Su faturasını düşürme yöntemleri

cok-gelen-su-faturalarini-engellemenin-yollari-190

Çağımızda geçim sıkıntısı, tüm insanlığın başına büyük bela olmaktadır. Çünkü artık eskisi kadar, küçük şeylerle yetinmeyi bilmiyoruz. Masrafların çoğu, insanların kendine ekstradan çıkardığı şeylerdir. Günümüzün şartları da yaşam için çok şey gerektiriyor. Örneğin insanlar tüketim noktasında su kaynaklarını çok acımasızca kullanıyorlar. Bu kullanımlarla birlikte mecburi olan su kullanımları da mevcuttur. Her gün işine gitmek için tıraş olması gereken beyler, makyaj yapan hanımlar mecburen su kullanırlar ve her gün duş alınır. Su kullanılırken eskiden olduğu gibi boşa gitmesin diyerek altına kova koyma dönemi çoktan bitti. Suyun bu kadar çok kullanılması durumunda da su faturası neden yüksek geliyor sorusu biraz çelişkili oluyor ancak neden su faturası çok geliyor açıklamaya çalışacağız. Su faturasını düşürme yöntemleri nasılmış bakalım.

Su Faturasını Azaltmanın Yöntemleri

Bazen dairelerde su saati arıza yapabilir, arıza sonucunda yanlış tüketim gösterir ve böylece fatura da yüksek gelir. Su parası çok geliyor diyorsanız, sular idaresine başvurmalısınız. Böyle durumlarda İSKİ’ye itirazda bulunup, inceleme yapıldıktan sonra saat arızası ortaya çıkar ve ödemiş olduğunuz fazla miktarı size geri öderler. Ancak saat kontrolünden sonra bir arıza çıkmazsa ve sizden habersiz hattınızda bir kaçak yoksa su tasarruf yöntemlerini denemenin vakti geldi demektir.

Suda tasarruf edebilmek için, ilk önce suyun çok tüketildiği yerleri keşfetmeliyiz. Mesela klozetler çok su israfına neden olurlar. Çünkü sizin klozeti ne için kullandığınızın bir önemi yok, tuşa bastığınız anda ne kadar su gerekirse gereksin haznenin tamamını boşalır. Sifonların iki kademeli olanları da mevcuttur. İki kademeli sifonlarda büyük tuşa basınca çok su akar, küçük tuş ise çok az su verir. Böyle bir rezervuar sistemi su tasarrufu için çok kullanışlıdır. Eğer böyle bir sisteminiz yoksa su tüketimi fazlalaşır.

Bir de klozetlerde rezervuar iç takım sifonları ve taharet muslukları sıklıkla bozulur. Sifon bozulduğunda suyu tutamaz, sürekli su klozete inceden akar. Bu akıntıyı gözle fark etmekte zordur. Dikkatlice bakıldığında suyun sızdığı anlaşılacaktır. Taharet musluklarının da tam kesmemesi su tüketimini artıran etkenlerdendir. Bizlere ince bir sızıntı olarak görünen bu küçük akıntılar, 24 saat olduğunda epeyce bir su sarfiyatına neden olmaktadır. Sifon ve taharet musluğu kaçakları kontrol edilirse tasarruf sağlanmış olur. Su faturasını düşürmenin yolları böyle devam eder.

Diğer bir su sarfiyatını yükselten neden ise çamaşır, bulaşık makinesinin çok çalışmasıdır. Hele bir de makineleriniz su tasarrufu sağlayan makinelerden değilse epey su boşa akıyor demektir. Makine tercihi yapılırken, su tasarrufu yapan makineler seçilmesine dikkat edilmelidir.

Son olarak musluk ayarlarına gelelim; Suyun boşa akmasının en büyük sebeplerinden biri de musluklardan akan basınçlı sudur. Özellikle el yıkama lavabolarından akan gereksiz basınçlı su, çok fazla sarfiyata neden olur. Çok basınçlı iken de az basınçlı iken de eller, aynı şekilde yıkanır. Suyu çok açınca ellerimiz daha temiz olmaz. Ancak bir şikâyete meyil verecek şekilde de az akmamalıdır. Bunun çözümü de musluk uçlarına takıldığında, suyu akıtırken ayrı deliklerden vererek çok akıyormuş gibi hissettiren başlıklardır. Bu aparatları musluğa takarsanız az su ile bolca yıkama yapabilirsiniz. Bu saydığımız hususlara dikkat edecek olursak su faturasını düşürme yöntemlerini öğrendik demektir.

Su Faturası Nasıl Düşürülür?

 • Çok gelen su faturalarını azaltmak için yapılması gerekenleri sizin için listeledik.
 • Su saatinde arıza olup olmadığı kontrol ettirilmelidir.
 • Evinizdeki su sızıntılarının kaynağını buldurmak su faturalarını düşürecektir.
 • İhtiyaca göre su akıtan rezervuar kullanmak su faturalarında düşüş sağlar.
 • Bozulan rezervuar iç takımını değiştirmek.
 • Bozuk taharet musluklarını tamir etmek ya da değiştirmek
 • Çamaşır ve bulaşık makinesi alırken su sarfiyatı az olanlardan tercih etmek.
 • Musluklarda suyun akışını ayrı deliklerden veren uçlardan takmak.
 • su-faturalarini-dusurmenin-yolu-191

  Eğer evinizde su faturalarını kabartan bir su kaçağı varsa en kısa zamanda aletle su kaçağı bulan firma çağırarak yardım alabilirsiniz. Su sızıntılarını cihazla bulan firmalar evinize gelerek su kaçak kaynağını kırmadan bulma işlemini yapabilmektedir. Evinizde böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız İstanbul Tesisat firmasını arayarak yardım isteyebilirsiniz. Cihazlı tesisatçı ekibimiz bilgisayarla su kaçak tespiti yapmaktadır.
  Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Tıkla Ara