Bozuk sifon tamir ve montajı nasıl yapılır

Bozuk sifon tamir ve montajı nasıl yapılır? Klozet ve asma rezervuar sifon tamiri nasıl yapılır? Rezervuar tamir, klozet arızası, rezervuar iç takım değişimi, basmalı sifon arızaları profesyonel ekibimiz tarafından yapılır.

Klozetlerin üstünde bulunan suyun doldurulması ve boşaltılması için gerekli rezervuarların içindeki rezervuar iç takım dediğimiz arızalar conta eskimesi veya malzemenin kalitesiz olması sonucu ortaya çıkan problemlerdir. Bu problemler, hemen hemen herkesin başına gelen olaylardır. Bu tür arızalar klozetin içine devamlı su akmasına sebep olarak, faturanızın kabarık gelmesine sebep olur. Ufak bir su sızıntısı bile bir ,günde ortalama 10 litre suyun boşa gitmesine sebep olur ve bu da ayda 300 litreye tekabül etmektedir. Arızaları tamir aşamasında conta ve benzeri şeyleri değiştirerek onarmaya çalışmayın. Bu onarım geçici bir yoldur.

Sifon Tamirini Nasıl Yaparız?

Rezervuar içerisinde bir doldurma ve boşaltma haznesi bulunmaktadır. Klozetin kapağını kaldırdığınızda eğer su doldurma haznesi devamlı çalışıyorsa sadece doldurma şamandırası değiştirilebilir. Ya da doldurma haznesi suyu kesiyor fakat boşaltma haznesi suyu tutmuyorsa sadece bu kısmı değiştirmek yeterlidir. Kısaca toparlarsak; klozet iç takımlarında iki kısım bulur. Bunlardan biri doldurma diğeri boşaltma bölümüdür. İkisinden biri arızandıysa tamir yerine parçayı tamamen değiştirmek sizin için en iyisi olacaktır. İstanbul Tesisat ustaları, klozet iç takımlarında tamiri önermiyor! İki servis parası ödeyip sorun devam edeceğine, tek servisle iç takımı tamamen değiştirmek en iyi yoldur.

Rezervuar Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Rezervuar iç takım, halk diliyle klozet şamandırası alırken, ürünün fiyatına bakarak kalitesine karar vermeyin. Bazen en kaliteli ürünler bile ortalama bir yıl içerisinde sıkıntı çıkarabilmektedir. Biz Türk malı MEGA markalı ürünleri kullanıyoruz. Çok problem çıkaran bir ürün değildir ve fiyatı da cazip. İlk çıktığında 10 TL gibi rakamlara satılıyordu. Şimdi fiyatı 20 TL kadar olmuş. MEGA marka rezervuar iç takımı Okmeydanı’ndaki Tekinler su armatürleri  veya www.tekinler.com.tr ‘ çok daha ucuza, ortalama 15 TL gibi bir rakama alabilirsiniz. Ayrıca bu firmadan piyasada 70 TL’ye satılan musluğu, 40 TL’ye satın alabilirsiniz. Su tesisat malzemelerini uygun fiyatla alabileceğiniz İstanbul içerisinde bir adres. Biz de boru musluk vb. gibi bütün malzemelerimizi oradan alıyoruz.

Rezervuar İç Takım Nasıl Değiştirilir?

 • Klozetin sifonunu çekip boşalttıktan sonra, sifona giden muslukları kapatın. Ardından rezervuar kapağını yerinden çıkarın.
 • Bu işlemlerin ardından rezervuarın ara musluklarına giden boruların bağlantısını sökün.
 • Kenarda bulunan doldurma mekanizmasını sökmek için vidalarını alttan gevşeterek çıkarın
 • Rezervuarı komple yerinden sökmek için alt kısımdaki iki vidayı çıkarın
 • Bu işlemin ardından boşaltma kısmını sökmek için büyük plastik vidayı çıkarıp boşaltma mekanizmasını çıkarın.
 • Montaja başlamadan önce ürün kitapçığını okuyarak montaj talimatlarını dikkatlice inceleyin.
 • İlk olarak iç takımın parçaları birbirine monte edilmelidir.
 • Öncelikle doldurma kısmını monte edin. Conta, vida ve pulları doğru yerleştirmeye dikkat etmelisiniz. Bunun için iç kısma pul ve ucu huni şeklindeki contayı koyup ardından dış tarafına conta, pul ve somun yerleştirerek dışardan sıkın. Bu işlemin bitiminde dönmemesi için içerden de tornavida ile sabitlemeniz gerekebilir.
 • Boşaltma kısmı rezervuar iç takımlarında farklılık gösterebilmektedir. İki contadan küçük olanı doldurma mekanizmasının altına rezervuarın içinde kalacak şekilde taktıktan sonra büyük plastik somunu rezervuarın dışına takarak iyice sıkın.
 • Altta kalan bu plastik somunun üstüne büyük contayı geçirip, rezervuarı klozetin tam üstüne gelecek şekilde oturtun.
 • İçeriden sabitleme vidalarını takarak bir conta bir somun, dışarıdan da bir conta ve bir pul kullanarak anahtar yardımıyla iyice sıkın.
 • Daha öce söktüğünüz hortumları içinde conta olmasına dikkat edere anahtarla sıkın.
 • Son olarak kitapçıkta gösterildiği şekilde basma çekme düğmesini yerleştirin.
 • Daha önce kapattığınız muslukları açarak rezervuara su doldurun. Sifonu çektiğinizde damlama olup olmadığını kontrol edin.

Rezervuar İç Takımı Değiştiren Tesisat Ustası

Klozet ya da tuvaletlerde sifon bozulması sık sık karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Özellikle kullanım kaynaklı hatalar sonrasında bozulan sifonu değiştirmek ya da tamir etmek gerekir. Peki, bozulan sifon tamiri nasıl yapılmaktadır? Bunun için mutlaka rezervuar iç takımı değiştiren tesisat ustası bulmalısınız. Çünkü kendi başınıza sifona müdahale etmeniz daha ciddi problemlere neden olacaktır.

Rezervuar iç takımı klozetlerde sifonun temel bileşenleridir. Genellikle plastikten imal edilen bu parçaların kırılması ya da hasar görmesi doğaldır. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden tesisat ustasını çağırarak tamir hizmeti almalısınız. Çünkü sifon bozulması sadece suyun akmamasına neden olmayacaktır. Akan suyun durmasının da engellenmesinde sorunlar ortaya çıkması kaçınılmazdır. Rezervuar iç takımı değiştiren tesisat ustası sorunu bularak kısa sürede çözer. Üstelik kullanılan kaliteli yedek parçalar sayesinde aynı sorunu tekrar yaşamazsınız.

Rezervuar İç Takımı Su Kaçırıyor Değiştirmek Gerekir mi?

Rezervuar iç takımı su kaçırıyor sorunu zaman zaman yaşayabileceğiniz bir problemdir. Ancak bütün iç takımın değiştirilip değiştirilmeyeceğine su kaçırmaya bakarak karar vermeniz mümkün değildir. Bu konuda İstanbul Tesisat ustalarını arayarak bilgi almanız gerekir. Ekibimiz adresinize gelerek rezervuar takımında herhangi bir sorun olup olmadığına bakar. Eğer iç takımda hasar yoksa sorunlu parçanın değiştirilmesi yeterli olacaktır. Ancak rezervuar iç takımı tamamen sorunluysa bütün iç takım için değişim önerilmektedir. Alacağınız hizmete göre fiyatlandırma da farklı olacaktır.

“Bozuk sifon tamir ve montajı nasıl yapılır” üzerine 59 yorum

 1. Merhabalar
  hangi Sifon iç takımı benim Klozet için uygundur. Model farkı var ama hepsi aynı Standart ‘damı? Şu an Klozette su sızıyor, iç takımını değiştirmek istiyorum ama hangisini almam lazım???

  Cevapla
  • merhabalar erhan bey klozetlerde bulunan iç takımlar standarttır ve her klozete uygun olabilecek şekilde üretilmektedir bir kaç klozet markasının ürettiği klozetlerin iç takımları standart iç takımlardan farklı olabilmektedir

   Cevapla
  • merhabalar öncelikle klozetin üst kapağını dikkatli bir şekilde çıkararak rezervuar kısmına bağlı olan ipi değiştirip ardından kalan kısmı çıkarmış olduğunuz kapaktan geçirerek boşaltma butonuna bağlamanız probleminizi çözecektir

   Cevapla
 2. Vitra çift basmalı rezuvar değişim yaptım bir ay oldu düğmeye basınca boşalıyor ama takılı kalıyor tekrar bastığımda normale dönüyor sorun nasıl çözebilirim

  Cevapla
 3. Merhaba, klozet kullanmıyoruz, yalnız kapağını bir iki güne bir açtığımızda içinde pis bi akıntı oluyor. Suyun geldiği yerden geliyor muhtemelen. Sürekli çamaşır suyuyla temizlemek zorunda kalıyoruz. Neden oluyor ? Ne yapmamız gerekiyor?

  Cevapla
  • Merhaba. Anlattığınız duruma göre klozet iç takımınız arızalanmış ve depo dolduktan sonra suyu kesmiyor ve klozetin içine veriyor. Klozet iç takımını yenileyip bu sorundan kurtulabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Cevapla
 4. Merhabalar,
  Klozet Sifona Basıp Suyu Boşaldıktan Sonra Doldurması Çok Yavaş Oluyor 5 Dk Fazla Sürüyor Dolması Ve Dolunca\’da Şamandıra Hemen Kesmiyor Çok Az Bir Seviyede Az Bir Sesle Doldurmaya Devam Edip Bir Süre Sonra Kesiliyor

  Cevapla
  • Merhaba. Klozet için kullanmış olduğunuz iç takım kaliteli olmadığı için bu sıkıntıyı yaşamaktasınız. Klozet iç takımınızı kaliteli bir marka ile değiştirirseniz bu sıkıntınız ortadan kalkacaktır. SAYGILARIMIZLA

   Cevapla
 5. Meehaba. Bizim rezervuar dugmeye basinca normal bosaliyor ama galiba tazyik olmadigindan pislik gitmiyor, rezervuar ayarindan seviyeyi en uste cikardim fakat yinede 4.5 defa dolmasini bekliyorum bosaltoyorum ancak gidoyor temizleniyor tuvalet. Acaba tazyik arttirma mi gerekiyor veya daha ust seviyeye cikarmak icin daha buyuk rezervuar ic takimmi almaliyim ?
  Ilginize simdiden tesekkurler

  Cevapla
 6. Mrb benim sifonun dusmesi basiyorum icine kaciyor.bidaha cikmiyor tasi kaldirip oyle sifonu cekiyoruz dugmeye basilmiyor icinde asagida oylece duruyor cvp verrmisnz ltfn

  Cevapla
 7. Klozet rezervuarı boş, içinde su olmamasına rağmen klozette su sızıntısı oluyor. Sorun nereden kaynaklanıyor acaba ?

  Cevapla
  • İyi günler Fatih Bey. Klozetin dolum taharet musluğunu tam kapalı olduğundan emin misiniz? Kapalı gibi gözüksede musluğun bozuk olma ihtimali var. Depoya su gitmese su sızıntısı olamaz. Ya da depoya giderken aradaki bir parçada sorun olabilir dikkatli bakılması gerekiyor. Orada mutlaka bir problem var göremediğiniz daha profesyonel bir yardım almanızda fayda var.

   Cevapla
 8. merhaba vira kolay montaj iç takımı yaklaşık bir yıldır kullanıyorum sifona su dolarken eskisi gibi hızlı dolmuyor su rezervuarın içine sanki sızarak doluyor

  Cevapla
  • İyi günler Mustafa Bey. Muhtemelen rezervuar iç takımınızda şamandıra arızalanmış ve dolum yapamıyor tam anlamıyla. Bunların değişimi için vitranın yetkili servisi ile görüşürseniz size iç takımının değişimi ile ilgili yardımcı olacaklardır.

   Cevapla
 9. Merhaba ,

  basmalı sifon sistemi var bende.su dolduktan sonra akıtmaya başlıyor.sifonun contası değiştirmek istiedim lakin conta yerinden çıkmıyor gibi.conta değiştirmem sorunu çözer mi? yoksa yeni bir iç ekip mi almalıyım?

  Cevapla
  • İyi günler Onur Bey. O kadar söküm yapıldıktan sonra conta değiştirmek yerine komple iç takımı değiştirirseniz daha sağlıklı ve faydalı olur. Çünkü ileride yine aynı sorunla karşı karşıya kalacaksınız. Bu yüzden iç takımı yenilemeniz daha sağlıklı olur.

   Cevapla
 10. Merhabalar yeni daire aldik aşiri bi şekilde seramik sifon ses yapiyor..Su çekiminde borulardan ve sifondan ses geliyor..ayrica boşaltimda da kisa bi çarpma sesi geliyor..Sanirim dengesiz boşaltiyor..Çozümü nasil olabilir..Sifon iç nekanizmasini değiştimek yeterlimi teşekkürler..

  Cevapla
  • İyi günler Atilla bey klozetin sifonuna bastıgınızda olusan ses ve carpma sesi iç takım dediğimiz klozet su doldurma ve boşaltma sistemin deki bir arızadan meydana gelip iç takım değişiminden sonra probleminiz ortadan kalkmış olacaktır

   Cevapla
 11. Biz yeni vitro marka klozet aldık kurduk klozete su akiyor doluyor fakat sifona basinca su akmıyor herşey normal ama dugmeye bastigimizda su akmıyor neden

  Cevapla
  • İyi günler Hasan Bey. Efendim çok yüksek ihtimalle klozetin iç takım takılırken hatalı bir bağlantı yapıldı. Ya da sifonun düğmesinin basıldığı yerde parça arızalı. Bunun dışında başka ihtimal yok. Şamandıra çalışıyor çünkü depo su alıyor. Fakat çok yüksek ihtimalle sifonun düğmesi takılırken bir hata olmuş ya da sifon düğmesinin depoda belli bir seviyeye ayarlanması gerekiyor. O kısa geldiği için düğme işlev yapmıyor olabilir.

   Cevapla
 12. Maraba biz vitro marka yeni klozet aldık taktik ama sifona basinca su akmıyor ama klozet doluyor su dugmeye basinca su akmiyor

  Cevapla
  • İyi günler Hasan Bey. Efendim çok yüksek ihtimalle klozetin iç takım takılırken hatalı bir bağlantı yapıldı. Ya da sifonun düğmesinin basıldığı yerde parça arızalı. Bunun dışında başka ihtimal yok. Şamandıra çalışıyor çünkü depo su alıyor. Fakat çok yüksek ihtimalle sifonun düğmesi takılırken bir hata olmuş ya da sifon düğmesinin depoda belli bir seviyeye ayarlanması gerekiyor. O kısa geldiği için düğme işlev yapmıyor olabilir.

   Cevapla
 13. Merhabalar;
  Rezervuarın içine su gitmiyor. Taharet musluğunu ve klozetin içine giden binadan gelen takımları kontrol ettim onlarda sıkıntı yok ama, klozetin içine su akmıyor daha doğrusu rezervuarın içine su gelmiyor binadan. Üst kapağı açıp baktığımda, içeride karışık bir mekanizma var. Bi bidon tarzı bir de iplerden oluşan bir mekanizma. Samandıraya hizmet veriyor musunuz? İletişim ve ücret bilgisi verir misiniz ?

  Cevapla
  • İyi günler efendim. Probleminiz ana kaynağı oraya su gelmemesi değil rezervuar iç takımınız arızalanmış. Büyük ihtimalle sorunda şamandıradan kaynaklanıyor. Şamandıra bozuk olduğu için içeriye su almıyor ya da aldığını direk bırakıyor klozetin içine. Bunun için iç takımın komple değişimi gerekiyor. İç takım değişimi için işçilik ve malzeme dahil 150 TL alıyoruz. 0554 499 36 18 bu numaradan bize ulaşırsanız eğer bir ekip yönlendirilecektir.

   Cevapla
 14. Merhaba
  Benim klozet yere oturtmalı. Düğmeye basıyorum su akıyor. Fakat hazneye su dolarken yüksek şekilde ses çıkarıyor düdük gibi. Neden olabilir.

  Cevapla
  • İyi günler Cihat bey kullanmış olduğunuz klozetin sıfona basma durumundan cıkarmıs oldugu ses klozetlerin iç kısmında bulunan doldurma sisteminin zaman içinde arızalanması durumundan meydana gelmektedir ve iç takım sisteminin değişimi gerekmektedir.

   Cevapla
  • İyi günler Salih Bey. Sifonu yeni değiştirmişsiniz klozetten akıntı yapıyorsa muhtemelen alt contası tam oturtulamadı ya da taharet çubuğunuz bozuk olduğu için sifona bastığınızda o kısımdan su akıtıyor olabilir. Yani iç takımla ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum efendim. Yaparken muhtemelen hatalı takıldı ve su kaçırıyor sürekli.

   Cevapla
  • İyi günler efendim. Öncelikle iki türlü sifon var efendim. Birisi duvara gömülü olan rezervuarlar diğeride standart tip yere oturtulan klozetler. Sanırım siz yere oturtulandan bahsediyorsunuz. Eğer sifon boşta ise bastığınızda bir etkisi yoksa üstündeki hazneti çıkarmanız gerekiyor öncelikle. Sonrasında sifon düğmesinin oturduğu yeri bulup oraya takmanız gerekiyor.

   Cevapla
 15. asma klozet yaklasık 3 yıl once yapıldı yapıldıgı gunden ıtıbaren sıfon içindeki katı pisligi goturemıyor. gomme rezervuar cailişıyor.bu sorun nedn kaynaklanabilir.

  Cevapla
  • İyi günler Fatih Bey. Sifona bastığınızda pisliği götürmemesinin iki nedeni olabilir. Birincisi yapılırken esin boğazına pislik kaçmış olabilir. Ya da bir daralma söz konusu olabilir o bölgede. Bir diğer olabilecek sorun ise sifon yeteri kadar su dolmuyordur ve çektiğiniz bıraktığınız su pisliğin gitmesinde ekili olmuyordur. Bunun için klozeti söktürmenizde ve deponun ne kadar dolum yaptığını kontrol ettirmenizde fayda var efendim.

   Cevapla
 16. Merhabalar klozete su doluyor fakat sifona basinca su dolan yerin yani vidalarin olsugu yerle birlikte alt taraftan banyoya akiyor su sorun nedir acaba

  Cevapla
  • Merhaba Mutlu Bey dairenizde olusan problem klozet montajı sırasında montaj sıralamasının duzgun yapılmaması ve kullanılan parcaların defolu olabilme ihtlmalinden ve klozetin pimas alt baglantısından kaynaklanmaktadır.
   Yapılması gereken muhitinizde bulunan su tesisat ustaları veya klozetinizin montajını yapan firmayı arayıp iç takım değişimi istemektir

   Cevapla
  • İyi günler efendim. Çok yüksek ihtimalle iç takımınız bozulmuş. Su alıyormuş gibi gözükse de rezervuar iç takımı depoya su almıyor. Deponun içindeki bu takım değişirse sorununuz çözülmüş olur efendim. Bununla alakalı servisler var parçayla beraber montajını yaptırabilirsiniz. Bunun dışında depoda delik olsa su boşa gitse muhakkak bir yerden çıkar. En kötü ihtimalle alt katınıza su verir.

   Cevapla
 17. Merhaba, sifonu çekince arka tarafta alttan bir yerden yere su akıyor. Rezervuar iç takımını değiştirmem mi gerekiyor?
  Teşekkürler…

  Cevapla
 18. Rezervuar dolarken bir şey yok ama dolduktan sonra klozetin içine su kaçırıyor bunun sorununu söyleyebilir msniz acaba

  Cevapla
  • İyi günler Okan bey konutunuzda bulununan rezervuarın su tahliye etmesi problemi rezervuar içinde bulunan iç takım setinin samandıra denilen su doldurma ve boşaltma görevlerini yerine getiren parcaların bozulmasından dolayı meydana gelmektedir

   Cevapla
 19. Merhaba bir gün eve geldim ve tuvalet sifonlarına suyun gelmediğini, dolayısıyla sifonların çalışmadığını gördüm. Sular kesik sandım ama çeşmeden su akıyordu. 4 gün oldu hala düzelmedi. Ev sahibi de yoğunluğundan dolayı henüz ilgilenmedi. Sorun neyden kaynaklı olabilir acaba

  Cevapla
  • İyi günler Ümmühan hanım tuvalet sıfonlarındaki su problemi sifonların su doldurma mekanizmasının arızası dolayısıla su gelmemesi yada su musluklarının arızasından meydana gelebilir.
   sifonların değişiminde once musluklardaki hortum baglantılarının tesisat ustalası tarafından sokulup suyun sisteme sorunsuz sekilde gelip gelmediğinin kontrolleri yapılması gerekmekte

   Cevapla
  • İyi günler Adem Bey. Sizin probleminiz klozetin iç takımıyla alakalı bir problem. Klozetinizin şamandırası bozulmuş ya da sifona bastığınız yerin yayı bozulmuş durumda. Yapmanız gereken bir tane klozet iç takımı alın değiştirebiliyorsanız kendiniz değiştirin. Değiştiremiyorsanız profesyonel bir yardım alıp parçaları değiştirebilirsiniz.

   Cevapla
 20. Sifon düğmesi basıldıktan sonra yukarı çıkmıyor su doluyor bastıkça su akıtıyor ama dügme yukarı çıkmıyor

  Cevapla
 21. Rezarvuar takımını degistiricez fakat sifonu sokemiyoruz sagli sollu iki vida var cikmiyolar nasıl sokebiliriz lütfen yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 22. Merhaba, benim 2 sorum olacak. ilki; banyodaki küvetin sıcak ve soğuk su musluğu tazyiki normal iken, lavaboda sıcak su tazyiği normal fakat soğuk su tazyiksiz, Çok ince akıyor. neden olabilir?

  Bir de 14 daireli apartmanın su faturaları süzme saat üzerinden hesaplanıyor. Yeni taşındığım evde benden önceki kiracı da diğer dairelerin 2 hatta 3 katı fatura öderken bu ay bende de aynısı oldu. saat bozuk zannıyla dairenin su saati değiştirilmiş ama yüksek sarfiyat devam ediyor. aynı özellikteki (evin büyüklüğü, tuvalet sayısı, su harcama şekli, kişi sayısı) eski evimden 2,5 misli su faturası geldi. sifonda ya da diğer musluklarda gözle görülen bir kaçak yok. Bu kadar çok sarfiyatın nedeni ne olabilir acaba?
  İlginize şimdiden Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara