Su Borusunda Çatlak | Temiz Suda Patlak

su-borusundaki-catlagi-alet-ile-bulma-firmasi-55

Su borusunda çatlak oluşması neticesinde su sızıntısı başladıktan sonra, kaçağı nasıl bulabilirim konusu, cevabı sıkça merak edilen bir sorudur. Kimse durup dururken temiz suda patlak konusunu merak edip araştırmaz. Ancak iş başa gelince ya da alt kat şikâyet edince detaylıca araştırmak gerekir ki kaş yaparken göz çıkmasın. Su patlağı bulma konusunda yürütülen çalışmalar sonucunda, kaçağın yerini bulan cihazlar ülkemizde kullanılmaya başlamıştır. Gelişen dünyada her alanda teknolojik ürünlerden yararlanan firmalar, su tesisat alanında da bu makinelerden yararlanmaktadır. İstanbul Tesisat, her tesisatçıda bulunmayan su sızıntısı bulma cihazlarını yaklaşık 8 yıldır kullanmaktadır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Su Kaçağının Yerini Tespit Etme

Sızan bir suyu bulmak, sanıldığı kadar kolay değildir. İnternet üzerinden araştırma yaparken, firmaların resimlerinde altın arama detektörü gibi bir cihazla su kaçıran noktayı bulmak çok kolay görünmektedir. İnsanlar tesisat çatlağını bulmanın bu kadar kolay olduğunu düşünerek, yapılan iş çok kolay ama parası yüksek derler. Fakat o sadece cihazların görünmesi için yapılan bir şovdan ibarettir. Aslında bir dairedeki su kaçağını bulma gerçekten de çok zahmetli bir iştir. Öncelikle, üst kattan sızan suyun hangi daireden geldiğini tahmin etmek gerekir. Eğer suyun nereden geldiğini bilmiyorsak, 1 den fazla dairede boruda çatlak bulmak için çalışma yapılabilir.

temiz-su-borusu-patlagini-termal-kamera-ile-bulma-yontemi-66

Temiz su borusundaki su kaçağı cihazlarla nasıl bulunur

Dairede saatin yanındaki vanaları kapatılarak içeriye su girişi kesilir. Vana suyu kesmiyorsa su saati sökülerek, tapa takılarak sızdırmazlıktan emin olunur. İçeride ise mutfak, banyo, tuvalet kısmındaki vanalar kontrol edilir. Hepsi kapalı olmalıdır, sızdıran bir yer varsa oralarda körlenir. Soğuk su tesisatı için yapılan bu iş, sıcak su için de aynen yapılır. Ayrıca sıcak suda kombi çıkış kısmından körlenmelidir ki yapılan basınç kombi tankını patlatmasın. Daire girişi ve içerisi harfiyen bu şekilde kontrol edilip, emniyete aldıktan sonra, sisteme herhangi bir musluktan pompa bağlanıp basınç uygulanır. Bu basınç doğru ayarlanmalıdır. Aksi takdirde fazla basınç sebebi ile sağlam olan tesisat da patlayabilir. Ustalık ve tecrübe bu noktada devreye girer ve basılması gerektiği kadar su basılır. Boru tipine göre uygulanan basınç değişir. Demir, galvaniz ve eski mavi – yeşil boruların dayanıklılığı az olduğundan, çok basınca maruz bırakılmamalıdır. Manometre aracılığı ile basılan suyun eksilip eksilmediğine bakılarak kaçak anlaşılır. Eğer test sırasında, basılan 10 ile 12 doğrultusunda azalıyorsa, betonun ya da duvarın içinde bir yerde bir sızıntı var demektir. Çünkü tüm musluklar bağlantılar kapalı ve körlenmiş vaziyettedir. Artık kaçak olduğundan emin olduğumuza göre, yerini bulmamız gerekiyor. Tabi bazı istisnai durumlarda, çok daha zahmetsiz bir şekilde bulunan kaçaklara da nadir olarak rastlanabilir. Görüyoruz ki daha kaçak aramaya başlamadan pes etmek bile mümkün.

Su Kaçağı Tespit Yöntemleri

Değişik su kaçağı bulma yöntemleri olsa da günümüzde en çok tercih edileni; akustik su kaçak dinleme ve pimaş içini görüntüleyen kameradır. Su sızıntısı olan noktayı bulmak, bu cihazlarla çok kolay ve kesindir. Kaçak olan bölge banyoda ise banyo tabanı ve duvarları dinlenerek suyun kaçtığı yerde oluşan ses bulunarak, tamiri yapılır. Temiz su borularında kaçak bulma işlemi bu şekilde iken, pis su borularında kamera ile görüntüleme yapılarak kırık, conta sıyırması, eğimsizlik gibi problemler görülerek, onlara da gerekli tadilat yapılır.

temiz-su-tesisatindaki-kacagi-bulan-aletler-nelerdir-35

Su Kaçağı Tespit Fiyatları

Kaçak bulma ücretleri sabit olsa da kaçak onarımı için kaçağın durumuna göre fiyat verilir. İstanbul su tesisat firması arayan herkese, arızayı tespitten sonra, onarım aşamasında anahtar teslimi hizmet vermekteyiz. Firmamız, her şeyi hallederek size sorunsuz sıkıntısız bir tadilat sağlar. Bunların haricinde bir de dış hat kaçakları vardır. Şebeke borularında, yangın hidrant kaçaklarında ve her türlü su borusunda dinleme yapılarak, kaçak yeri bulunabilmektedir. Derinliği önemli olan bu kaçaklar 1 metreye kadar bulunabiliyorken, 1 metreden daha derin olan kaçaklarda yoğun şekilde bir ses alınabilirse, tespiti yapılabilir. Su borusunda çatlak bulma fiyatı; hattın derinliğine, uzunluğuna, boru çapına ve su kaybına göre değerlendirilse de kaçak yerini bulmak için o hattı tamamen kazmak, kırmakla kıyaslanınca baya ucuza gelir. İşinizi kolaylaştıracak her türlü kameralı sistem ve robotlar İstanbul Tesisat’ın size sağladığı kalite, güvence ile birlikte su kaçağı sorununu çözecektir.

Sıcak Su Tesisatındaki Patlak Nasıl Bulunur?

Sıcak su tesisatındaki kaçakları tespit etmek için uygulanacak yöntem termal kamerayla su kaçağı tespitidir. Isı algılayıcıları sayesinde sıcak suyun kaçak yaptığı noktayı üzerindeki ekrandan gösterebilen termal kameralar sayesinde evinizdeki kaçak problemine son vermek mümkündür. Bir cihazlı tesisatçı da termal kamera bulunması gerekir. Firmamızda kaçak tespitinde kullanılan tüm cihazlar mevcuttur.

Bir su kaçağı tespit eden firmada bulunması gereken cihazlar aşağıdaki gibidir.

  • Dinleme Cihazı
  • Termal Kamera
  • Pis Su Kamerası
  • Nem Ölçer

“Su Borusunda Çatlak | Temiz Suda Patlak” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Tıkla Ara