Donmuş Su Borusu Açma Yöntemleri

Ülkemiz 4 mevsimi de bir arada yaşayan ve yılın her çeyreğinin farklı güzelliklerle yaşandığı nadide ülkelerdendir. Aynı anda doğuda kış yaşanırken, batıda ve güneyde adeta bahar ve yaz mevsimi gibi güzel iklim şartları ile karşılaşmak çok kolaydır. Hava şartları ne kadar güzel olsa dahi sıcak havanın da soğuk havanın da bazı dezavantajları bulunuyor. Donmuş su borusu açma yöntemleri anlatma gereğini bu yüzden bir görev olarak görüyoruz. Böyle bir hizmet vermediğiniz halde bu yazıyı neden paylaştınız diyen müşterimiz çok olacak biliyoruz. Fakat insanların en azından yapabilecekleri bazı şeylerin olduğunu bilmeleri faydalı olacaktır. Su borusu donunca ne yapılır denildiği zaman fikir sahibi olmanız açısından, bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz. Bizim böyle bir hizmet vermememizin nedeni ise; donan su borusu hemen açılmaz ve biz de 1 gün boyunca borunun başında bekleyemeyeceğimiz için, bu işi evde yaşayan kişinin yapması gerekir.

Su Boruları Neden Donar ve Patlar :

Öncelikle su borusu donduktan sonra değil donmadan önce tedbir alınmalıdır. Eğer boru içerisindeki su donarsa hem açılması çok zor, hem de zahmetlidir. O yüzden işinizi baştan sağlama almak, sizi sayısızca zahmetten kurtaracaktır. Bu zor durumu yaşayan insanlar tedbirin hayati önemini çok daha iyi bilmektedir. Şimdi su borularının patlama nedenleri nelerdir bakalım:

 •  Boruların donmasını engellemek istiyor ve soğuk bir şehirde yaşıyorsanız; tesisatlarınız kesinlikle dışarıdan çekilmemelidir.
 • Çekiliyorsa da üzeri soğuk havada sarılmalı ya da bir şekilde izolasyon sağlanmalıdır.
 • Mümkünse boruların ısınmasına yönelik uygulamalar yapılmalıdır.
 • Su, soğuk havanın etkisi ile 3 derece altına inince buzlanmaya başlar. Bu sebeple bu ısının altında olduğunda çok az miktar suyu sürekli akıtmak da donmayı önler.

Boruların patlama sebebi ısısı düşen suyun genleşmesidir. Bu tıpkı buz dolabının dondurucu kısmına su koyduğunuz patlayan cam şişeye benzer. Donduğunda hacmi artan su, genleşir ve içindeki boruya basınç yapar. Ve tabi bu basınca bağlı olarak da en iyi ihtimalle boru çatlar. Ya da boruyu tamamen patlatır.

Donmuş Su Borusu Nasıl Açılır :

Donan suyu açma işlemi için birçok yöntem kullanılabilir. En bilinen yöntem pürmüz veya şalama denen yöntemdir. Bu yöntemde, ateşi boruya yaklaştırarak buzun erimesini sağlayabiliriz. Boru açıkta değilse, borunun içerisine etki edecek bir yöntem denenmelidir.

Tuzlu Su İle Donmuş Boruyu Açmak:

Tuz buzu eritmek için yollara döküldüğünde gayet etkili bir çözücü olduğu gibi, aynı şekilde boru içindeki buzu da çözebilir. Asıl püf nokta, tuzu boruya nasıl koyacağımızdır. Bunu adım adım anlatmak daha aydınlatıcı olacaktır.

 • Bunun için borunun ağzına bir hortum bağlanır
 • Bağlanan bu hortuma huni geçirilir
 • Bol tuzlu bir su hazırlanarak huni içine dökülür.
 • Dökülen tuzlu su işlemi belli aralıklarla tekrar edilir.

Aralıklarla bu işlemi yaparak donma probleminden kurtulabiliriz. Sıcak su ile birlikte aynı işlemi yaparak da çözüme ulaşılabilir.

Düşük Voltaj İle Donmuş Boruyu Açmak :

Bunların dışında bir yöntem daha olduğu söylenir fakat ne kadar geçerli bu konu tartışılır. Düşük amper ve voltajda elektrik verilerek borudaki buzun eritildiği söylenir ancak bu olay tehlikeli ve sonucu bilinmeyen bir yöntemdir. Su borusunda donma çözülmesi için bu yöntemi denemektense, su borusu o halde kalsın daha iyidir. Çünkü işin sonunda can kaybı yaşanabilir. Unutmayın; su borusu donmasını engellemenin en kolay yolu donmasını engellemek için önlem almaktır.

Düdüklü Tencere Yöntemi:

Bu yöntemde düdüklü tencere içerisinde su kaynatılır ve bildiğiniz gibi düdüklü bu buharı üstündeki bir sibop yardımı ile dışarı atar. İşte düdüklü tencere yönteminin çıkış noktası da bu çalışma prensibidir. İçeride sıkışan buharın tahliye edildiği siboba hortum bağlanarak, içinden çıkan buhar boru içerisine sevk edilir. Ve böylece donmuş boru içerisindeki su çözünür.

Bu yöntemlerin hepsi bir uzman yardımı ile yapılacak işlemlerdir. Bir sıhhi tesisatçı yardımı olmadan bunları evde kendi başınıza sakın denemeyin.

Su Borusunun Donması Nasıl Engellenir?

 • Su borularının donmasını engellemek için en etkili yöntem, boruların sıcak kalmasını sağlamaktır.
 • Mutfaktaki su borularının donmaması için mutfak dolaplarının kapağını açık bırakarak oda sıcaklığı sayesinde donmayı engelleyebilirsiniz.
 • Boruları ısıtmak için bir diğer yöntem de 60 watt üzerine çıkmamak kaydıyla ampul yerleştirmektir. Ampulün yaydığı ısı boruların donmasını engelleyecektir.
 • Boruların etrafına sert köpük ya da sünger gibi materyaller kullanarak yalıtım yapmanız donmaya engel olacaktır.
 • Bahçe gibi evin dışında bulunan çeşme borularının donmaması için vanasını kapatarak çeşmeyi açın. İçinde su kalmadığından boru donma yapmayacaktır.
 • Eğer hiçbir yöntemi uygulama imkanınız yoksa donma ihtimali olan tüm çeşmeleri açık bırakarak donma ihtimalinin önüne geçebilirsiniz.
Tıkla Ara