Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir? Pratik Çözüm Teknikleri

lavabodaki-kotu-kokulari-cihazla-tespit-eden-sirketler-603

Evinizde bulunan temiz ve ferah hava, lavabodaki kötü koku nedeniyle bozuluyor mu? Tertemiz bir halde bulunan mutfağınızdan veya banyodan yinede kötü kokular mı geliyor? Üstelik bu kokuların nereden ve neden geldiğini bir türlü tespit edemiyor musunuz? Kaynağı belli olmayan kötü kokuyu gidermek için pek çok işlem denemenize rağmen çözüm getirmedi mi? İlk olarak endişelenmemek gerektiğini söyleyerek, doğru adreste olduğunuzu belirtmek isteriz.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Söz konusu kötü kokuların kaynağını ve nedenini bulmak, meydana gelen kötü kokuyu gidermek için ilk aşamadır.

Lavabo Kokusu için Etken Olan Maddeler Nelerdir?

Lavabo kokusunun nedeni birçok etkenden kaynaklanıyor olabilir. Lavaboyu tıkayan maddeler genelde evlerde kullanılan temizlik malzemeleri ve atık su gider kısımlarının da tıkalı olması pis suların gitmesini zorlaştıracağından dolayı kötü koku oluşumuna neden olur. Boru içerisinde daralmaya yol açan etkenler pis suyun beklemesine sebep olur. Bu tarz yaşanan şikayetleri lavabo tıkanıklığı açan makine ile temizliyoruz. Eğer duş teknesinin içerisinde suyun gerektiği hızda gitmediğini fark ediyorsanız, bunu bir an önce açtırmalısınız.  Zira gider kanalları tıkalı olduğu için ilerde kötü kokuların artmasına neden olabilir. Atık su borularından gelen kokular da ortalığa yayıldığı için olumsuz bir sonuç doğar.

Su giderlerinin tıkanmasının belli başlı sebepleri vardır. Kâğıt havlu, tuvalet kâğıdı, deri ve saç kalıntıları giderlerin tıkanmasının nedenlerinden olabilir. Ayrıca yağlı atıkları sürekli lavaboya döktüğünüzde, bir süre sonra bu yağın borularda birikmesinden kaynaklı tıkanmalar meydana gelir. Apartmandaki tesisat yapısının kalitesi de bu giderlerin tıkanması ve sorunların giderilmesi sırasında önem arz etmektedir.

Lavabo Kokusuna Bitkisel Çözümler 

Lavabo kokusunu gidermek için doğal yollara başvurabilirsiniz. En az kimyasallar kadar işe yarayan doğal çözüm yöntemleri ile lavabo kokusunu giderme söz konusudur.

 • İlk yöntemimiz tuz-sirke karışımını, haftada birkaç kez olmak üzere lavaboya uygulamak olacaktır. Bu yönteme alternatif olan diğer bir kullanım ise karbonat-sirke karışımıdır.
 • İkinci yöntem olarak tıkanmış lavabo içerisine kaynatılmış limon suyu dökebilirsiniz. Her iki yöntem de lavaboyu tıkayan maddeleri çözerek, pimaş borularındaki yağlanmalarının önüne geçilmesini sağlar.
 • Bu iki yönteme ek olarak, diğer bir çözüm önerimiz kahve telvesi! Artık türk kahvesi içerek lavabonun yağlanmasını engelleyebilirsiniz. Kahve telvesini lavaboya dökünüz, ardından su ile telve kalıntılarının gitmesini sağlayarak yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Lavabo kokusu nasıl giderilmektedir?

Genelde koku olan kısımlar, mutfak lavaboları yani evyelerin alt kısımlarıdır. Buradaki giderden gelen koku kadar, mutfak evye altına koyulan yiyecekler veya çöpün de etkisi olur. Bu faktörler kontrol edildikten sonra sonuç değişmediyse, kesinlikle gider kokusu demektir.

 • Öncelikle gider esi dediğimiz, yani sifon temizlenmelidir. Çünkü sifonların içi, zamanla yemek artığı dolar ve bu atıklar çürür. Bu sebeple de koku yaparlar.
 • Sifonun temizliğini yaptıktan sonra, sorunumuz hala devam ediyorsa; duvardaki gidere geçen kısma bakılır.
 • Sifon duvardaki gidere girerken, kenarında herhangi bir boşluk kalmamalıdır ki dökülen su, kenarlardan damlamasın.
 • Ayrıca kenar boşluklardan koku gelmesin diye; adaptör conta denilen sifon contalarından kullanılmalıdır. Eğer sifon duvardaki gidere sıkıca geçmemişse, koku kenarlardan dışarı çıkar.
 • Tüm bunların yanı sıra, sifon kısmında içinde su kalacak şekilde bir kıvrım, yani es yapılası da şarttır. Çünkü giderden gelen koku, suyu geçemez ve böylece dışarı çıkamaz.

Söylediğimiz tüm bu kontrolleri yapmanıza rağmen hala lavabodan kötü kokular geliyor ise; o gider tıkalıdır. Tıkanmış gider açılmadığı takdirde, kesinlikle koku yapar. Diğer sorunlar için çözüm bulunduğu gibi bunun da çözümü vardır. Gider borusunu kırmadan açan makine ve kamera sistemleri sayesinde, sorunu zarar vermeden hallederek tıkanıklığı açıyoruz. Gider içinde biriken kalıntılar kokuya neden olurlar. Hele tıkanmış bir giderse, kesinlikle koku problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Robotla açılan boru kamera ile görüntülenir ve size teslim edilmektedir. Koku problemlerinin tespiti için firmamızdan koku tespit servisi talep edebilirsiniz.

kotu-kokan-lavabo-kokulari-nasil-giderilir-604

Lavabodan Gelen Kokunun Kaynağı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lavabodan gelen kötü kokuların sebebi gider tıkanıklıkları olabilir. Mutfak lavabosunda koku oluyor ise hatalı bir iş yapmadan önce koku tespiti yapan firmalardan yardım istemeniz gerekmektedir. Çünkü kötü kokuların kaynağı genellikle gider tıkanıklıkları. Evde kendi başınıza gider tıkanıklığı açmanız çok zor olacağından lavabodan gelen kötü kokuyu bulan servisler sorununuzu kısa sürede çözüme ulaştırabilecektir. Ortamın kokusunu acayip bir şekilde ağırlaştıran gider kokuları olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Örneğin evlere servise giden personelimiz bile sürekli karşılaştığı halde, bu kokudan rahatsız olmaktadır. Bir de eve gelen misafirlerin halini düşünün… Her yer temiz olduğu halde, atık su borularından gelen koku ortalığa yayılınca, sanki ev temiz değilmiş gibi bir algıya neden olur. Bunu yaşamamak için, bazı önlemler almak gerekiyor. Sağı solu iyice kontrol ettikten sonra, kötü kokunun giderden geldiğine emin olduysak, bu sorunu kısa sürede çözüm sunmaktayız.

Lavabo kokusunu gidermek için, kanalizasyon kokusu tespiti işlemi yaptırmak gerekmektedir. Kanal içinde yaşanan tıkanıklık sorunları kötü kokulara neden olabildiği gibi, kanal borularına hatalı es verilmesi sonucunda da lavabodan kanalizasyon kokusu gelmesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Elbette bütün bunları sizin evde kendi çabanızla anlamanız imkansızdır. Bu yüzden de sizi evlerde oluşan lavabo kokularını gidermek için, koku tespit eden usta çağırmanız gerektiği konusunda uyarıyoruz. İstanbul Tesisat, lavabo kokularının kaynağını bulan firma olarak hizmet vermektedir. Bizi arayıp servis kaydı açtırmanız yeterli.

Bir sıhhi tesisat probleminden daha kötü olan tek şey, evinizin kötü kokmasına neden olan problemdir! Kokulu bir lavabo ev ortamınızı mahvediyorsa, kokuya neyin sebep olduğunu veya ondan nasıl kurtulacağınızı bilemeyebilirsiniz. Ayrıca kokunun büyük bir tesisat faturasının size geldiği anlamına gelmesinden de endişelenebilirsiniz. “Lavabo giderim neden kokuyor?” diye merak ediyorsanız cevapları sizler için derledik.

Lavabo Giderim Neden Kokuyor? Gider Kokusu Nedenleri

Mutfak lavabonuzun koktuğunu fark ettiğinizde, bunun sebebini anlayamayabilirsiniz. İyi haber şu ki, kötü kokulu lavabolar genellikle kolayca düzeltilebilen küçük bir sorunun sonucudur. Sebebin ne olduğuna bağlı olarak, kendiniz bile yapabilirsiniz.

1. Küf

Bazen gözden kaçan bir sızıntı kokuya neden olur ve suçu lavabo üstlenmektedir. Borularınızdan sızan su, etrafındaki ahşabı ve diğer malzemeleri emerek küf kokusuna neden olabilmektedir. Bu nedenle, lavabo alanınızda kötü bir koku fark ederseniz, ilk adımlarınızdan biri sızıntı aramak olmalıdır.

2. Bakteri Büyümesi

Kokuya neden olan bir sızıntı olmadığından eminseniz, en muhtemel suçlu bakteridir. Bakteriler tesisat sisteminizin doğal bir parçasıdır, ancak çok fazla veya yanlış türde biriktiklerinde korkunç kokulara neden olabilirler.

Lavabonun normal ömrü boyunca, yemek artıklarından saça kadar her şeyin borudan aşağı indiğini görür. Sonunda, düzenli olarak temizlenen bir lavabo bile, özellikle bir yerde bir tıkanıklık varsa veya bir tıkanma başlangıcı varsa, kokuya neden olacak kadar bakteri biriktirebilektedir.

3. Tıkanmış Kanalizasyon Havalandırması

Lavabonuz kötü kokuyorsa ve düzgün bir şekilde tahliye etmiyorsa, tıkanmış bir kanalizasyon havalandırmanız olma ihtimali vardır . Bu olduğunda, normalde borularınızdan dışarı gönderilen gazlar sıkışıp birikerek yalnızca artan bir kokuya değil aynı zamanda drenaj sorunlarına da neden olur. Bu, düzenli olarak kullanılmayan evlerde daha yaygın bir durumdur, bu nedenle, kötü kokulu bir lavaboya sahip bir yazlık eviniz varsa, nedeni bu olabilmektedir.

“Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir? Pratik Çözüm Teknikleri” üzerine 20 yorum

 1. Merhaba. Beylikdüzü yakuplu mahallesi Liman yoluna yeni taşındık. Acayip kötü koku geliyor en çokta mutfak lavabosundan ve alt dolap kapaklarını açınca. Karşımızda arıtma tesisi var BOTAŞ. Bu kokuyu kesmemiz mümkün mü yoksa bu koku hep olacak mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Size detaylı bilgi verebilmek için öncelikle dairenizde kontrol yapmamız ve kokunun kaynağını bulmamız gerekmektedir. Bununla ilgili randevu almak için 0212 645 33 33 veya 0532 283 64 40 numaralı hattımızdan bilgi alabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 2. Ustam iyi günler,
  mutfak tarafından hafif bir küf kokusu geliyor. Evde yaşayan kişilerden sadece ben fark ediyorum. Sirke karbonat ile temizlemeye çalıştım giderledendir diye ama halen koku duruyor. Bunun tespiti mümkün mü?
  gider değilde başka biryerden mi bilemedik.

  Yanıtla
 3. merhaba benim mutfağımdada pis kokular geliyor ama ara sıra oluyor hatta lavobomdan değilde çamaşır makinasının arkasında lavabo sesisatım var oradan ağır koku geliyor kapak taktım her yeri bantladım fakat çare bulamadım

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Mutfak hattınızdan gelen kokuyu tespit edebilmek için öncelikle hattınızın kamera ile görüntülenmesi ve sonrasında ne yapılması gerekiyorsa size bununla ilgili bilgi ve fiyat verilerek sıkıntınız ortadan kaldırılır. Tespit ücretimiz 150 tl’dir 0212 645 33 33 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. SAYFILARIMIZLA

   Yanıtla
 4. Yeni taşındık evimiz birinci kat mutfak lavabo altındaki dolabı açtığımız da inanilmaz bi koku geliyor lağım gibi bunu nasıl önleyebiliriz bi kaç yere sorduğumuz da normal olduğu söylendi ama bu koku bütün evi sariyor özellikle rüzgarlı günlerde

  Yanıtla
 5. Yeni taşındım kiraya mutfakta ki koyu tarif bile edemem. Boru şekli içinde su kalacak şekilde ayarlandı yanlız boruların gider borusuna takılı olan yerde o yumuşak conta gibi bişey olması gerekiyo mu o yok. Bu yüzden olur mu. Yada nereye başvurursam gelip bakarlar yardımcı olun. Lütfennnnn

  Yanıtla
  • Merhaba. Mutfağınızda oluşan koku için anladığım kadarıyla tezgah altında bulunan pimaşlarda adaptör conta bulunmamaktadır. Buda dairenize kötü kokunun gelmesine sebeb olur. Eğer hattınızda aşırı bir yağlanma varsa bu hem kokuya hemde belli bir süre sonra tıkanmaya sebeb olur. Bunun için kamera sistemi ile hattınızın kontrol edilip gerekirse yıkama işlemi yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Bunun için bizden destek alabilirsiniz. 0532 283 64 40 SAYGILARIMLA

   Yanıtla
 6. Merhaba . Evimiz yeni ilk günden oldu . mutfak lavobasinda koku yok ama alt dolabı acınca igrenc bir koku geliyor sebebi nedir ?

  Yanıtla
  • iyi günler ayşe hanım lavabo alt dolabından oluşan koku problemleri genel olarak gider agızlarına koyulması gereken adaptör contaların olmamasından kaynaklanmak ile birlikte adaptör contanın koyulması durumunda pis koku ortadan kalkacaktır

   Yanıtla
 7. Merhaba bizim evimz yeni ama sadece banyolarda lavabodan lağım değilde sanki su beklemiş rutubet e benzeyen bir koku geliyor nasıl düzelir

  Yanıtla
  • İyi günler Elif Hanım. Kokuyla alakalı bir çok yorum yapılabilir ve birçok sebebi vardır. Bu yüzden öncelikle siz evde banyolarda süzgeçlerde su olup olmadığına bakın. Bunların esinin düzgün yapılıp yapılmadığına bakmalısınız. Lavaboların altlarında sifonlar esleri düzgün yapılmış mı bunların kontrolleri yapılması gerekiyor. Binada havalandırma var mı bunada baktırırsanız iyi olur. Daha bir çok sebebi var detaylı cihazlarla bakılması gerekiyor hepsine.

   Yanıtla
 8. Lodoslu günlerde üç katlı evimizin bodrum katında acayip pis bir koku oluyor bunun sebebini araştırıp bulabilir misiniz?

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara