Tatile Giderken Dikkat | Su Vanasını Kapatın

cihazli-su-tesisatcisi-istanbul-09

Su tesisatınızda zamanla patlaklar oluşabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalma durumuna karşılık biraz da kendimiz önlem almalıyız. Tabi su patlağına engel olmanın yollarını herkes bilmez. Ancak kesin bir çözüm olmamakla beraber, uygulanabilecek hatırı sayılır tedbirler mevcut. En çok unuttuğumuz veya ihmal ettiğimiz konulardan biri de su tesisat vanasını uzun yolculuklara çıkarken kapatmaktır. Kapatınca ne faydası olacak düşünüyorsanız, boru patlaması durumu önemli olmasa da patladığında tüm bu çabalar aşağı katı sel almaması için yapılmalıdır. Çünkü su alt kata akmaya başladığında ya kapınızın çilingirle açılıp evinize bir başkasının girmesine göz yumacaksınız ya da tatili yarıda kesip, eve döneceksiniz. Zaten böylesine sıkıntılı bir durum öğrenildikten sonra, tatil de bu stresle ne kadar keyifli olabilir ki? Önemli olan, sorunu yaşanmadan engelleyebilmektir. Aksi takdirde tatiliniz zehir olur ve dinlenmeye gittiğiniz yerde iyice strese girersiniz. Bu yazımızda sıkça sorulan bu soruya açıklık getiriyoruz ki neden tatile giderken su vanasını kapatmanız gerektiğini daha çarpıcı şekilde görün.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
galvaniz-borularindaki-su-sizintisi-nasil-bulunur-08

Su Kaçağı Önleme Yolları

Yaz yaklaşınca herkes köyüne, memleketine ve tatil bölgelerine gitmeye başlar. Ama gitmeden önce ev su tesisatında bir dizi önlemlerin alınması gerekir. Bunların kısaca anlatalım. İlk sırada vananın kapatılması var. Ancak bunu yapmak da bir sorun çünkü vana hangi yöne kapanıyor, çoğumuzun bu konuda kafası epey bir karışık durumda. Su saatinin iki yanında da bulunan kırmızı başlıklı vanaları, tıpkı normal çeşmeler gibi sağa doğru çevirerek kapatırız. Bu vanalar çok çabuk bozulduğundan çoğu suyu tam kesmez ya da tam kapanmaz. Bu yönüyle şiber vana denilen bu vanalar çok kullanışsızdır. Aslında küresel dediğimiz tek hareketle kapanabilen kollu vanalar çok daha iyidir. Hem de kolay kapandığı için üşenmeden her seferinde vanayı kolayca kapatabiliriz. Şiber vanalar 6-7 tur attıktan sonra kapanırlar, vanayı saat yönünde çevirerek kapatabiliriz. Eğer kol saatiniz varsa saate bakın ne demek istediğimizi anlayacaksınız.
Bazı ana vanalar eskidiği için, suyu tam kapatmayabilir. Bu yüzden evdeki muslukları da tek tek kontrol ederek kapatmanız gerekebilir. Bunların haricinde, daire içerisindeki su tesisat borularında  su olmadığından patlamada olamaz. Su vanasıyla birlikte gaz vanasını ve tabi elektrik şalterini de kapatmalıyız. Önlemlerinizi aldıktan sonra kafamızda hiç bir soru işareti kalmadan tatilinize rahatça çıkabilirsiniz.

Su Kaçağı Neden Olur?

Tatile giderken olsun veya diğer zamanlarda olsun en korkulan ev problemlerinden biri su sızıntılarıdır. Su sızıntısı problemleri erken teşhis edildiğinde zarar en aza indirgenebilir. Bunun için de su kaçağı yapan yerin tespit edilip tamiratının yapılması gerekmektedir. Özellikle eski yapılardaki temiz su tesisatında kullanılan galvaniz borular zamanla çürür. Çürüme yapan boruların sızdırmaması gibi bir durum da söz konusu değildir. Böyle bir evde oturuyorsanız belirli periyodlarda tesisatınızın bakımını yaptırmanız, oluşabilecek temiz su tesisatı patlakları, gider borularından su sızması gibi durumların önüne geçebilmeniz için gereklidir. İstanbul Tesisat, temiz su borularındaki su kaçakları veya gider borularındaki tıkanmaları tespit edip tamirini yapan bir firmadır.

Tıkla Ara