İkinci El Su Kaçak Tespit Cihazı Nasıl Alınır?

İkinci el kaçak cihazı almak isteyen meslektaşlarımızı buradan uyarmak istiyoruz. Su kaçağı sektöründe çalışan firmaların arabalarını patlatarak, cihazı yarı fiyatına satmak isteyen uyanıklar, telefonla arayıp firmaya elinde bir makine olduğunu söylüyor. Fiyatı cazip olduğu için sizi etkileyebilir fakat faturasını ya da cihazı satın aldığı yeri mutlaka telefonla arayıp, aletin seri numarasını sorgulamanızı öneriyorum. Ayrıca üşenmeyin cihazı bir bilene ya da yetkili servisine göstererek herhangi bir arızası olup olmadığını sorgulayın. Bunlardan hiçbirini yapamıyorsanız cihazı satmaya gelen kişiye cihazın nasıl çalıştığını ya da nasıl kullanıldığını sorun.

Teknoloji ilerledikçe insanoğlunun hayatı da bir o kadar kolaylaşmaktadır. Özellikle de iş teknolojileri, insanın yükünü hafifletmektedir. Bilindiği üzere su kaçağı bulan cihazlar olmasaydı, bir dairede oluşacak su sızıntılarını bir noktadan başlayıp kaçağı tespit edene kadar kırılacaktı. Ayrıca bu çalışma sonucu başarısız da olunabilmekteydi. Çünkü bazen su kaçağı bir yan daireden veya bir üst daireden de kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlarda gereksiz masrafa ve zahmete girilmekteydi. Şimdi ise su kaçağını tespit eden cihazlar sayesinde, en kısa zamanda ve en masrafsız şekilde kaçağın tespiti yapılabilmektedir.

Su kaçak tespit cihazı alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Piyasalarda yüzlerce su kaçağı tespiti yapan cihazlar bulunmaktadır. Önemli olan beklentiyi karşılayabilmesidir. Su kaçağını bulan cihazların çoğu, çok ince ve hassas kaçakları bulamamaktadır. Bu yüzden de tercih yaparken fiyatı çok fazla önemsememeliyiz.  Temiz su tesisatındaki kaçak, sese duyarlı akustik dinleme cihazları ile tespit edilebilmektedir. Cihazın kulağımıza vereceği bu sesin, net ve yalın olması çok önemlidir. Sadece kaçağın sesini vermelidir. Sıradan su kaçağı tespiti yapan cihazlar, bu sesleri anlaşılmaz bir hale getiriyor. Kaçağın olduğu noktadaki sesin net ve yalın olması çok önemlidir. Zira kaçağı tespit ettiğiniz nokta yanlış olabilir.

Tabii ki su kaçağı tespit cihazı alırken sadece kaliteyle sınırlı kalmamalıyız. Bu cihazlar yurt dışında üretildiği için, aldığımız bölgedeki servis hizmet ve ağı çok önemlidir. Elektronik bir cihaz olduğu için arıza oluşması kaçınılmazdır. Eğer aldığınız cihazın servis hizmeti bölgenizde yoksa cihazı yurt dışına göndermek zorunda kalabilirsiniz. Gönderdiğiniz cihaz 2-3 ay süre içinde ancak elinize ulaşacaktır. Hal böyle olunca hem zahmeti, hem de maliyeti açısından bizi zora sokacaktır. Bu yüzden alacağınız cihazda, ilk olarak servisine önem vermelisiniz. Bir diğer önem vereceğiniz konu ise şüphesiz ki fiyatı olacaktır. Yedek parçasını yurt dışından temin edeceğiniz, yani bulunduğunuz bölgede servisi olmayan cihazların fiyatları çok çok uygun seviyelerde bulunabilmektedir. Yalnız, su kaçağı tespit cihazının en iyisi ve kalitesi fiyat bakımından en pahalı olanıdır. Çok  uygun fiyata bulacağınız makinelerden beklentilerinizi alamayabileceksiniz. Hatta pişman bile olabilirsiniz. Doğru seçimi yapmak için kalitesi ve servisine önem vererek alım yapmalısınız.

İkinci El Su Kaçak Cihazları

Deneyim ve tecrübelerimize dayanarak, ikinci el su kaçak cihaz markaları hakkında size bilgi verelim. Sıralama yaparsak eğer;

  1. Sewerin Aquafon a100 modelini gözünüz kapalı alabilirsiniz. Sewerin servisi Ankara Ostim’de yer almaktadır. Sewerin servisine 0 (312) 385 11 02 telefon numarasından da ulaşabilirsiniz.
  2. Fisher LD 17 su kaçağı arama cihazını, servisine gösterip öyle alın. Fisher servis ya da satışı, Perpa Alışveriş merkezinde yapılmaktadır.
  3. Rothenberger su kaçak cihazının ikinci elini alırken dikkat edin. Cihazın fiyatı uygun olabilir fakat herhangi bir arızası bulunuyorsa ilk bakışta anlamayabilirsiniz. Rothenberger’in en gelişmiş servisi Şerifali / Ümraniye İstanbul bulunmaktadır. Telefon numarası 0216 4492485
  4. Trotec LD6000 su kaçak cihazını satın alırken, Esenler Giyimkent bölgesinde yeri bulunan firmaya cihazın kayıtlarını sorabilirsiniz. Trotec servis telefonu ise 0 212 438 56 55’tir.

Bunların haricinde kullanılmış bir su kaçak arama makinesi alıyorsanız, mutlaka bir bilene sormadan almamanızı öneriyoruz. Unutmayın, bu aletleri kimse durduk yere satmaz. Bu tip cihazlar iş yapan makineler olduğu için, mutlaka su kaçak işinde çalışmış bir ustaya göstererek kontrol ettirin.

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Cihazlar Nelerdir?

 

Su kaçağının tipine göre farklı cihazlar kullanılarak tespiti yapılmaktadır. Su kaçak tespit cihazları hangileridir sizin için listeledik.

  • Dinleme Cihazı (Akustik)
  • Termal Kamera
  • Pis Su Kamerası
  • Nem Ölçer

 

Tıkla Ara