesini etkileyen etkenlerin hepsi insanın eseridir. Su kullanımına ve çevre hassasiyetine dikkat edersek, zaten kaliteli olan suyun kalitelisini bulmaya çalışmamıza da gerek kalmaz.

kaliteli-olan-suyun-ozellikleri-nelerdir-02

Sağlıklı Olmak İçin Su Nasıl İçilmeli?

Öncellikle suyu nasıl içmeliyiz ya da doğru su içmeyi biliyor muyuz, konusundan başlamak gerekir. Suyu ayakta içmek mi doğrudur, oturarak mı ya da başka bir deyişle doğru su nasıl içilir? Bildiğiniz gibi Peygamberimiz (s.a.v)in de buyurduğu ve sünnet olduğu üzere oturarak içilmesi tavsiye edilir. Elbette her sünnet gibi burada da yine bizim lehimize olan bir durum söz konusu. Tıbbi ve bilimsel olarak açıklayacak olursak; ayakta içilen su midede kalmadan on iki parmak bağırsağına  geçer ve kısa sürede vücuda fayda sağlamadan atılır. Oysa oturularak içilen su, mideye geçer ve orada bir süre kalır. Bu esnada hem mide asidini dengeler, hem de midedeki asitle karışarak mikropları öldürür. Bu sayede içtiğiniz bir bardak su ile sayısız hastalık önlenecektir.

Su İçerken Bilmemiz Gerekenler:

  • Günde en az sekiz bardak su içmek gerekmektedir.
  • Su içmek için asitli ya da yapay içeceklerden uzak durmak. Çünkü bu içecekler sadece dudak kuruluğunu alarak vücudumuzun su isteğini de bastırır
  • İçilen suyun ısısı da çok önemlidir. Bu sebeple suyun vücut sıcaklığına denk olması gerekir
  • Musluk suyu dışında içilen suların kalite ve sağlıklı olduğundan emin olmak gerekir.
  • Vücudun tüm toksinleri atıp kendini temizleyebilmesi için uyumadan önce bir iki bardak su içmek

Bunlar su ile ilgili bilinmesi gereken bir kaç basit kural ve öneri. Umarız az da olsa faydalı ve yaralı olur.

Kaliteli su içmek için illaki dışarıdan satın almak ya da su arıtma cihazı kullanmak gerekmez. Su tesisatının temizliği düzenli yapıldığı takdirde çeşmeden su içmek mümkün hale gelecektir. Su tesisatının temizliği için bizi aramanız yeterli. Son teknoloji su tesisatı cihazlarından faydalanarak su borularının temizliği işlemlerini yapan İstanbul Tesisat çeşmeden kaliteli su içmek için gerekli ortamı sağlamaktadır. Su borusu temizliği tesisat sağlığı için de önemli bir konudur. Borularda oluşan kireçlenme vb. oluşumlar tıkanıklıklara neden olarak çeşmeden suyun az akmasına neden olmaktadır.

Kaliteli Su Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli su içmeyi isteyen bir tüketici olarak kaliteli su nasıl anlaşılır? sorusunu sormanız çok doğaldır. Bu soruyu soran binlerce tüketiciden bir tanesi olarak siz de kaliteli su özelliklerini öğrenmelisiniz. İstanbul Tesisat olarak su konusunda tesisat çözümlerinde sizlere destek olurken aynı zamanda kaliteli su ile alakalı da bilgilenmenizi sağlıyoruz. İşte kaliteli suyun özellikleri!

Kaliteli suyun en önemli özelliklerinden bir tanesi içerisinde bulunan vitamin ve mineral miktarıdır. Bu kapsamda suyun analiz edilmesi ve profesyonel bir çözüme ulaşılması her şeyden önemlidir. Suyun içeriğinin değerlendirilmesi bir yana suyun sertliği de değerlidir. Çünkü çok sert bir suyun içimi zordur. pH değeri olarak da bilinen bir değer sayesinde siz de kaliteli bir çözümden faydalanabilirken ihtiyaçlarınızı ortadan kaldıracak bir çözüme ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

Kaliteli Su İçmenin Avantajları

Su içmek istiyor ve bu konuda birbirinden avantajlı bir deneyim yaşamaya odaklanıyorsanız kaliteli su arayışına girmelisiniz. Çünkü su konusunda sadece lezzet aramak çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Siz de bu konuda üzerinize düşeni yaparak kaliteli bir su tercihinde bulunmaya odaklanmalısınız. Profesyonel ve kalite odaklı bir alternatif için beklentilerinize yönelmek mümkün olacak.

Su içerken lezzete ve kaliteye odaklanarak sağlıklı olmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha ideal bir su tercihinde bulunmanız mümkün olacak. O halde İstanbul Tesisat önerilerini dikkate alarak beklentilerinize cevap vermenin tam sırası!

Yorum yapın

Tıkla Ara