Alüminyum Peteklerin Delinmesi

Ülkemizde hemen her ilde doğalgaz kullanımı mevcut durumda ve artık büyük şehirlerin neredeyse tamamı doğalgazla ısınıyor. Ama kullanımı soba kullanımı kadar eski olmadığı için karşılaşılan bazı problemlerde çözüm bulunması biraz zor oluyor. Kalorifer tesisatı, kombi veya kazan sistemdeki suyu gaz sayesinde ısıtan ve devir daim yaptırarak suyun ısısını peteklere petek ısısını da daireye yansıtan bir sistem. Bu sistemde belli başlı arızalar olur. Bu arızalar gruplara ayrılır, kombi arızası ve tesisat arızası gibi. Kombi elektronik bir yapıya sahip olduğundan oluşan arızalar kombi servisi tarafından giderilir. Kalorifer tesisatı ise tesisatçının ilgilenmesi gereken sistemdir. Peki bu sistemde petek arızalanırsa buna kim bakar? Normalde petek arızası diye bir şey yoktur, petek ancak delinirse ya da çürüdüğü için akıtıyor ise bu bir arızadır. Öbür türlü petek yanmıyorsa o arıza kombiden veya tesisat borularından kaynaklanmaktadır.

alüminyum petek bakımı yapan ustakalorifer peteği arızası onaran tesisatçı
Petek delinmesi her zaman karşılaşmayacağınız bir arızadır. Çünkü petekler çürümesi için ya ıslak kalmalıdırlar ya da çok basit bir malzemeden yapılmalıdır. Panel radyatörler ile eskiden kullanılan döküm radyatörlerde çürüme nadir görülürdü ancak şimdiki peteklerde bilmediğimiz bir sebepten dolayı delinme oluyor. Özellikle çok şikayet gelen alüminyum petek delinmesi daha sık oluyor. Alınırken dış görünüşünden daha önemli olan kullanışlı olmasıdır. Tabi sağlamlık ve ısı kapasitesine bakarak kullanışlı olup olmadığını anlayabiliriz. Yapmamız gereken şey ya bir tanıdık tesisatçı bulup sormak veya daha kolayı internetten yorumlara bakarak karar vermektir. Bazen yorumlarda insanı aldatabilir ama genellikle çoğunluğun dediği çıkar. Şayet peteği almış iş işten geçmişse artık alüminyum petek tamiri yapan birini aramaya başlarsınız.

Delinen peteğin tamiri basittir aslında lehimleyerek delik kısmı kapatıyorlar fakat bunu yapan ustayı bulmak mesele. Kimse böyle bir işle uğraşmak istemiyor. Birde kaynağı yapan usta peteğin sökülüp getirilmesini istediği için peteği söktürmeye de ayrı birini bulmanız gerekiyor yani anlayacağınız sıkıntılı işler. Birde delik petek tamiri yapıldıktan sonra tekrar delinme riski yüksek. Çünkü çürümüş delinmiş bir malzemenin tamamında bozulmalar başlamış demektir. Bugün bir yeri delindiyse yarın bir başka yeri delinebilir. Hiç uğraşmadan yeni bir petek almak daha basittir, hem aynı paraya denk gelir hem de peteğiniz yenilenmiş olur ayrıca radyatör tamiri ile de uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Alüminyum Peteklerin Bakımı

Alüminyum petekler ısı performansı ve dayanıklık açısından en çok tercih edilen modeldir. Her yapı malzemesinin kendine göre bakımı mutlaka vardır. En sağlam demirin bile korozyona uğramaması için belirli aralıklarla boya yapılırken peteklerin neden olmasın. Bu peteklerin su geçiş aralıkları daha dar olduğu için tıkanma riski daha fazladır. Firmamız her 3 yılda bir aksatılmadan alüminyum petek temizleme işleminin yapılmasının uygun olacağına karar verir.

“Alüminyum Peteklerin Delinmesi” üzerine 6 yorum

 1. Petege daha onceki kullanicilar petegin izgaranin altina vida atilmis vanalari actihimda su basti deligi neyle kapatabilirim yardimci olabilirmisinz

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Delinen peteklerin tamiratı için sun fix diye bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Peteğin delik olan yerini kuruttuktan sonra sun fix sarı ve mavi olaral iki renkte oyun hamuru şeklindedir. İki renkten ufak parçalar koparıp birbirine karıştırıp delik noktaya içine doğru yedirerek yaparsanız oradaki sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 2. Alüminyum petek takınca tesisata bir sıvı ekleniyormuş. Kombideki bakır ile uyum sağlaması için diyorlar. Nedir ismi bunun. Maliyetli bir şeymidir.

  Yanıtla
  • İyi günler Serdar Bey. Havası alınmayan demir petek patlamaz ama ısınmaz hiçbir şekilde. Havalarını rekorlardan alınabilir ama. Sadece hava purjörü olması şart değil peteğin üst rekorundanda hava alınarak çözüme ulaşılabilir.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara