Doğalgazın Verimli Kullanımı | Doğalgazdan Tasarruf

Az yakan kombi diye bir şey yoktur. Kombinizi kısık ayarda yaktığınız zaman, az yakar. Yüksek ısıya aldığınızda gazı çok fazla kullandığı için fazla yakmaya başlar.  Sadece yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu %5 daha fazladır. Baca gazını dışarıya atarken gazın su buharına dönüşmesine yoğuşma denir. Yoğuşmalı kombilerde bulunan bu buhar, özel eşanjöre ısı verir. Yoğuşmalı kombiler ortaya çıkan bu ısıyı kullanarak, ortalama %5 gibi bir tasarruf sağlar. Bunların yanında yaktığınız gazın tam olarak verimli kullanılması için, tesisatınızın ve kombinizin bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız, maddi olarak cebinize geri dönüş sağlar. Kombinizi yüksek ısı ayarında yakarken, peteklerden düşük derecede ısı alıyorsanız tesisat temizliği mutlaka yaptırmanız lazımdır. Suyun akışı ne kadar düzenli olursa, kombiniz o kadar çok performanslı çalışır.

Doğalgazı Nasıl Ekonomik Kullanırım?

 1. Çatı izolasyonunuz yetersiz ise, izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatıdaki ısı kaybı %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.
 2. Sistemleriniz zaman ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda, gaz tüketiminiz optimize olacaktır.
 3. Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolasyonsuz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları, pencere süngeri ile kaplayınız.
 4. Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.
  Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.
 5. Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız mutlaka kapatınız.
  Sıcaklığın içeride kalması için, geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
 6. Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için, duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini, kesinlikle kapatmayınız.
 7. Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.
 8. Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.
 9. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
 10. Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.
 11. Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.

Binalarda Isı Yalıtımı Yoluyla Isınma Veriminin Arttırılması

Bilindiği gibi binalar; pencereler, dış duvarlar, merdiven, ev duvarları, tavanlar, ısıtılmayan hacimler üzerindeki döşemeler, zemine oturan döşemeler ve açık geçitler üzerindeki döşemelerden ısı kaybetmekte ve bu yüzden binaların yakıt faturası yüksek gelmektedir. Alınacak ısı yalıtımı önlemleriyle halen tüketilen yakıt miktarından Almanya’daki gibi yüzde 50, Amerika’daki gibi yüzde 60, İsveç’teki gibi yüzde 73 tasarruf yapmak mümkün olabilecektir. Nasıl ki bir cihaz alırken satıcıdan cihaz ile ilgili “Garanti ve Kalite Belgesi” isteniyorsa, artık İstanbullular bir bina alırken veya kiralarken o binada ısı yalıtımı projesinin uygulanıp uygulanmadığını ve yıllık yakıt tüketimini soracak ve yakıt tüketimi az binaları tercih edeceklerdir.

Uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir.

 1. Çatı Yalıtımı % 20
 2. Dış duvar yalıtımı %15
 3. Pencere-kapı yalıtımı % 15
 4. Sızdırmazlık önlemleri % 10

Toplam enerjinin %40’ı konutlarda tüketilmektedir. Konutların enerji giderleri; ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır yıkama vs. tüketimlerdir. Oransal olarak kullanılan enerjinin;

 • % 81’i konutun ısıtılmasında,
 • % 11’i banyo ve mutfakta,
 • % 8’i elektrikli aletlerde harcanmaktadır.

Çatı yalıtımıyla, çatı katı tavanlarında nemlenme ve yoğuşma önlenmekte, binanın ömrü uzamakta ve çatı katında daha konforlu bir ortam oluşmaktadır. Binaların dış duvarları ısı yalıtımlı ise; çatlak, kabarma, pullanma, nemlenme ve yoğuşma olmaz, binanın ömrü uzar. Isı yalıtımı önlemleri, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla %3’ünü bulmasına rağmen, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlayarak İstanbulluların bütçesine önemli katkılarda bulunacak ve çevre de temiz kalacaktır. Enerjide tasarruf, en az enerjiden en çok fayda temini ile mümkün olur. En az enerji ile sağlanan konfor şartlarının arzulanan pratik konfor sınırlarına kolayca erişmesi aşağıdaki bireysel önlemlerle mümkündür.

 • Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığını en çok 20°C konfor sıcaklığına ayarlayınız. Konfor sıcaklığından sonra 1°C iç sıcaklık artışı %5 civarında bir enerji kaybına neden olmaktadır.
 • Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutunuz.
 • Güney cephesindeki pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgârlık ile kapatınız.
 • Gece, gündüz ısınan evleri % 50 – 55 nemlendiriniz. 18°C ısınan bir odanın nemlendirilmesiyle, hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20°C`nin üstünde olacaktır. Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir.
 • Radyatörlerin üstlerini ve önlerini estetik amaçla kapatmayınız, mobilya, perde ve eşyalarla engellemeyiniz. Bu durumda ısı odanıza homojen bir şekilde dağılamaz.
 • Radyatör ile duvar arasında boşluk bırakınız. Eğer inşaat aşamasında duvarlara yalıtım yapılmamışsa, radyatör arkası yalıtımını prefabrike folyo kaplı polietilen levhalarla kolayca yapabilirsiniz. Bu durumda ısının odaya yayılmadan önce dışarıya çıkmasını önlemiş olacaksınız.
 • •Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre ve merdiven) radyatörlerini kapatınız.

igdaş.com.tr alıntıdır.

Doğalgazdan Tasarruf Etmek İçin Uygulanacak Yöntemler

Ucuz doğalgaz faturası bir hayal değil. Yukarında yazdığımız tüm maddelerin dışında kombi petek temizliği yaptırarak doğalgaz faturasını düşürebilirsiniz. Kış aylarında ekonomik olarak üzerimize binen bir diğer yük de doğalgaz faturalarıdır. Isınma giderlerini maksimuma indirmek için çeşitli uygulamalar yapılsa da tesisat temizliği ihmal edilmektedir. Oysaki kirlenen bir kalorifer tesisatında sıcak suyun dolaşımını engelleyen partiküller enerji sarfiyatını artırmaktadır. En iyi kombi markası da satın alınsa radyatör petek temizliği yaptırılmadığı için yakıt sarfiyatı artabilir. Petek temizliği yaptırmak doğalgaz faturasını düşürmeye yönelik çalışmalar gibi görünse de kombi ve tesisatınızın uzun ömürlü olmasına ve daha iyi bir ısıtma sağlamasını sağlar. İstanbul Tesisat makineyle kalorifer petek temizli yapan firmadır. Siz de kombi tesisat temizliğini yaptırarak ısı performansını artırabilirsiniz.

 

Tıkla Ara