Su Borusu Deliği Nasıl Kapatılır?

kamerali-sistemlerle-su-kacak-tespit-calismasi-38

Su borusu delindiğinde yapmanız gereken ilk çalışma dairenin giriş vanalarını kapatmaktır.

 • Eğer vana kapatmıyor ise su vanası nasıl kapanır makalemizi okumanızı tavsiye ederim.
 • Evinizde bir iş yaptırırken matkapla açılan deliğin duvarın arkasında su borusuna denk gelmesi sonucu yanlışlıkla patlatabilirsiniz.
 • Matkabın ucu sivri olduğu için, duvarın içinde görünmeyen su borusunda delik açar.
 • Duvardan fışkıran suya engel olamazsanız, damlayan su ahşap malzemelere zarar verecektir.
 • Bu işin görünen kısmı, bir de görünmeyen boru delinmeleri ile karşılaştığınızda yapmanız gerekenler var.
 • Böyle bir durumda, borunun patladığından haberiniz olmaz.
 • Alt komşunuz sizi bu konuda uyardığında evin her tarafını gezmeye başlarsınız.
 • Görünürde herhangi bir sızıntı bulamayabilirsiniz.
 • Yapmanız gereken cihazlı tesisatçı usta çağırmak olabilir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

kamerali-su-borusu-patlagini-bulma-cihazla-52

Su Borusu Delindi

Herkesin evinde, iş yerinde başına olmadık anda su borusu kazası gelebilir. Bazen yanlışlıkla kırılan musluk, bazen de yapılmaya çalışılırken bozulan tesisatlar… Bir de hiç hesapta yokken, hiçbir şey yapılmadığı halde patlayan borular vardır. Su borusu delinmesi kendi kendine mümkün olabilen bir arızadır. Bu durum su kaçakları arasında da en çok kafa karıştıran mesele olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bir boruya dokunmadan delinir mi diye sorduğumuzda herkesten alınacak cevap; delinmez olacaktır. Ancak sık rastlanmasa da boru kendiliğinden delinir. Peki, ama bu nasıl olabilir? Demir borularda zamanla korozyondan dolayı su borusunda çürüme, kireçlenme ve aşınma meydana gelir. Galvaniz ve demir boruda bunun olması normal. Ancak plastik boruda delik nasıl olur, herkesin çok merak ettiği bir durumdur. Aslında plastik su borusunda delik olmaz. Plastik boruda delik denilen şey, çatlak bir yerden suyun sızması durumudur. Bir boruda delik oluşabilmesi için, matkap ile delik delmek ya da sivri bir şeyle boruya darbe yapıp delik açmak gerekir. Su tesisatlarında olan ise borunun basınca dayanamayarak veya aldığı bir darbe ile çatlaması durumudur. Zaten yarılan plastik su borusu, tek bir noktadan değil de çatlağın borudaki uzantısı kadar su çıkaracağından borunun kendiliğinden çatladığı belli olur. Özetle patlayan su borusu deliği ayrı, çatlama ayrıdır.

Su Kaçağı Tamir Kimyasalı

Su borusu deliği kapatmanın çeşitli yöntemleri vardır. Şu an piyasada en çok tutulan yöntem, kaçak tamir kimyasalı ile onarım yapmaktır. Kırmadan boru deliği onarımı sağlayan bu sıvılar; çatlakların, deliklerin tamamen kaynamasını sağlamaktadır. Su kaçağının yerini bilmiyorsanız, tamir kimyasalı tam size göre. Kaçak arama cihazı ile borudaki deliği aramak yerine, direk onarmak daha kolaydır. Maddi anlamda hesaplandığında su kaçağı tespiti borunun tamiri ve kırılan yerin fayansı, parkesi kaçak tamir sıvısının fiyatının iki katıdır. Bu sebeple de çok tercih edilir. Diğer yöntem ise boruya dışarıdan onarım yapmaktır. Delik olan yeri kaynakla eritilerek deliği kapatmak hiç sağlıklı bir iş olmaz. Kesinlikle tavsiye edilmeyen bu yöntem, usta biri tarafından da katiyen yapılmaz. Bu yöntem suyun sızmasını ancak birkaç gün engelleyebilir, hatta bazen birkaç saat sonra tekrar kaçırma olur. Plastik su borusu kaynak yapılan ek yerinden kesildiğinde, iki boru sanki tek parçaymış gibi görünür makinenin ısıttığı borular sanki birlikte dökülmüş gibi olur. Bir kaynağın kaçırıp kaçırmayacağı iki borunun bir bütün olmasından anlaşılır. Bütünleşme olmasının da belli kriterleri vardır. Mesela ıslak olan borular, tozlu, pis yerler kaynak esnasında tam kaynamaz, ileride kaynaktan kaçırır. Makinenin çok ısınması halinde boru fazla erir ve kavrulur. Daha sonra o kaynak yeri çatlar, yarılır. Az ısınması halinde ise iki boru tam erimediği için tek parça haline gelemez ve aradan su sızabilir. Bazen de su boruları aşırı basınca dayanamayarak kaçırabilir. Borular düzgün kesilmediği zaman da kaçağa sebep olur. Testere ile boru kesme yapıldığında boru ağızları çapaklı kalır. Plastik boru makası kullanarak yamuk kesilen boru da kesilen borunun uzun tarafı boruyu kaynatırken tam oturmasına engel olur ve sonucunda da patlayan boruyu tamir etmek zorunda kalınır. Dairelerde yaşanan su boruları deliklerini cihazla bulan İstanbul Tesisat hizmetlerinden memnun kalacağınızı garanti ediyoruz. Çözüme, işinin ehli, teknolojik cihazlarla çalışan tesisatçı ustalarla yürümeniz için biz hep varız.

kamera-ile-su-kacagi-bulma-aleti-nasil-calisir-65

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Demir ve galvaniz borular zamanla çürüyerek su kaçırmaya neden olsa da plastik su borularının patlayarak su sızıntısı yapmasının çeşitli nedenleri vardır.

 • Plastik su borusu doğru kesilmemiş olabilir.
 • Plastik su borusu testereyle kesilmiş olabilir.
 • Plastik su borusu kaynağı esnasında makine çok ısıtılmış olabilir.
 • Plastik su borusu kaynağı sırasında makine az ısınmış olabilir.
 • Borular ıslak, montaj yapılan yer tozlu veya pis olabilir.
 • Plastik boru dışarıdan müdahale ile (matkap ile delmek vb.) delinmiş olabilir.
Tıkla Ara