Atık Su Tesisatı Tıkanması

tikali-atik-su-tesisatini-kamerali-makine-ile-acma-firmasi-60

Binaların en önemli tesisatlarından biri bilindiği gibi su tesisatıdır. Atık su tesisatı yapımı bir bina için en önemli şeylerden biridir. Boruları döşerken dikkatli ve güvenli bir şekilde döşemek gerekir. Boruların ek yerlerinde birbirlerine geçmelerinde mutlaka borunun contası koyulması gerekir. Bazı ustalar pimaşların birbirine geçmesi daha kolay geçmesi conta koymadan kaçınırlar. Bu işin ustası olmadığını gösterir. Gelişi güzel pimaşları birbirine ekleyerek atık su tesisatı döşemesi yapılmaz. İşin bilincinde olan gerçek usta boru açık yerde dahi olsa conta koymadan iş yapmaz. Ama insanımıza her şey basit geldiğinden her işi yaptığı gibi bu işi de kendi yapmaya çalışabiliyor. Sonra sorun çıktığında da bir ustaya yaptırmıştım deniyor. Bir insan tesisat ustası sıfatıyla piyasada iş yapıyorsa böyle bir iş asla yapmaz. Pimaşlar döşenirken yapılan diğer bir hata ise akıntı yani meyil verilmeden döşenmesidir. Hele birde inşaat temeline boruları tesisatçı yerine demirciler veya kalıpçılar döşemişse meyil olayı tamamen muallakta kalır. Her şey bittikten sonra gelen tesisatçı’da mecburen temel içindeki pimaşlara binanın gider hatlarını bağladığından yapacak bir şey kalmaz. İleride akıntı olmadığı için yatay hat tıkandığında ise yine mağduriyeti en alt katta oturan bina sakini yaşar.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
tikanmis-atik-su-tesisatini-ozel-makinelerle-acan-firmalar-61

Kırmadan robot aletler ile tıkanıklık açma firması

Atık su tesisatı tıkanması ana boruda olunca yukarıdan dökülen her şey en alt daireden çıkar. Pis su tesisatı deyip geçmeyin boruların dönüşlerinde kullanılan dirseklerin dahi çok büyük önemi var biz 90 derece dirsek yerine 45 derecelik dirsekleri tercih ediyoruz. 90 derece dirsekte suyun gitmesi biraz daha zorlaşır. Genelde tuvaletlerden atılan kaba cisimler yada tuvalet kağıtları 90 derece dirseği tıkayabilir. Biz bunu bir nebzede önleyebilmek için atık su tesisatlarında 45 derecelik dirsekleri kullanmayı tercih ediyoruz. Bu tercihlerimizin sebebi sık tıkanan yerlerde sorunun ne olduğunu bilmemizden kaynaklanıyor. Üst katlarda her zaman tuvalet ya da lavabolar ana kolona yakın olmalıdır. Ana gider borusuna en fazla 3 metre uzaklıkta hat olmalıdır. Daha fazlası yeterli akıntıya sahip olamayacağından çalışmaz. Hatta bazen bu 3 metre bile fazladır o ustanın yerine göre ayarlama yapmasıyla çözülür. Herkes bu kadar dikkatli çalışsa tuvalet tıkanması diye bir şey olmaz. Su tesisatlarınız da bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

“Atık Su Tesisatı Tıkanması” üzerine 4 yorum

 1. Binamızın atık su sistemi tıkanmış alt daireden çıkmış bina arkalı önlü çift daire ve daha önceden bize arka taraftakilerden kaynaklı olduğu söylendi sonra herkesi kapsıyor dendi…700 tl ücret çıkarmışlar sizce bu durum müteahhitenmi kaynaklı ve bu ücret fazla değilmi saygılar

  Yanıtla
  • İyi günler Serdar Bey. Öncelikle ücret konusuna değinmek istiyorum. Ücretlendirme konusunda yapılan iş ile alakalı detaylı bir bilgi vermemişsiniz maalesef. Bu yüzden kullanılan malzeme işçilik işin kaç gün sürdüğü ve yapılan iş hakkında bilgi olmadan maalesef fiyat veremiyoruz efendim. Sorun en alt katta ise yüksek ihtimalle giderler aynıdır ve tüm binayı kapsar. Gider ile alakalı sorununda müteahhitten mi kaynaklandığını öğrenmek için hattın içine bakılması gerekir. Bir pislik atılmışsa bu binanın hatası ama pimaşta bir hata varsa müteahhit hatasıdır efendim.

   Yanıtla
 2. Merhaba İski sokağımızda kazı yaparak künk koymuştur fakat bina gider pimaşı içeriden 150 ile geliyordu o anda acele ile pimaş alındı ama 125 lik pimaş almışız onu taktılar içine girdi ama meyilli olarak bacaya akıyor pimaşın içine girmesi sıkıntı yaratır mı? İleride teşekkürler

  Yanıtla
  • Hayati bey öncelikle şunu belirteyim 125 lik bir pimaş 10 daireyi geçmeyen bir apartman için normal ve yeterlidir. Meyil konusuna gelince anladığım kadarı ile 150 lik pimaşın içine 125 lik pimaşı sokmuşsunuz. Eğer soktuğunuz 125 lik pimaşta meyil varsa akıntısı rahatsa sorun olmaz. Ancak dikkat edilmesi gereken konu 125 lik pimaşla 150 lik pimaş arasına pislik vb maddelerin girmeyecek şekilde oraya takılmasıdır. Çünkü o araya takılacak herhangi bir peçete bez veya ıslak mendil orada birikmeye neden olup tıkanmaya sebep olabilir. Bu ihtimal de çok düşük bir ihtimaldir. Bunun dışında bir sorun yaşamazsınız.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara