Tıkalı Mutfak Gideri Açma

tikali-mutfak-lavabosunu-kirmadan-alet-ile-acma-yeri-436

Sık sık tekrarlanan bir sorun olan mutfak gideri tıkanmaları sonucunda geri taşmalar yaşanabilir. Tıkanan mutfak giderlerinde tekrarlanan bu sorunları lavabo açıcı gibi kimyasallar kullanarak açmak tesisata zarar vereceği gibi kalıcı bir çözüm değildir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

kameralı su kaçağı tespiti fiyatları

Mutfak pis su gider borularının tıkanmasında en büyük etken yemek artıkları ve bitkisel yağlardır. Önlem alınmadığı zaman sonu tadilata kadar giden bu sorunların önüne geçmek çok kolaydır. Tıkanıklığın önüne geçmek için bulaşık yıkarken tabakların dibinde kalan yemek artıklarını evyenin içinde biriktirerek çöpe atmak gerekmektedir. Aksi takdirde artıklar, sifonun ya da mutfak gider borusunun ilerisinde birikerek suyun önünü kapatır. Evyeden gider su çekmemeye başladığında tıkanıklığın ilk safhası başlamış demektir. Bu sıkıntıyı yaşayan ve ceremesini çeken ev hanımlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Ancak zamanın yarısını mutfakta geçiren, dikkatli ev hanımlarında bu sıkıntıyı görmek pek mümkün olmasa da bazen tıkanmanın sebebi yapı esnasında işçilik hatalarından kaynaklanmaktadır. Tesisatçı ustalarının eğim vermeden döşediği gider borularını, ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın, tıkanıklığın ortaya çıkmasına neden olur. Böyle durumlarda tadilat yapmadan problemi kesin çözüme kavuşturmak mümkün değildir. Yanlış kullanım sonucunda tıkanan mutfak gider borularında yaşanan tıkanıklıklar kırmaya gerek kalmadan açılmaktadır. İstanbul Tesisat mutfak gideri açma işlemini kameralı robotlar ile yapmaktadır.

tikali-mutfak-giderini-robot-cihaz-ile-acma-firmasi-435

Mutfak Giderlerinin Tıkanma Sebepleri

 • Mutfak gider borusuna yeterli eğim olmadığından tıkanmış olabilir.
 • Mutfak borusundan aşırı yağlı su gönderildiğinden tıkanmış olabilir.
 • Mutfak borusuna çamaşır veya bulaşık makinesi bağlıysa, bunlardan giden su içerisinde yağ ve elbise iplikleri birleşerek dirsek diye tabir edilen dönemeçlerde kuş yuvası gibi bir katı bölüm oluşturabilir.
 • Yan daire ile gideriniz ortak bağlıdır, siz dikkatli kullansanız dahi yan komşunuzun gönderdiği atıklar borunuzda tıkanma yapabilir.
 • Mutfak ana gider borusunun çatıda üzeri açık bırakılmıştır. Çatıdan çocukların attığı kabuk veya taşlar, ana boruda tıkanma yapabilir. Lavabo borusu üzerinde de aynı problemle karşılaşabilirsiniz.
 • Mutfak ana hatlarında yapılan yanlış bağlantılarından kaynaklanabilir.

Mutfak Lavabo Giderlerinin Tıkanmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfaklar günlük yaşamda en çok kullanılan mekânlardır. Mutfaklar da en fazla rastlanan sıkıntı ise lavabo tıkanıklıklarıdır. Özellikle profesyonel mutfaklarda (restoran, otel vs…) lavabo tıkanıklıkları çok rastlanan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemin çözümünü anlatmadan önce, problemin oluşmasını engellemek için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli profesyonel olarak size aktaralım. Öncelikle profesyonel mutfaklarda, doğru ve düzgün tesisatın döşenmiş olması çok önemlidir. Bunun içinde tecrübeli ve profesyonel gider açan firmalar ile çalışmak iyi bir tesisata sahip olmanın tek yoludur. Bu birinci şart sağlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken ikinci şey ise lavabo giderinin tıkanmasına sebep olabilecek mutfak artıklarına dikkat etmek için bir lavabo süzgeci kullanmaktır. (Lavabo süzgeci kullanımı aynı zamanda mutfaklarda sağlığa uygunluk sağlar) Ne kadar az gibi görünse de bu artıklar zamanla tıpkı bir kaya gibi sertleşerek lavabo giderinin tıkanmasına sebep olur. Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken nokta tıkanıklık oluşması durumunda kimyasal kullanmak yerine basınç uygulamaktır. Çünkü kimyasallar genellikle zaman ve para kaybına neden olur. Dördüncü olarak ise belli dönemlerde lavabonun altından gidere bağlanan sifon borusunu temizlemek veya değiştirmektir. Çünkü bu plastik parça, lavabodan atıkların ilk geçtiği kısımdır ve zamanla daralarak sifon tıkayabilir. Bu parçayı değiştirmek oldukça masrafsız ve basittir. Çoğu zamanda bu iyi bir çözüm olacaktır. Tüm bunlara rağmen problem oluşması engellenemiyor ve sorun devam ediyorsa yapılabilecek en doğru çözüm profesyonel bir yardım almaktır.

tikali-mutfak-borusunu-acma-servisi-437

Mutfaklarda Çöp Öğütücü Kullanmanın Önemi

Daha çok gıda işiyle ilgili işletmelerde kullanılan çöp öğütücüler, mutfakların vazgeçilmez bir parçasıdır. Çöpe atmakta zorlandığınız meyve ve sebzeleri parçalayarak, atık su giderinin içerisine göndermek için kullanılır. Çöp öğütücü kullanan işletmelerde, su gideri tıkanması pek fazla yaşanmaz. Sadece dikkat edilmesi gereken husus öğütücü çalıştırılmadan önce musluk suyunun açılması gerektiğidir. Öğütülen maddelerin mutfak lavabo giderinde birikmemesi için, suyla beraber çalıştırılması şarttır.

Mutfaklarda Yağ Tutucu Kullanılması

Yağ tutucu, atık yağların belediyenin kanalizasyon sistemine karışmasını engelleyen, içerisinde su ve yağ ayrışımı yapan depodur. Bir giriş ve bir çıkışı bulunan hazneler genelde endüstriyel ve ticari alanlarda kullanılmaktadır. Yağ sudan daha hafif olduğu için, depo içerisinde beklerken yukarıda kalır. Bu şekilde kullanılan atık su gider borularının ömrü daha uzun olur. Çevre bilinci oturmuş toplumlarda yağ ayırıcı kullanımı mecburi hale getirilmiştir. Türkiye’de bazı belediyelerde yağ tutucu kullanmayan işletmelere ruhsat verilmemektedir.

Mutfak Gideri Tıkanıklığı Açma Hizmetinde İstanbul Tesisat Farkı

Lavabo borusu içerisine tortu ve yağ birikintileri yerleşerek boru içerisinde bir katman oluşturur. Tıkanıklık problemlerine üzerine çalışan İstanbul Tesisat ekibi borularda meydana gelen çeper daralmasını tamamen yok etmek için boru çaplarına uygun ölçüde zincir sistemini geliştirmiştir. Bu yöntem kullanılarak mutfak gideri tıkanıklığı açıldıktan sonra, aynı sıkıntıyı kolay kolay yaşamanız imkânsızdır. Robota takılan ucu sivri kafalar, tıkalı noktada sadece bir parmak büyüklüğünde delik açar. Pis suyun gidişini hızlandırır fakat kalıcı bir çözüm olmaz. Bunun sonucunda her yıl cihazlı tesisatçı çağırmak zorunda kalırsınız.

“Tıkalı Mutfak Gideri Açma” üzerine 9 yorum

 1. 10 katlı binada. En üst katta oturuyorum.Mutfakta eviyenin bağlı olduğu dkey PVC boru tıkanık olduğundan pis su geri geliyor.Alt kattaki dairenin mutfak giderinde tıkanmadan dolayı olmuş olabilir mi?
  Başakşehir 5.Etaptayım.Tıkanıklık giderme işlemi ücreti ne olur?

  Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Merhaba, mutfak giderinin borusunu değiştirdim ama hala tıkanıklık var,su gitmiyor. Ümraniye Esenşehir Mahallesinde oturuyorum. Fiyat alabilir miyim? Mail ile cevap verebilirseniz daha iyi olur,

  Yanıtla
  • Mutfağın gider borusunu değiştirdiğiniz halde hala tıkanma yaşanıyorsa firmamızdan kameralı hizmet alın. Kamera borunun içinde ne var ne yok gösterir. Tıkanıklığı açmak size geçici çözüm olabilir.

   Yanıtla
 3. iyi günler
  dün mutfakta bulaşık makinasını çalıştırdıgımda giderden ve lavabodan su gelmeye başladı su uzun süre sonra gitmeye başladı
  internetten araştırdıgımda istanbul tesisatın kırmadan tıkalı mutfak gideri acma işlemi yaptıgını gördüm ve servis istedim
  firmadan gelen teknik personel tıkalı olan mutfak giderini robotla actıktan sonra kamera ile kontrolunu yapıp yaglanmadan dolayı tıkandığı ve yıkama işleminin yapılması gerektiğini söyleyip gittiler suanlık sıkıntı yok inşallah tekrar tıkanmış

  Yanıtla
 4. iyi günler öncelikle verdiğiniz hizmet için tesekkür ederim işini bilen ve titiz personeller çalıştırdıgınız için
  dün aksam bianda tıkanan mutfak hattımızı önceden hizzmet aldığım için müdahale etmeden hemen istanbul tesisatı arayarak servis talebinde bulundum ve sağolsun kısa sürede bana işini en iyi şekilde yapan cemil beyi yönlendirdiler ve tıkalı olan mutfak giderimi kısa sürede acarqak beni pislikten kurtardı ve sorunumu çözdü

  Yanıtla
 5. akşam saati bianda mutfak ta yemek yaparken lavabodan döktüğüm suyun geri geldiği ve gitmediğini gördüm.
  internetten arastırdıgımda istanbul tesisatın kırmadan tıkalı olan mutfak giderini actıgını gördüm ve servis talebinde bulundum servis kaydım oluşturulduktan sonra istanbul tesisat teknisyenlerinden cemil bey telefon ederek problemi ve sıkıntıyı ögrenerek daireme işlem için geldi tıkalı olan mutfak giderini gercekten dedikleri gibi kırmadan acıp gerekli işlemleri bana servis raporunda yazarak daireden ayrıldı yaptıgı temiz işcilik ve düzenli çaıltıgı için kendisine tesekkür ederim

  Yanıtla
 6. Ev hanımları bilir çay demiklerini yıkadığımızda ben sürekli çayın pasosunu lavaboya döküyorum. Eşim sürekli uyarırdı iş yerinde bu durumla karşılaştığı için çayı çöpe dökmemi söylerdi. Mutfakta evyenin suyu gitmediğini görünce eşim ofisde tıkanıklık açmaya gelen ustaları gönderdi firmanızın çalışması gayet başarılı ve temiz beni bu durumdan kurtaran ve sayfanıza yorum yapmamı rica eden barış ustanıza teşekkür ediyorum

  Yanıtla
 7. Mutfakta gider borusu tıkandığı için firmanızın kırmadan uyguladığı servis hizmetinden yararlandık. Makinenin ekranında tıkanıklığın açıldığını çocuklar gösterdiler gayet memnun kaldık?

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara