Su Borusu Deliği Nasıl Kapatılır?


kamerali-sistemlerle-su-kacak-tespit-calismasi-38

Su borusu delindiğinde yapmanız gereken ilk çalışma dairenin giriş vanalarını kapatmaktır.

 • Eğer vana kapatmıyor ise su vanası nasıl kapanır makalemizi okumanızı tavsiye ederim.
 • Evinizde bir iş yaptırırken matkapla açılan deliğin duvarın arkasında su borusuna denk gelmesi sonucu yanlışlıkla patlatabilirsiniz.
 • Matkabın ucu sivri olduğu için, duvarın içinde görünmeyen su borusunda delik açar.
 • Duvardan fışkıran suya engel olamazsanız, damlayan su ahşap malzemelere zarar verecektir.
 • Bu işin görünen kısmı, bir de görünmeyen boru delinmeleri ile karşılaştığınızda yapmanız gerekenler var.
 • Böyle bir durumda, borunun patladığından haberiniz olmaz.
 • Alt komşunuz sizi bu konuda uyardığında evin her tarafını gezmeye başlarsınız.
 • Görünürde herhangi bir sızıntı bulamayabilirsiniz.
 • Yapmanız gereken cihazlı tesisatçı usta çağırmak olabilir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

kamerali-su-borusu-patlagini-bulma-cihazla-52

 

Su Borusu Delindi

Herkesin evinde, iş yerinde başına olmadık anda su borusu kazası gelebiliyor. Bazen yanlışlıkla kırılan musluk, bazen de yapılmaya çalışılırken bozulan tesisatlar… Bir de hiç hesapta yokken, hiçbir şey yapılmadığı halde patlayan borular vardır. Su borusu delinmesi kendi kendine mümkün olabilen bir arızadır. Bu durum su kaçakları arasında da en çok kafa karıştıran mesele olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bir boruya dokunmadan delinir mi diye sorduğumuzda herkesten alınacak cevap; delinmez olacaktır. Ancak sık rastlanmasa da boru kendiliğinden deliniyor.

Peki, ama bu nasıl olabiliyor? Demir borularda zamanla korozyondan dolayı su borusunda çürüme, kireçlenme ve aşınma meydana gelir. Galvaniz ve demir boruda bunun olması normal. Ancak plastik boruda delik nasıl olur, herkesin çok merak ettiği bir durumdur. Aslında plastik su borusunda delik olmaz. Plastik boruda delik denilen şey, çatlak bir yerden suyun sızması durumudur. Bir boruda delik oluşabilmesi için, matkap ile delik delmek ya da sivri bir şeyle boruya darbe yapıp delik açmak gerekir. Su tesisatlarında olan ise borunun basınca dayanamayarak veya aldığı bir darbe ile çatlaması durumudur. Zaten yarılan plastik su borusu, tek bir noktadan değil de çatlağın borudaki uzantısı kadar su çıkaracağından borunun kendiliğinden çatladığı belli olur. Özetle patlayan su borusu deliği ayrı, çatlama ayrıdır.

Su Kaçağı Tamir Kimyasalı

Su borusu deliği kapatmanın çeşitli yöntemleri vardır. Şu an piyasada en çok tutulan yöntem, kaçak tamir kimyasalı ile onarım yapmaktır. Kırmadan boru deliği onarımı sağlayan bu sıvılar; çatlakların, deliklerin tamamen kaynamasını sağlamaktadır. Su kaçağının yerini bilmiyorsanız, tamir kimyasalı tam size göre. Kaçak arama cihazı ile borudaki deliği aramak yerine, direk onarmak daha kolaydır. Maddi anlamda hesaplandığında su kaçağı tespiti borunun tamiri ve kırılan yerin fayansı, parkesi kaçak tamir sıvısının fiyatının iki katıdır. Bu sebeple de çok tercih ediliyor. Diğer yöntem ise boruya dışarıdan onarım yapmaktır. Delik olan yeri kaynakla eritilerek deliği kapatmak hiç sağlıklı bir iş olmaz. Kesinlikle tavsiye edilmeyen bu yöntem, usta biri tarafından da katiyen yapılmaz. Bu yöntem suyun sızmasını ancak birkaç gün engelleyebiliyor, hatta bazen birkaç saat sonra tekrar kaçırma oluyor. Plastik su borusu kaynak yapılan ek yerinden kesildiğinde, iki boru sanki tek parçaymış gibi görünür makinenin ısıttığı borular sanki birlikte dökülmüş gibi olur.

Bir kaynağın kaçırıp kaçırmayacağı iki borunun bir bütün olmasından anlaşılır. Bütünleşme olmasının da belli kriterleri vardır. Mesela ıslak olan borular, tozlu, pis yerler kaynak esnasında tam kaynamaz, ileride kaynaktan kaçırır. Makinenin çok ısınması halinde boru fazla erir ve kavrulur. Daha sonra o kaynak yeri çatlar, yarılır. Az ısınması halinde ise iki boru tam erimediği için tek parça haline gelemez ve aradan su sızabilir. Bazen de su boruları aşırı basınca dayanamayarak kaçırabilir. Borular düzgün kesilmediği zaman da kaçağa sebep olur. Testere ile boru kesme yapıldığında boru ağızları çapaklı kalır. Plastik boru makası kullanarak yamuk kesilen boru da kesilen borunun uzun tarafı boruyu kaynatırken tam oturmasına engel olur ve sonucunda da patlayan boruyu tamir etmek zorunda kalınır. Dairelerde yaşanan su boruları deliklerini cihazla bulan İstanbul Tesisat hizmetlerinden memnun kalacağınızı garanti ediyoruz. Çözüme, işinin ehli, teknolojik cihazlarla çalışan tesisatçı ustalarla yürümeniz için biz hep varız.

kamera-ile-su-kacagi-bulma-aleti-nasil-calisir-65

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Demir ve galvaniz borular zamanla çürüyerek su kaçırmaya neden olsa da plastik su borularının patlayarak su sızıntısı yapmasının çeşitli nedenleri vardır.

 • Plastik su borusu doğru kesilmemiştir.
 • Plastik su borusu testereyle kesilmiştir.
 • Plastik su borusu kaynağı esnasında makine çok ısıtılmıştır.
 • Plastik su borusu kaynağı sırasında makine az ısınmıştır.
 • Borular ıslak, montaj yapılan yer tozlu veya pis olabiliyor.
 • Plastik boru dışarıdan müdahale ile (matkap ile delmek vb.) delinmiştir.

Plastik Su Borusu Değişimi

Plastik su boruları, suyun ya da atıkların herhangi bir engele takılmadan akıp gitmesini sağlar. Ancak su borularında ortaya çıkan çoğu sorun delinme ya da çatlakları da beraberinde getirmektedir. Bu tip problemlerde delinen su borusu tamiri için en makul yöntemleri değerlendirmek önemlidir. İstanbul Tesisat olarak su borusu tamiri ile alakalı bütün çözümleri öne çıkarıyoruz. Size sadece tamir sürecinde profesyonel bir hizmete ulaşmak kalıyor.

Plastik Su Borusu Delinirse Değişim Gerekir mi?

Plastik su borusu delindiğinde yapılması gereken öncelikli olarak tamir işlemleri için bir su tesisatçısına başvurmaktır. Çünkü su tesisatçısı delinmelere karşı en ideal yöntemin ne olacağı konusunda sizlere yardımcı olur. Eğer boru kimyasal ya da lehim yöntemleriyle tamir edilebiliyorsa bu işlemler uygulanmaktadır. Fakat tersi bir durum varsa delik boru değişimi için en başarılı yöntemlere başvurulmaktadır.

Plastik su borusu değişikliği durumunda suyun sızması ve su kaçağı sorunuyla karşılaşılması söz konusu olmayacaktır. Üstelik su borusu tamiri konusunda hızlı ve kaliteli bir sonuca ulaşmanız olasıdır. Vakit kaybetmeden tercihinizi yaparak su borusu konusunda en doğru hizmeti İstanbul Tesisat ile alın!

“Su Borusu Deliği Nasıl Kapatılır?” üzerine 42 yorum

 1. Öylesine gezinirken buldum burayı. Tesisatla ilgili sorunum yok. Olursa da tamir edecek ekipmanlarım mevcut elimden de gelir. Ustanın yorulmadan tüm sorulara cevap vermesini takdir ettim teşekkür etmek için yazıyorum. İhtiyacı olan arkadaşlar bu adamlar bu işin ehli maddi olarak da sizi kandıracaklarını sanmıyorum. İşiniz varsa düşünmeden arayın. Bu kadar emeğin karşılığı Allah(c.c.) rızıklarını arttırır zaten. İşiniz rast gelsin ustalar.

  Cevapla
 2. Mutfaktan sıcak suyu açınca fırından buharla birlikte su gelmeye başladı vanayı kapatınca kesildi acaba kombiden mi boru patladı mutfaktan mı sıcak yada soğuk su olduğunu nasıl anlayacağım

  Cevapla
  • merhabalar fırın yada fırın montajı sırasında temiz su tesisatına bir zarar gelmiş olabilir kameralı cihazlar ile bu kacagı dairenize zarar vermeden nokta olarak yerini tespit edip gerekli tamiratlarını sağlayabiliriz 0212 645 33 33 veya 0216 383 36 33 numarasından bizimle irtibata gecmeniz durumunda en kısa surede ekiplerimiz adresinizde olacaktır iyi günler dileriz

   Cevapla
 3. selamünaleyküm. tesisattan kombiye bağlanan pvc su borusunun dirseğinde oluşan iki üç milimetrelik bir çatlaktan ( yaklaşık dört saatte bir çay bardağı kadar) su sızmakta, bu çatlağın tamiri mümkün mü. teşekkürler

  Cevapla
 4. 20 yıllık binada daire almak üzereyim. evin tesisatı galvaniz boruymuş.. bu bana sıkıntı yaratır mı? yada şöyle sorayım sıkıntı yaratacak ( akma patlama delinme olacak ) diye kesin bir şey var mıdır acaba? riskli evdir alınmaz der misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba. Öncelikle hayırlı olsun. Almış olduğunuz dairenin temiz su tesisatı demir boru ise içine girmeden değiştirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü demir boru zamanla çürüyüp paslanıyor ya tıkanmaya yada su kaçağına sebep oluyor. Hemen olmayabilir ama ileride mutlaka bu sıkıntıları yaşayabilirsiniz. En güzeli eve oturmadan tesisatları yenilemektir. SAYGILARIMIZLA

   Cevapla
 5. Merhabalar, lavabonun altındaki sıcak suyun geldiği, metal demir vana kökünde iğne deliği kadar 2 tane delik olmuş. Sizce neden, nasıl olmuştur? bir de ne yapmam lazım. Bina yeni, paslanma gibi bir şey yok. Delinme de niye, nasıl oldu anlamıyorum. Ne yapmak lazım, yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 6. MERHABA.
  GÜNEŞ ENERJİSİNDEN SICAK SU TESİSATINA GELEN BORULARI KÖR TAPA TAKIP İPTAL EDECEKTİM. BORUNUN DUVARIN İÇİNDE KALAN KISMINI SÖKEMEDİĞİM İÇİN BORUYU KESTİM. FAKAT ŞİMDİ DE SICAK SU MUSLUĞUNU AÇINCA ŞOFBENDEN GELEN SU KESTİĞİMİZ BORUDAN GERİ GELİYOR.
  DEMİR BORUYA DİŞ AÇTIRMA İMKANIMIZ YOK. DİŞ AÇILMADAN DEMİR BORUYA NASIL KÖR TAPA TAKABİLİRİZ.
  TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • İyi günler Ahmet Bey. Demir boruya diş açılmadan maalesef körtapa atamazsınız. Sağlam olan yere kadar kırıp diş açılmak zorunda boruya. Bunun dışında yapacağınız bütün işlemler sağlam olmayacaktır ve yakın bir zamanda başınızı ağrıtacaktır. Size tavsiyem sağlam iyi bir usta bulup borunun sağlam olduğu yere kadar kırıp oradan boruyu kesip körtapa atmak.

   Cevapla
 7. merhaba mutfaktan evimin dış cephesine su sızıyo çok miktarda sıcak suyumun açıldığı lavabo altını tamir ettirmiştik ondan sonra bu durum yaşandı sizde usta boru çatlaşmiş olabilir mi ?

  Cevapla
  • iyi günler mesut bey duvar dibinden akan su daire içerisindeki temi veya pis su tesisasatından zaman içerisinde meydana gelen deformasyonlardan kaynaklana bilir .
   önceki tamiratlardan kaynaklı bir problem olup olmadıgını kameralı cihazlar ile yapılan kontroller sonucunda tam olarak tespit edilebilmektedir

   Cevapla
 8. Merhaba çamaşır makinesi musluğunu takarken biraz fazla sıktım galiba bağlantı yerinden çok ince su kaçırıyor. Bu şekilde akıntıyı kesmenin bir yolu varmı tşkler

  Cevapla
  • İyi günler Derviş Bey. Fazla sıktıysanız musluğu eğer boruyu çatlatmış olabilirsiniz. Ya da plastiğin dişlerine zarar vermiş olabilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu değilse eğer yapmanız gereken musluğu söküp yeniden keten ya da teflon sarmak efendim. Böylelikle sorunu çözebilirsiniz. Başka alternatif bir yol bulunmamakta.

   Cevapla
 9. İyi günler banyoda şampuan duş jeli gibi teli takıyordum fayansın arasından su tesisatı geçiyormuş matkapla delmiş oldum bunun tamirini Nasıl yaptırmalıyım

  Cevapla
  • İyi günler Mecit Bey. Delinen boru için yapacağınız pek fazla bir şey yok efendim. Yapmanız gereken delinen boru olduğu bölgenin kırılıp tamiratının yapılması gerekiyor. Bunun dışında daha sağlıklı ve kesin bir çözüm yok efendim. Tesisata ilaç dökerseniz ilerleyen zamanlarda boruda büyük bir delik olduğu için açılabilir ve işlem tekrarlayabilir. Bu yüzden kırıp yerinin tamiratının yapılması en sağlıklı çözüm.

   Cevapla
 10. merhaba, kapalı balkonumuz üst kattan akıtıyor, ben dış cepheden kaynaklandığını düşünüyordum ancak, üst komşumuz balkonda halı yıkadı, bizim balkonu köpüklü su bastı, gider borusundan mı kaynaklıdır acaba? evimiz 7. kat, yüksek olduğundan dış cepheyi tam kontrol edemiyoruz.nasıl bir çözüm bulunabilir? ikimizin de balkonları kapalı.

  Cevapla
  • İyi günler Nihan Hanım. Üst katta halı yıkandığında bu olay olduysa iki seçenek var. Birincisi giderlerde sorun var ya da muhakkak balkonun derzleri ile alakalı muhakkak bir sorun vardır efendim. Derz araları düşük bir ihtimal çünkü olduğu gibi köpüklü bir şekilde su gelmez size. Betonda su illaki süzülecek. Ama pimaşta bir sorun var ise bunun çözümü için kamera ile gidere bakılıp sorunun ne olduğunu net bir şekilde görmek gerekir. Kırık mı yerinden mi çıktı yoksa çatlak mı var bunu görmek lazım. Bu yüzden profesyonel bir destek almanız şart efendim

   Cevapla
 11. Merhaba ustam tuvaletteki su borusunu deldim yanlışlıkla tek taraflı delik küçük sigara kadar oraya plastik parcayı ısıtıp kaynaklama yaptık herhangi bi su sızıntısı falan yok acaba bi problem olurmu?

  Cevapla
  • Merhaba Sinan Bey temiz su borusunda meydana gelen problemini eskiden kullanılan yama yontemi ile kapatma durumlarında tesisata gelen asırı basınclarda yama yapılan bölgede sızdırma ve patlama meydana gelebilir tavsiye edilen işlem problem olan bölgenin uygun biçimde acılıp pprc ek parcaları ile ıcak kaynak yontemiyle yeniden yapılmasıdır.

   Cevapla
 12. Merhaba evimiz binanın en alt katında 2 3 gündür su sesi duyuyorduk ama çok önemsemiyorduk. Ertesi günlerde arkadaşımın odasında parkenin altından su sızdığını farkettik ve suyun akışını gittikçe arttığını farkettik. Parkeler kabarmıştı ve kombinin olduğu duvarın altıda ıslanmıştı. Aceba boruda patlak varsa nerededir duvarda mı aşağıda mı? Ve bu işlemlerde tadilat işleri ne kadar sürer?

  Cevapla
  • Tadilat işlemlerini genelde bir günde teslim ediyoruz. Tamirat işlemlerine başlamadan önce kameralı sistemle arızanın oluştuğu boruyu tespit etmemiz gerekiyor. Arızanın yerini bulduktan sonra gerisi çok kolay eğer basit bir işlem yapılacaksa evinize kontrole gelen ekip hemen tamiri yapar. Boru üzerinde yapılacak tamir işlemleri yarım gün veya tam gün sürecekse tespit ekibi işi tadilat ekibine aktarıp çıkar.

   Cevapla
 13. Merhabalar. Yeni aldığımız dairenin mutfak dolabı montajı yapılırken matkapla boru delinmiş. Kimyasal bir ilaçla kapatılacağı söylenmiş. Bu konuda vereceğiniz vir fikir var mıdır? Yardımcı olabilirmisiniz?

  Cevapla
  • İyi günler Cihan Bey. Kimyasal ilaç ile sadece kalorifer kaçaklarının kapanmasını öneriyoruz biz. Şayet kaçağınız soğuk su ya da sıcak suda ise kimyasal ile değil kaçağın yerini kırdırıp tamiratını yaptırmanızı şiddetle öneririm. İleride başınızın ağrımaması için kesin ve kalıcı çözüm bu efendim. Ama yeri sıkıntılıysa kimyasalı denemekten zarar gelmez. Ama tutmama ihtimali var efendim.

   Cevapla
 14. banyoya duşa kabin takarken duvardaki su borusunu deldi usta. ve bunu ilaçla yapıcam dedi kırmadan dökmeden. böle bi ilaç varmı ? varsa da ne kadar sağlıklı ? yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • İyi günler Semih Bey. Boruyu deldiyse eğer elinizde o fayanstan yoksa ilaç dökmek biraz mantıklı gibi gelse de zamanla o ilaç kendini bırakacaktır. Bu kaçaklar kalorifer tesisatı kaçağı gibi değildir. Aynı suyu devir daim etmeyecek ve suyun basıncı sürekli değişik ve basınçlı gelecek. Bu yüzden sürekli bir sirkülasyon olup zamanla ilaç kendini bırakacaktır. Sizin için en sağlıklısı orayı kırıp delik olan kısmın tamiratını yaptırmak. İlerde başınızın ağrımaması için en sağlıklısı bu

   Cevapla
 15. Merhaba, kombinin alt kısmına voltaj düzenleyici kombi regülatörünü koymak için raf yaptıralım dedik usta delerken iç kısımda su borusu varmış (beyaz plastik) ona denk geldi. Tam o bölge kırıldı borunun tam ortasında sigaradan biraz daha büyük bir delik açılmış. Usta orayı ısıttığı bir demir aletle arkadan da ısısttığı ince pipet gibi bir boruyla kapattı. Vanayı açtık sıkıntı yok sızma vs yok ama ileride sorun çıkartır mı bize evde yokken falan tekrar su fışkırma durumu olur mu? Boruya ek yapılsa daha iyi olmaz mıydı bu haliyle iyi midir onu öğrenmek istiyorum.

  Cevapla
  • İyi günler Emrah bey regülatör montajı sırasında yanlışlıkla zarar gören su tesisat borunuzun gecici kaynak ile ısıtılıp yama ile problemi gecici olarak halletmişler.
   Bu tarz durumlarda yapılması gereken en saglıklı ve iyi işlem zarar gören pprc borunun uygun sekilde kesilip tamir işleminin yapılması gerekmektedir.
   Suan yama yapılan kısım sızdırmasa bile tesisatınıza aniden gelebilecek yüksek basınc durumunda yama yapılan yerden sızdırma akıtma ve yogun sekilde akıtma meydana gelebilir .

   Cevapla
 16. Asklık koyalım derken deldiğim yer atık su borusuna denk gelsi şuan delik nasıl kapatabilirim hazır çimento tutarmı. Atık su borusu yaklaşık 80 lik . delinen miktar 6 cm lik tık yeri kadar…

  Cevapla
  • İyi günler İsa Bey. Öncelikle borunun her iki tarafı da delindiyse sıkıntı büyük. Çünkü o kırığı deliği bir şeyle kapatmanızın imkanı yok. O borunun kırılan ya da delinen kısmı kesilerek araya ek yapılması gerekiyor. Başka bir şekilde tamirat yapılmaz yapılsa da ne sağlıklı olur ne tutması çok mümkün gözükmüyor. Ayrıca sizin delinen pimaşınızında ölçüsü azımsanacak gibi değil. 6 cm hiçte küçük bir delik değil. Hazır çimento kesinlikle pimaştaki kaçağı kapatamaz. Üstüne birde içine giderse tıkanıklık sıkıntılarıyla uğraşırsınız. En sağlıklı çözüm araya bir adet kayar manşon atarak problemi kökten çözüp bir daha sorun yaşamamaktır.

   Cevapla
 17. Alttan giden kombi tesisatında kaçak var iki petek paneli kapattım usta baktı plastik boruya kaçak sıvısı olmaz dedi bu doğrumu eğer yapılıyorsa bana maliyeti ne olur tşk.ederim

  Cevapla
 18. Merhaba
  Eski binada oturuyorum mutfak musluğun elimi attım elimde kaldı çürümüş tamamen kapatayım dedim kör tıpa tutmuyor diş kalmamış neyle kapata bilirim vanayı kapatmama ramen ufak bir su sızdırıyor dişi olmayan su borusunu ne ile kapatabilirim

  Cevapla
 19. Banyoya sabunluk takmak için fayansı deldim arkasından su borusu geçiyormuş boruda delindi bunu nasıl tamir edebiliriz oraya komple kırılmalı mı??

  Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara