Kombi Su Kaçaklarına Kırmadan Çözümler

Kış başladığında kombi su kaçırıyor diye üzülmeyin, bu sorunun sebebini ve çözümünü detaylı bir şekilde anlatacağım. Havalar soğuduğunda kombiler kış konumuna ayarlanır. Yüksek ısıda çalışan sistemin kombiye sürekli su takviyesi yapıyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Tesisatçı ustalar kalorifer borularını döşerken yaptıkları en büyük hata ortam sıcaklığına göre kaynak makinesini ayarlamadan ek yerlerini yapıştırıyorlar. Bu şekilde çekilen tesisatların %50’si su kaçırmaya müsait oluyor. Kombi devreye alınınca sıcak su boru içerisinden geçerken sağlam yapılmayan kaynakları açmaktadır. Tesisatın içerisinde bulunan 1,5 bar seviyelerindeki su sürekli eksilmeye başlar. Kombinin su basınç göstergesi her gün sıfıra kadar düşer. Herhangi bir yerden damlama yapmadığı için kaçağı bulmak oldukça zordur. Her tarafı kırdırmak yerine size iki yöntem anlatmak istiyorum.

Birincisi çok fazla su kaçak olan kombi tesisatları için makine ile tespit edip tamiratını yaptırmak. Bunun gibi yerlere kimyasal ilaç basılması ilerde açılmalara sebep olur. İkinci yöntem kimyasal uygulama yöntemidir. Tesisatınız temizlendikten sonra kombinin içine ilaç basılarak su kaçağı yok edilir. Fakat her kombi su kaçağına ilaç uygulamak yanlıştır. Bunu anlamak çok zor değil eğer kombinin suyu 1 saatten kısa bir sürede boşalıyorsa buraya ilaç uygulamak yanlış olur. Bu tarz kaçak olan ısıtma tesisatlarına su kaçak tespiti yaptıktan sonra kırıp onarmak en sağlıklı çözüm olacaktır.

Sürekli kombiye su basıyorsunuz değil mi? Kimileri haftada 3 kez kimi müşteri günde bir kaç kez kombiye su takviyesi yapmak zorunda kalır. Mutlaka bu yazımızı okuyun kombi su kaçağı problemlerini kırmadan onarıyoruz. Kombinin basınç göstergesi sabitleniyor. Kombiye ilaç basıyoruz ve kombi tesisatı kaçağı sonsuza kadar yok oluyor.

Evinizin kombisinde meydana gelen kaçakları kimyasal ilaç uygulayarak kapatıyoruz. Eğer kombiye verdiğiniz su aynı günde düşüş meydana getiriyor ise buda kombi su kaçırıyor demektir.

kombi su kaçağını onaran servisEvinizin kombi tesisatında meydana gelen kaçağı bulamazsınız. Bunu ancak kombiye verdiğiniz suyla anlarsınız. Eğer kombiye verdiğiniz suyu her gün tamamlıyorsanız bunun sebebi kalorifer tesisatında kaçak var demektir. Kendi alanlarında profesyonel olan ekiplerimiz probleminizi kendi problemleriymiş gibi algılayarak evinize girdikleri andan itibaren probleminizi çözmeden evinizden ayrılmamaktadırlar.

Evinize gelen ekiplerimiz önce kombi tesisatınızı temizliyorlar; ardından ise kombiden kimyasalı salarak kalorifer tesisatından geçerek kaçağın olduğu noktada yoğunlaşarak kristalleşerek tesisat kaçağını kapatır. Kalorifer tesisat borularında en ufak kaçağı bile kapatma özelliğine sahiptir. Kimyasal ilacın tesisat ve kombiye herhangi bir zararı yoktur. Kombi tesisatında meydana gelen su kaçakları için İstanbul Tesisatı arayın probleminizi kökünden çözelim.

“Kombi Su Kaçaklarına Kırmadan Çözümler” üzerine 38 yorum

  • merhabalar kombi sistemlerinde basınc dusmesi 2 nedenden meydana gelebilir tesisat kaçagı veya kombi arızası tesisat kaçaklarını cihaz ile veya kırmadan ilaç ile çözmekte olup kombi arızalarında ise kombi yetkili servisini gelip incelemesi gerekmektedir

   Yanıtla
 1. Merhaba. Bosch marka kombim var. bu sene yeni kullanmaya başladığımızda Su seviyesinin 1-2 günde tamamen sıfıra düştüğünü ve arıza verdiğini görüyorum. Kombi alttaki tahliye borusundan suyu boşaltıyor. Sebebi nedir acaba ve nasıl tamir edilir. Saygılar

  Yanıtla
  • merhabalar kombinizin iç sisteminde buluna su basıncının asırı yukselmesinden veya tahliye vanasının arızalı olmasından meydana gelebilecek bir problemdir ve yetkili servisin gelip detaylı incelemesi gerekmektedir

   Yanıtla
 2. merhaba kombinin barını 1.6 olarak ayarlıyorum yarım saat sonra 1.5 düşüyor sabit oluyor kombide akıtma yok acaba tesisatta mı bir sorun var peteğin birinin alt bağlantısı kendirle sarılan yer nemli gibi duruyor geçen günde aynı peteğin bağlı olduğu duvardan ufak bir parça koptu bu konuda bana ne önerirsiniz.

  Yanıtla
 3. Merhabalar benim viesman vitopend 100 kombi var basinc gosterge degeri dusuyor 1.5 e ayarladigimda bir hafta yada 10 gunde 1 in altina dusuyor yardimci olurasiniz sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Kombinizdeki basınç düşüşü kombidende kaynaklanabilir tesisattanda. Öncelikle kombi servisini çağırıp kombideki parçalarda bir kaçak olmadığını kesinleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kombide bir kaçak varsa ne termal kamera bu kaçağı bulabilir nede isteğiniz üzerine sisteme uygulayacağımız kaçak kimyasalı bu kaçağı kapatabilir. önce kombiniz için servis çağırın servis kombide sıkıntı yok derse bizde termal kamera ile tespit edip kaçağın bulunduğu noktayı kırıp tamiratınıda yaparız. Ya da hiç bir yeri kırmadan kimyasal ile kaçağı kapatırız. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 4. Merhaba, görünürde herhangi bir sorun yok gibi kombimizde yalnız kışın peteklerimiz çok ısıtmıyordu petekler temizlenmediğinden olablir diye düşünmüştüm şimdi yukarıda yazılanları okuduğumda bir alakası var mı bilmiyorum ama iki gündür fark ettim kombinin olduğu duvarın altı komple nemlenmiş ve paralelindeki odada da aynı yerde duvar nemli büyük bir leke var duş alınca nem artıyor gibi. Acaba kaçak mı var ya da bir yerinde boru mu çatlamıştır ne yapmalıyım? teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Eğer duvarda kabarma ve ıslaklık var ise hattınızda kaçak var demektir. Bu kaçağı isterseniz cihazlarla tespit edip sonrasında tamiratınıda yapabiliriz. Bunun içinde bizi 0212 645 33 33 nolu telefondan arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
  • Merhaba cihan bey kombi su basıncında eksilme varsa kalorifer tesisatınız da bir kaçak olabilir. Eğer görünen bir kısımda peteklerde yada kombi altında damlama yoksa döşeme içerisindeki borularda bir patlak oluşmuştur. Bu gibi durumlar için kaçak tamir kimyasalı bulunur. Bu sıvı kimyasal sayesinde hiçbir yer kırılmadan boru tamir edilebilir. Tek yapmanız gereken bizi arayıp servis yazdırmak. 0212 647 10 10

   Yanıtla
 5. Merhaba.
  Bizim alt daireye mutfak tavanindan sabah su akiyormus. Usta cagirdilar dogalgaz sicak su borusu sizinti yapıyormuş.. dinleme cihaziyla buldurduk . Ve yaptirdik. Bu sabah saat 8 de akmaya baslamis bugun aksam 4 5 e kadat ben yaptırdım problemi.Ustamiz en az 2 gun bekleyip izlemek gerekir dedi. Daha oncede ufak tefek sikintilar olmusti yaptirmistik.Ozamanda bikac gun sonra su durmustu bukez benim evime su akiyordu tabi.Suan yapilali daha birkac saat oldu ve tekrar tekrar usta cagirmam.icin zorluyorlar 1 gun bekleyin diyorum.yok artik birbirimize girdik mahkemelik oluncak duruma geldik.Bu su bitene kadar gezer mi? Mytfakta akan yer ben yaptirinca durmus simdi.banyoya akiyor mus.Banyod aakan yer mutfagin dibi…

  Yanıtla
  • İyi günler Büşra Hanım. Öncelikle kendinize bu durumu sorun etmeyin. Çünkü siz elinizden geleni yapmışsınız. Tamirat yapılalı daha çok kısa bir süre olmuş. Alt kata akıntı 1 ya da 2 gün sürebilir. Zaten en iyi ihtimalle 24 saat sürer. Beton suyu emmiş durumda ve alt kasa hepsini kusana kadar devam edecek. O yüzden bırakın ne yaptığını fazla umursamayın. Tespit doğruysa tamir düzgün yapıldıysa içiniz rahat olsun efendim. Herhangi bir sorun yaşamazsınız. Mahkemeden herhangi bir sonuç alamaz.

   Yanıtla
  • İyi günler Kaan Bey. Kombinizin içinden akıtan su ile ilgili daha sağlıklı ve nitelikli bir bilgiye ulaşabilmeniz için kombi servisinizle görüşmeniz gerekiyor efendim. Tesisat ile alakalı bir durum olsaydı eğer firmamız tarafından konu ile alakalı size dönüş yapılabilirdi. Yalnız sizin sorununuz kombinin içindeki parçalarla alakalı efendim.

   Yanıtla
  • İyi günler Baha Bey. Bu işlem için öncelikle kombi servisinizle görüşmeniz gerekiyor. Çünkü bazen kombideki su eksiltmeleri genleşme tankından dolayı oluyor. Genleşme tankındaki hava bittiği için su veriyormuşsunuz gibi gözüküyor ve boşa gittiğini sanıyorsunuz ama öyle bir durum yok halbuki. O yüzden kombide bir sorun yoksa eğer tesisatta bir kaçak vardır ve biz size konu hakkında yardımcı olacağız. İki seçeneğiniz var birincisi kaçağı cihazla bulabiliriz ve tamiratını gerçekleştirilir. İkincisi ise sisteme ilaç döküp kaçağınızı kapatabiliriz.

   Yanıtla
 6. kombi balkonda. kollektöre giren pex borular her kış çatlayarak in ince su kaçırıyor ve basınç düşürüyor.bu soruna kalıcı çözüm nasıl bulabilrim? çatlamayı önemek için ne yapabilirim?

  Yanıtla
  • Borular zaten zeminin altında orayı kırıp boruları kompozit kılıflı borularla değiştireceksiniz. Bir daha sorun yaşamamak için en net çözüm bu. Ya borular değişecek ya da kılıf yapılacak. Bunun dışında ne işlem yaparsanız yapın bir çözüm bulamazsınız.

   Yanıtla
 7. Merhaba, kombimin sıcak su borusundan incecik su sızıyordu tazzikli şekilde. bende kombinin üst kısmından gevşeterek boruyu kombiden çıkarttım ve boru kırıldı. direk yeni boru ile tamiri mümkün müdür ?

  Yanıtla
  • İyi günler Alihan bey kombinizin sıcak su borusunda meydana gelen ilk önce sızdırma akabinde kırılma problemi yeni nesil pprc borularda sıcak kaynak yontemi ile istediğiniz yerden dairenize çağıracagınız tesisat ustalarına değiştirebilirsiniz.

   Yanıtla
 8. Kollektor den su sizdiriyor yapan usta fazla bar basinctan kaynaklandigini soyledi sizdirma bi kac bolumde var 6 bolumlu kollektor.cozumu nedir

  Yanıtla
  • Kalorifer sistemi ise fazla basınç kombiden ayarlanablir ve basınç düşürülüp tekrar sızma olup olmadığına bakılır. Eğer su tesisatı ise daire girişindeki şebeke vanasının yanına basınç düşürücü takılır. Böylelikle sorundan kurtulmuş olursunuz.

   Yanıtla
 9. Istanbul Bakçelievlerde iki yıl önce ev aldım. Tesisat 15 yıllık. Kombiyi yeni aldım ECA confeo. Basınç 1,5 bar iken bazen bir hafta bazen üç-dört günde 1,4 e düşüyor. Hem petek temizliği hem de basımç azalması sorununu çözmek kaç liraya mal olur. Toplam 7 petek var. Iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • merhabalar basınc dusmesi durumunda kombinizde arıza olmaması durumunda tesisat kacaklarını kacak kimyasalı ile garantili olarak kapatmaktayız ve dairenizde herhangi bir kırım dıkum tadilat işlemleri olmamakta fiyat bilgisi için lütfen cagrı merkezini arayınız

   Yanıtla
  • Kombilerde yaşanan bu arıza tesisat borularından kaynaklandığı gibi kombilerden kaynaklı da yaşanabiliyor. Abdullah bey fiyat bilgisini telefonla arayarak öğrenebilirsiniz. Sizin yaşadığınız sorun muhtemelen tesisat borularında yaşanan bir sızıntıdan kaynaklı olabilir.

   Yanıtla
 10. Sn İlgili,
  Pendik Aydos\’ta dubleks evimden kiracı çıktı. Yurtdışında çalıştığı için ev ile çok ilgilenememiş, evi boşalttığında bodrum katta kollektörün olduğu yerde yoğun su ve duvarlarda nem olduğunu gördük, kombiye hemen hemen hergün su tamamlıyorduk diye söylediler. Yeniden kiraya vermeden önce nasıl bir çözüm önerisi tavsiye edersiniz?
  Hayırlı akşamlar.

  Yanıtla
  • müge hanım kombi vanalarının sayısı bir olduğu için siz sadece giriş vanalarını kapatmış oluyorsunuz. Kombinin altında en sağda ve en solda vana bulunması gerekir bu şekilde yaptığınız test doğru çıkar.

   Yanıtla
 11. Evdeki su kaçağı ve kombi sorunu için Ankara şubeniz ile irtibat kurdum, geldiler. Su kaçağını giderdiler, radyatörleri temizlediler ve 7 yıl önce kurulan kombi tesisatının aslında ters bağlandığını ortaya çıkardılar. 7 senedir ısınmayan 2 oda şimdi ısınıyor. Siteniz aracılığıyla Erkan ustaya ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
 12. Klozetin rezervuarında su sızıntısı vardı istanbul tesisat firmasından yardım istedim. Rezervuar bir ay sonra akıtmaya başladı, ilk başlarda firmanızı aramakta tereddüt ettim sonra sizi arayıp arızayı bildirdim elemanları geldi arızanın parçadan kaynaklı olduğunu söyleyip ücretsiz değişim yaptılar. işinizi bu kadar temiz yaptığınız için teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
 13. Alt kattaki ev sahibi mutfak tabanından bizim kombiden sıcak su açıldığı zaman su kaçırdığını söylüyor. Bunu parkeleri kırmadan kaçak yerini tespit edip onarma şansımız varmı?

  Yanıtla
 14. kombinin suyu sürekli düşüyor acaba kalorifer tesisatında kaçak mı oluştu? Önceden haftada bir kez kombiye su takviyesi yapmak zorunda kalıyordum şimdi ise hergün suyu tamamlıyorum. Acaba sorun kalorifer sisteminde mi? yoksa kombi demi nasıl anlaşılır?

  Yanıtla
  • Kombinin su eksiltmesinin sebebi tesisat borularında oluşan bir patlaktan kaynaklanıyor. Kombinin suyunu tamamladıktan kısa bir süre sonra basınç göstergesinde azalma görülüyor ise tesisat ustanıza kalorifer borularını kontrol ettirip su kaçıran yeri bulmasını isteyebilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara